f Ti Koninklijke bezoeken Gastarbeiders De scheepsbouw kende veel hoogtepunten. Het te water laten of uitdokken van een schip was altijd een officiële gebeurtenis. Dat was al zo in de tijden van de 'De Nijverheid', getuige de burgemeester die de eerste spijker in de kiel sloeg, en dat is zo gebleven. Bodemloze put Boven: Grote zeeschepen die via de Nieuwe Waterweg in de Nieuwe Maas ergens aan de wal moeten aanleggen of daarvan vertrekken, kunnen dat alleen als ze geholpen worden bij het manoeuvreren. Dat is de reden dat er nog steeds sleepboten nodig zijn om hen daarbij te helpen. Eenmaal bij de kade of bij de boeien aangekomen is er werk voor de roeiers. Dat zijn de mannen die- aanvankelijk met een roeiboot - de scheepstras van het zeeschip aan de wal vastmaken of losgooien. Het is een heel gesjouwen niet geheel ongevaarlijk om zo'n zware scheepstras goed te hanteren. De mannen die dat beroepshalve doen, zijn verenigd in een roeiersvereniging. In Schiedam is dat de Roeiersvereniging 'Vooruitgang is ons streven'(V.I.O.S.), in 1923 opgericht door de gebroeders Van der Horst. Het kantoor staat al vanaf de oprichting aan de Wilhelminahaven in de Havenstraat en vandaar uit worden nog steeds de werkzaamheden gestuurd. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) schepen van over de hele wereld gerepareerd, verlengd of volledig omgebouwd. Bij Gusto en de Nieuwe Waterweg ging het net zo. Tot de kentering in de tweede helft van de jaren zestig beleefden de scheepswerven gouden tijden. Wilton-Fijenoord bleef de grootste werkgever in Schiedam. In hoogtijperioden had het bedrijf zo'n 7.500 arbeiders in vaste dienst en werkten er enige honderden extra, in dienst van door de vakbonden verfoeide onderaannemers. Als de kinderbijslag, via WF, was uitbetaald, merkte de Schiedamse middenstand dat. Evenals in mei, wanneer het bedrijf het tantième, een deel van de netto winst, aan het personeel uitkeerde. Elk jaar was dat een gebeurtenis waarop veel Schiedamse gezinnen zaten te wachten: krijgen we dit jaar tjemtjem? (Het was en bleef een moeilijk woord). In honderden gezinnen was de vreugde groot als de directie dat bekend maakte. Er kon weer iets extra's af en dus wreef ook de middenstand zich in de handen. De vele orders gaven de werfdirecties ook problemen. Tijdige aflevering werd moeilijker omdat het aantal werknemers geen gelijke tred hield met het vele werk. Grote groepen arbeiders hadden het inmiddels ook zo goed dat ze niet meer bereid waren vuil werk te doen, zoals de classificeerders, de mannen met de mooie naam die olietanks en dubbele bodems van schepen moesten reinigen van olieresten en ander vuil. Voor dat gebrek aan personeel moest een oplossing komen en die werd gevonden in het werven van arbeiders Wilton-Fijenoord en Gusto ontvingen vaak hooggeplaatste Nederlanders om met de bekende zwaai een fles champagne tegen de scheepsneus kapot te gooien en vervolgens met het 'zilveren bijltje'de laatste klink los te slaan, waarna het nieuwe vaartuig statig in het water gleed. Bij Wilton-Fijenoord hebben vrouwelijke leden van het Koninklijk Huis die ceremonie dikwijls verricht, want een schip te water laten vereist nu eenmaal een vrouwenhand. Had Wilton te Rotterdam in maart 1906, in september 1913 en in september 1921 al koninklijk bezoek gehad van Wilhelmina en prins Hendrik, de werf in Schiedam bleef niet achter. Zo stelde koningin Wilhelmina op 3 oktober 1936 de eerste kruiser De Ruyter in dienst (hetzelfde schip dat eind februari 1942 onder Karei Doorman in de slag in de Javazee ten onderging), en kwam op 18 november 1953 haar dochter Juliana naar Schiedam om de nieuwe 'De Ruyter' een goede vaart te wensen. Op 13 september 1962 kwam ze nog eens voor eenzelfde plechtigheid. Die koninklijke bezoeken waren grote gebeurtenissen voor de bevolking van Schiedam. in landen als Italië en Tsjecho-Slowakije maar vooral Turkije. Vrijwel alle grote bedrijven deden dit. De Turken, veelal afkomstig van het platteland en 'dus' weinig gewend, bracht men onder in pensions welke die naam eigenlijk niet verdienden. De meeste waren klein en vaak woonden er meer dan twintig mannen met een minimum aan huiselijkheid, comfort en hygiëne. Daarop kwam kritiek en mede onder druk van de Schiedamse kerken verbeterde hun huisvesting. Wilton- Fijenoord bijvoorbeeld bood betere, door Rijn-Schelde-Verolme geopende pensions in Rockanje en Poortugaal aan. De jaren zestig zijn voor veel Turkse arbeiders moeilijke jaren geweest, mede door de slechte huisvesting. In de jaren zestig keerde het tij. In Europa stegen de lonen en prijzen. Omdat de kosten van arbeid in Japan en Korea veel lager waren, gingen de orders van veel rederijen naar werven in die landen. De Nederlandse regering onderkende het probleem en probeerde de scheepsbouw te steunen met het geven van subsidies en het stimuleren van het fuseren van grote werven. Samenwerken was het nieuwe toverwoord. Het verhaal van Gusto is betrekkelijk eenvoudig. Onmiddellijk na de oorlog was dat bedrijf al toege treden tot de Industriële Handels Combinatie (IHC) en in 1968 leidde die samenwerking tot een volledige fusie. De geschiedenis van Wilton-Fijenoord 79

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 25