Schiedam Vooruit! Verkiezing in District II. Een jaar wijkverpleging te Schiedam. Soc. Dem. Arb. Partij. Politieke Schetsen. spanningen, om toch maar aan 'n paar centen te komen, moeten die menschen zoo geestelijk vermoeid maken, dat zij walgen van verder te denken, te denken over nóg meerzij worden suf of verdierlijken. Maar toch zijn zij niet armlastig, zegt de heer W. v. d. Most Phzn. Is dat soms het ideaal? Wij dachten dat het ideaal van den heer W. v. d. Most Phzn. was „Het geestelijke voorop En wat komt daarvan terecht bij een weekloon van f 8. zegge acht gulden? Leg dat nu eens uit aan uwe mede-arbeiders, inplaats van in 't publiek op 'n onkuische manier met uw leuze te liggen rollen. Deze vereeniging hield eigenlijk een ver gadering ter bespreking van de handelwijze van het gemeentebestuur, in zake de vorige aanvrage van de Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen om grond te mogen koopen. Vele leden hadden die vergadering aangevraagd, maar de voorzitter gaf den raad, daar toch maar niet over te spreken. „Den gemeenteraadsleden is geheimhouding opgelegd over andere plannen.... Nou, kan je nou begrijpen, waarom een raadslid altijd maar zoo deftig knikt en buigt.... 't Is een vat vol geheimenissen, met zeven zegelen gesloten. De heer Boas was blijkbaar niet geraakt door zooveel gewichtige geheimzin nigheid hij vindt die grappenmakerij niet noodig. Applaus. Hij kan maar niet inzien, dat de gemeentenaren niet mogen weten, wat in de gemeente omgaat. Alweer applaus. De heer Endtz wil de zaak Smulders be spreken. Ook al applaus. Schiedam Vooruit. Het beapplaudisseerde voorstel-Boas wordt in stemming gebracht en verworpen met 47 tegen 8 stemmen. Ea, ra, wat beteekend applaus van Schiedam Vooruit. De heer A. J. M. Zoetmulder heeft be rekeningen gemaakt over de vestiging van de firma Smulders, waaruit blijkt, dat de gemeente jaarlijks f 15000 meer int en sterk gerekend (nou, nou) f 4400 zal moeten uit geven, zoodat per jaar verdiend wordt f 10600. Deze argumenten (zoo noemt 'n naïeve verslaggever van de Schiedamsche deze sterke rekening) worden begroet met.... applaus. Wat beteekent het van Schiedam Vooruit Die sterke rekenmeester zal zeker z'n becijfering wel openbaar maken. De gemeente zal hem knielens hulde doen. Deze heer maakt de bezuinigings-meerderheid 12 man) in z'n ééntje beschaamd. Opnieuw heeft de afd. Schiedam van de S. D. A. P. tot candidaat gesteld A. God schalk. Weer wordt door andere partijen de werkmansleuze aangeheven. Het lijkt wel, of het er nu van komen zalIn ieder geval een werkman. „Algemeen Belang" zal waarschijnlijk, zoo als reeds is gezegd, een mr.-candidaat stellen. Zouden de kiezers weer happen. Wat zou'n arbeider, niet waar Bleef de keuze nu tusschen de drie werklieden-candidaten be paald, dan zou onze Kaad 'n vurig gewenscht element rijker worden. Maar als de lieeren komen, ja, danWat ons betreft, werk man of heer, 't is precies hetzelfde, als zij het behoud vertegenwoordigen, behouders met een pet, behouders met een hoed, 't zijn en blijven sta-in-den-wegs, remmers aan de beweging, die de arbeiders zal brengen in nieuwe banen. Arbeiders, uit u en door u moeten de tee kenen der tijden zich openbaren. Zelfstandig moet gij handelen. Bepaalt uwe keuze, maakt propaganda waar gij kunt, breidt den kring voortdurend uit. Langzaam groeien de in zichten, langzaam wordt het aantal bewusten grooter. Laat u niet ontmoedigen door schijn baar verlies. Aan u is in 't eind de over winning. Stemt uw eigen candidaat, den candidaat der Arbeiderspartij. Een kort woord over dit verslag. Er is 'n Comité van wijkverpleging... er is een verpleegster. Wijkverpleging zelf wil de verpleging van zieke armen in eigen wo ning door verpleegsters van beroep. Feitelijk zou werk in dien geest moeten zijn de zuivere toepassing van naastenliefde. Maar aange zien onze maatschappelijke verhoudingen zulks in den weg staan, behelpen we ons ook hier met 'n klassen-verpleging. Vijf klassen zijn er, behoorlijk financieel ingedeeld, Doch, zoolang niet de ordelooze gemeen schap voorziet in toestanden onder de men schen, die allereerst voorziening behoeven, zoolang niet democratische inzichten en in vloeden heerschen en gelden op het gebied van ziekenverpleging, tot zoolang moet ook deze inrichting noodzakelijk lijden onder de foutieve verhoudingen van onze kapitalistische samenleving. Geen beginsel, dat door zijn belijders ook maar bij benadering kan worden doorgevoerd. Op iets anders wordt in dit verslag den nadruk gelegd. De godsdienst trekt ook hier weer scheidsmuren. In tijden van ziekte, zwakte, niet waar, och,... niet veel weerstand,maar het is de verpleegs ter beslist verboden, propaganda te maken voor eenig kerkgenootschap. En dan zegt het verslagHet is de tegenwerking, de ver dachtmaking, waarvan wij in het begin spra ken. Treurig, hè, dat voorgangers, geeste lijke overheden enz. zoo bekrompen zijn. Alle lichtingen belijden toch de leer der Liefde Zondagmorgen hield de afdeeling Schiedam haar huishoudelijke vergadering in haar gewoon vergaderlokaal. Was dit lokaal vroeger te groot voor onze vergaderingen, in den laatsten tijd dreigt dit lokaal alle belangstellenden niet meer te kunnen bevatten. De groote belangstelling maakt ook den geest prettiger in de gewone vergaderingen. Een tweede verblijdend verschijnsel is het voortdurend toetreden van nieuwe leden. In de vorige vergadering wonnen we vijf, in deze weder zeven leden, terwijl we zeker weten, dat in den loop dezer maand nog meerdere tot de afdeeling zullen toetreden. Dit toetreden van verscheidene frissche, jonge krachten tot onze afdeeling maakt ons in ons optreden ook wat moediger. In een der laatste vergaderingen was besloten, naar een eigen gebouw uit te zien. Het bestuur aanvaardde gaarne de opdracht van de leden, en, wat niemand gedacht had, in het centrum der stad gelukte het, een gebouw te huren, waarin een lokaal, dat voor meer dan vierhonderd personen plaats aanbied. Die zaal is dus grooter dan de groote zaal van Musis Sacrum. Tot zoover alles in orde. We zijn nu verzekerd in het vervolg, niet meer van anderen buiten onze partij afhankelijk te zijn, waar het beleggen van vergaderingen betreft. Eén ding ontbrak tot nog toe evenwel een fonds tot het aankoopen van meubelen voor de groote zaal. Het bestuur was niet bevreesd, bij den offervaardigen geest der leden, dat dit fonds lang zou wegblijven. Zondagmorgen bleek dit, want bij een enkel woord van de bestuurstafel bleek reeds voor zooveel geteekend te worden, dat de zaal al voor een groot deel van stoelen en tafels kan voorzien worden. Yoor een groot deel, zeggen wij, niet geheel en al. Daarom doen wij een beroep op partijgenooten, geestver wanten en vrienden, om ons in deze te helpen. Men bedenke wel lo. dat rentelooze aandeelen, groot vijftig cents, worden uitgegeven 2o. dat deze worden besteed voor een lokaal, waarin de sterke drank beslist wordt geweerd. Men toone, dat in het altijd „zwart" ge noemde Schiedam nog altijd geld beschikbaar is voor een goed doel, zooals hierboven is geschetst. De penningmeester A. Godschalk, Ooster straat 70, is ten allen tijde bereid, giften voor aandeelen in ontvangst te nemen. Men behoeft zich heusch niet te beperken tot één aandeel. De penningmeester kijkt werkelijk niet boos, wanneer iemand twintig, dertig of meer genummerde aandeelen in zijn bezit wenscht te hebben. Men neme maar eens een proef. Het Bestuur. Rusland YIII. De eerste daad van verzet, de eerste kreet om vrijheid, tegenover het beulend despotisme van de ambtenaren van Alexander II was de aanslag van Ka- rakas of op den tsaar (1866). Dat was de eerste Rus, die geweld zette tegenover het geweld der onderdrukkers, die optraden in naam van den keizer. Voor de regeering was deze daad de aanleiding tot een volledige terugkeer naar het volkomen absolute re- geeringsstelsel. Iedere kritiek was van toen af verboden. In grooten getale weken de ontwikkelde en onontwikkelde vrijheidslievende Russen uit. In het buitenland werden zij socialist of anarchist, naar gelang zij onder den invloed kwamen van de leer van Marx of van de leer Proudhon. De leider der russische Marxisten was Lavroff, die der aanhangers van Proudhon was Bakounine. Beiden wilden verbeteringen verkrijgen door middel van de lagere volksklassen; Lavroff wilde dat door ze te ontwikkelen, Bakounine door ze in opstand te brengen. LavrofPs oproep tot de ontwikkelde Russen had tengevolge, dat6en groot aantal studenten en goed ontwikkelde jonge vrouwen zich beschikbaar stelde voor de socialistische propaganda. Met een weinig- geziene toewijding werden zij handwerks man, fabrieksarbeiders of boer. Onder hun medearbeiders brachten zij de eerste kennis der socialistische theorie. In hun vrijen tijd predikten zij de vrijheid ook voor den pro letariër en den strijd tegen het uitbuitings stelsel der regeerende burgerklassen. Zoo groot waren de vorderingen, die zij in alle deelen van Rusland maakten, dat de regeering hun werkzaamheid ontdekte. Houderden verdachten werden gevangen genomen en veroordeeld. De regeering begon een nieuw schrikbewind. Maar nu kwam de revolutionaire partij van Bakounine ten tooneele. In een zeldzaam sterke en volkomen geheime organisatie, die van St. Petersburg uit werd geleid, en die met geheime drukkerijen en laboratoria werkte, stelden zij tegenover het schrikbe wind der regeering hun geheimwerkende schrikbewind. Regeeringsspionnen werden vermoord. Dat was het begin. Toen de politie de chef der politieke politie werd op klaar lichten dag vermoord. In een paar jaar waren 19 der voornaamste onderdrukkers uit de regeeringskringen door de revolutionaren ter dood gebracht. De ambtenaren lieten daar tegenover 31 Russen terechtstaan, beschuldigd van revolutionaire neigingen en daden. Dat verergerde de zaken slechts. De revolutio nairen besloten, den tsaar uit den weg te ruimen. De tsaar riep zijn volk te hulp tegen „de bende der revolutie". Een aanslag op zijn leven was het antwoord der revolutie partij. De tsaar verdeelde het land in 6 afdeelingen, ieder onder een algemeen gou-

De Moker | 1901 | | pagina 2