Onder Kameraden. Ingezonden Stukken Hoe er bij Verkiezingen gewerkt wordt. Uitslag der Verkiezing W. A. BEUKERS B. A. J. WITKAMPF. M. C. M. DE GROOT, P. LOOPUYT. van 7 leden van den Gemeenteraad District I. District II. A. GODSCHALKHO. M. C. M. DE GROOT405. W. VAN DER MOST PHz. 344. N. VAN DER VELDEN 320. J. J. VüRTHEIM337. W. VAN DER MOST PHz. en J. J. VüRTHEIM. W. A. BEUKERS276. A. GOUKA298. P. LOOPUYT326. G. VAN DER MOST122. W. A. BEUKERS, A. GOUKA, W. VAN DER MOST PHz en G. VISSER Bz. besloten tot onthouding, maar tot onthouding van aan beveling. Dat maakt zeker wel wat verschil. Een nieuwe vuiligheid van de N. Sch. Ct. lezen we in t blad van 4 Juli. Aan't slot der aanbeveling van den A. R. candidaat voor den gemeenteraad Wvan der Most Phzn., merkt zij op De sociaal-democratische partij heeft in dit dis triet blijkbaar niet zonder nevenbedoeling candidaat gesteld den onderwijzer G. van der Most, die hare beginselen belijdt. Het komt ons voor, dat dergelijke walgelijke manieren ook den heer W. van der Most Phzn., dien wij als een fatsoenlijk man kennen, niet heel ftftTlfrDTtOOTn hntvn ATi mm aangenaam kunnen zijn. En toch, de R. K. en A. R. partijen laten de N. Sch. Ct. haar baggerwerk voortzetten, zonder een enkel protest. Waarlijk, om hun eigen eer te redden, ware het beter, een man, bij wien zelf zoo weinig politieke eerlijkheid voor zit, het zwijgen op te leggen. 1) Wq cursiveeren. [Red. Moker]. Dat de de arbeiders onderling nog veel te leeren hebben van rechtvaardigheid en broederschap, twee noodzakelijke eigenschappen om de maatschappij beter en mooier te maken, kan het volgende leeren, dat ons toevallig ter oore kwam. Een lid van het gild der zakkendragers alhier, zekere G., had op 1 Juni j.l. het ongeluk te vallen van een hoogte van 15 voet, zoodat hij totaal onge schikt was tot werken. Daar hij lid was van het ziekenfonds der Ijzer- en Metaalbewerkers deed hij aangifte. Voor den oningewijde zij hier verklaard, dat deze vereenigiug niets meer dan den naam gemeen heeft met andere IJzer- en Metaalbewerkersvereeni- gingen en een gewoon algemeen ziekenfonds is. De eerste week kreeg hij uitkeering. (Die werd hem op Zondag thuis gebracht. De bestuurders schijnen niet te weten, dat de huismoeders 's Zaterdagsavonds inkoopen doen). Toen kreeg hij evenwel de aansporing van het bestuur van het fonds om maar weer eens te probeeren of hij niet kou werken, 's Maandags probeerde hij dit dan ook, maar moest er heel gauw mede uitscheiden. Nu luidt art. 35 van het reglement van 't fonds .Zij die zi-kengeld genie-en en zich op straat be geven, moeten een schriftelijk bewijs van den dokter hebben. De tijd van uitgaan is voor de maanden Maart tot October van 's morgens 8 tot 's avonds 6 uur en de overige maanden van 's morgens 8 tot 's avonds 4 uur." Onze zieke zakkendrager was dan ook voorzien van een bewijs van zijn dokter, dat hy buiten mocht loopeu, gedateerd 6 Juni. Toen hij echter den volgenden Maandag bij den dokter komt deelt deze hem mede, dat 't bestuur van 't ziekenfonds er zich over beklaagd had, dat G. op straat kwam. Erg menschlievend nietwaar, een kameraad, die te zwak is om zjju zware werk te doen, maar overigens gezond, te willen dwingen den gansehen dag in huis te blijven. De dokter raadde hem dan ook aan, maar zooveel mogelijk thuis te blijven, en alleen 's morgens en 's avonds een eindje te gaan loopen. 17 Jnni ontvangt G. het volgende briefje, dat wij woordelijk overnemen. G...., daar gij wederom een boodschap hebt laten brengen dat gij niet kunt werken dat vind het bestuur goed maar het bestuur heeft een Zaterdag besloten dat als gij niet beter was, dat gij van de week in huis moet blijven en als er een lid is van het be stuur of van de leden die op straat zien loopen, dat wy dan een Zaterdag geen ziekegeld betaaleu. Naamens het Bestuur Metaalbewerkersvereenigiug Onderlinge Hulp. 17 Juni Schiedam Wy hebben een verklaring gezien van den dokter gedateerd 26 Juni waarby deze verklaard, dat G. nog ongeschikt is tot werken. Het zou misschien van belang zijn dat de leden van het fonds deze zaak eens ter hand namen om, zoonoodig maatregelen te nemen dat dingen, als hier boven genoemd, niet meer voorkomen, want ze zijn schandelijk en elk mensch, in de eerste plaats arbeiders voor wie samenwerken en vereeniging een eerste ge bod is, onwaardig. Bniten verantwoordelijkheid der Redaktie. De dikke majoor moest aftreden. Dat was een erg treurig geval; over een half jaartje kon hij zijn 25 jarig raadszittendjubilé vieren en nu komt zoo'n lamme verkiezing de boel misschien nog in 't honderd schoppen. Dat is om van kwaadheid je respectable omvang te doen verminderen tot een lucifersstokje. Maar geen nood. Natuurlijk weer candi daat en even natuurlijk in de Raad en dat half jaartje ten minste nog uitgezeten. Mis poes. 't Is lastig om te zeggen, maar de dikke majoor is er nog niet. Met een kale herstemming moet hij zijn reeds ge- zenuwschokt lichaam over eenigen tijd weer laten schokken. Dat is om uit je vel te springen. Er was anders ruim genoeg moeite voor den dikkert gedaan. Behalve de diverse aan bevelingen verscheen er eerst een strooibiljet. Een keurig gestijleerd stuk werk, zoo uitge breid, dat het papier helaas niet groot ge noeg bleek om de onderteekening te kunnen bevatten. Nu is de majoor, omdat hij majoor is, volbloed vaderlander. Maar wat heeft een mensch nu aan zijn vaderlanderschap als het niet den volke verkondigd wordt Een goed vaderlander moet de vaderlandsche vlag hoog houden. En zoo verscheen de vaderlandsche vlag in smetteloos rood en blauw, want op het wit prijkte de dikke majoor. Dat is nou nog' eerst een uitvinding. Zoo 'n vlaggetje kan je tegen een contante betaling van 1 cent de komende week op de markt koopenmaar zoo'n mooi vlaggetje met de majoor in 't midden is zeldzaam. Bij een eventueel aan te leggen tuighuis van op andere natiën ver overde vlaggen, zou dat ding geen kwaad figuur maken. Maar met de vlaggetjes was 't óók nog niemendal gedaan. 'tWerd nog veel mooier. Toen de driekleur had uitgediend, werden de vaderlandsche ge voelens verdronken in de nacht der eeuwen en een nieuwe idee, nog schitterender dan de voorgaande flitste als een goed geoliede blik semstraal in des herstemmingsmansvriendjes brein. In de verkiezingshitte broedt je idéen uit, als kippeeiers. Majoor heeft een heele hoop liefhebbende vriendjes. Die vriendjee sloten een verbond met de koningin der aarde, die, trotsch op zulk eene zwaarwichtige ken nismaking, een heele bezending briefjes in de wereld zond. Het vruchtbare brein der vriend jes oordeelde het op de stemmingsdag nood zakelijk nog eene opwekking aan achterstallige kiezers te richten. Stemt den dikken majoor dat was de inhoud waar het zoowat op neer kwam. Hu is het een overbekend feit datje je paarlen niet voor de varkens moet gooien want de beesten lusten die dingen niet. De strooibiljetjes werden dus netjes in geele envellopjes gedaan en met een alles overteffende juistheid aan de achterstalige, nalatige, luie enz. kiezers aan huis bezorgd. Bovenaan in 't rechterhoekje erg geheim zinnig eenige letterteekens en dan het adres met Z.Ed. Nu moesten die geele kanarie's bezorgd worden. Voor een verkiezingsbrein staat evenwel een doode os nog stil. Er wer den dus eenige mannetjes gehuurd per stuk voor f 2.50 die zich gaarne met het afleveren der staatsstukken wilden belasten. Conditie was enkel: trek je beste pakjs aan. Nu moest er evenwel nog een prikkel bestaan, dat de lui oprecht hun best zouden doen. Die prikkel was nou niet zoo bijster royaal. Vijftig cent, als de dikke er kwam. Nu is de dikke in herstemming, thans drukt mij de vraag hebben ze drie pop of twee en half gehad, zwaar op het gemoed. Een puike oplossing zal wel gevonden worden. Gisteren elk f 2.50 en als met de tweede stemming de dikke er is, nog vijftig cent. Roijaal zou 't zijn als ze gistereD f3.hadden gekregen onder beding van 50 cent terug brengen als het niet lukte, want er staan nog hoogere belangen op het spel. Zakt de dikke neer om met zijn wijsheid niet langer Schiedam te bestralen dan mag hij de wet niet langer houden ook. Laat dan de dikke majoor zich troosten met de magere hoop, dat de Engelschen de Wet nooit zullen krijgen. Een verkeerd gevlogen kanarie. op Vrijdag 5 Juli 1901. (2 vacatures). Aantal Kiezers786. Uitgebrachte stemmen680. Van onwaarde7. Geldige stemmen673. Waarvan werden uitgebracht op: W. A. BEUKERS371. D. VAN DIJK48. L. VAN EMDEN8. M. C. M. DE GROOT268. P. LOOPUYT264. B. A. J. WITKAMPP353. Gekozen alzoo en (2 vacatures). Aantal Kiezers967. Uitgebrachte stemmen798. Van onwaarde17. Geldige stemmen781. Waarvan werden uitgebracht op: Gekozen alzoo Herstemming moet plaats hebben tusschen d© heeren District lil. (3 vacatures). Aantal Kiezers748. Uitgebrachte stemmen637. Van onwaarde4. Geldige stemmen633. Waarvan werden uitgebracht op: W. VAN DER MOST Phzn. 252. N. VAN DER VELDEN 241. G. VISSER Bzn261. Gekozen alzoo: Herstemming moet plaats hebben tusschen d© heeren

De Moker | 1901 | | pagina 3