had Schiedam voortaan voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (atheneum en gymnasium, samen VWO), algemeen voortgezet onderwijs (mavo en havo) en beroepsonderwijs. Er kwam een middelbare technische school, de Rijnmond MTS, later opgegaan in het Albeda College. De doorstroom mogelijkheden in het onderwijs verbeterden, maar het onderscheid tussen algemene en technische vorming bleef. Door voortdurende fusies van scholen en schooltypes ontstonden brede scholengemeenschappen. Het stedelijk onderwijs werd daardoor verrijkt met een hele reeks nieuwe namen zoals Scholengemeenschap Buiten de Veste, Scholengemeenschap Brandersstad, Albeda College, Zadkine College, combinaties waarin algemeen vormend en technisch onderwijs onder eenzelfde paraplu kwamen. Dankzij de stadsuitbreiding verrees na 1950 in Nieuwland en Kethel een groot aantal nieuwe scholen. Opmerkelijk is dat protestanten en katholieken er in 1985 voor kozen om in de wijk Woudhoek gezamenlijk de oecumenische basisschool 'De Regenboog' te bouwen. Deze school en de openbare basisschool de Klinker ernaast waren de eerste scholen, waarop in 1985 de samensmelting van lager- en kleuteronderwijs in de basisschool ook daadwerkelijk vorm kreeg. In 1990 ging aan de Eduard van Beinumlaan in de wijk Groenoord de islamitische basisschool 'El Furkan' (De Bron) open. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA Gemeentearchief Pc Particuliere collectie SMS: Stedelijk Museum Schiedam ©2002 Uitgeverij b.v., Zwolle Druk: Waanders Drukkers, Zwolle www.waanders.nl Linksboven: Honderden Schiedammertjes hebben hetSchoolbuitenhuisin Oosterhout bezocht. Dit schoolverblijf in Brabant wordt nog steeds regel matig door leerlingen van Schiedamse scholen bevolkt. (Pc) Linksmidden: Octave DeConinck tekende in 1961 de Louronstraat. Op de achtergrond de achtergevel van School A aan het Oude Kerkhof, later School F, daarna 'de school van Tijl'. Weer later werd dit de Prof. R. Casimirschoolen tenslotte dependance van de Mathenesseschool. (0. DeConinck/GA Schiedam) Linksonder: Op 11 september 1991 was de schrijfster Annie M.G. Schmidt, die in 1933/34 leeszaalassistente in de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek was, inde Anthony Muijsstraat om de naar haar genoemde basisschool te openen. (Foto R. Dijkstra/GA Schiedam) Rechts: Na afloop van de lessen verlaten leerlingen de Lagere Technische School aan de Mgr. Nolenslaan. Deze school is de voortzetting van de door de 'Vereeniging Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken' in 1908 geopende Ambachtsschool. (Foto J.v.d. Hoeven/ GA Schiedam) Op de omslag: De Ambachtsschool onder wees haar eerstejaars in vijf lessen hoe een goede scholier zich diende te gedragen. (Inleiding in de constructieleer/ GA Schiedam) LOUROH&TRAAT 26JVNI 152

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 26