A. v. d. SLOOT Jr., ir ....Bel Uolk.... Is ij j i s< De Nieuwe Tijd. Dagblad voor de Arbeiderspartij. Gedenk de Werkstakers! Schoenmakerij - - Schoenhandel, Arbeiders! als gij uw karig loon ontvangt, gedenkt de ge dwongen stakers! Ingezonden. Motie S. D. A. P. Arbeidersin fabriek en werk plaats, gedenkt de gedwongen stakers! ANDRIES MEIJER, Korte Achterweg 18, i i i Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Sociaaldemocratisch Maandschrift. Redactie: Hene. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter eischen door te voeren. Daarvoor is de vereeniging. De patroons hebben dit reeds langen tijd ingezien. Blijkt niet bij werkstakingen, dat alle machten in den staat zich naast de pa troons vereenigen tegenover de arbeiders Moeten de arbeiders tegenover die macht geen andere macht stellen, dat is de macht hunner eensgezindheid? Laat men vooral, wanneer men de nood zakelijkheid van vercenigen inziet, niet op den godsdienst letten. Wil men krachtig kun nen optreden, dan behooren alle glasblazers in één vereeniging thuis. De invloed van den godsdienst kan niet anders dan verlam mend op een krachtig vereenigingsleven wer ken. Met een opwekking tot het stichten eener vereeniging eindigde spreker. De voorzitter van de „Onderlinge Glasbewerkersver." te Delft, noemde een voordeel, d*it de jonge vereeniging aldaar had behaald. Het scheepjes inzetten, een arbeid, tot voor kort beloond met niemendal of 'n glaasje bier, wordt nu betaald met 40 ct. per uur. Naar wij vernemen is in de Schiedamsche blazerijen de eerste belooning nog altijd in gebruik. De vereeni- werd opgericht. In 'n volgend nummer hopen wij een kijkje te geven op sommige glasblazers-toestanden. De salarissen der Onderw^zers. Mijnheer de Redacteur In verschillende plaatsen van ons land, zoowel groote als kleine, is de nieuwe salaris regeling voor onderwijzers reeds in den Raad behandeld of althans in ontwerp gepubliceerd. Dag aan dag kan men ten minste daarover in de groote bladen uitgebreide stukken vinden. Schiedam blijft echter tot nog toe zwijgen. Waar de nieuwe salarisregeling in verband met de laatste wetswijziging, 1 Ja nuari a.s. in werking moet treden, wordt het zeker hoog tijd, dat Burg. en Weth. hun voorstellen bij den Raad indienen. Of zou het weer gaan met dit voorstel als met andere voorstellen, dat het twee of drie dagen voor de gemeenteraadszitting bekend wordt gemaakt? Ik hoop van niet. Laat er gelegenheid gegeven worden, de voor stellen te critiseeren. Alleen dan bestaat er kans, dat wat goeds uit de discussies van den Raad te voorschijn komt. Tot hiertoe mijn ingezonden stuk. Waar de Schiedamsche Courant in den laatsten tijd getoond heeft, op niet al te vriendschappelijken voet te staan met de onderwijzers, getuige het verslag der verga dering op Vrijdag 18 Oct. jlen ook, naar ik vroeger van anderen vernam, verslagen van onderwijzers-vergaderingen weigerde, wanneer zij niet door de redactie zelf waren opgemaakt, waar de Nieuwe Schiedamsche Courant geen gelegeuheid laat voorbijgaan, den openbaren onderwijzers op minder aan gename wjjze te bejegenen, neem ik de vrij heid al ben ik ook geen partijgenoot of geestverwant bovenstaand stuk u aan te bieden, in de verwaching, dat u geen be zwaar zal hebben het ongewijzigd te plaatsen. U bij voorbaat dankend voor de bereid willigheid. Een Onderw, niet-bondslid. Schiedam, 22 Oct. 1901. Bijschrift van de redactie. Uw eerste plicht is, lid van uw vakvereeniging te worden. In vereeniging ligt ook de toekomst voor den onderwijzer en z'n kracht voor het tegenwoordige. Als ge met uw niet-lid zijn speculeert op 'n baantje, op 'n paar centen meer dan een collega, verlaagt ge u zelf, verlaagt ge het peil van het corps, dat door zulke zedelijke onderkruipers bevlekt wordt in z'n goeden naam. Verkoop u naar ziel en lichaam aan den Duivel zooals Faust deed, of aan 'n financiëele instelling, die 't intellect van suffende of laag-berekenende schoolmeesters noodig heeft, dat is eerlijker. Voor 't overige, wat de maatregel betreft van bekendmaking van de agenda der raads vergadering, die ademt dezelfde duffe geest van letterknechterij, als u uit onze heele vroede vergadering tegenwaait. Art. 41 van de gemeentewet zegtDe vergadering wordt belegd door den Burgemeester, die zorgt, dat e'k lid schriftelijk daartoe opgeroepen, en het beleggen te gelijk ter openbare kennis gebracht worde. Art. 42 zegt, dat de oproepingsbriefjes ten minste tweemaal 24 uren voor het houden der vergadering worden bezorgd. B.v. Vrijdagavond om half acht vergadering, bekendmaking Woensdagavond vóór half acht. En ge spreekt van critiseeren. Goeie hemel, daar benne de heeren zoo bang voor als voor de dood. D'r mocht eens een frisch ideetje van buiten af in de eerwaardige vergadering waaien. Daar zou ze immers geen raad mee weten. De kracht van onzen raad ligt in 't stemmen. In de Zaterdag j.l. gehouden vergadering van den Bond van Ned. Ond., werd met algemeene stemmen beslo'en adhesie te hechten aan de motie, aangenomen op een vergadering van de S. D. A. P. en afkeuring uitsprekend over de houding der Schiedamsche Courant tegenover de arbeiders. Correspondentie. A. v. M. We laten die zaak liever rusten. Voor iemand, die lezen kan, is de bedoeling van de „geachte redactie" duidelijk en haar „achtenswaardigheid" wordt er niet door verhoogd. Inkomsten—Werkstaking. De uitkeering aan de stakende manden makers heeft bedragen op Dinsdag 22 October, voor de gehuwden f 8, voor de ongehuwden f7, voor elk kind f0.50. Een niet onbe langrijk bedrag is in Schiedam volteekend. We kunnen dit zeer zeker aannemen als 'n bewijs, dat de sympathie is aan de zijde der stakers. Nogmaals wekken wij op tot vol harding bij den moeielijken strijd. Vergeet deze week de stakers niet. Steunpenning. Piet 21/» ct.; V. 10 ct.; M. S. 17 ct.; Jantje 3 ct.Corrie 2V> ct.Wim 4'/i ct. Colibrie 10 ct.; S. te W. 1 ct.; X 9 ct.; D. 10 ct.Arie 5 ct.Gerrit 2Va ct.Teun I1/» ct.Theo 7 ct.Bom 2 ct.Koos 3 ct. J. C. 1 ct.M. Y. 3 ct.A. 5 ct.S. 10 ct.; M. 10 ct.; A. J. 10 ct.; A. K. 3 ct.; J.J. 10 ct H. 5 ct.Bert 5 ct.Nico 2% ct. Joh. T. 12 ct.; N. N. 5 ct.; X. Y. Z. 50 ct.; G. te R. IV» ct.J. V. 2 ct.L. 1 ct.D. 31/» ct.B. 2V2 ct.Jan 10 ct.V. 10 ct. Ch. 10 ct.A. K. 21/» ct.op straat ont vangen 21/» ct.A. V. 4 ct.Piet 2 ctde Ooievaar 1 ct.Kees 7 ctDorus 3 ct.X. 2V2 ct.Gerrit 2 ct.een brandersknecht IV2 ct.een gistzifter 3Va ct.Z. 21/» ct. Klaas 3 ct. Op 11 October overleed te Rotterdam na een korte onge steldheid onze vriend en mede- strijder voor Vrijheid en Recht in den leeftijd van 33 jaar. Zijn heengaan wordt door ons allen diep betreurd. Namens de Vrije Socialisten van Schiedam. bericht de ontvangst van alle soorten WINTERPANTOFFEES en OVERSCHOENEN. Levert alle soorten Dames-, Heeren- en Kinderschoenen tegen scherp concurreerende prijzen. Maat- en reparatiewerk netjes, spoedig en billijk. Onmisbaar roer iederen arbeider is liio' 15 cent per week, /"1.95 per 3 maan- 1JD. den franco per post. Alle abonne's n verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" 'sGravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit en ƒ400 overlijden. Abonneert u tjjdig; vooral met het oog op de Kamerkroniek. PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd oor den Agent voor Schiedam St. KLEPKE, Helenastraat 16. 2 No. 10 (October-Aflevering) van den 6den Jaargang: bevat De philosophie van Kant en het Marxisme, door A. Pannekotk. Schoolartsen, door X. Sociale lyriek, door H. Roland Holst. Hoe het er bij de Schoenmakers uitziet, door H. de Roos. De 5e Jaarver gadering van den A. N. D. B., door Jos. Loopuit. Iets over goud belasting op Suriname, door W. van Gogh. Econom. aanteekeningen. Prijs f 1.35 per kwartaal, voor arbeiders f 0.8772. Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam die steeds gaarne proefnumm.zendt. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Botterdam. i s I i 1

De Moker | 1901 | | pagina 4