•tr Petrakis Nomikos Links: De Kethelaarsop de foto zullen de verhalen van hun ouders in het geheugen gegrift hebben staan. Die ouders hebben als kind meegemaakt dat een derde van het dorpscentrum van Kethel in vlammen opging doordat de bakker zijn oven iets te goed had opgestookt. Het verhaal ging dat een overspannen boer naar de pastoor riep 'Wat doe jij hier verdomde paap!', terwijl op het moment dat de pastoor verscheen de straffe wind keerde. Op deze foto uit 1925 straalt het belang van de nieuwe moderne T-Ford brandspuit van de gezichten. (GA Schiedam) Op zaterdag 31 oktober 1936 schrok Schiedam op door een zware explosie die tot in de verre omtrek hoorbaar was. Door nog altijd onbekende oorzaak ontplofte tijdens reparatiewerkzaam heden aan de tanker Petrakis Nomikos op de werf Wilton-Fijenoord een tank met vermoedelijk acht ton ruwe olie. Op het moment van de explosie waren achttien mensen aan boord. Onmiddellijk kwamen brandweer, politie en ambulances in actie. Ze haalden vijftien zwaargewonden van boord, maar terwijl men daarmee nog bezig was, volgde om tien uur een tweede ontploffing. Bang voor verdere explosies, besloot men de reddings werkzaamheden stop te zetten, hoewel er nog gewonden en vermoedelijk doden aan boord waren. Pas om half vijf durfden de reddingswerkers zich weer aan boord van de Griekse tanker te begeven en konden zij de laatste slachtoffers bergen. De ramp eiste 17 levens; tientallen gewonden en zwaargewonden moesten voor behandeling en verpleging naar het gemeenteziekenhuis aan de Nassaulaan. Onder: De gemeenteraad besloot in 1912, mede door de vreselijke brand in de mouterij 'Haarlem', tot aanschaf van de auto stoomspuit. Dit was een grandioze verbetering. Want voordien moesten eerst de paarden van stal worden gehaald bij de stalhouder op de Vellevest en daarna de stoomspuit uit de Waag. (J. Kamman/ GA Schiedam) los en zag het gemeentebestuur zich gedwongen ingrijpende maatregelen te nemen. Het was niet langer verantwoord veiligheidsmaatregelen af te kondigen en de naleving streng te controleren, terwijl de uitrusting van de brandweer geheel verouderd was. Na de branden in De Kraton en de Stoommeelfabriek Holland kocht ook Schiedam modern materieel.

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 20