Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. No. 12. Zaterdag 18 Mei 1901. Ie Jaargang. FEUILLETON. Boerenkermis. Yeel beloven en weinig geven. Doet de gekken in vreugde leven. Liberaal of Klerikaal, lood om oud ijzer. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent I h* vooruitbetaling. Losse nummers 1 cent. 3) door L. Bureau van Administratie en Redaktie Noordvest 12. ADVERTENTIËN: 5 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. W. P. G. HELSDINGEN. DE HOKER •*- tl I tUÊÊÊÊÊÊÊÊÊKBM (Slot.) In de herbergen is nu ook muziek, muziek voor den dans, Ben jankende viool, met een loeiende harmonica, soms nog aangevuld door een schette rende cornet a piston maken een lawaai, dat wonderwel overeenstemt met de ruwe omgeving, die men van nabij gezien moet hebben, om al het terugstootende van zulke Kermisvreugde te ge voelen, om te kunnen beseffen, hoe totaal onbewust die menschen moeten zijn van 't werkelijk goede en schoone dat er te genieten valt, om te kunnen begrijpen in welken treurigen staat van ontwikke ling naar den geest de plattelandsbevolking nog verkeert, om in te zien dat het hoog tijd wordt, de kermis af te schaffen, de kermis, die, zooals zij nu is, alleen de onzedelijkheid bevordert, om doordrongen te worden van de groote noodzakelijk heid, ons volk te trekken uit den poel van ver- dierlijking, waarin het door onze verrotte, verkan kerde maatschappij is geworpen en door de bourgeoisie met kracht en geweld wordtin gehouden, ieder, die beproeft zich uit het moeras op te werken, met een trap op den kop nog dieper wil lende stampen. Polka en wals is 't balprogram, door de traditie vastgesteld. En de hoeren, ze springen en hossen, of hun leven er van afhing. De petroleumlampen hangen te schudden aan de lage zolderbalken. De, soms steenen, balvloer davert onder't gestamp der hoef- ijzerhakken. Men trapt elkaar op de vetleeren schoenen en springt als bezetenen tegen elkaar op in de door drank, rook en vieze menschenlucht verpeste atmosfeer. 'tMoeten boerenvoeten, boeren- borsten en boerenlongen zijn, om tegen 'tgetrap, gestamp en de bedorven lucht bestand te zijn. Lang duurt de dans niet en gelukkig, want een krachtsvertoon als de dansenden moeten ontwik kelen, kan niet van langen duur zijn. Telkens hoort men dan ook boven 't geroezemoes van stemmen, zang en gehos 't geklop met den strijkstok op de strijkstok op de viool en de krakende stem van den afgesjouwden violist, die zijn „oud zilver" doet hooren, wat zooveel zeggen wil als: hon je portemonnaie open; ik kom om vijf cent. Hebben ze genoeg gesprongen, dan kruipen ze weer met hun meiden over de vieze dranktafel heen, de boerinnen met hun wijde rokken d 0 Dit zijn in werkelijkheid de Partijen die elkander hij de aanstaande verkiezingen bekampen De partij van het Bezit, het Kapitaal, en de partij der Proletariërs, de partij van den Arbeid. Kiezers, vraagt niet naar geloof in den verkie- zingstrijd, het is geen strijd voor of tegen den godsdienst, het is een strijd voor of tegen de be langen van den arbeid. Wie die wil bevorderen die steune de Partij van den Arbeid en haar candidaat Bij de verkiezingen schieten de burgerpartijen, of ze de Standaard of de Nieuwe Hotterdamsche Courant tot orgaan hebben, uit hun slof. Dat deden ze in 1897, door in hunne programma's voor te spiegelen allerhande maatregelen in het belang van arbeider en boer, door arbeidswetgeving, rege ling van het pachtcontract, arbeiderspensionee- ring enz. We wülen nu alleen zeggen, dat van al dat beloofde maar bitter weinig is terecht gekomen, zogder in onderdeelen af te dalen, die men in de brochure: „Het schuldregister der regeering" kan lezen. We moeten nu de aandacht vestigen op een nieuwe wijze van doen. Tot nu toe waren het de partijen die elkander de overwinning betwisten, door het meest te beloven, de grootste verwach tingen op te wekken. Bij de verkiezing in dit jaar is het de regeering, het zittend ministerie zelf, dat zich in den strijd mengt, en dat doet door het hals over kop indienen van allerlei wetsontwerpen. De bedoeling daarmee is al te duidelijk, zoodat zelfs de eenvoudigste kiezer ze kan snappen.P Overtuigd dat men niets kan inbrengen tegen het verwijt, dat er eigenlijk maar weinig is gedaan aan sociale wetgeving, dat van al de meerdere millioenen die in de schatkist vloeiden, meer aan militairisme dan voor maatschappelijke verbeterin- in het belang der arbeiders is gegeven, worden in allerijl een massa ontwerpen ingediend, die als tafel schoonvegende, laten zich op de ruwe planken neervaHen in de volle armen hunner [sehoonen drinken hun wijn of jenever en steken hun sigaar op, rustende zoo van de groote inspanning, latende drogen hun zweet! Zoo duurt de pret tot een of twee. Het hossen ïs steeds wilder geworden, het rumoer steeds grooter en geweldiger, de omhelzingen steeds inniger en talrijker, de toon steeds ruwer, de ge sprekken steeds van minder aHooi, steeds meer ongebonden. Het is een echte dronkenmanstroep, beestachtig in al zijn uitingen. Ze zijn moe gesprongen, zat gezopen, misselijk gerooktze willen nu wel eens „vriëe op der gemak. En ze gaan of rijden naar huis, hun dronken lichamen toevertrouwende aan den makken klepper, dien ze, thuisgekomen, met behulp van hun meid uitspannen en den leegen stal injagen. Dan geklopt! Moeder doet open, geeft 'tjonge paar een klein lampje, wenscht ze veel plezier en kruipt weer naast haar boer. De gelieven gaan naar den keuken, waar brood, eieren, vleesch enz. voor hen is neergezet, en waar ze te zamen vertoeven, tot laat in den morgen. Dan laat zij hèm uit en ze zoeken beiden 't bed op, waar ze rusten van de vermoeienissen en droomen van de genoten vreugde. Met het ernstigste gezicht van de wereld betwis ten de liberale en kerkelijke partijen elkander de meerderheid in de Tweede Kamer'. Antirevolutionairen, Christelijkhistorischen, Vrije Antirevolutionairen en Katholieken sluiten een ver hond met elkander, om waar het kan en noodig is de liberalen te verdringen. Het Christelijk Nederland mag volgens hen niet bestuurd worden door Godsdienstlooze liberalen, het gaat bij de stembus om de leuzevoor of tegen den Christus, zegt Dr. Kpiper. In de liberale partij tracht men alle mogelijke idealen op zij te zetten, om maar ééne onverdeelde groote liberale Partij te behouden, die bij de a.s. verkiezingen weer de meerderheid moet halen, om te ontkomen aan de verschrikkelijke overheersching der kerkelijken. Net alsof ze het heusch meenen, schrijven liberale en kerkelijke bladen, maanden lang voor de ver kiezingen vinnige artikelen tegen elkander, alsof ze doodsvijanden waren. Maar als het er op aankomt vallen de vijanden elkander in de armen en helpen elkander alsof ze boezemvrienden zijn. Als het noodig is in beider belang stemmen zij precies eender over zaken, die in de Tweede Kamer in behandeling komen. Bij de verkiezing in district III te Amsterdam, waar de liberaal den Hertog stond tegenover den Sociaaldemokraat bij de herstemming, daar kreeg de liberaal den Hertog de stemmen van de Katho lieken, Christelijkhistorischen en Antirevolutionai ren, ja zelfs gedeeltelijk, van de vrijzinnig demo- kraten, hoewel Mr. Treub had aangeraden op Polak te stemmen. Dr. Kuiper gaf in de Standaard openlijk den raad aan de antirevolutionairen om op den Hertog te stemmen, niettegenstaande den Hertog in den Gemeenteraad van Amsterdam den Bijbel, Godswoord volgens Kuiper, had gelijkgesteld met de sprookjes van Moeder de Gans. In de praktijk mag men dus wat den geloovigen het heiligste is aanranden, mits men maar van het allerheiligste, dat is den geldzak, afblijft. Bij de herstemming in Distriet III te Amsterdam, toonden zich al de burgerpartijen in hunne ware gedaanten, dat is als de partij van den geldzak, die, hoe ze elkaar ook aankeffen, schelden en be lasteren, elkander toch helpen tegenover de partij die hun gemeenschappelijk kapitalistisch beginsel durft aanpakken, dat is de Sociaaldemokratische arbeiderspartij. Zoo gaat het buiten de Tweede Kamer en daar binnen niet anders. Hebben niet liberalen en kerkelijken samen mee gewerkt om de schandelijke Atjehoorlog op de de meest gewelddadige manier door te zetten? Hebben niet liberalen en kerkelijken gestemd vóór de verhooging van het legercontingent van 11.000 op 17.500 man, en meegewerkt om het hardst de legeruitgaven te verhoogen met enkele millioenen Hebben zij niet beiden zich verklaard tegen zulke zaken die in het belang waren der arbeiderskinderen door te verwerpen het voorstel v. d. Zwaag om de zes weken verlof voor arbeiderskinderen om op het land te werken uit de leerplichtwet weg te nemen, en door te verwerpen het voorstel der Sociaaldemokraten om aan arme kinderen voedsel en kleeding te verschaffen van gemeentewege. Hebben zij niet beiden zich verklaard vóór een weduwe-pensioen van f 150.000 voor den rijken prins Hendrik, die het niet noodig heeft en waarvoor hij geen cent contributie behoeft te storten? Hebben niet de liberalen en de kerkelijken ver worpen de motie Troelstra urgent verklarende de zaak der grondwetsherziening, om daardoor tot algemeen kiesrecht te komen? Hebben ze niet samen eendrachtig berust in de houding van het ministerie tegenover de Hoger- huizen en beiden goedgekeurd en geprezen het zenden van militairen en oorlogschepen om de werkstaking te Botterdam te onderdrukken, niet beiden goedgekeurd het schieten op de werk stakers te Dordrecht? Kortom hebben zij niet heiden, liberalen en kerke lijken, gewerkt voor legeruitbreiding, vermeerde ring van uitgaven voor leger en vloot, een lijn getrokken tegen arbeiders en vóór kapitalisten be langen, het recht doen onderdrukken, de demokratie tegengewerkt En waar is dan het principieële verschil tusschen hen? Dat is er niet, maar wel is er een groot ge meenschappelijk belang, dat beiden dienen, het belang van de brandkasten. En daartegenover staat de Partij die opkomt voor de belangen van hen die niet hebben.

De Moker | 1901 | | pagina 1