Stukken klassenstrijd Steunt de stakende veen arbeiders te Appelscha! „We gaan de kelder in!" Het gaat goed. Een bekentenis. Een kletskous. deden wij een beroep op de internationale solidariteit ten behoeve van het Russische proletariaat, dat worstelt tegen het abso lutisme. „Thans is in het andere eind van Europa de strijd ontbrand tusschen het socialisme en de reaktie. „Jaren lang reeds werkt de Belgische Arbeiderspartij voor de verovering van het Algemeen Kiesrecht en de afschaffing van het meervoudig stemrecht, dat drie stemmen geeft aan den rijke, en maar één aan den arme, en aldus bij alle verkiezingen den neder laag van de arbeidende door de bezittende klasse teweeg brengt. „Na alle propagandamiddelen te hebben beproefd, na alle agitatiemiddelen die binnen hun bereik waren, te hebben uitgeput, heb ben de Belgische arbeiders besloten, hun toevlucht te nemen tot het eenig wettige wapen dat hun overblijftde algemeene werk staking van alle groote industrièn, ten be hoeve van de grondwetsherziening. „Van den eersten dag af zijn honderddui zend man gaan staken. Morgen zal hun aantal zijn verdubbeld. De agitatie, uitge gaan van de groote centra, verspreid zich over het gansche land, en de gewelddadige pogingen van de regeering, die heeft laten schieten op de arbeiders in de straten van Brussel en in de dorpen van de Henegouw- sche mijnwerkers, zijn gebroken op de kalmte en de energie van de arbeidende klasse. „Van haar rechten bewust, heeft zij de onvernietigbare hoop, dat zij ze zal doen zegevieren. „Maar er zijn slachtoffers te ondersteunen, er is hulp te verschaffen aan de armsten ouder de stakers, en onder deze omstandig heden doen wij op verzoek van den Alge- meenen Raad der Arbeiderspartij een beroep op de arbeiders en de organisaties van alle landen, en vragen hen voor de Belgische socialisten om hun stoffelijken en moreelen steun. „Wij rekenen in het bijzonder op de vak- vereenigingen van de naburige landen, die krachtdadige maatregelen zullen weten te nemen om de overwinning te verzekeren aan de werkstaking voor het algemeen kies recht Overal woedt de klassenstrijd. Scherper worden de klassen-tegenstellingen met zeld zaam snelle ontwikkeling. Duidelijker worden daardoor iederen dag de tegenstrijdige be langen geformuleerd. Heftiger worden onop houdelijk dientengevolge de klassenbotsingen. Men moet wel willens blind zijn om dat niet te erkennen en om niet te begrijpen, dat ieder oogenblik ieder onzer gedwongen kan worden, stelling te nemen in dien klassen strijd, te kiezen tusschen het kapitalisme en het socialisme, tusschen het monopolie van maatschappelijk geluk en maatschappelijke welvaart voor de kapitalisten en hun slippen- dragers en een algemeene verspreiding en verzekering van maatschappelijke welvaart en maatschappelijk geluk over en voor alle menschen. De 20e eeuw zet in onder het teeken van den strijd om de rechten van den arbeid! Strijd daarom! Geen vreedzame kalme ge leidelijke ontwikkeling! Neen, handhaving van het bestaande stelsel met zijn overmatigen rijkdom voor enkele weinigen en zijn onvol doende zorg voor het grootste deel der menschen, handhaving daarvan door het kapitaal, dat geen afstand wil doen van zijn rechten en van geen verplichtingen wil weten dan tegenover zijn bezitters. Door strijd alleen kan dat anders worden. Strijden wij daarom zonder ophouden! Hier en overal! Enschedé in ons land is nog steeds het tooneel van een heftig stuk klassenstrijd. Nu is er weer een stuk klassenstrijd losge broken te Appelscha, onder de veenarbeiders. Die arbeiders werken op kontrakt voor 70 ct. per dag van Januari tot Maart en in November en December, voor f 1.per dag in Maart en September, voor f 1.25 van 1 April tot 1 September. De bazen willen nu die f 1.25 niet geven, dat vinden zij te veel, de veen arbeider zou dan f 7.50 in de week verdienen en dat is veel te veel voor zoo'n lompen veenproletariër. Er zijn nog enkele kleinere twistpunten, maar dit is het voornaamste. Arbeiders, die veenarbeiders moeten ge holpen. Tevergeefs heeft de burgemeester van Ooststellingwerf geprobeerd, de zaak te schikken de arbeiders namen zijn bemidde ling aan, de bazen weigerden. Stuurt uw geld maar aan onze administratie. In Be Moker zullen alle inzendingen worden ver antwoord. De laatste maandelijksche vergadering van den R. K. Volksbond, afdeeling Schiedam, leverde een reeks van overtuigende bewijzen voor den kelderwaartschen gang dier afdee ling. Nu mogen kelders voor sommige menschen een buitengewone aantrekkings kracht h«bben, een heele afdeeling van den R. K. Volksbond daarin, neen, dat is toch wat bar. De voorzitter deelde merkwaardige dingen mede, bijv.dat de afd. metaalbewerkers nog slechts in naam bestaat (wat een kracht, hè om van te duizelendat de leden slechts weinig belangstelling betoonen voor hun lidmaatschap der R. K. Kiesvereeniging (gek. hè als heeroom je alles voorkouwt en voorzegt en beveelt wat je moet doen en laten, dat je dan onverschillig wordt! wat zijn die volksbonders toch schandelijk ondank bare lui!), en dat heeroom niet wil dat de Bond meedoet met de S. D. A. P. omdat die rooie socialen veel te veel verklikken wat de eigenlijke rol van heeroom is, enz En er waren zoo bitter weinig menschen Het was haast de moeite niet waard om te vergaderen. Men zal bepaald een premie stelsel voor trouwe opkomst moeten gaan invoeren! in den geest van Van Bluyssen's margarinewinkels bijv. Komiek was het optreden van het be stuurslid, den Heer J. H. Frederiks, die nog eens extra-herhaalde wat de voorzitter net te voren over de S. D. A. P. had gezegd Komiek was dat, omdat de Heer Frederiks boekhouder is ten kantore van Mr. W. H, Jansen, ook al een adviseur van den R. K. Volksbond. Door veel te toornen tegen de socialisten denkt men daar blijkbaar de aan dacht van de bekende f 13.05 te kunnen afleiden Ga je gang, hoor! Den eersten tijd van het bestaan van De Moker ging vrij rustig voorbij. Och, die Moker, hè, aardige moppen, soms wat scherp, maar toch, niet staatsgevaarlijk. Maar nu, een krijgsgeschrei gaat op uit de rijen der versaagden, der beangsten. Vreeselijke dingen staan in De Moker, tegen 't geloof, tegen 't gezag, o 't wordt te erg. De taktiek van doodzwijgen heeft niet gebaat. Onze lieve vriendinnen, de Schied. Cour. en de Nieuwe\ Schied. Cour., wier redacteuren hun redactioneele waardigheid toch niet te grabbel kunnen gooien, door hun uitstekende bekwaamheid te stellen tegenover het Mokersch dom geweld, schieten tusschen- beide een brokje in hun kolommen in voor „ingezonden stukken", waarin dan met 'n argumentatie, zulken deftigen, geposeerden, oud-burgerlijken organen onwaardig wordt gegooid naar De Moker, 't Is een vieze taktiek, maar wij gelooven, dat het een heerlijke opluchting is vo;or sommige met smerigheid bezwaarde gemoederen en een genoegdoening voor redactie-leden, die het a. b. van de journalistiek nog moeten leeren. Maar toch die reactie wijst op een actie, die van De Moker uitgaat. Gaat je gang maar, menschen, lucht je hart maar eens op aan ingezonden stukken, 't is voor ons 't bewijs, dat De Moker 'n goed werk verricht aan gemoederen, die van edeler aanleg zijn dan de vieze zieltjes van geachte inzenders. Prosit. In een paar ingezonden stukken in de Nieuwe Schiedamsche Courant worden po gingen aangewend Mr. Jansen te verdedigen en tegelijkertijd een paar klappen te geven aan het openbaar onderwijs. Het komt ons onnoodig voor, nog meer over deze kwestie te zeggen. Over den aanval op het openbaar onderwijs zuilen wij het binnenkort wel eens hebben. Een paar zinnen uit die stukken zijn evenwel de moeite van het overdrukken wel waard. Ziehier: „Wij belastingbetalers hebben geen reden den heer Jansen te smaden, het tegendeel. Hij was de eenige man die bij de behan deling van de tegenwoordige belasting verordening in '98 wees op de bedriegelijke wijze waarop men het volk voorstellingen deed van de resultaten van dit soort be lastingen. Is het hem euvel te duiden, dat hij het bewijs leverde Immers be halve de meerdere ondervinding reeds opge daan, heeft deze strafzaak ivederom het bewijs geleverd, hoe prachtig zulk een be lasting werkt en een beoordeeling te meer geleverd van dit prachtstuk onzer stedelijke belasting." In de door ons gecursiveerde regels wordt dus met even zooveel woorden erkend, dat de beschuldiging van belasting-ontduiking tegenover Mr. Jansen volkomen gegrond is en volkomen waar. De manier, waarop dat wordt omgepraat tot een edele daad van Mr. Jansen, geeft een eigenaardigen kijk op de moraliteitsbegrippen van X. en dezjjnen. De Stemmen-Redacteur is een kletskous van het ouderwetsche soort kransjes-breis tertjes met een neepmuts op. Door den door hem verkeerd-gelezen titel van Troelstra's rede kwam hij tot een ellenlange beschouwing over de zoogenaamde vijandschap van het socialisme tegenover het christendom. Dat hij met dergelijke ellenlange stukken zijn blaadje vult, zullen wij hem natuurlijk niet kwalijk nemen. Maar dat hij die beschouwing afleidde uit den titel van Troelstra's rede, terwijl die beschouwing op die rede sloeg als een tang op een varken, dat mogen wij ons inziens toch met het volste recht een groote dwaasheid noemen. Troelstra toonde aan, op wat voor wijze de antirevolutionairen en katholieken den bijbel gebruiken ter bescherming van het kapitalisme. Hij oefende daarmee eencritiek uit op een ongeoorloofd en schandeljjk exploi- teeren van geloof en godsdienst tot hand having van het geheele kapitalistisch stelsel. Hij trad dus op tegen de clericale partijen en de christelijke meerderheid.

De Moker | 1902 | | pagina 2