c /ZWEMT IN ARINKWATEFTl EENIGE INRICHTING MET OPEN DAK B.K.LAAN Z45 IN HET SPORTFONDSENBAD TE 5CHIEDAI Moderne sportbeoefening Links: Dit affiche dat bij het 40-jarig bestaan van het Sportfondsenbad in 1974 herdrukt werd, toont de inrichting van het 25- meterbad. Het had naast een terras voor kijkers ook een balkontribune en bovendien kon het dak bij warm weer open geschoven worden. (GA Schiedam) Hieronder: Op 28 november 1933 sloeg de beroemde Rotterdamse zwemster Willy den Ouden de eerste paal hoge springplank aangebracht. Eén van de dames van toezicht meende dat het bij de muren nu mogelijk was in de kleedkamer van de kinderen te kijken. De toestand werd aan de waarheid getoetst. Er was vanaf de hoge inderdaad inkijk! Een enorm schot moest daar onmiddellijk een einde aan maken.' De Duitse bezetter hief het verbod op gemengd zwemmen op. De SZC maakte het zwemmen in Schiedam tot een volkssport. Schiedam had in 1913 de primeur in Nederland van een zwemwedstrijd over drie kilometer in binnenhavens. Bij de vrouwen won de veertienjarige Jo van Wieringen de eerste prijs, een gouden horloge, bij de mannen zwom de twintigjarige ondermouter Jan in 't Hol als eerste over de eindstreep en kreeg voor die prestatie een zilveren medaille en een vergulde zilveren penning. Hier door kregen duizenden Schiedammers belangstelling voor het zwemmen. Nico J. Bouvet en J.B. Wijchers, bestuursleden van SZC, namen in 1930 het initiatief in Schiedam een overdekt zwembad te verwezenlijken. Op 18 november 1934 opende het Sport fondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan zijn deuren. Binnen één jaar telde men de 100.000ste bezoeker, in juni 1936 de 200.000ste, in maart 1938 de 400.000ste en de miljoenste bezoeker ergens in het midden van de Tweede Wereldoorlog. Generaties Schiedammers leerden hier zwemmen van badmeester Jan Gamaat, in de jaren 1950 met behulp van een zwemtuigje dat aan een boven het water hangende ketting was bevestigd. Eind januari 1994 sloot de gemeente het Sportfondsenbad. Inmiddels had een nieuw bad, Zwem bad Zuid aan de Westfrankelandsedijk, zijn plaats ingenomen. Het bassin in de Maas kreeg te kampen met een toenemende vervuiling van het water door het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer. De gemeente architect L.A. de Haas ontwierp een nieuw openluchtzwembad in Tuindorp- Kethel dat als 'Bad Groenoord' op zaterdag 11 mei 1957 zijn poorten opende. Het jaar daarop organiseerde de SZC de nationale zwemkampioen- schappen met deelname - buiten mededinging - van beroemde Australische zwemsters. Op de 100 meter vrije slag zwom de twintigjarige Dawn Fraser op 10 augustus 1958 een nieuw wereldrecord in 61,2 seconden. Schiedamse Cockie Gastelaars, oud- wereldrecordhoudster, eindigde als tweede in 64 seconden. Bad Groenoord verdween in 1992 om plaats te maken voor een nieuw overdekt recreatie- en wedstrijdbad, Zwembad Groenoord. voor het nieuwe Sportfondsenbad dat kwam te liggen tussen de woningen aan de Julianalaan, de Bosboom laan en de Burgemeester Knappertlaan. De entree was in de Burgemeester Knappertlaan en liep ondereen aantal woningen door. (Foto Polygoon/GA Schiedam) Linksonder: In het Sportfondsenbad heeft badmeester en zwem- instructeur Jan Garnaat honderden malen zwemles gegeven. Hier instrueert hij leerlingen van een lagere school die in een rubberband hangen, welke aan een ketting en staaldraad over het ondiepe deel van het bad werd gespannen. (GA Schiedam) Aan het eind van de 19de en het begin van de 20ste eeuw was onder andere bij het schaatsen, wielrennen en zwemmen in Schiedam voor het eerst sprake van sportbeoefening in verenigingsverband. Deze ontwikkeling deed zich overal in 92

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 14