Iets over soldaat wezen. Van onze vroede Vaderen. Yan de gelukkige arbeiders. Het Volkdagblad voor de arbeiderspartij, neemt veel op in zijn kolommen, wat men zoo in andere bladen niet vindt. Dat is zoo z'n gewoonte, 't Is vreemd, zooveel als dat ■Tolk aan sommige gebeurtenissen weet vast te knoopen, zoo lang als het zich met z'n beschouwingen aan een of andere zaak weet vast te klampen terwijl andere bladen zv iigen of terloops even melding maken. Dat komt zeker uit 'n verschil van opvatting, maar arbeiders, het staat beslist aan uw zijdeals ge 't weten wilt, kunt ge u abon- neeren. Welnu, zoo komt er ists in over 't soldaatje wezen, en i?iisschien hebt ge zoo'n idéé over gehouden uit uw jeugd, dat soldaat zoo wat gelijkluidend is met: flink, fier, manlijk, vrij, onafhankelijk, enfin, dat soldaat wezen is: bet toppunt te hebben bereikt van mensche- lijke volmaking. En al heeft die verbeelding van uw jeugd misschien al menige veer moeten laten na kennisneming van de wer kelijkheid, toch zoudt ge nog kunnen zingen Wij Nederlandsche knechten Zijn fier op onzen stand, Wij strijden voor de rechten Van 't lieve vaderland. Maar, och, m'n goeie mensch, het blijkt, dat de „Nederlandsche Knechten" heel wat anders te doen hebben dan ergens vóór te strijden ze zijn in de wieg, neen, in de kazerne gelegd, om tégen heel veel te vechten. En 'tis een strijd, waarbij ze hun geweer wel om 'n hoekje kunnen zetten, hun ransel ongcpakt en hun patroontasch ongevuld laten. Ze hebben noodig 'n goeie dosis flinkheid, fierheid enz. dan blijven ze op de pooten. In Delft bestaat een Anti militairistische propaganda vereen. De leden er van zijn dus tegen het soldaatje spelen en probeeren, ande ren ook zoo ver te brengen. Om dat gedaan te krijgen, hebben ze argumenten noodig en die zijn ze gaan halen bij de soldaten zelf. Een vragenlijst werd gezonden aan het reserve-kaderde manschappen konden de vragen, die op militaire toestanden betrekking hadden, beantwoorden, maar nu komen be richten uit Middelburg, Den Haag, Utrecht enz. De militaire autoriteiten-officieren en nog hoogere waren van zoo'n onderzoek niet gediend. De mannetjes moesten op't bureau komen en 'n toespraak aanhooren en de vra genlijst inleveren of verscheuren en dan echt soldaat zijn. Sommige van die toespraken moeten curieus geweest zijn. Zoo staat het volgende staaltje van den kolonel van het regiment grenadiers en jagers in den Haag in het Volk, onder het oneerbiedige opschrift van: Nieuwe mallig heden. Hij (de kolonel) heeft verzekerd, dat in eiken stand wel eens personen voorkomen, die verkeerde dingen doen, dokters, advokaten en anderenMaar men hangl dat niet aan de groote klok. Het is dus ook niet noodig, de toestanden bij het reserve kader in het licht te stellen. Bovendien moet men, om een goed oordeel over de zaak te hebben, hooger staan dan de reservisten zelf, die te veel in de dingen zitten, maar ze niet overzien. Is 't niet, of men de heeren bij 'n verkie zing tot het „volk" hoort spreken? Och, jullie weet nog zoo niet, wie of wat goed voor je is, wij staan hooger dan jullie-zelf, jullie kunt dat zoo niet overzien, dus kiest die of die maar. Ten slotte deze aanhaling Of klinkt het niet hoonend, om b.v. te moeten aanhooren, dat de toegezonden cir culaire niet eens gelezen mag worden, doch oningezien en onbeantwoord op het bureau moet worden gebracht Lief land, waar de correspondentie niet meer veilig is! En vooral scherp en onverwacht heeft vele getroffen de tartende werkelijkheid, die zijn zoo fel-raak voorgehouden werd; met slechts voor de acht maanden van werkelijken dienst zijt ge een werktuig in onze handen, nee, ook daarna, gedurende de 6 of 7 jaar van groot verlof! Ook dan geen vrijheid van denken, geen vrijheid van handelen, ook dan nog wordt ge beschouwd als onmondige, als kuddedieren Zou het kaptaal z'n arbeiders anders be schouwen Waarschijnlijk zal van Kol natuurlijk weer zoo'n sociaal demokraat eenige vragen richten tot den minister van oorlog na de opening der kamerzitting. 'n Gloed begin De magere agenda beloofde 'n korte zitting en slappe kost. Behalve de notulen en mede- deelingen, de onvermijdelijke rijst-en-brij berg, waar een welgeordende vergadering doorheen moet happen om te kunnen grasduinen in het beloofde land van de te behandelen onder werpen, alwaar waren: benoemingen, goed keuringen, één onderzoek en één wijziging. Ter elfder ure is er bijgekomen een voorstel en een herbenoeming. Niet ter elfder ure, maar op den gewonen tijd werd de vergadering geopend en door den rijst-en-brij-berg heenge- geten met nog versche appetijt. Maar 't heeft de uitwerking gehad van eiken goeden maaltijd: er kwam 'n zekere slaperig heid over de vergadering. Rustig zaten de heeren met de zekerheid, dat er nu toch niets bijzonders meer kwam. Niet éénmaal behoefde iemand het woord te vragen, zóó onbelangrijk was het. Magerder kon het al niet. De benoemingen gingen rustig; zooveel stemmen vóór, zooveel tegen, zoo niets geen belangstelling, zoo iets in de vergadering als Wat kan 't ons nu schelen eigenlijk. Ja, gemeentezaken kunnen vervelend worden. Na de benoemingen onderzoek van de geloofs brieven des heeren J. O. Bender. Hij heeft het raadhuis bereikt. De commissie vond geen reden, ze niet goed te keuren, de raad vond evenmin, dat er iets aan ontbrak. Alzoo werden zij goedgekeurd en daarmee eveneens de christelijke meerderheid. Goedkeuringen stelde de Voorzitter voor, rekeningen, nogeens rekeningen, alles zonder één levensteeken van de zeventien aanwezige burger-vertegenwoordigers, 't Werd bepaald drukkende stilte, de plechtige stilte van 'n hoogen tempel, den tempel der wijsheid. Bij 'n goedkeuring van de rekeningge- meentereinigings dienst had de Commissie tot nazien den wensch geuit, bij 'n volgende gelegenheid de loonboeken er bij te hebben, ten einde de genoemde bedragen in hoofdsom, te kunnen verifiëeren. De opmerking van B. en W. luidde, dat die boeken ter inzage gelegen hadden, hoewel niet op 't stadhuis. 'n Glimlach vloog even over de aangezichten onzer vroede vaderen, welke zooveel wou zeggen als die ongepaste wetenschap is toch curieus. Als het eigen cijfers gold, zou er misschien harder worden gezocht naar specifiëering ter verifiëering. Voorstel, om de school in 't Broersveld weer in gebruik te nemen, onder diep stil- stilzwijgen, aangenomen. Daarheen zullen de Gorzensche kinderen dus waarschijnlijk moeten trekken. Verdere mededeelingen kwamen niet over dit punt. Behalve genoemden glimlach is er heden dus, geen levensteeken gegeven in onze vroed schap. De atmosfeer was broeiend, drukkend, spannend, zoo iets als de persing van inge houden wijsheid, 'n Losbarsting in 'n volgende zitting belooft iets, maar nu Te tien miuuten over half drie klonk de hamertik, die de vergadering sloot, terwijl haast de galm van den klop, die haar geopend had, nog door de stadshalle klonk. De vergadering duurde vier en twintig en een halve minuut. 't Was mager, ja en kort! Volgens het Soer. Hbld tracht men te Soera- baya een groote fabriek van stoom- en andere werktuigen op te richten. Eabrieken, als de Kon. Fabriek van Stoomwerktuigen en Spoor wegmatei iaal te Amsterdam, die voor 'n groot deel bestaan van de levering van inrichtingen voor suikerfabrieken, zullen er wel bij varen. Het kapitaal zal in Indië óók z'n winst wel opleveren, maar de arbeiders Wat leven ze toch in gelukkige zekerheid van bestaan. Aan de Locomotief wordt meegedeeld, dat de statistiek leert, dat onder de krankzinnige ambtenaren in Ned Indië die van den post en telegraafdienst het grootste procent leveren. He Java-Bode voegt er aan toe, dat ze zich dat best kan voorstellen, want die ambtenaren worden schandelijk afgebeuld. Ook daar geluk tot krankzinnig worden s toe. 'n Geval uit onze onmiddellijke omgeving. Het personeel van den molen „de Palmboom" was werkloos vanwe°re den brand. De „Noord molen" maalt af en zal dan in gebruik worden genomen door den baas en het personeel van „de Palmboom". Changez de placeDe eene groep arbeiders er in, de andere er uit. Naar wij vernemen, zullen nu de fiïoordmolenaars gerekend worden tot de slachtoffers van den brand. O, gelukkige arbeiders, hoe lang zal 't nog duren, eer ge tot bewustzijn komt, dat ge op een schopstoel zit? Hoe lang, eer ge begrijpt, dat ge u zelf moet helpen? De praktijk zal u toch wel iets gaan leeren? Er is gezegd tot sommige leden van het Comité van „de Kraton": Wat doe je nu voor ons Die dat vroegen, waren geen slacht offers van den brand, maar wel van de werk loosheid. Zoo'n vraag is al weer teekenend. De arbei ders wachten op beschikkingen van boven af als 'n visch op het aas, 't is hun zóó lang voorgepraat, dat de lieeren 't wel doen zullen, dat ze ganschelijk verleerd zijn, zelf wat te doen. En als ze er eens toe komen, doen ze 't nog verkeerd: hun stembiljet invullen bij voorbeeld. Gij kunt zijnde bouwmeesters van uw eigen geluk. De stad Keulen bezit een verzekeringskas tegen werkeloosheid, in welker bepalingen on langs zeer belangrijke wijzigingen zijn aange bracht. Er is nu vastgesteld dat de verzekerde slechts zulken arbeid behoeft aan te nemen, als overeenkomt met het tot nog toe door hem ver diend loon en slechts werk behoeft te aan vaarden dat tot zijn beroep behoort. Daar deze wijziging natuurlijk leidt tot het veel- vuldiger weigeren van aangeboden werk en dus tot de noodzakelijkheid van langduriger ondersteuning, wordt van de arbeiders voor taan een veel hoogere bijdrage per week gevorderd, en wel 35 pf. (21 ct.) in plaats van 25 pf. (15 ct.) Doch tevens zijn nu de uitkeeringen verhoogd en bedragen nu voor alle verzekerden 2 mark (fl,20) per dag gedurende de eerste 20 dagen en daarna 1 mark (f 0,60) per dag. In het laatste boekjaar was aan 536 verzekerden uitbetaald 19.335 mark. (f 11601Hieruit kan men zoo eenigs- ziens zien welk een groote omvang de werke loosheid neemt. Verzekering tegen werkeloosheid.

De Moker | 1901 | | pagina 3