Stemt A. GODSCHALK. Opb. ïerpfleriüg (i ....Bet Uolk.... li s ;S H isprijs: Dagblad voor de Arbeiderspartij. f Voornaamste bepalingen van de woningwet. Bestuurders bond. Vergadering - Timmerlieden. De Werkstaking. Ned. Mand- en Rietbewerkersbond. op Maandag 16 December, Nieuwe Zaai Musis Sacrum. HUISINDUSTRIE Bureau: Geldersche Kade 117, Amsterdam. Redactie: Henr. Roland Holst, F. van der Goes en Dr. Herm. Gorter bevat Uit het Arbeiders-jaarboekje van de S. D. A. P. nemen wij dit over. Het kan een spoorslag voor de arbeiders zijn, zich dit boekje aan te schaöen. Er staat veel wetens waardigs voor hen in. De prijs is 10 cents. Binnen tivee jaar na het in werking treden der wet moet de gemeenteraad voorschriften vaststellen lste. Waaraan moet worden voldaan a. bij het bonwen van woningen, b. bij het geheel of voor een gedeelte vernieuwen van wonin gen, c. met betrekking tot bestaande, niet onder b. begrepen woningen. 2de. Nopens behoorlijke bewoning. Gedep. Staten kunnen vrijstelling verleenen, telkens voor vijf jaar. De inspekteur van de volkshuisvesting kan tot vernietiging dezer vrijstelling adviseeren. Er wordt geregeld toezicht gehouden op woningen, die drie of minder ter bewoning bestemde vertrekken bevatten, of die bepaalde verbeteringen behoeven, zonder daarom on bewoonbaar te zijn. Als drie of meer meerderjarige ingezete nen eener gemeente een bezwaarschrift in dienen omtrent de onbewoonbaarheid of de overvolheid eener woning, is het gemeente bestuur verplicht, het advies der gezondheids kommissie in te winnen. Volgen B. en W. het advies der kommissie niet op, dan moeten zij daaromtrent een besluit van den gemeente raad uitlokken. Overschrijding van de verordeningen leidt ten slotte tot onbewoonbaarverklaring. De gemeenteraad kan in het belang der volkshuisvesting huizen onteigenen, wier aan wezigheid op zichzelf schadelijk is, of die aan een bouwplan in den weg staan. De onteigening geschiedt ten name der gemeente of van vereenigingen, vennootschappen of stichtingen, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam. De gemeenteraad kan herbouw of bouw op gronden, in een gemeentelijk bouwplan begrepen, verbieden. Dergelijke gronden kunnen door de gemeenten worden aange kocht of onteigend. Gemeenten met meer dan 10.000 zielen moeten een plan van uitbreiding maken. De gemeente kan hypotheek nemen op woningen die hersteld moeten worden. Zij kan bouwvereenigingen steunen met voor schotten en bijdragen. Zjj kan ook zelf gaan bouwen. Het Rijk kan de gemeenten steunen, wan neer dezen voor de volkshuisvesting uitgaven doen. Arbeiders, bij uw keuze a. s. Maandag, vraag u-zelf af, wie 't best uit deze wet zal halen, wat er voor u uit te halen is. Stemt den candidaat der arbeiderspartij. In de vergadering van Maandag j.l. werd het bestuur gemachtigd maatregelen te nemen, die de nog jonge organisatie hecht en stevig kunnen maken. Van twee vereenigingen wordt toetreding verwacht. Besloten werd pogingen aan te wenden, de kuipers en timmerlieden tot organisatie te brengen. De grond werd ai bereid door het optreden van bestuursleden der afden. Rotterdam van beide bonden. Financieel verslag werd uit gebracht over de werkstaking-mandenmakers. De S. B. B. moest reeds 'n paar weken na de oprichting de vuurproef doorstaan. Mee- deeling werd gedaan, dat bij de opening van het gebouw der S. D. A. P. de gelegenheid tot vergaderen onbelemmerd zal openstaan. 't Werd noodig! Bij de opening sprak de voorzitter z'n teleurstelling uit, dat zoo weinigen waren opgekomen. Vervolgens kwam de spreker, Nieuwstad van Rotterdam aan 't woord. Hjj begon er op te wijzen, hoe ook de timmer lieden behoefte hadden aan betere levens voorwaarden, hoe zij meer behoorden te eischen ter wille van hun huisgezin, hun kinderen. Hoe ook in dit vak de patroon in den werkman slechts een winst-machine ziet, die bij te hoogen ouderdom aan den dijk wordt gezet, helderde hij met 'n enkel voor beeld op. Wat hebben de timmerlieden te doen? Zich te organiseeren. Welke directe eischen kunnen zjj door de vakvereeniging stellen? Beter loon, verkorten arbeidsduur, beter woning, verbeterd stelsel op de werken, verzekering tegen ongelukken. Vooral de vakbladen zijn uitstekend voor de propa ganda. Vervolgens deelde spreker mee, hoe de toestand was ten tijde van het gildewezen, en hoe hij geworden is onder het kapita listisch systeem. Ten slotte wees spreker op de lauwen, de onverschilligen, die toch mee profiteerden van de verbeteringen, door de werkzamen, de voormannen, verkregen. De werkstaking is.... geen werkstaking meer. De werklieden, die nooit, nooit meer bij den patroon mochten terugkomen, zj hebben zich hun lot getroost en doen het nu zonder den patroon. Of de patroon het kan zonder werklieden? Zooals bljjkt nit achterstaande advertentie," belegd de Afd. Schiedam van den Ned. Mand- en Rietbe- werkersbond 'n openbare vergadering. Dat is het slot. Niet 'n gedwongen terugkeer tot den patroon, niet 'n overgave zonder eenig voorbehoud van den kant der werklieden, maar 'n steviger staan, 'n oproep aan de medearbeiders. Geen gebroken, ontmoedigde mannen, maar menschen. die gesterkt zijn in den strijd voor hun recht, menschen, die wat van hun ge voel van kracht willen overplanten in hun lotgenooten. Zoo'n stukje klassenstrijd is leerzaam voor de betrokkenen, maar ook voor hen, die toekeken. Laten ook die er hun voordeel mee doen! Op, ter vergadering! STEIIJtPENNING. In de bus: P. v. Z. 7 c.P. v. G. 7 c.; G. H. 12 c.; van goeie Jan 3 c.Zachte Dood 5 c.Uit Aurora 4 c.Tête d' ane 5 c.Jan van de Dam 3 c.Eerst een beetje nemen Frits 5 c. Colibrie 10 c.P. 10 c.N. R. 12 c,; C. de L. 12 c.J. S. 7 c.O. 12 c.V. d. S. 12 c.M. 2 c.aan 't pontje ontvangen 1 c.K. 12 c.; A. J. 12 c.C 7Vs c. X. 10 c.E. 1 c.Gerrit IV? c.Langlc.;- uit den spaarpot der verloofden H. K.—M. D, 6 c.zus S. 4 c.W. S. te R. 5 c.Sint 20 c M. lVsc.moeder Jans 4 c.; Li 5 c.; Y. 10 c.dochter V. 2 c.Jopie 7 c.Kwibus 3Vs c.Janus 2 c.; Jo 7 c.Kleine Wim lVa c.P. R. 4 c.Ali P. 5 c.van een kaartavondje 43 c.G. V. 10 c. Enkele weken het dubbele van bovenstaand bedrag, en we zijn, waar we wezen moeten. Lezers, draagt er zorg voor, dat de volgende week deze ljjst nog grooter is. CORRESPONDENTIE. Een Schutter. Gelieve ons uw naam op te geven. Met genoegen zullen wij in dat geval het een en ander over de vuile-gewerenzaak opnemen. S. Over de meters en wegers de volgende week. Janus en Gerrit. Geen plaats, volgende week. Sprekers: G. v. ERKEL, van het N. A. S., en G. v. d. MOST, van den S. B. B. OnderwerpWERKSTAKING. Koopt en leest: door R. VOS. Prijs: 5 Cents. Verkrijgbaar bij R. VOS, Weesper- straat No 4 en Amstel No. 101, Amsterdam. Onmisbaar voor lederen arbeider Is <1 PROEFNUMMERS worden op aanvraag gratis bezorgd I door den Agent voor SchiedamJ St. KLEPKE, Helenastraat 16. jj 15 cent per week, f 1.95 per 3 maan den franco per post. Alle abonne's zijn verzekerd tegen ongelukken bij de Maatschappij „Fatum" te 'sGravenhage voor 1000 bij geheele invaliditeit en 400 bij overlijden. Abonneert u tijdig; vooral met bet oog op de Kamerkroniek. No. 11 (November-Aflevering) van den 6den Jaargang: Sociaaldemocratisch Maandschrift. De philosophic van Kant en het Marxisme, door A. Pannekoek. - Het rapport over geschiedenis van minimum loon en maximum ar beidsduur van het Centraal Bureau voor Scciale Adviezen, door H. Spiek man. Rapport der enquêtes van het Landelijk Onderwijscomité over herhalingsonderwijs en leerplicht wet. Het historisch materialisme, door F. van der Goes. Prijs f 1.25 per kwartaal, voor arbeiders /"0.87Vj Men abonneert zich bij den Boek handel en bij den Uitgever J. A. FORTUIJN, Kerkstr. 34, Amsterdam die steeds gaarne proefnumm.zendt, Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam. 1

De Moker | 1901 | | pagina 4