Schledamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Zaterdag 15 Maart 1902. 2e Jaargang. Mr. E. van BERE3TZIJ ft KANAAL WEG J 2 SCHEVENINGEN NO 3: ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. j vooruitbetaling. BUREAU van ADMINISTRATIE en REDAKTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken voor t eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Het Erfpachtvraagstuk in „Schiedam Vooruit". V. (Slot.) Wanneer men na de juistheid van 't door mij, in mijn vorige artikelen betoogde erkent, dan erkent men tevens: lo. dat door toepassing van erfpacht de gemeente bevoordeeld wordt; 2o. dat door toepassing van erfpacht aan de ondernemers geen bijzondere zware ver plichtingen behoeven te worden opgelegd, en dus de vestiging van nieuwe industrieën in 't minst niet behoeft te worden tegen ge werkt 3o. dat de mogelijkheid bestaat voor 't ont staan van administratieve verwikkelingen, doch dat dit gevaar in geen geval grooter is dan bij toepassing van het stelsel van verkoop 4o. dat, omdat de voorwaarden van erf pacht op gezette tijden worden herzien, men in den beginne voordeeliger voorwaarden kan aanbieden dan bij verkoop, waar men een contract sluit voor de eeuwigheid. De slotsom is dus, dat de balans overslaat naar de zijde van het erfpachtstelsel. Voor een zekere groep menschen echter blijlt er tegen het erfpachtstelsel ee onover komelijk bezwaar bestaan. Het sluit nl. alle kans op speculatie in gronden uit. Besluit de gemeenteraad, voortaan alleen gronden in erfpacht uit te geven, dan is het verder on mogelijk gronden te koopen voor f2.a f3.— per M2, teneinde ze na een jaar of tien voor 7, 8 of 9 gulden te verkoopen dan is voortaan de specnlatiebouw zwaar belemmerd. Ja, dat „bezwaar" is niet denkbeeldig, het bestaat en gelukkig. Want m. i. is het geen bezwaar, maar een voordeel. Het belang der gemeente gaat boven dat van enkele speculanten. En nu zullen er velen zijn, ook raadsleden, die het ongehoord vinden het particulier initiatief zoo aan banden te leggen de vrijheid van onderneming zoo te beteu gelen, zij zullen daarmede alleen bewijzen dat zij niet het algemeen belang maar het belang hunner klasse voorstaan. In hoeverre dit eigenaardig gevolg van het erfpachtstelsel de werkelijke oorzaak is van allen tegenstand tegen erfpacht is moei lijk te bepalen. Niet onmogelijk acht ik het, dat het de voornaamste grief is die men, bewust of onbewust, tegen dit stelsel heeft, en voor hen, die over de zaak nadenken, blijft ten slotte geen ander motief over, om zich lang r t gen de invoering van erfpacht te verzetten. et is waar, dat met invoering van het erfp.. steem althans een gedeelte van den grond üt de handen der kapitalisten wordt gehouden Het is een eerste stap op den weg, die voert tot afschaffing van het privaat-bezit van den grond. Dit wordt door de tegenstanders zeer goed gevoeld. Hun klasse-belang, hun klasse-solidariteit verbiedt hun een dergelijk stelsel te steunen. Ik vlei me dan ook geenszins met de hoop, dat reeds nu een besluit zal genomen worden om niet meer te verkoopen Eerst wanneer het kalf verdronken is zal men den put gaan dempen. Al zijn de voorbeelden voor 't grijpen, men gelooft hier nog niet, dat de gemeente ten slotte dupe wordt van alle grond- en bouw- speculatie. Men vergeet, dat wie zich aan een ander spiegelt zich zacht spiegeltniet dan nadat men aan eigen lijf geleden heeft zal men wijzer worden. Bestond onze gemeenteraad uit een kern van ontwikkelde, energieke mannen met practischen aanleg, dan zou de kans niet uitgesloten zijn, dat zij, geleerd door de ervaring elders opgedaan, doordrongen van den gemeenschapszin, die meer en meer hart en hoofd der jongeren vervult, zoo spoedig mogelijk zouden breken met het verouderde stelsel. Het is echter verre van dien. Geen frissche, heldere, kloeke gedachten, geen vuur en geestdrift, geen energie. Afgematheid, sla perigheid, sufheid, akelig, kleingeestig oude- manuetjes-gezeur, klein, bekrompen gewurm, met een air van grootheid. Treurige, een zijdige middenstands-politiek. De heerschende klasse ligt op sterven, tracht met lapmiddeltjes haar bestaan te rekken. En het proletariaat, dat de toekomst zal dragen, slaapt nog. M. De brandkast beschermd met Bijbel en Wierookvat. Ligt 't aan den steeds wassenden invloed en aanhang van het socialisme, óf aan den gerenommeerden naam van Mr. Troelstra, óf aan de reklame, die mgr. Konings voor ons onder de Roomsch-Katholieke arbeiders heeft gemaakt, óf aan alle drie deze zaken, dat de groote zaal van de Officieren-Ver- eeniging Maandag 11. stampvol was? Hoe 't zij, de zaal was gevuld en met een aan dachtig en dankbaar publiek ook, al was het dan gemengd Nadat spreker met cijfers had aangetoond, dat de jongste stembusoverwinning niet is ge weest een overwinning van het geloof op 't ongeloof, maar dat verschillende liberalen de geloovigen hebben ge :und om de dubbeltjes, die hun door 't geloof" in den vorm van protectiewerken in en zak gespeeld zullen worden, behandelde j 't christelijke, 't so ciale en 't democrat he v«n het veelkleurig mengelmoes der t mwoordige regeering, dat hoewel 't door geloof tegenover elkaar staat als water en vuur, tegenover de voor hun rechten strijdende atbeiders eensgezind pal staat. Wat 't christelijke van dit ministerie aan gaat, dat schijnt voor een groot deel zoek te wezenvoor de arbeiders, nu ja, daar is 't nog steeds het geestelijke voorop, maar voor de heeren zelfhet stoffelijke voorop, 't Geestelijke schijnt dan vanzelf wel te komen, 't Heeft er allen schijn van of de liberale affaire, de verguisde liberale tactiek, onder christelijk bewind op denzelfden voet wordt voortgezet. Aan de sociale zijde van 't coalitie-kabinet schijnt ook een luchtje te zitten. Ofschoon Dr. Kuijper vroeger zoo meesterlijk heeft uiteen gezet het snerpende verschil tusschen rijk en arm, ofschoon er onder zijn oude plunje, die hij niet meer draagt, te vinden is, dat de bouw van de maatschappij niet deugt en veranderd moet worden is er van dit minis terie zoowat niets te verwachten op 't ge bied der sociale wetgeving, dan een algemeene regeling der ziekteverzekering. En waarom Omdat men hiermee denkt de ongevallenwet wat voordeeliger voor de patroons, voor de bezittende klasse te kunnen maken. En 't democratische van onze regeering? Ook al niet zuiver op de graat. Van 't huis manskiesrecht en arbeiderskiesrecht van Pa- tromonium zal, zooveel hebben we al kunnen bemerken, niets terecht komen. Spreker geeft nu een symbolische voor stelling van onze maatschappij. In 't midden van 't tooneel staat de brandkast, geflan keerd door dr. Kuijper met den opengeslagen bijbel en dr. Schaepman met het rookende wierookvat in de hand. Van weerszijden naderen drommen geloovige arbeiders, maar op 't gezicht van 't heilige boek en den heiligen rook vallen ze ter aarde en knielen devotelijk neder, niet zooals ze meenen voor bijbel en wierookvat, maar voor de brand kast. En om de brandkast heen zweven satanisch-lachend liberale duiveltjes, die op dit gezicht uitroepenzoo gaat ie goed „De brandkast beschermd door bijbel en wierookvat." Van 't debat werd gebruik gemaakt door de heerenVan Meurs, Samson en Dekker. De eerste protesteerde tegen de uitdrukking van Troelstra dat het Remonstrantscbe geloof „fatsoenlijk atheïsme" zou zijn. Dezen spreker antwoordt Troelstra, dat dit niet zijn opinie, maar die van de erkend geloovigen is. Sam son, die zooals Tr. opmerkte, op deze rede geabonneerd is, kwam met zijn hier reeds bekende praatjes aandragen over tirannen en algemeen kiesrecht. De heer Dekker is bang voor een volksoproer en zegt dat de bijbel nog meer beschermt dan de brandkast. Dr. Kuijper zal hij niet verdedigen, maar hij gelooft, dat hij ter goeder trouw handelt. m DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1