Centen sparen voor het schoolreisje Schoolstrijd openbaar en bijzonder onderwijs in de grondwetsherziening van 1917. Boven: Leerlingenen leraren van de Tweede Openbare T ussenschool aan de Warande poseren voor de fotograaf. De tussenschool was voor de'minvermogenden'. Voor het schoolreisje naar het Westland, dat ze in 1894 maakten, hadden de leerlingen dan ook maandenlang drie cent per week gespaard, zoals de Schiedamse Courant bewonderend schreef. (Foto J. David/GA Schiedam) tucht, waar de leerlingen nog met een ganzenveer schreven en tot 1869 zo'n twintig leerlingen per jaar uit de gegoede burgerij onderwijs kregen. Schiedam kreeg in 1853 een school, waar juffrouw Petronella Hoek uitgebreid lager onderwijs voor meisjes verzorgde. Omstreeks het midden van de 19de eeuw uitte het streven naar emancipatie van protestanten en katholieken zich ook in het onderwijs. De verschillende kerken wilden scholen stichten op de eigen religieuze grondslag. De basis daarvoor was gelegd in de Grondwet van 1848 die iedere Nederlander vrij heid van godsdienst garandeerde. Er ontstond een lange Schoolstrijd tussen de kerkelijke partijen en de liberalen, die voorstanders van openbaar onder wijs waren. Het Schiedamse stads bestuur sprak in 1859 ferm: openbaar onderwijs is de regel, bijzonder onder wijs een uitzondering. De strijd werd pas beslist met de gelijkstelling van Toen pater Raymundus van Zeeland in 1843 pastoor in Schiedam werd, gloorde er voor de katholieken na eeuwenlange heimelijke geloofsbeleving voor het eerst hoop op betere dagen. Het leek hem een goed idee om de jongsten van zijn kudde te laten onderwijzen door zusters Dominicanessen, maar de kudde aarzelde: kloosterlingen in Schiedam? Dat zou trammelant met de protestanten geven. Liever niet dus. Kapelaan Vincentius van Ewijk had meer succes. Hij liet aan de Hoogstraat, achter de Havenkerk, een pastorie bouwen, waardoor die aan de Lange Haven 109 in 1846 kon worden bewoond door zes zusters Dominica nessen. Zij startten daar een bewaar school. Een lagere school kon nog niet, want eerst moesten de zusters zelf een opleiding voor onderwijzeres volgen. De eerste slaagde daarvoor in 1853 en nog in dat jaar ging in hetzelfde pand de Mariaschool voor meisjes open, in 1863 gevolgd door een school voor MULO (Meer Uitgebreid Lager Onderwijs). Het schoolgeld was veertig gulden per kind per jaar. Het feest was in katholiek Schiedam pas compleet, toen op 3 mei 1868 in de Sint Jozefschool aan de Nieuwe Haven, naast de Frankelandkerk, rooms- katholiek onderwijs voor jongens officieel begon. Marinus Kramers staat als eerste leerling in sierlijke letters bovenaan in 'het stamboek der leerlingen'. De eerste onderwijzers waren broeders van de Congregatie van de Onbevlekte Ontvangenis uit Maastricht. Broeder Maximilianus had in de eerste klas 34 jongens uit de gegoede stand en broeder Edmond in de armenklas 32 jongens. Schiedam miste in 1841 de primeur van de eerste protestantse lagere school in Nederland. Namens de van de Nederlandse Hervormde Kerk in 1836 Midden en onder: Schoolkinderen droegen lang geleden hun school boeken en schriften in een houten schooltas op de rug. Deze 'tas'uit 1856, mooi beschilderd met een tafereel uit de walvis vangst, is intensief gebruikt. (SMS) 135

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9