Politieke Schetsen. Een pantserfabriek voor kogelvrije leerlingen In Mei. Zondagsrust. Italië. XI. (Slot.) De vooruitstrevendeu, die sinds 1876 het bestnnr in handen hadden, waren een samenvoeging van vele groepen uit de verschillende deelen van Italië. Die groepen waren ieder sterk afgerond, hadden alle hun overheerschende persoonlijkheden, en dezen wilden bij de aaneensluiting van al die groepen geen van allen den hoofdrol aan een ander overlaten. Daardoor kwam het, dat al die leiders elkander als persoon lijke tegenstanders gingen beschouwen en hun tijd vulden met elkander te bestoken en afbreuk te doen. Weid hierdoor de kracht der regeerings- meerderheid reeds verzwakt, zij werd dit nog meer doordat de ministeries alleen konden regeeren bij een voldoende samenwerking van genoeg groepen, en dientengevolge ieder ministerie uit elkander vijandige personen bestond. De reek.-en ministeriëele crisissen drongen den koning telkens tot de keuze van nieuwe ministers. En daar hij in de binnenlandsche politiek van Italië slechts zelden een aanwijzing vond voor die keuze, liet hij zich natuurlijk meestal daarbij leiden door de kwesties van buitenlandsche politiek, door de verhouding van Italië tot de andere Európeesche mogendheden Maar door dit vooropstellen van de buiten landsche politiek werd de binnenlandsche volkomen verwaarloosd, zoodat de republi keinen en later ook de sociaaldemokraten een zeer gunstige gelegenheid hadden voor het maken van propaganda en het vormen van vrij sterke partijen. Depretis en na hem Crispi vervolgden de oppositie om ten minste den schijn te hebben van zich met de binnen landsche zaken te bemoeien. Vooral Crispi onderscheidde zich door de jacht op alle mogelijke tegenstanders der monarchie, den paus, de republikeinen en de socialisten. Tegen den paus en de pauselijke partij maakte Crispi een nieuw artikel in het straf wetboek, zich richtend tegen ieder geestelijke, die tijdens zijn dienstverrichtingen eenige wet of daad van het gouvernement ver oordeelde. Tegen de republikeinen gebruikte Crispi de politie, die hij alle republikeinsche verga deringen en manifestaties liet beletten en de voornaamste republikeinen liet naspeuren. Verder onderscheidde hij zich door zijn gave, om Italië meer uitgaven te laten doen dan het land dragen kon, deels door een te groote bewapening, deels door een belache lijke koloniale politiek. Sinds 1887 leed Italië dientengevolge aan jaarlijksche tekorten, die Crispi intusschen niet afhielden van de voort zetting zijner plannen. Gelukkig voor Crispi liet de Kamer hem in 1891 in den steek en moest hij aftreden. Nadat .twee ministeries tevergeefs getracht hadden, den staat te beheeren, kwam Crispi in 1893 weer op het kussen. Hoewel hij zich in die 2 jaren als een verwoed demokraat had aangesteld, een gekozen Senaat had geëischt, vermindering van het leger enz. hernam hij als minister zijn oude plunje. Met vernieuwde woede hernieuwde hij zijn aan vallen op de republikeinen en nu ook de socialistendie overal werkliedenvereni gingen hadden opgericht en de arbeiders georganiseerd. Op Sicilië vond Crispi de eerste gelegen heid, tegen de socialisten op te treden. De werklieden-bonden waren daar in korten tijd buitengewoon sterk geworden, dank zij de volmaakte ellende, waarin de grootgrond bezitters en mijneigenaars de bevolking hadden weten terug te dringen. Van honger dreigende te sterven, stonden de bewoners op. In Janu ari 1894 verklaarde Crispi het eiland in staat van beleg; de leiders der werkliedenbonden werden door militaire rechtbanken tot de zwaarst-denkbare straffen veroordeeld (18 jaar dwangarbeid enz.) En in aansluiting aan die maatregelen werd over geheel Italië de vrij heid van pers en van vergadering opgeheven. Door deze vervolgingen kwamen de repu blikeinen tot een algemeen verbondhet verbond voor de bescherming der vrijheid. Crispi trachtte de monarchie tegen de repu blikeinen uit te spelen. Hij ontbond zelfs de kamer in 1895, om een volgzamere meerder heid te krijgen Maar hij bleek te hebben misgetast: de nieuwe kamer telde een 172 man sterke oppositie van republikeinen en socialisten, ongeveer dubbel zoo groot als te voren. Tengevolge van een volkomen mis lukte koloniale expeditie moest Crispi in 1896 aftreden. Zijn vijanden hebben hem na dien tijd niet met rust gelaten, hem in allerlei schandalen betrokken waar hij meermalen bleek werkelijk aandeel in te hebben gehad en hem ten slotte als politiek persoon onmo gelijk gemaakt. De Nieuwe Schiedamsche Courant van 29 April bevatte het volgend- stukje „Naar wij vernemen, is thans de bis schoppelijke goedkeuring verkregen op een plan in overleg met den AVeleerw. pater Verheij, kapelaan der Singelkerk, opgevat, om een cursus voor meer uitgebreid of hooger godsdienst onderwijs te geven, aan vankelijk voor leerlingen van het gymna sium en de hoogere burgerschool in verband met de wetenschappelijke kwestiên in die inrichtingen te behandelen.'''' (Cursiveering van de Red. Moker). Dat is de eerste pantsercursus in Schiedam, 't Is te hopen, dat nu de Calvinisten ook gauw zoo'n pantserfabriek gaan oprichten. En daarna de Joden, en dan de Christelijk- Historischen, en de Protestanten-bond en de Jansenisten. Wat zal dat een gezellige boel worden; allemaal bomvrije leerlingen, bomvrij tegen de wetenschappen, bomvrij tegen el- kaars verderfelijke kettersche bommen, enz. En dan één dikke straal uit de waterleiding op al die bom- maar niet water-vrije menschjes! Die waterleidingstraal bevindt zich in Con stantie, hoek Hoogstraat en Appelmarkt! Het gaat goed met onze propaganda te Schiedam, en het zal nog beter worden! 1 Mei wordt gevierd, en den avond van den volgenden dag zijn ze al klaar, voor 't binnen- en buitenland. Wat merkwaardige menschen schuilen er toch nog in Schiedam. Er is nog meer. „Te dezer stede is het z.g.n. Meifeest alleen gevierd door de S. D. A. P., die in haar vergaderlokaal „Constantia" een feestelijke bijeenkomst had, waarin de heer Zadelhoff uit Dordrecht een rede hield over algemeen kiesrecht en verkorten arbeidsduur, twee onderwerpen, die reeds vrij afgezaagd mogen heeten." Zoo, zoo, al zoo afgezaagd. Ja, ja, 't is beroerd, dat de menschen zoo kort werken in Schiedam. De branderijslaven, de tim merlieden, de bakkers, de brouwers enz enz. vinden die 't ook niet afgezaagd, om 12,14, 16 uren te mogen werken? Wel zeker, 'tis afgezaagd, en dat teekent juist den toestand. Het «kost tijd en kracht, om in die afgebeulde dieren eenig besef van menschwaardigheid te brengen, 't Is afgezaagd, om al die door moordenden arbeid vernielde levens te stel len en tot waarschuwend voorbeeld te tellen aan het opkomend geslacht. Ja, de ellende van onze kapitalistische maatschappij is af gezaagd. We kunnen begrijpen, dat, dit alles de „Nieuwe" verveelt, dat de „Nieuwe" zich lekker gevoelt op z'n eigen, hoog-zedelijke verhevenheid, maar de arbeiders willen ook wel een beetje hooger, ze willen zich ook wel eens lekker gevoelen, maar hun zit altijd die afgezaagdheid van dien overmatigen werktijd in den weg. Kom, „Nieuwe", propageer eens voor den acht-urigen arbeidsdag, toon u eens vriend van de proletariërs. Maar dat kunt ge niet. Zooals een Afrikaan levende konijnen verslindt op de kermis voor het betalend publiek, zoo vreet gij socialisten in de tenten der bourgeois. Er bestaat 'n comité van Zondagsrust te Rotterdam. Er is vanwege dat comité 'n bijeenkomst gehouden met enkele vereeni- gingsbesturen hier ter stede. Daar werd besloten tot een volgende bijeenkomst met meerdere besturen. Maargeen uitnoodi- ging aan de S. D. A. P., want danzou de R. K. Volksbond zich terugtrekken. Op alweer 'n vergadering vraagt een afgevaar digde van het A. N. W AC of dat door de andere vereenigingen maar goed gevonden wordt, die uitsluiting van de S. D. A. P wel te verstaan. AVegens onvoltalligheid der vergadering valt geen besluit. Nieuwe bijeenkomst onder presidium van AA7, v. d. Most, voorz. van Patrimonium. Na veel ge praat stemming. De S. D. A. P. werd uit gesloten met 5 tegen 4 stemmen en 1 ont houding. Ziezoo, nog drie vereenigingen, die mee deden aan deze moderne verkettering. AVelke groot-inquisiteur zou hier achter de schermen aan de touwtjes trekken? Die Volksbonders zouden toch geen slecht figuur maken in de poppenkast. Maar nu komt de afd. Schiedam van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond met de mededeeling, dat het mandaat had, zich terug te trekken, indien het niet een algemeene zaak werd en ééne partij van medewerking werd buitengesloten. Nieuwe discussies, 'n Motie van de Typ. Ver. Adel- phismus „De vergadering tot oprichting van een Comité tot bevordering van Zondagsrust, gehoord de debatten, van oordeel, dat Zon dagsrust is een zaak van algemeen belang, betreurt in deze de houding van de afd. Schiedam van den R.-K. Volksbond en gaat over tot de orde van den dag." Aangenomen met 7 stemmen tegen 1, één onthouding en één weg. De ketterjagers waren dus bekeerd. Maar hier is alweer gebleken, dat de R. K. Volksbond oneenig- heid verwekt. In een zaak. die alle arbei ders raakt, wil de R. K. Volksbond niet meedoen, omdater arbeiders meedoen. Begrijpen maar, wie 't begrijpen kan. Verdeeldheid brengen in de rijen der ar beiders, ze tegen elkaar in 't harnas jagen, och, de Kath. Volksbond staat immers altijd op de bres, waar het arbeidersbelangen geldt. De geestelijke adviseurs kennen die natuur lijk uit den aard van de zaak. In Mei Legt de Nieuwe Schied. een ei. „De viering van den eersten Meidag als het feest van den arbeid, voor eenige jaren met zooveel gerucht opgezet, wordt van jaar tot jaar minder. Slechts in enkele grootere gemeenten houdt het gebruik zich staande, maar in vele kleinere plaatsen, zoowel hier te lande als in het buitenland, verloopt de beweging geheel." Dat schreef de Nieuwe in haar nummer van 3 Mei. Wat zijn die menschen toch gauw en goed op de hoogte, 't Lijkt wel, of de draden van de arbeiders beweging alle uitloopen in het Bureau in de Boterstraat.

De Moker | 1902 | | pagina 2