Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad. No. 23 Zaterdag 3 Augustus 1901. Ie Jaargang. Stukken voor het eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Oproep om Steun. Yeendam, Lochem, Weststellingwerf. Gemeenteraads-V erkiezing G. VAN DER MOST. Naar de Meeting. Pont IY van ons Gemeente-Program. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal taco per post 20 cent 1 Losse nummers 1 cent. Bureau van vVdmirnstratie en Redaktie: IVoordvest 13. ADVERTENTIËN; 5 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. De afdeeling „Schiedam" der S. D. A. P. heeft besloten den strijd weer aan te binden om een raadszetel. Zij heeft dat gedaan, in 't vertrouwen, dat zij ook ditmaal hij velen, ook die om verschil lende redenen buiten het partij-verband staan, weer steun zal vinden niet alleen, door hun stem uit te brengen op onzen candidaat, maar ook door gelde lijke bijdragen. De laatste maanden hebben ons heel veel geld gekost, en om nu met kracht te kunnen werken is noodig, dat onze kas weer gevuld wordt. Laat ieder dus naar krachten iets bijdragen en dit zenden aan de Admini stratie van dit blad, of aan den penning meester A. Godschalk, Oosterstraat 70. HET BESTUUR. Lijsten voor het verkiezingsfonds dor Partij zijn nog bij ondergetekende aanwezig. Wie iets missen kan late niet na als nog te teekenen. Alle beetjes helpen en er is veel noodig. De secretaris der S. D. A. P. afd. „Schiedam" SIMON A. MAAS, Tuinlaan 92. Onze candidaat is weer GERRIT VAN DER MOST. Voor de meesten der kiezers in III is hij geen vreemde. Velen kenden hem reeds lang, anderen hadden bij de jongste verkie zingen gelegenheid hem te leeren kennen. Wij behoeven hem dus aan onze lezers niet meer voor te stellen. Bovendien staat bij ons het beginsel voorop. Wij stellen GERRIT VAN DER MOST niet, omdat we hem nu zoo'n aardige kerel vinden, of omdat we hem eens een onderscheiding willen geven; wij stellen GERRIT VAN DER MOST, omdat hij is sociaaldemocraat. En 't is om dezelfde reden, dat wij alle arbeiders-kiezérs in 't belang van hen zelf, van hun vrouw en en kinderen, van al hun klassegenooten, aan raden te stemmen op G. VAN DER MOST, en hun beste krachten in te spannen, om ook andere te bewegen evenzoo te stemmen. Wart het is niet alleen billijk, dat ook een sociaal-democraat in den raad komt, het is ook noodzakelijk. Alleen toch van een sociaal democraat is te verwachten, dat hij bij alles en ten allen tijde de belangen der arbeiders zal vooropstellen. Alleen bij een sociaaldemo craat zijn we er zeker van, dat hij de arbeiders steeds zal verdedigen tegenover het kapitaal, dat de arbeiders als zijn slaven beschouwt. Geen der andere partijen geeft die zekerheid. Wij herinneren eraan hoe onlangs weer ge bleken is, dat zelfs iemand als W. van der Most Phzn., de voorzitter van „Patrimonium" 't met de heeren op een accoordje wilde gooien, om gezamenlijk de raadszetels te deelen, met uitsluiting van de arbeiderspartij. Zulke menschen zijn voor de arbeiders niet betrouwbaar. Wij herinneren er aan hoe in de laatste raadszitting een salaris-verhooging van vijf honderd gulden aan een toch al ruim bezoldigd ambtenaar werd toegekend, en dat slechts éen raadslid er op wees hoe onrechtvaardig dit was tegenover de laagbezoldigden in dienst der gemeente. En dat, terwijl men geen f250.over had voor de voeding en kleeding van hon gerige en koude arbeiderskinderenterwijl nog altijd weduwen en weezen van gemeente ambtenaren aan hun lot worden overgelaten; terwijl de gemeente aan vele werklieden in haar dienst nog treurige bezoldigingen toekent Arbeiders voelt ge niet, dat het noodig is, tegenover dit alles iemand te stellen, die vrij en onafhankelijk uw belangen behartigen zal? Ge voelt dat, zeker, ge moet dat voelen, tenzij overmatige arbeid en gebrek aan 't noodigste uw geest geheel versuft heeft. Maar zoo ge dat voelt, moet ge daaraan ook uiting geven. Ge zijt bang, dat uw patroon zich wreken zal, omdat ge toont uw toestand juist in te zien. Ge behoeft niet bang te zijn, want de stemming is geheim. En zoo gij 't zelf niet vertelt kan niemand weten op wien gij ge stemd hebt. Op dan, Arbeiders! Ge hebt alle eenzelfde belang, dat is verlossing uit de slavernij waarin het oppermachtige kapitaal u houdt. De macht van dat kapitaal moet gebroken worden. Dat werk gaat langzaam maar zeker. Doe dan ook gij, wat thans uw plicht is tegenover uw medearbeiders en tegenover uzelve. Stemt dan Zondag a.s. wordt te Dordrecht vanwege den Dordrechtschen Bestuurdersbond een groote meeting voor vakorganisatie gehouden in den tuin en de groote zaal van Musis Sacrum. Als sprekers zullen optreden G. van Erkel, Wolfswinkel en J. Fijnhaar van Amsterdam en H. Spiekman van Botterdam. De toegangsprijs is 10 cent. 's Avonds om 8 uur is een gezellige bijeen komst, met medewerking van Kotterdamsche en Dordtsche Zang- en Muziekvereenigingen en den heer W Ook hiervoor is de toe gangsprijs 10 cent. De Schiedamsche meetinggangers gaan met den trein van 9.0b stadstijd van hier en slui ten zich aan 't station D. P. aan bij die uit den Haag en Delft. In optocht gaat het dan met ontplooide bannieren naar het Vereeni- gingsgebouw. Goudscheweg 114, waar zich de Rotterdammers aansluiten. Vandaar gaat de stoet langs Goudscheweg, Goudschewagen- straat, Hoogstraat, Hoofdsteeg, Spaansche Kade, Haringvliet en Oude Hoofdkade naar de boot. Door den Rotterd. Bestuurdersbond is n.l. afgehuurd de „Jan van Arkel." Hier mede kan vanaf Rotterdam de reis heen en terug gemaakt worden. Kaarten zijn daarvoor uiterlijk nog Zaterdag te verkrijgen bij Maas, Tuinlaan 92, a 30 cent voor heen en terug. De boot vertrekt half elf van Rotterdam en zal te ongeveer 12 uur te Dordt aankomen. Desnoods zijn 2 booten beschikbaar. Een muziekkorps zal de reis opluisteren. Wij wenschen onze stadgenooten op te wokken in grooten getale aan deze meeting deel te nemen. Wellicht dat dan het zaad, daar gestrooid, ook hier goede vruchten zal dragen. Dit punt luidt aldus: Behoorlijke bezoldi ging van lagere beambten en werklieden in gemeentedienst met beperking der hooge trak tementen voor de hoogste ambtenaren Wat is behoorlijk? Laten we eens nemen: de agenten 3de klas (nachtdienst). In No. 18 van „De Moker" kunnen we lezen, dat deze „lagere ambtenaren" door de vaderlijke zorg van ons altijd zorgend gemeentebestuur de weelderige som van 15 ct. genieten voor elk uur dienst, zegge vijftien centen. Ook lezen we daar, dat onze vroede mannen 20 ct. zegge twintig centen wel wat overdreven vonden. Misschien waren ze bang, dat onze nacht wachts bij zooveel weeldeuit den band zouden springen, en wat kan je nu beginnen met uit den band-springende nachtwachten? Vijftien een- DE MOKER in District lil.

De Moker | 1901 | | pagina 1