De opening van Constantia. Van een Schied. struisvogel en van christelijk vuil. Dienstboden-vei gadering. Coöperatie. Beidenkregen er flink van langs. Den heer Dekker gaf hij den raad, dat zijn party de christelijke spoedig een einde zon maken aan de hoererij van het christendom en den geldzak. Bij de beantwoording aan Samson waren de interrupties van een persoon achter in de zaal wel eenigszins hinderlijk. Als dit een truc moest verbeelden, om de verga dering te doen verloopen, dan is die schitte rend mislukt. In de beste orde ging zij uiteen. Voor Enschedé en Amsterdam werd ruim f 15 gecollecteerd. Na afloop gingen wij naar Constantia, waar wij nog een tijd lang gezellig bijeen bleven en waar 't onmiddellijk succes van dien avond bleek uit het aantal nieuwe leden, dat zich opgaf. Zooals in 't vorige nummer aangekondigd is, zou Zaterdag 8 Maart ons gebouw fees telijk geopend worden. Dat is gebeurd. '250 menschen, meest arbeiders waren opgekomen, om mèt ons feest te vieren over deze, voor de Schiedamsche afdeeling van de S. D. A. B., zoo gewichtige gebeurtenis. Het program liep uitstekend van stapel. Als feestredenaars traden op Maas en v. d. Most. De eerste behandelde meer speciaal de moeilijkheden, die de jonge, maar reeds krachtige partij in Schiedam, in den weg staan, om zich flink te ontwikkelen. Die moeilijkheden waren volgens sprekerde kwijnende toestand van onze stad, de nacht arbeid in de branderijen, de alcohol, die zoo gemakkelijk onder 't bereik van iedereen valt en de priestermacht. De tweede spreker behandelde de valsche leugen waaronder het socialisme in 't alge meen wordt bestreden. Beiden vertrouwden, dat de Schiedamsche afdeeling, niettegen staande die moeielijkheden, waarmee we te kampen hebben en niettegenstaande de voor- oordeelen die nog uit den weg zijn te ruimen, zich krachtig zal ontwikkelen, zal groeien en bloeien. Een warm applaus beloonde de sprekers. Wat 't kunstgedeelte van den avond aan gaat het werd magnifiek uitgevoerd en zeker is een woord van dank aan de dames en heeren, die ons zoo aangenaam wisten te boeien hier op zijn plaats. Vooral het viool spel van den musicus Beunderman (niet partij genoot) werd gevoeld en begrepen door het proletarische publiek en wie soms in de meening mocht verkeeren, dat 't volk niets om kunst geeft en niets voor kunst gevoelt, die had Zaterdagavond van zijn dwaling genezen kunnen worden. Maar hier zat ook de meening niet voorop: „ze snappen er toch niks van, :t zijn toch parelen voor de zwijnen", 't was hier geen gewoon dubbeltjes concert. Men gaf hier de kunst zooals ze is en niet zooals men ze wel eens voor dub- beltjes-menschen wil maken. Onze liederenbundel bleek weer goede diensten te doen. Verscheidene nummers, die al mooi op weg zijn in Schiedam, om volks liederen te worden, werden door 't publiek gezongen. Nadat 't programma was afge werkt gingen de beenen nog eens van den vloer. Het was dan ook reeds ver over mid dernacht voor men uit elkander ging. De feeststemming was volkomen geweest en geen oogenblik verbroken. Alcohol werd er natuur lijk niet geschonken. De feestvreugde heeft er echter in geenen deele door geleden. Over de inrichting van het gebouw zelf zeggen we niets; ieder die belang er in stelt, komt maar eens zien op de openbare vergadering, die er al heel spoedig zal gehouden worden. Er is plaats voor velen. Zondag hield de R.K. Volksbond zijn maand vergadering, een der heerlijkste progaganda- middelen voor het socialisme. Telken male wordt daar door geestelijke en andere advi senrs op de sociaaldemokraten heftig afge geven, een levende illustratie tot het bijbel woord: „wie zegt: ik heb God lief, maar zijnen broeder haat, is een leugenaar". Telken male wordt daar evenals in de bede huizen gewaarschuwd tegen „het vergif der sociaaldemokratie", telken male met het kenmerkend gevolg, dat het ledental onzer afdeeling toeneemt, dat onze vergaderingen steeds drukker worden bezocht en ons blad voortdurend zijn oplage ziet vergrooten. Ook tegen de vergadering-Troelstra waar schuwde de weleerwaarde heer geestelijke adviseur met grooten nadruk en ernst. De schitterende gevolgen van dit geestelijk chri stelijk advies warendat een ongekende drom geestelijke schaapjes van den weleerwaarden adviseur naar Troelstra kwamen luisteren en velen van hen eens duchtig gevoelden, wat een bij-den-neus-nemers zijn weleerwaarde struisvogel en collega's zijn. Want struisvogel is de weleerwaarde adviseur. Zijn schitterende pluimen laat hij alleen zien aan zijn geliefde volksbonders. Als er vijanden in aantocht zijn, dan commandeert hij„koppen onder het zand". Zelf doet hij dat dan voor, in het goede geloof aan de gehoorzaamheid zijner schapen, die van zijn eerwaarde's kopjesverstopperij dan gauw gebruik maken om weg te loopen. Bravo, weleerwaarde. Ga zoo voort met uwe zeer gewaardeerde ad viezen. Steek veel uw weleerwaarde hoofd als adviseerend struisvogel onder het zand. En laat U weleerwaarde vriendelijk bedanken door de dankbare sociaal-demokraten. De Nieuwe Schiedamsche Courant, die anders een eerljjk verslag geeft van de door haar bijgewoonde vergaderingen, heeft het met de rede-Troelstra niet noodig geacht haar gewoonte in dezen te handhaven, het geldt immers maar een sociaal-democraat. Met voorzichtigheid zijn alle cijfers, alle argumenten en alle feiten uit Mr. Troelstra's rede weggelaten en is het verslag dezer rede tot een afzichtelijk verwrongen parodie op de eigenlijke rede omgewerkt. De redactie heeft zelfs enkele stomme opmerkingen er tusschen gegooid, en ook deze vuile insinuatie „Wel licht had Troelstra dan gaarne in dit bour- geois-coalitie-ministerie een portefeuille aan genomen, zooals zijn geestverwant Millerand, dien hij nu wraakte Het moet er wel vuil uitzien in den politieken rommelmand, waar uit dit is opgediept. Neen, Nieuwe, met struisvogels en christe lijk vuil komen jullie niets verder. Als je tegen over de vernietigende feiten, die Troelstra noemde, geen ander argument weet te stellen dan een dergelijk soort verslag en zulk soort redactioneele opmerkingen, dan doe je nog beter evenals de geestelijke adviseur van den R. K. Volksbond te roepen: „koppen onder Deze vergadering, belégd door 't Volks huis, was uitstekend bezocht. Spreeksters de dames Tydeman en Auwerda uit den Haag met het onderwerpWat kunnen de dienst boden zelf doen ter verbetering van haar positie De eerste spreekster behandelde de recht matige grieven, die dienstboden hebben en die zjjnte weinig b hikking over haar vrijen tijd, onvoldoende - ::ng, onvoldoende woning te weinig ze c .Jigheid, te wei- mm achteruitzetting b\j andere huisgenooten gebrekkige wetgeving. Dat deze grieven maar niet uit den duim gezogen zijn, maar werkelijk bestaan, zal ieder moeten erkennen. Maar dan rijst ook de vraagHoe kan daarin verbetering komen En dan moeten de dienstboden niet wachten, tot het haar mevrouwen behaagt een einde aan die misstanden te maken, dan moeten zjj zelve in de allereerste plaats meewerken aan de verheffing van haar stand. Het middel daartoe is zich vereenigen en vragen als een recht, wat haar toekomteen goede behandeling, een goede woning, goede voe ding en een goed loon. Alleen' staande kan men zooiets niet bereiken, enkelen misschien wel, maar de dienstbode als klasse niet. Allen zich dus vereenigd, en gestreden met en voor allen. Een groote sta-in-den weg voor de verheffing van den dienstbodenstand is 't feit, dat er zooveel onbekwame dienst boden gevonden worden. Spreekster rekent dit den dienstboden niet aan, maar de regee ring, die niet zorgt voor goede opleidings scholen. Waar zooals in Schiedam een huis houdschool bestaat, verkeert men in bijzonder gunstige omstandigheden. Laat iedereen, die kan, hiervan gebruik maken. Wanneer men een flinke dienstbode is, kan men ook z'n eischen stellen. Hierna kreeg mej. Auwerda het woord, die het Aldeelingsleven in den Haag be handelde. Ook zij drong nog eens uitdruk kelijk er op aan, dat de dienstboden zich zullen vereenigenniet alleen zij, die reden tot klagen meenen te hebben, maar ook zjj, die meenen tevreden te moeten zijnhet is haar plicht voor haar verongelijkte zusteren op te komen. Na afloop gaven zich een 20tal dienst boden op, die een afdeeling van den Alg. Ned. Dienstboden-Bond zullen stichten. Wij wenschen de jonge vereeniging alle succes. Voor de stakende diamantbewerkers en de uitgeslotenen te Enschedé werd f 7.90 gekol- lekteerd. Een der grootste, zoo niet de grootste van alle arbeiders-coöperatie's is Het Volkshuis te Brussel. In het jaar 1881 werd het ge sticht en 3461 gezinnen traden toe. Na 1888, onder den invloed der socialistische beweging, bloeide de coöperatie sterk op. Het aantal ingeschreven familie's bedraagt nu ongeveer 25000. De waarde der gebouwen en in- stallatie's bedroeg aanvankelijk 195.000 frs. f 93.600) en nu frs. 2.060.000 f988,800.In 1892 was de omzet frs. 800.000 (f384.000.—), over 't laatste jaar was ze frs. 4.500.000 f2.160.000.—). Het bedie nend personeel nam in de tien jaren van 't bestaan toe van 80 tot 350 personen. Aan 't verslag over het halfjaar 1 Juli— 31 Dec. 1901 ontleenen we 't volgende De behaalde winst bedraagt Op verschillende artikelen frs. 10.891.80 n brood203.221.16 steenkolen13.579.69 kleederen enz15.505.10 exploitatie van het café 9.814.22 slagerij1.070.67 798.70 330.23 filiaal te Molenbeek melk totaal Het bestuur stelt voor volgt te verdeelen Aflossing en rente Voor kostelooze geneeskun dige hulp aan de leden gezinshoofden Propaganda, steun aan be hoeftige leden en afdee- lingen der Arbeiderspartij Uitkeering a. h. personeel frs. deze frs. 255.211.57 winst als 52.815.00 22.670.04 16.628.53 6.380.29 nis' vertrouwen or-he boWontrw O TV /ïn vnvKwnilrnvtn 1 no aon nt

De Moker | 1902 | | pagina 2