Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Van onze vroede Vaderen. No, 32. Zaterdag 5 October 1901, le Jaargang. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Werkloosheid. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. bij vooruitbetaling. BUREAU vau ADMINISTRATIE en REDAKTIE NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 5 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Er wordt in den laatsten tijd veel geëischt van de vroede mannen. Donderdag 26 Sept. was er vergaderd en Dinsdag 1 October alweer. Maar Donderdag was 't ganw afge- loopen. De leden hadden alleen maar even te kennen te geven, dat ze wilden berusten in 't vonnis van de rechtbank waarbij de gemeente in 't ongelijk gesteld wordt in het proces tegen de firma Deventer Co. Dat is al een oud zaakje. En nu het afgehandeld is zullen we er ook niet verder op ingaan. Dinsdag werd er den leden een grooter schotel voorgezet. Onder de ingekomen stukken was een adres van de afd. Schiedam" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers waarin de afdeeling verzoekt le. het minimum-salaris voor onderwijzers in deze gemeente van f 500 op f 600 Je te brengen in verband met de gewijzigde schoolwet 2e. de tegemoetkoming in de huishuur voor gehuwde onderwijzers boven den 28 jarigen leeftijd op f 200 te stellen. 3e. aan het aanstaande hoofd van school E (Dwarsstraat) het onderwijs aan een vaste klasse op te dragen. Dit adres houdt verband met een vorig adres van B. v. N O. van Juni 1899. Dat adres ging toen in handen van B. en W. om advies. In dat adres werd verzocht a. De regeling der jaarwedden van onder wijzers hier ter stede aan een herziening te onderwerpen b. De hoofden van scholen alhier het onder wijs in een vaste klasse op te dragen. Door B. en W. is tot nog toe dat advies niet uitgebracht. Zoo zijn onze manieren als het minimum-lijders betreft. Ik hoop van harte, dat dit adres een beter lot beschoren zal zijn. Er verder op in te gaan komt me op dit oogenblik minder ge- wenscht voor. De gelegenheid tot een nadere beschouwing zal zich wel aan bieden. Nog een ander adres verdient hier ver melding, nl. dat van F. J. de Brujjn en J. Kiela, hoofdlieden der graanmeters-wegers, waarin zij de tusschenkomst van den gemeen teraad inroepen, opdat zij in het onderhoud hunner gezinnen kunnen voorzien. Dat adres lijkt veel op een noodkreet. Zeer benieuwd ben ik het prae-advies van B. en W. daarop te vernemen. Er werd in deze zitting ook nog een „bedel-adres" afgedaan. De concierge van de H. B. S. had salaris verhooging gevraagd. Die lastige kerels komen zoo langzamerhand allemaal wat vragen. In de begrooting voor 1902 zie ik, dat deze ambtenaar een inkomen heeft van f 500 met vrjje woning. Daarvoor moet hij het gebouw der H. B. S. schoon houden en verder alle concierge-diensten vervullen. Zijn salaris is geregeld bij raadsbesluit van 30 October 1879. Of sedert dien tijd het gebouw is uitgebreid, het aantal leerlingen belangrijk is toegenomen en 't aantal ingebruik zijnde localen vermeerderd schijnt er niet toe te doen. De raad besloot op voorstel van B. en W. het verzoek niet in te willigen. Het moet wel hard zijn dit te ervaren, juist nu, nadat de Raad pas zoo royaal was tegenover enkele hoogere ambtenaren. Maar 't is waar, concierges zijn er genoeg te krijgen. Als 't nu nog een rector was, niet waar Ook is behandeld, of liever besproken, de begrooting voor de schutterij. Dat was een onaangenaam oogenblik voor den heer "Visser, want de doodsklok werd al geluid over zijn troetelkindje. Er waren enkele raadsleden, die alvast wilden gaan besnoeien op die begrooting, omdat de nieuwe legerwetten de geleidelijke vermindering en algeheele opheffing der schutterij bepalen. Ook wilde men op de som van f 1500 voor de muziek bezuinigen. Het onheil is voorloopig afgewend, maar ook zeer voorloopig, want met 15 tegen 4 stemmen werd besloten de behandeling uit te stellen tot bij de behandeling der gemeente-begrooting. Een zeer lange discussie werd gevoerd over het al of niet aankoopen door de gemeente van het gebouw van 't St.-Jacobs- Gasthuis. Zooals bekend is zijn plannen in voorbereiding om de fondsen van deze instelling te vereenigen met die van het voormalig oude-mannenlmis en dan een nieuw onde-mannen- en -vrouwenhuis te stichten. De beheerders van beide fondsen stellen voor, dat de gemeente het gebouw over zal nemen en daarvoor een bunder grond in ruil zal geven. De heer De Groot waarschuwde er tegen dit pand over te nemen. Hij vroeg wat B. en W. er mee voor hadden. De Voorzitter moest daarop 't antwoord schuldig blijven. Een mooie boel; een huis koopen, terwijl je niet eens weet waar voor. Maar voor onzen Raad niet te gek; dat stukje is al meer vertoond. Uit de discussie bleek echter, dat men 't algemeen beschouwde, alsof dat gebouw voor Raadhuis bestemd zou worden. Het tegenwoordige gebouw was veel te klein, zei de Burgemeester, en als de gemeeute zich uitbreidde, zou men zeker moeten ver huizen. De heeren Loopuyt en De Groot merkten op, dat op zoo'n manier dat nieuwe Raadhuis wel wat duur gekocht is. De waarde der te ruilen grond wordt op pl. m. f 35000 geschat, maar het gasthuis zal belangrijk verbouwd moeten worden om voor Raadhuis bruikbaar te zijn. Mocht het misschien op den duur totaal ongewenscht zijn het als Raadhuis te gebruiken en zou de gemeente het willen verkoopen, dan zou het gebouw zeker geen f 35000 opbrengen. De heer Brillenburg wilde maar weel een beetje gaan uitstellen. Dat vonden de andere leden wel wat te mal. Er werd dus gestemd de stemmen staakten. In de volgende vergadering moet dus opnieuw gestemd worden. In deze zitting werd voor de zooveelste maal de erfpacht-komedie weereens opgevoerd. B. en W. stelde voor een stuk grond aan de Warande te verkoopen. Tegen stemden weer alleen de heeren De Groot en G o u k a. Nog moet ik een kleine opmerking maken. In deze zitting werden enkele onderwijzers benoemd aan verschillende scholen. Zooals ik vroeger reeds herhaaldelijk waarnam, zag ik ook nu op de publieke tribune weer eenige kweekelingen, die den uitslag dier benoe mingen afwachtten, om dan te verdwijnen. Blijkbaar waren deze gezonden door het hoofd der school, want het was onder school tijd. Behooren dergelijke bezigheden soms ook tot de werkzaamheden „op het onder wijs betrekking hebbende," en zoo ja, zou 't dan uit een practisch oogpunt niet beter zijn dat het hoofd zijn ongeduld bedwong tot na schooltijd en den kweekeling niet noodeloos van zijn werk hield Eerst eenige cijfers aangaande de mannen, die „zwijgend of mompelend tot elkaar lang zaam voortgaan". Ze zijn uit Engeland, komen van 142 vakvereenigingen, staan in Het Volk en zijn overgenomen uit Justice. Van 543.791 leden, waren in Augustus 21.025 werkloos. Van de georganiseerde letterzetters en timmerlieden te Londen 20 tot 25 pCt. werkloos. Van 103.419 werk lieden werd het loon met fl.30 gemiddeld per week en per hoofd verminderd. Duizenden en duizenden leven ook dfiar, evenals in Nederland, van de hand in den tand, vandaag verdienen ze wat, morgen niets. De „Christelijke Actie" zegt, dat die men- schen, zeker, bittere grieven hebben, dat zij reden meenen te hebben tot misnoegen, dan, dat zij ontevreden gemaakt worden met de plaats, hun aangewezen in de maatschappij (dat isde plaats der hongerlijders). Het slot is onder de roode vaan der sociaal-de- mokratievernieling, brandstichting en plun dering. Wie vergiftigt nu de hersens der arbeiders? Wie maakt hen aan redelooze dieren gelijk? Ieder weet, dat het verschijnsel der werk loosheid regel is geworden onder de kapita listische groot-industrie Ieder weet, dat, waar een machine wordt ingevoerd, werk lieden uit de werkplaats worden gesmeten. Als twintig menschen brood hadden, en de machine neemt het werk van tien over, dan DE MOKER

De Moker | 1901 | | pagina 1