Anti-revolutionaire Democratie. De Meeting. Van onze vroede Vaderen. Uit de Partij. Cursus-Spiekman. den anderen kant de strijd voor de verkrijging der rechten als mensch en burger. In dien strijd exploiteert de bezittende klasse alle mogelijke middelen. Een machtig wapen heeft zij reeds ïd het hezit harer machtsmiddelen van economischen aard. Het bezit van grond, fabrieken, machienen, verkeerswegen, mijnen enz. maakt haar reeds daardoor zeer sterk in dien strijd. Doch hare macht versterkt en beschermt zij ook door haar invloed overal te doen doordringen en dit gelukt maar al te goed. Het leger, dat dienst moet doen om de onafhan kelijkheid van het land te handhaven, wordt maar al te dikwijls gebruikt om de belangen der bezitters te beschermen. De Justitie, in het leven geroepen om de recht vaardigheid te dienen, is een instelling geworden, waarop ten volle toepasselijk is de benaming van klasse-ju» titie. Zelfs de school en de godsdienst worden dienstbaar gemaakt aan de belangen der klasse van bezitters. De wetgevende uiacht evengoed. Tot op heden is het de klasse der kapitalisten nog maar al te goed gelukt om in de landsregeering zooveel invloed te hebben, dat daardoor de machine onzer wetgevende macht bijna uitsluitend heeft gewerkt in het belang der brandkasten. Dat beteekent dat de klassenstrijd, die in de samen leving wordt gestreden, niet ophoudt aan de poorten van het Binnenhof, maar in 's Lands Vergaderzaal, in de Tweede Kamer, evengoed wordt gestreden als daarbuiten. Ook daar dus den strijd tusschen de belangen der bezittenden en die der niet-btzitters. Om op dat terrein de sterkste te zijn en te blijven, heeft zij den arbeiders zooveel en izoolang mogelijk onthouden het recht om mee te helpen kiezen de leden der Tweede Kamer, hoewel het niet meer dan rechtvaardig was hen te laten deelen in de rechten waar zjj liet deelen in de lasten van den Staat. Den 14en Juni zullen weder plaats hebben de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Dan zullen weder de kiezers worden opgeroepen om een keuze te doen. De gewone burgerpartijen, liberalen of kerkeljjken, zullen hunne kandidaten weder stellen en aanbevelen. Den indruk zal weder gewekt of versterkt, worden of het heil des lands en des volks daarvan afhangt of wij op liberale of op kerkelijke wijze zullen worden bestuurd. Het ware karakter van den strijd wordt daardoor weggedoezeld. Het verschil tusschen kerkeljjken en liberalen is geen principiëel verschil, beiden staan op hetzelfde stand punt in den klassenstrijd, dat is aan den kant van de hebbers en houders. Zjj kunnen zich de weelde veroorloven van met elkander te twisten over de bijzaken, omdat er geen macht was die hen op de hoofdzaak bestreed Doch sinds de Sociaal-Democratische Arbeiders Partjj heeft ontplooid het vaandel van den arbeid, ook bij de verkiezingen, treedt het ware karakter van den verkiezingsstrijd meer op den voorgrond, en dat karak ter is de strijd tusschen kapitaal en arbeid. Voor den kiezer is het niet moeieljjk een antwoord te vinden op de vraagwat zijn belang meê brengt, wat zjjn plicht is te doen op den 14en Juni a.s. Het kapitalisme is in zijn aard en streven vijandig aan de belangen der middenstand en arbeidende klasse. Al wie dus verkeert in afhankelijke positie ten opzichte der geldmacht, wat of ook overigens zjjn werkkring en geloof zij, hjj schare zich onder het vaandel van den arbeid, hjj brenge zjjn stem uit op den kandidaat der arbeiderspartij. Voor hen allen is het de groote kwestie of het kapitaal onbeperkt zal bljjven heerschen in de Tweede Kamer, om kapita- listeubelaugen in de eerste plaats te behartigen en slechts hjj wjjze van politieke aalmoes, in den vorm van bedeeling iets aan de andere klasse toe te staan. Hen doe eene keuze in den grooten strjjd onzer dagen. Aan den eene kant wappert het besmette vaandel van den geldmacht; besmet in de onzalige jacht naar meerwaarde, hooge dividenten, vertrap pende het recht van blanke en gekleurde arbeiders, spottende met volken en menschenrecht, roovende de grond van Chinezen, Transvalers, Cubanen, Atjeh- nezen en van Nederlandsche boeren, exploiteerende de arbeidskracht van mannen, vrouwen en kinderen. Daartegenover wordt hooggehouden het vaandel van de partjj van den arbeid, slechts gekleurd met het bloed van hen. die reeds vielen in den geduchten, zwaren en moeieljjken strjjd, om te ontkomen aan de overmacht van het kapitaal. Aan een van beide zjjden dient men zich te scharen. Doe uwe keuze flink en beslist. Schaar u aan de zjjde van de arbeiderspartij. Doe het om meê te werken om een einde te maken aan de overheersching van het kapitalisme, aan de exploitatie van den arbeid, doe het als een klinkend protest tegen de schandelijke uittbniting der arbeiders, tegen de slavernij en ellende, die meer en meer de wereld vervult, door de mis daden van het kapitaal. W. P. G. HELSDINGEN. „Tegen het conservatisme met alle democratie", zoo schreef Mr. T. de Vries in het anti-rev. blad in Friesland. Samenwerking met soc. dem. acht hij wensche- lijker dan meegaan met den conservatieven onder alle christ. partijen. „Niet op den christ. naammaar op het wezen der „dingen, op de ernstige bedoelingen der verschillende „stroomingen is te letten." Natuurlijk heeft dat verontwaardiging opgewekt bij de Standaard, de Nederlander, enz. Dr. A. Kuyper en tohman vonden het verschrik kelijk. Kolommen vol werden er over geschreven om dit zoogenaamd verdoolde schaap weer op den rechten weg te brengen. Of het lukken zal? Er zijn al te veel anti-rev. die met de leiding van Dr. Kuyper lang niet tevreden zijn, en dit zal des te erger worden, nu op de deputaten-vergadering der anti-rev. het door „Patrimonium" gevraagde arbeiders-kiesrecht is begraven. Het is„kom- missoriaal" gemaakt; de geleerden zullen er over gaan studeeren evenals minister Pierson al zooveel jaren over de arbeiderspensioenneering.'t Is lastig toch, dat wat arbeiders betreft, zoo'n lange studie vereischt. Jaren studie voor arbeiders-aangelegenheden en tot slot met een kluitje in 'triet. 'nWeek studie voor prinsen-pensioen. Anders is niet uit de korte, zeer vage berichtjes van deze „geheime" vergadering op te maken. 'n Misselijke vertooning, die geheime deputaten- vergadering. Als een hoop samenzweerders komen ze in „Tivoli" bijeen, alsof' hunne debatten geen daglicht kunnen verdragen. Veel zaaks zal er niet behandeld zijn, want als men van de tijd, die zij hij elkaar zijn geweest, aftrekt de tijd, benoodigd voor die groote rede van Dr. Kuyper hulde-adressen aan de Koningin en Kriiger, liedéren zingen dan kan er werkelijk niet bijster veel gedaan zijn. Zijn wij goed ingelicht dan is er ook nog aardig wat tijd verknoeid met bespreking hunner „hoeman"„het roode spook." Tegen het liberalisme, roept Dr. Kuyper, en toen Mr. P. J. Troelstra eene poging deed om de legerwet, die 's jaarlijks minstens 1 miHioen meer zal kosten, van de baan te krijgen, toen sprong Kuyper direct de liberalen regeering bij. Niet te veel praten over loon en salaris is Kuyper's raad aan de broeders. Dat is niet geestelijk genoeg! Geestelijk schijnt 't wel te zijn, zich te verzetten, zooals de anti-rev. in de Tweede Kamer deden, tegen eene vermindering van het traktement van den Gouv.-Generaal van Indië van 132,000 tot op 100,000 gulden. H. Nogmaals herinneren wjj aan de Meeting voor Algemeen Kiesrecht die a.s. Zondag, 12 Mei in den Haag gehouden wordt, op een stuk land aan de Hobbemastraat. Ons vaandel gaat met den trein die 9.44 stadstijd van hier vertrekt. Wjj hopen, dat een groot aantal strjjders voor Algemeen Kiesrecht een sterke vaandel- wacht zullen vormen. Deukt er aan, dat een retourtje Buurtverkeer slechts 50 cent kost. De meeting, die om 12 uur aanvangt, zal tegen half vier eindigen. Dan gaan we in optocht naar de plaats waar de stoet ontbonden wordt. Als sprekers treden opJ. A. Bergmeijer, A. H. Gerhard, H. Polak, J. Oudegeest, P. J. Troeistra en Mevr. Versluijs-Poelman. De entreé bedraagt 10 cents. Schiedam 7 Mei 1901. Wie is lig die den raad verduistert met woorden zonder wetenschap Job 38 2. En zoo geschiedde het, dat op den zevenden dag van Bloeimaand van het negentienhonderd eerste jaar onzer jaartelling de vroedschap onzer goede stad werd saamgeroepen op het Stadhuis. En alle de vroede mannen verschenen op den vastgestelden tijd, doch zie hun lichaam kwam, maar hun geest was dwalende in verre gewesten, en zoo ook hun wijsheid. Wat heb ik me geërgerd vanmiddag, 'tls om je bloed tot karnemelk te maken. Heb ik 't niet ge zegd, dat 't een zielverheffende zitting zou worden. Van 2 tot 4 zijn ze bezig geweest over de jenever- controle. Twee kostelijken uren lang zitten kletsen, en toenDe branders kunnen gerust zijn. Ze zeiden het elkaar al toen ze weggingen van de tribune, waar de heeren in nog grooter aantal verschenen waren. „Nu worden we rijk". Daar heb je'm. We worden rijk. O, naïf Algemeen Nederl. Werkliedenverbond, wat was 'ttoch goedig van je te denken, dat de arbeiders er heter bij zouden worden. Dacht je nu heusch ja, 'tmoet toch wel zoo zijn, dat je heusch dacht, dat die brave, lieve, arme branders ook nog aan hun personee dachten. Maar je zal nu wel gauw genezen zijn. Let nu maar opals de branders rijk geworden zijn Maar zouden de branders nu rijk worden? Zou Schiedam nu in z'n gouden eeuw komen? Ik heb een vermoeden, dat het zoo'n vaart niet zal loopen, trouwens daar wil ik me nu niet in verdiepen, 't Laat me op 't oogenblik koud. Ons gemeente-bestuur zal dus voortaan optreden als beschermer der jenever-industrie. Een mooi baantje. De afd. Schiedam van den Nat. Christ. Bond v. Geheel Onthouders en van den Vrouwen bond v. Geh. Onth. hadden er schriftelijk nog tegen gesprotesteerd, dat 't gemeente-bestuur zoo iets zou doen. Ik verwachtte dan ook, dat, in aansluiting op deze adressen, de heer de Groot, voor zoover mij bekend de eenige geheelonthouder in onze raad, een donderend protest zou laten hooren. Maar jawel hoor. Geen woord daarvan. Dat vond ik treurig, meer dan ik zeggen kan. De houding van den heer de Groot vindt ik half, ik kan niet anders zeggen. 'tWas niet voldoende tegen te stemmen, 't Ging hier om 't beginsel. Hij had kleur moeten bekennen en met open vizier moeten strijden. Hij had erop moeten wijzen dat onze industrie een ramp is voor de geheele maatschappij, dat haar ondergang niet anders dan toe te juichen zou zijn, ware 'tniet dat wij voorloopig vreesden zooveel menschen broodeloos te zien, maar dat daarom juist, inplaats van lap werk te doen, ons gemeente-bestuur er naar moest streven, zooveel in zijn vermogen is, hier andere, nuttige industrieën te vestigen. Hij liad erop kunnen wijzen hoe de' Schiedamsche industrieëlen nu oogsten, van wat ze zelf gezaaid hebben. Wat de verordening zelf betreft, daar zal ik geen woorden over vuil maken. Ik verwacht er niets van. Of ik gelijk heb zal de toekomst duide lijker bewijzen, dan 't meest diepzinnige betoog dit zou kunnen. Een ding hoop ik evenwel, dat ze de gemeente geen cent kost, want 't zou weggeworpen geld zijn. In haar jongste vergadering besloot onze afdeeling definitief W. P. G. Helsdingen te candideeren voor de 2e. Kamer. Tot afgevaardigde naar de Kiesrecht meeting werd gekozen A. Godschalk. De uitslag van het referendum over de Congresbesluiten, was, dat alle werden goedgekeurd. Beeds hebben wjj twee openbare vergaderingen in dit district belegd en hedenavond zal de derde hier gehouden worden. In Overschie, waar voor 't eerst een der onzen optrad, was nog niet veel succes te wachten. Toch waren een vijftig personen opgekomen, die aanvan kelijk met veel belangstelling luisterden, toen Hels dingen uiteenzette, op welke gronden van belang en van recht wij het Algemeen Kiesrecht eischen. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door het raadslid, den heer Karreman. Deze heer kwam o.a. met de opmerking, dat, waar Helsdingen gezegd had, dat onze vloot nooit ons land had kunnen verdedigen, hjj onwaar was geweest want dat in de 17e. eeuw wel degeljjk onze vloot goed weerbaar was geweest. Helsdingen had natuurljjk alleen gesproken van onze moderne vloot. Verder beschuldigde hij er H. van dat hjj tot den klassenstrijd' aanvuurde. Op nog enkele onderdeden maakte hjj aanmerkingen. Een deel der vergadering begroette dezen snaggeren middeleeuwer met daverend gejuich Dat 't voor Helsdingen niet moeiljjk was zjjn argu ment in mootjes te snjjden is te begrjjpen. Maar toen werd de heer Karreman, met zjjn vriendjes vinnig en telkens vielen zjj H. in de rede, zoodat deze op hun gemoed moest werken om ze wat te kalmeeren. Toch zat zoo hier en daar in 't kleine zaaltje een enkele, op wiens gezicht te lezen etond, dat in hun iets werkte, dat Eelsdingens woorden, of liever de klaarheid der aangevoerde feiten zjjn ziel en zjjn hoofd getroffen hadden. Overschie ziet ons terug. In Vlaardingen was de opkomst niet groot, maar die er waren, (een goede 50) bleken ons meerendeels welgezind. Herhaaldelijk gaf men teekenen van hjjval. Debat had hier niet plaats. Dinsdagavond hield Spiekman z'n laatsten voor dracht over Vakbeweging. 't Eerst hesprak hij de beweging in Australië. Hier bestaat sinds 23 April 1865 de wettelijke 8-urendag. De beweging is er sterk en een goede sociale wetgeving gaat er mee gepaard. Australië is onmiddelijk begonnen met groot-industrie. De nadeelige invloed van de klein-mdustrie wordt er dus niet gevoeld. De beweging kan zich daar door vrijer en sterker ontwikkelen. De loonen zijn er van den beginne af hoog geweest en dit gaf kracht in den strijd voor verkorten arbeidstijd. Deze in Australië bestaande toestanden zijn voor andere arbeiders een sterk argument in hun strijd om lotsverbetering.

De Moker | 1901 | | pagina 2