Toevallig? Ons Meifeest. Mei-Kinderfeest. Kautsky in Delft. De Nieuwe Schied. Courant maakte on langs melding van het plan tot aankoop van een der vochtigste ongezondste polders van Schiedam door de gemeente, ten einde daar een nieuw Oudemannenhuis te doen verrijzen. De Oude Schiedammer sprak dat beslist tegen. Nu, wij willen gelooven, dat de gemeente niet zulk een door en door ongezond land zal aanknopen voor zulk een doel. Dat zou al te schandelik zijn. Maar is het toeval of niet, dat het door de N. Sch. C. genoemde terrein eigendom is van Mr. W. H. Jansen, wethouder der gemeente Schiedam, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en betaler van f 13.05 in de gemeentebelasting? Een volgende keer een beter balletje op gooien, Nieuwe Of heb je soms geen betere Met 'n zekeren trots kunnen wij op ons eerste Meifeest terugzien, 'tls meer dan geslaagd, 't Is een avond geweest van niet alleen groote propaganda naar buiten, maar ook, en voor ons van niet minder gewicht, van verbroedering, van meer-met-elkaar- voelen der leden onderling. De feeststemming was e»- reeds tijdig. Even na het aangekondigde uur van aan vang, toen partijgenoot v. Leeuwen aan de piano had plaats genomen en de eerste ac- coorden aansloeg van den zoo populairen Socialistenmarsch, toen daverde het „Op socialisten, sluit de rijen"! uit duizend kelen om den welgedanen,gemoedelijken medeburgers die daarbuiten op zoo echt-tevreden wijze de Hoogstraat heen en weer slingeren maar zich van zoo'n „socialerige comedie" niks antrekken en dat gebouw van die lui wel dikwijL en met groote, angstige oogen aan kijken, maar d'r niet indurven, in de ooren te donderen dat er nog een andere geest dan hun gemoedelijke, duf beroerde schijn-tevre- denheidsgeestje in den mensch kan huizen; de geest van liefde voor het ware, het schoone het goede, van verheffing van het zwakke geestdrift voor het goede, bestrijding van het kwade. In ziju opening van het feest wijzende op de algemeene stijging van den volksinvloed welke ook nu weer gebleken is met de voor verandering vatbaar geworden Ministerplan nen, ten opzichte der lichtingen '95 en '96, stelde de voorzitter voor, onzen partijgenoot Ter Laan, die zich in deze kwestie zoo kranig heeft gedragen, door een luid applaus hulde te doen. (Luid applaus). Na nog een tele gram van gelukwensching van Maas, uit Baden-Baden ontvangen, te hebben voorge lezen, geeft hij het woord aan Zadelhoff uit Dordrecht, die bereid was gevonden hier de beteekenis van den 1 Meidag uiteen te zetten En in 'n gloedvolle, pakkende rede, meer malen door applaus onderbroken, deed hij dit. Na te hebben geschetst het ontstaan en verloop der eerste Meibeweging, die door de bezittende klasse met den grootsten angst werd gadegeslagen en waartegen alle mogelijke machtmiddelen waren in gereed heid gebracht, verklaarde spr. de leuzen welke op dien dag moeten worden gehoord: verkorting van arbeidstijd en algemeen kiesrecht. Ver korting van arbeidsdag tot ontwikkeling en dus verheffing van het proletariaat^ dat zoo lang het 12, 10 of 11 uur per dag in een fabriek wordt afgebeuld, nergens om denken zal dan om slapen en eten en eten en slapen zoo gauw als de werktijd is afgeloopen. Algemeen kiesrecht om den burcht der wetten- makerij, nu in handen van het kapitalisme te veroveren. Nog wordt wel niet op den len Mei door allen geheel dezelfde leuze aange heven, wat zeker te betreuren is, doch onder welke leuze ook, 1 Mei is de dag der wapen schouwing van den arbeid, dan komt over geheel de beschaafde wereld het proletari aat te zamen om te manifesteeren voor z'n rechten; om te eischen een bestaan, aan menschen waard; dan voelen de arbeiders der geheele wereld hun gemeenschappelijk belang; hoe zij, door éénzelfde macht ter neergedrukt, éénzelfden strijd te voeren, één zelfden vijand te bekampen hebben, dan druk ken de arbeiders van alle landen elkaar de hand tot bemoediging en steun in den ontzettend zwaren strijd tegen hun aller pijniger: het kapitalisme. Zoo is dus de beteekenis van den len Mei, de verbroedering van het internationale proletariaat; en zoo vieren wij den 1-Meidag als de blijde bood schap van den nieuwen dageraad. Na Zadeltoff s rede kwam het feestelijk gedeelte van den avond. De heer Feltzer (niet-partijgenoot) had daarvan het musicale gedeelte welwillend voor zijn rekening ge nomen de heer W. S uit R'dam (eveneens niet-partijgenoot) gaf ook geheel belangeloos ons gelegenheid de lachspieren eens in wer king te stellen Behoeven we geen Schiedammer te zeggen wat de heer Feltzer op fluit en viool ver mag, het dankbare applaus bew- es voldoende dat het gehoor wél eenvoudig, toch ook gevoel heeft voor wat de kunst biedt. Of de heer S. in den geest viel Na de geheele zaal aan 't lachen te heb ben gebracht met „Een Lachles" van Dr. Laurillard, was er misschien in 'teerstgeen geheele attentie voor „De betaalde doop", maar daar is juist S. de man voor, door wat ook afgeleid de belangstelling weet hij weer heel spoedig gaande te maken. Dat is hem toevertrouwd. Beiden werd door den voorzitter dank ge bracht voor de verleende medewerking aan dit feest. Een kollekte voor stakers en uitgeslotenen bracht f7.90'/s op. Zondag 4 Mei, 's avonds te 7 uur vulde zich Constantia met een vroolijke kinder schaar. Het waren de spruiten der S. D.-A,.- P-ers, zij moesten ook in de Meivreugde deelen en werden onthaald op kaakjes, sui kertjes, krentenbroodjes en chocolade. Braaf werd er gezongen, allerlei liedjes voor, na en onder de vertooning der lichtbeelden. Aan het jubelen en gul gelach scheen soms geen einde te komen. Verteld werd er eerst zonder, daarna bij de lantaarnplaten, de sprookjes van Roodkapje, Doornroosje en meer. De beelden op 't doek gaven een zeer rijke en mooie illustratie van het leven en werken der Amerikanen. De 96 platen voer den de kinderen in gedachten over breede rivieren en hooge gebergten van Groodhaab naar Panama, van New-York naar San- Francisco. Na deze groote reis werd nog even in de verbeelding een uitstapje gemaakt door Rotterdam en vervolgens werden een 30-tal min of meer grappige tafereelen ge geven. 't Was spoedig over bedtijd en de kleinen, ze waren er vele, meer dan we dachten, moesten heen en gingen naar huis maar blijder dan zij al warenelk kreeg toch een klein geschenkje met Hinken sinaasappel tot afscheid. De goedheid van eenige partijgenooten bezorgde onzen kinderen en dien van enkele niet-socialen, die toch maar gekomen waren, een mooien avond, die niet licht vergeten zal worden. Nieuwe Schiedammertje, dat zooals uit ons vorig nummer blijkt, er zoo ingeloopen is, toen het over onzen toekomststaat sprak, had eens een verslaggever naar Delft moeten zenden, toen onze bekende Duitsche partij genoot Kautsky daar voor een volle zaal sprak over: Na de omwenteling of de voor naamste moeielijkheden bij de praktische uitvoering van het socialisme. Het zou dan gehoord hebben, dat na de omwenteling niet alles op een hoopje gegooid en daarna eerlijk ge ieeld wordt en dat we evenmin een heil staat verwachten met volkomen gelijke ver deeling van den arbeid en van de voort brengselen van den arbeid. Toch verkondigen blaadjes zooals 'f Nieuwe Schiedammertje en mannen zooals dominé Rudolph uit Leiden dergelijken onzin om 't socialisme belachelijk voor te stellen en den arbeider het „weg met, die socialen" of het„hang ze op aan te laten heffen. Als de Nieuwe nu eens werkelijk onze be ginselen aan wil vallen, dan zou ik haat- raden 't uitvoerig verslag eens te lezen, dat ons arbeidersblad 'f Volk van de reden van Kautsky in haar nummers van 24 en 26 April geeft Men zal misschien, zoo begon Kautsky in Delft, op den titel van mijn rede afgaande, van mij verwachten, dat ik een kijkje in den toekomststaat zal geven. Maar evenmin als bv. voor eenige honderden jaren iemand ons_ had kunnen beschrijven, hoe onze k pita- listische staat er in onze eeuw uit zou zien, evenmin kan ik u vertellen hoe de socialis tische maatschappij er uit zal zien, daar een maatschappij een langdurig veranderings proces ondergaat en niet naar een bepaald plan gemaakt kan worden. Wij, sociaal demokraten, moeten er ons echter op voor bereid houden, dat ons eens de politieke macht in handen kan vallen en dan moeten wij weten hoe te handelen. In de eerste plaats zullen wij het algemeen kiesrecht aan het volk geven als het dit nog niet bezit, het koning schap en alle erfelijke voorrechten afschaffen, een einde maken aan het militairisme en in plaats daarvan een volksleger invoeren en aan de ontwapening beginnen. Van de belastingen zullen wij er drie be houden. 1. de belasting op 't inkomen met sterke progressie voor de hooge inkomens. 2. de vermogensbelasting. 3. de ei fenisbelasting eveneens met sterke progressie van de groote erfenissen, terwijl wij in de eerste plaats de invoerrechten en bovenal die der noodzakelijke levensbehoeften zullen afschaffendeze toch drukt het zwaarst op de arbeidersklasse, die dien druk het minst dragen kunnen. De veranderingen van 't schoolwezen zullen eveneens van ingrijpenden aard zijn; er zal zerg gedragen moeten worden, dat de kin deren, gevoed en gekleed en geschikt tot het ontwikkelen van geest en lichaam, in de school komen en ook de positie der onder wijzers en de inrichting der school zullen verbeterd worden. Maar ook de demokraten (onze vrijzinnige demokraten) hebben dit op hun program, zal men zeggen, maar zij als burgerlijke partij hebben de macht niet deze punten uit te voeren, daar zij de kapitalisten, wier brand kast zal geopend moeten worden, te veel naar de oogen moeten zien. Verder zal er een eind gemaakt worden aan de werkloosheid; want een der ergste gebreken onzer Maatschappij is wel deze, dat de arbeider, die geen kooper voor zijn arbeidskracht vindt, den hongerdood prijs gegeven is. Lost men de kwestie der werk loosheid op, dan neemt men den hongerzweep weg, die de arbeiders naar de fabriek drijft en zullen deze elke gelegenheid kunnen aan grijpen om hunne levensomstandigheden te verbeteren. Dit zal tengevolge hebben, dat de fabri kanten geen winst meer maken en zij hun jjj

De Moker | 1902 | | pagina 3