zelden met hem eens was. In de licht cirkel om deze illustere personen figureerden jonge partijleden en toekomstige gemeenteraadsleden, onder wie Aad Wiegman, Reinier Scheeres, Bert Kaptein en Jaap en Willem de Visser. De bijna dagelijkse 'vergaderingen' duurden doorgaans tot sluitingstijd en leidden vaak tot directe politieke actie en zelfs tot de vorming van een heus schaduwcollege dat in de lopende gemeentelijke zaken precies andersom redeneerde dan het zittende. Het Vierkantje was tevens een onder komen voor de wisselende groepen jongeren die samen provo-, de kabouter- en de kraakbeweging vormden. Zij hielden zich liefst op in de serre, terwijl de gevestigde orde zich rond de leestafel schaarde. In later jaren zouden die beelden vervagen. Het bolwerk van de kraak beweging, mouterij de Goudsbloem aan de Noordvest, werd - na eerst jongerencafé te zijn geweest - een gerenommeerd restaurant onder leiding van Hans de Ruiter en Rita Tobé, de krakers van het eerste uur. In die Goudsbloem zijn de actievoerders, revolutionairen, provo's en kabouters van weleer nog steeds gewaardeerde gasten. Nu als succesvol ondernemer, jurist, politicus of bestuurder met inmiddels een respectabele staat van dienst. En een enkele zelfs getooid met de versierselen van die hoge koninklijke onderscheiding die hij - toen nog rebels en met het haar tot op de schouders steeds tot actie bereid - ooit zei nooit te zullen aanvaarden. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA Gemeentearchief Pc Particuliere collectie SMS: Stedelijk Museum Schiedam 2002 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders Drukkers, Zwolle www.waanders.nl Links: Wat is er nou spannender dan met vriendjes en vriendinnetjes met kleurkrijt een tekening op straat te mogen maken terwijl vader, moeder, ooms en tantes bewonderend toekijken, leder kind een eigen plekje en keurig netjes ingedeeld. Zö ging dat omstreeks 1970. Toen iedereen klaar was, zag de Mgr. Nolenslaan er uit als een kleurig plaatje dat veel bekijks trok. (GA Schiedam) Linksonder: 's Avonds mee mogen lopen bij de jaarlijkse iampionoptocht door de stad, dat is een hele belevenis want het betekent bekijks, veel plezieren laat naar bed! Het Singelkwartier, één van de oude bewoners verenigingen van Schiedam, wist al heel vroeg wat de opgroeiende jeugd wilde. (Foto T. den Haan/GA Schiedam) Rechts: Tonnetje steken is natuurlijk het leukst als je mist, althans, voorde toeschouwers. Hier staat de Kethelse jeugd op Koninginnedag in 1949 met spanning te wachten tot het fout gaat, het tonnetje met het koude water omkiept en het slachtoffer drijfnat beneden aankomt. Dat de hele stellage nogal gevaarlijk is, ach wie let daar nou op? (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Op de omslag: Sint- Radboud uit Kethel speelt op het Cornelia van Zantenplein in Groenoord ter gelegenheid van de inwijding van de nieuwe verplaatsbare muziektent in 1968. De galerijen van de flats doen dienst als natuurlijke tribunes. (Foto R. Collette/GA Schiedam) 224

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 26