voorzitterschap van slager Cor Maltha bereikte SVV op 9 mei 1948 de hoogste klasse van het Nederlandse voetbal, in februari 1949 gevolgd door het kampioenschap van de eerste klasse. Samen met de vijf kampioenen van de overige eerste klassen: BW, Heerenveen, VSV, NOAD en AGOVV, maakte SVV zich op voor de competitie om het landskampioenschap van Nederland. SVV presteerde uitstekend, en voerde met nog één wedstrijd te gaan de ranglijst aan voor BW en Heerenveen. De beslissing viel op zaterdag 4 juni 1949 in de wedstrijd tegen Heerenveen in stadion De Kuip voor 67.000 toeschouwers. Heerenveen trad aan met: Jan Lenstra, Marten Brandsma, Gerben Hofma, Abe Lenstra, Henny Jonkman, Sietze de Jong, Wim Molenaar, Sietze van der Laan, Jan Bosscha, Tieme Veenstra en Jaap de Jong. SVV stelde daar tegenover: Flip van Kan, Frans Steenbergen, Henk Opschoor, Jan van Schijndel, André Corveleijn, Joop van Meerwijk, Jan Schrumpf, Arij de Bruijn, Henk Könemann, Rinus Gosens en Arie van Lith. Heerenveen was niet opgewassen tegen de snelle positie wisselingen van de Schiedammers. Doelpunten van linksbinnen Rinus Gosens en middenvoor Henk Könemann voor SVV en Marten Links: Voetbal- en Honkbalvereniging Schiedam, op 22 maart 1908 opgericht onder de naam Geel-Zwart, had in de beginjaren regelmatig geldproblemen en ook moest ze meermalen op zoek naar andere velden. De prijzenkast die in het café van Arie van der Most aan de Koemarkt stond, werd gestolen. De dader werd gegrepen maar alle bekers en medailles bleken al omgesmolten. (GA Schiedam) Linksmiddden: In 1920 richtte pater Micklinghoff de R.K.S.V.Excelsior'20 op, waardoor 'Katholieke jongens in Katholiek verband konden sporten, omdat men vreesde dat voortdurende omgang met niet-Katholieken van nadelige invloed op de Katholieke jeugd zou zijn', zoals het Excelsior- Nieuws bij het 30-jarig bestaan vertelde. Op de foto het eerste van Excelsior '20 in het seizoen 1922/23. (Foto A. Dettmeijer/GA Schiedam) Linksonder: Het vijfde van SW als afdelings kampioen van het seizoen 1929/30. Staand van links naar rechts supporter en grensrechter Wittebol, scheidsrechter Stokhof en supporter Frits Beukers. Vijfde van links staat Jan Seijen in het midden, rechts van de man met bol hoed W. Wessel. Zittend van links naar rechts Hennie Bras, vooraan, met pet, keeper Leen van Gerven, naast hem Herman Wessel en Ad Blokland. Ook staan W. Zuidema, S. Rosman, G.van Loenen, Henk Wessel, J. Kramer Freher, K. Speelmeijer en Aad Putters op de foto, maar is onbekend wie wie is. (GA Schiedam) 98

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 20