De Nieuwe Tijd. Het Volk, J. Koorengevel, Onmisbaar voor iederen arbeider is Japansche Arbeiders. Beth-el. Zooals wij dachten. Korrespondentie. Steunpennmg. Nieuwstraat - Schiedam. Geldersche Kade 117, Amsterdam. St KLEPKE, Helenastraat 16. In verband met de kwestie van de werke loosheid tengevolge van het afbranden van de „Kraton" is zoo'n bericht om te likke baarden. Kijk, wanneer naar aanleiding van een in te dienen adres, de werkeloosheid in onzen gemeenteraad zal ter sprake komen, verwachten we nu eens ernstige besprekingen en degelijke adviezen. Er is eens iets te doen voor den werkman, en de heeren zullen tegen de studie en moeite, die de oplossing van het vraagstuk vordert wel niet opzien. De beloften aan de kiezers zijn toch geen ijdele woorden, niet als het geblaas van veel wind? En wanneer de arbeiders een bijdrage, als hier genoemd is, van 21 ct. per week wel wat veel vinden, aan hen de taak, hun klasse zoo te verheffen, dat zulke allernoodzakelijkste uitgaven gedaan kunne r worden. Ia Het Volk lezen we: „De Japansche arbeider heeft zich nog niot onder die soldaatachtige tucht gebukt, gelijk zijn Europeesche lotgenoot het heeft gedaan na een onderworpenheid van geslacht na geslacht. Hij werkt alleen, als het hem last. Een fabriek van 1000 arbeiders kan ge middeld maar op 800 man rekenen. Elke arbeider neemt vrij wanneer hij wil, gaat en komt naar believen. Valt men hem daarover lastig, dan gaat hij weg. Hij wil nog vrij man, onafhankelijk zijn" Wat gelukkige kerels zijn dat, ze willen nog „vrij", „onhafhankelijk" zijn, terwijl de arbeider hier nauwelijks eenig begrip heeft van de beteekenis dier woorden. Maar als het opkomend kapitalisme daar eerst tot bloei is gekomen, dan zal het dien Japanners zulke kunsten wel afleeren, dan straft het met werkeloosheid, zooals hier, met honger, zooals hier en zullen de Europeesche arbei ders het dan zoo ver gebracht hebben, dat wij hun Japansche broeders kunnen verlossen? Het gewone verschijnsel blijft ook hier niet achterwege. „Het opkomend kapitalisme kan bovendien nog ongehinderd vrouwen en kinderen tot het uiterste exploiteeren. In Osatra wordt bijna al het werk in de katoenspinnergen en de lucifersfabrieken door jonge meisjes en kinderen verricht Gelukkig komen er in den jongsten tijd berichten over een begin van vakorganisatie en een ontwaken ook van een politieke be weging onder de Japansche arbeiders." Wie weet, komen de Japansche arbeiders nog niet hier, om de Europeesche te verlossen. 't Is te hopen, dat ze dan Schiedam niet in de laatste plaats bezoeken Toen stond Jacob des morgens vroeg op, en hfi nam den steen dien hg tot zijne hoofdpeluw gelegd had en zette hem tot een opgericht teeken, en goot er olie bovenop en hij noemde den naam dier plaats Beth-el. Gen: XXVIII: 18, 19. Zoo is het wijklokaal in de Gorzen voltooid. Twee woningen, die in dit stadsgedeelte de arbeiders hoogte van 3.5 M. bereiken, zijn onder één dak en echter één gevel gebracht. Het tempelachtige is verkregen door de spitsbogen-vensters, terwijl de kroonlijst het geheel stempelt tot 'n niet te bepalen bouworde. Maar schoonheid aan gebouwen behoeven we voorloopig in 'n speciale arbeiderswijk niet te zoeken. Waar we de aandacht op wilden vestigen is dit; dat het resultaat, die ver bouwing n.l. verkregen is door vrijwillige lijdragen. In De Zondagsbode van 4 Mei lezen we onder meer: Hoe belangrijk deze giften ook zijn, toch zijn ze nog niet voldoende om de noodige restauratie tot stand te brengen. Daarvoor zijn noodig f550.Voorzeker een niet geringe somMaar als men nu weet, dat de eigenares van het Lokaal zóó sympathi seert met den onderscheiden arbeid, die daarin geschiedt dat zij onlangs uit eigen beweging mij aanbood, tegen een kleine verhooging van huur, er voor f350.aan te laten verwerken, dan daalt daarmede belangrijk de last, die anders op ons zou drukken. Toch is de som nog veel te hoog, om ze in eigen kring bijeen te brengen. Daarom, wie helpt ons aan de andere f200.— Welnu, de andere f200.— zijn er gekomen blijkbaar. Wanneer binnen korter of langer tijd pogin gen zullen worden aangewend, in de Gorzen 'n gebouw van den arbeid te stichten, hopen we dezelfde hulp- en offervaardigheid te ondervinden. Zeer zeker, het stoffelijke heeft ook zijn rechten. In vers 20 en 21 van het boven aangehaalde hoofdstuk lezen we „En Jakob beloofde een gelofte, zeggende wanneer God met mij geweest zal zijn, en mij behoed zal hebben op dezen weg dien ik reis, en mij gegeven zal hebben brood om te eten en kleederen om aan te trekken zoo zal de Heer mij tot en God zijn." Ja, „brood om te eten" en „kleederen om aan te trekken" hebben de arbeiders noodig op hun levensreis. De Tijd schrijft: Van welingelichte zijde wordt ons gemeld, dat het bericht van de Limb. Koerier aangaande het niet slagen van het oprichten van een Kath. Sociaal Weekbl. volkomen ongegrond is. Het is zoo goed als zekerdat tot de uitgave zal voor den overgegaan. Blijkens de gecursiveerde woorden, is de kans zeer groot, miar zekerheid zullen we eerst hebben, als we het in papieren lijve voor ons zien. Kermis te Rotterdam. In de burgerbladen komt 'n verheerlijking voor van „de dolle Zaterdag", ende hij ver liep rustig en kalm. De korrespondent van Het Volk schrijft o. m.„de Zaterdag met zijn nacht doet u alle kermissen naar de maan wenschendan wordt gezopen, gevochten de dierlijke hartstochten in den mensch laaien in volle vlam, slaan je in 't gezicht bij iederen voetstap, die je verzet. Rotterdam is dan mis selijk. Nu wéér." Dan volgt 'n korte opsom ming van wat de politie alzoo werk verschaft. Wij vragen, hoe hard er moet worden gezopen en gevochten, hoe ver moet de liederlijkheid gaan, eer de partgen van de „orde" er melding van maken in hun pers? Comité tot ondersteuning der werkeloozen van de „Kraton." Tot Woensdagavond ingekomen f1433.805. De Zwart. Nu geen plaats. In 't vervolg ja, maar kort. Ge begrijpt zelf, 'n weekWtA van klein formaat. Kunnen 't mondeling wel regelen. Wegens den komkommertijd de volgende week verantwoording. No. 8 (Augustns-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: HENR. ROLAND HOLST. F.vanderGOESenDr. HERM.GORTER De pensioen-vereeniging der bur gerlijke rijksambtenaren, door Mat theus. Kan en moet de socialistische pers het streven naar vereenvoudi ging van onze schrijftaal steunen, door Kaayman. Arbeidersbeweging, door H. Spiekman Tweeërlei taktiek door J. Guesde en J. Jaurès, ver taald door B. J. Krol. Nederlandsche politiek, door P. L. Tak. „Arbeid" van Zola, door Henr. Roland Holst. Ekonomische Aanteekeningen. Boekbespreking. Prijs ƒ1.26 per kwartaal, voor arbei ders ƒ0.875. Men abonneert zich bij den Boekhan del en by den Uiigever J. A. FORTUIJN, Kerkstraat 34, Amsterdam, die steeds gaarne prec.'r.r.ir.-ner zendt. Koopt en leest de brochures: De S. D. A. P. haar ontstaan doel en streven, geschetst door P. J. TROELSTRA. 10 cent. Loonarbeid en Kapitaal, door Karl. MARX, uit hetDuitsch vertaald. 10 cent. Verkrijgbaar in den Brochuren-handel der S. D. A. P. de Geneststraat 16, Am sterdam en te Schiedam by J. Kooren- öevel, Nieuwstraat 5. Onderwijzer in Handteekenen en Schoonschrijven. Teekenen voor de Hoofd-acte. Verbeteren van Schrijfhand. Aanleeren van Rond-, Gothisch-, Fractuur en ander Schrift. Dagblad voor de Arbeiderspartij. BUREAU: ABONNEMENTSPRIJS 15 cent per week. ƒ1.95 per 3 maanden fr. p. post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken hij de Maatschappij „FATUM" 's Gravenhage voor f 1000 hij geheele invaliditeit, en f 400 hij overlijden. Proefnummers worden op aanvraag gratis bezorgd door den Agent voor Schiedam BEVAT ARBEIDERS

De Moker | 1901 | | pagina 4