Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Zaterdag 10 Mei 1902 2e Jaargang Bericht. Heeroom's banvloek in de praktijk. No 11 ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kuartaal j v00ruitbetaling. franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. j'iOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Door een abuis is verzuimd mee te deelen, dat Zaterdag 3 Mei j 1. de Moker niet is uitgekomen. Het 1 Meinummer kwam dus daarvoor in de plaats. Redactie en Administratie. Het Meifeest. De bourgeoispers is er op uit, bet groote arbeidsfeest van den lsten Mei zooveel moge lijk te verdonkeremanen of als onbeduidend voor te stellen. Onze partij weet beter. Wij willen onze lezers nog eens vergasten op een stukje Meidagletterkunde, een internationaal manifest, over de heele wereld verspreid, een krachtige niting van bet overal wakker wordend proletariaat. Aan de arbeiders van alle landen! In de hedendaagsche, afbrokkelende en ineenstortende samenleving, kan slechts ééne stem meer spreken tot de menschheid die waard is gehoord te worden, en die stem is die van de Internationale sociaaldeino- kratie. Er gebeuren gewichtige dingen, dagelijks op allerhande punten van den wereldbol en die moeten geregistreerd worden door ons internationaal bureau, op den vooravond van 1 Mei, ten einde aan de arbeiders het stuk wegs dat wij aflegden sinds een jaar, te toonen en hun het einddoel in herinnering te brengen. De Eerste Mei, dat is de opstand van het proletariaat tegen het heerschende sociale stelsel De Eerste Mei, dat is het protest dei- arbeiders tegen het Russische despotisme, dat de wetenschap verjaagt, de vrije gedachte opsluit, de arbeiders die zich bevrijden willen, vermoordt en het Finsche volk in slaven- boeien knelt. De Eerste Mei, dat is de manifestatie door het werkende volk van de verachting die het gevoelt voor de kerk en voor de regeeringen die op laffe wijze de christenen laten ver moorden in Armenië. De Eerste Mei, dat is het wrekende woord van het proletariaat der geheele wereld tegen den oorlog in Zuid-Aft ika, en tegen den infamen plunder-, roof- en moordtocht door het internationaal kapitalisme in China ge houden. De Eerste Mei, dat is de kreet van ver ontwaardiging door het proletariaat toege roepen aan alle zoogenaamde beschaafde naties, die bezig zijn met hun kapitalistische gruwelen: Engeland in den Oranje-Vrijstaat en Transvaal, de Vereenigde Staten op de Pliilippijnen. Duitschland in Afrika. België in de Congo, Frankrijk op Madagascar, Rus land in Mandsjoerije, Nederland op Sumatra, schier geheel Europa in China. De Eerste Mei, dat is de oorlogskreet van het socialisme tegen het militairisme. De Eerste Mei, dat is de droeve klacht van de werkloozen, die den jongsten winter bij duizenden hebben gehongerd. i)e Eerste Mei, dat is ten slotte de be tuiging van de solidariteit aller loonslaven, welke hun ras zij of hun nationaliteit, tegen de economische uitbuiting en de moreele dienstbaarheid vanwege het kapitalisme. D» Eerst** Mei, dat is voor de arbeiders klasse de strijd voor den achturigen werkdag en de nadering tot haar ideaalzich meester te maken van de prodnktiemiddelen in 't belang van de algemeene welvaart en van den wereldvrede. De Eerste Me», dat is ten slotte voor alle arbeiders, de uitdrukking van al hunne saamgevoegde eischen en wenschen. De sociale revolutie wordt aangekondigd door de stijgende macht van het kapitalisme waaraan evenwijdig loopt het klassebewustzijn van het proletariaat. In Engeland voert de sociaaldemokratie een bewonderenswaardigen strijd tegen het jingoïsme. en anderzijds komt de arbeiders klasse meer en meer tot de politieke aktie tegen de bourgeoisie. Onze Duitsche vrienden strijden met een kracht zonder voorbeeld tegen de agrarische politiekers die door hun broodbelastingen het volk trachten uit te hongeren. In België, in Oostenrijk, in Zweden hebben de arbeiderspartijen zich aan het werk gezet om het algemeen kiesrecht te veroveren met een moéd en een volharding zonder voorbeeld zijn ze in den strijd gegaan. De achturige arbeidsdag is een onderwerp van werkstaking geworden en de bourgeois- parlementen hebben, onder den invloed der georganiseerde arbeiders of der sociaaldemo cratische fracties in de parlementen, stappen gedaan op het gebied der werktijdverkorting, voornamelijk in Oostenrijk en Frankrijk. De vakorganisatie vertoont belankrijken vooruitgang in Frankrijk, in Duitschland en in Engeland. De konflikten tusschen kapitaal en arbeid nemen meer en meer het karakter aan van episoden uit den klassenstrijd, zooals die der Deensche stokers, der Amsterdamsche diamant-arbeiders, der spoorwegbeambten in Italië, der dokwerkers van Marseille en Genua, der metaalbewerkers van Creuzot, der ar beiders van Barcelona en Triëst, enz. enz. De verkiezingsstrijd is steeds krachtiger door de onzen gevoerd, in Denemarken, in Noorwegen, in de Vereenigde Staten, in Nederland, in Bulgarije, in Spanje. De invloedsfeer van het socialisme breidt zich over de tw 3 halfwereldronden uit: in Japan heett het zich vertoond, het breidt zich uit in Canada en in Argentinië. Overal is het voor het socialisme, een strijd zonder rust, zonder wapenstilstand, tegen de kapita listische maatschappij, de beweging néémt hoe langer hoe meer een reusachtigen om vang aan. In dezen strijd wachten ons nog vele beproevingen voor liet doel bereikt is, maar de arbeiders, bewust van hun bestem ming, vereenigd in een gemeenschappelijke taak, trekken op ten zegepraal! Arbeiders Manifesteert! Legt neer den arbeid! Leve de Eerste Mei! Leve de internationale sociaaldemokratie! Het dag. bestuur van het internationaal socialistisch bureau: Eduard Anseei.e. Emile Vanpekveloe. Victor Serwy, Secretaris. Brussel, 25 April 1902. Heeroom preekte tegen De Moker. Satan verleidde de zoete schaapkens tot veel lectuur van dat verdertaanbrengende blad. En De Moker nam snel toe in oplaag. Daarom hartelijken dank aan Satan en Heeroom. Heeroom preekte tegen Troelstra. Satan verleidde de zoete schaapkens tot een alge meen opgaan naar de zaal, waar de leider der verderfaanbrengende socialistische partij een vernietigende kritiek uitsprak tegen het zich noemende christelijke ministerie. Nog maals dank aan Heeroom en Satan. Heeroom slingerde zijn banvloek tegen de heele S. D. A. P. en beval den Volksbond nooit otte nimmer meer samen te werken met een zoo schandelijke partij. De zoete schaapkens van den Volksbond handelden naar Heeroom's bevel Maar Satan ver leidde op nieuw een aantal mannen tot be strijding van Heeroom's banvonnis Op Maan dag 6 Mei werd de volgende motie aange nomen De vergadering tot oprichting van een comité tot bevordering van Zondagsrust, gehoord de debatten, van oordeel dat Zondagsrust is een zaak van algemeen belang, betreurt in deze de houding van de afd. Schiedam van den R. K. Volks bond en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd aangenomen met 7 tegen 1 stem en 1 onthouding, terwijl de afgevaar digden van 1 vereeniging waren vertrokken. Nou staat de R. K. Volksbond in het hoekje, waar Heeroom de S. D. A. P. had willen zetten. Met welken draai zou hij daar nou weer uit zijn te krijgen O Heeroom. O Heeroom Aiau DE MOKER BUREAU ran ADMINISTRATIE BEDAKTIE

De Moker | 1902 | | pagina 1