Postduif Theo Offerman Rechts: Op 16 juni 1895 hield de Schiedamsche Wielrijders Vereeniging 'De Postduif' een weg wedstrijd over de Engelse mijl, de vijf en tien kilo meter. De fietsen waren zwaar en de kleding kon niet bijzonder sportief genoemd worden. Foto G. Schiebaan/GA Schiedam) Hieronder: Het Stedelijk Museum Schiedam bewaart deze fiets uit 1870 met trappers aan het voorwiel en houten wielen. De leren band die tussen het stuur en het achterwiel gespannen is, diende als zadel. Het ding is loodzwaar en het moet beschikbaar. De in juni 1886 opgerichte Schiedamsche Wielrijders Vereeniging 'Swift' legde zich toe op toertochten, terwijl de in 1894 in het leven geroepen Schiedamsche Wielrijders Vereeniging 'De Postduif' wegwedstrijden organiseerde. In één van de zalen van Musis Sacrum gingen de elf leden van 'De Postduif' oefenen. De vereniging hield het maar vier jaar vol, maar bracht wel een wielrenner voort die regionale bekendheid verwierf: Theodorus Adrianus Hendrikus Offerman (Schiedam 22 juli 1876-Den Haag 21 november 1932), zoon van kurken- fabrikant Everhardus Offerman. Op 16 juni 1895 organiseerde 'De Postduif' een clubontmoeting voor leden. Op het programma stonden wedstrijden over niet eenvoudig geweest zijn hiermee te rijden. Maar de eigenaar zal veel bekijks hebben gehad. (SMS) Rechtsonder: Hier staat waarschijnlijk de trotse winnaar van één van de wedstrijden van Wielrijdersvereniging 'De Postduif'. Zo'n 'stalen ros' besteeg de wielrijder vaak via een lange pen die aan de achterwielas zat. (Foto G. Schiebaan/ GA Schiedam) Piet van Gent. De ietwat elitaire ijsclub bestond niet lang. De kwakkelwinter van 1889/90 betekende lage inkomsten voor de clubkas en in de daarop volgende winter bedierf neerdwarrelend roet uit een nabije industrieschoorsteen de baan. De in 1908 opgerichte 'Schiedamse IJsvereniging' wilde het ijsvermaak binnen het financiële bereik van alle Schiedammers brengen. De gemeente raad was bereid een terrein aan de Spieringshoek te verhuren onder de voorwaarde dat een deel van de ijsbaan gratis voor iedereen toegankelijk zou zijn. Een baan van 160 bij 120 meter kreeg deze bestemming. De vereniging hield wedstrijden in schoonrijden. Op topdagen schaatsten 1.500 Schiedammers op de ijsbaan. Begin jaren 1950 zegde de gemeente de huur op en kwam de ijsvereniging zonder baan te zitten. Een jarenlange zoektocht naar een nieuwe baan leverde niets op. Enkele jaren na de viering van het vijftigjarig jubileum in 1958 ging zij ter ziele. Van sommige sporten laat het begin zich goed dateren. In februari 1869 was voor het eerst in Schiedam een velocipède te bewonderen, een primitieve fiets. Na verloop van tijd was de fiets geschikt gemaakt om toertochten en wedstrijden mee te rijden. De heren- en damesfietsen met luchtbanden kwamen in 1885 89

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 11