Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Van onze vroede Vaderen No. 13. Zaterdag 24 Mei 1902. 2e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal Mj v00ruitietali franco per post 20 cent J Losse nummers 1 cent. NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken yoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. 't Is waarlijk in den tegenwoordigen tijd geen benijdenswaardige positie, zoo in 't pu bliek voor Vroede Vader te fungeeren. Er hangt zoo iets in Schiedams raadszaal, zoo'n geest van stille, doffe berusting, zoo iets van: wij kunnen 't toch niet keeren, 't is ons noodlot te leven en te gouverneeren in 't dooie water, dat tusschen de twee tegen gestelde stroomen ligtdien van den vooruit gang en dien der reactie. Goeie God, wat wordt je moe in Schiedams raadszittingen. Niet één van de vroede mannen durft een fikschen sprong wagen in een van de twee stroomen, 't is een gemorrel en geploeter langs de kantjes, maar dan weer gauw een angstig terugtrekken in de stille strook. En daar wordt een toeschouwer zóó wee van, van dat noodeloos en nutteloos geschar rel, van dat doelloos geboom, van iederen keer een gangetje geven zoneter ergens te belanden, dat hij onwillekeurig denkt: „Ik wou, dat er nou toch eens één wat anders deed, al gaf 't i maar een grooten schreeuw." Maar 't gaat maar al doorMeneer de voor zitter ik meenik bedoel nietik wil niet zeggen en 't slot van de reke ning is, dat een onedelachtbare toekijker den indruk krijgt, dat de keeren niet gouverneeren hunnen. En 't geluid der stemmen past geheel in de omgeving, zoo iets gedempts, zoo iets voor zichtigs, zoo iets van: „Laat ik niet meer zeggen, dan ik verantwoorden kan," zoo iets onzekers, alsof de woorden meer moeten verbergen dan openbaar maken. Voor een leek zit zoo iets ondoorgronde lijks, zoo iets geheimzinnigs in den Schie- damschen Raad. 't Lijkt wel, of er een wacht woord is, en die het niet kent, hij zal de wegen des Raads niet ingaan. 't Zou zoo iets kunnen zijn„Laten wij 't elkaar niet moeielijk maken en laten wij elkanders naaktheid bedekken met de sluiers onzer woorden." Wat ze ook mogen zeggen van onze Raads leden, ze zijn trouw op hun post en op tijd. Alleen de heeren Bender en Smit kwamen 'n beetje te laat. De voorzitter opent de ver gadering, staande, de leden gingen staan, want het gold het verzenden van een adres aan de kon. familie. De heeren besloten daartoe, zonder vurigheid, met gedempt ap plaus, met gedoofte geestdrift in groen laken. Volgt 'n heele serie meedeelingen en inge komen stukken. Naar aanleiding van 't ver slag der gezondheidscommissie vraagt de heer v. d. Schalk het woord. Hij krijgt het en verklaart, dat op blz. 6 van dat verslag een onwaarheid staat. De stinksloot a. d. Lange Singelstraat is nog steeds niet gedempt een geluk voor de omwoners, dat het lang koud blijft maar nu krijgt op blz. 6 het Polderbestuur de schuld van dat negatieve feit, en de heer v. d. Schalk, op z'n eigen houtje onderzoekende, is tot de ontdekking gekomen, dat het Polderbestuur zeer maag delijk is in deze kwestie. Hij vond het noodig, er bij te voegen, dat hij niemand beschuldigde, maar dat hij alleen het Polderbestuur van schuld onthief. Dit staaltje van negatieve betoogtrant is de karakterestiek van 't ge- hecle verder verloop der vergadering. Maar wie is dan wel de schuldige en wal heeft de heer v. d. Schalk vernomen. Dat kwamen wij niet te weten. Die kwestie van demping dateert al van 1875 tot 1877. De voorzitter wilde de vraag wel beant woorden, maar nu niet. Hij verzekerde dat de heer v. d. Schalk wel anders zou oor- deelen, als hij keni is had genomen van al de schrifturen, die n,> deze zaak betrekking hebben. Eet smakelijk intusschen blijven de gemeentenaren in het duister en de singel- slooters in de modder. De heer de Groot doet het voorstel, aan B. en W. nadere inlichtingen te vragen, wordt aaugenomen. Zouden we licht krijgen na vijf-en-twintig jaar? De menschen, die in dezelfde vergadering een adres zonden, om de Noordmolenstraat-gracht gedempt te krijgen, hebben waarschijnlijk aan hun nage slacht een dienst bewezen. De heer Ris vraagt naar het stuk inzake teerwerk. De voorzitter zegt, dat wel meer stukken ter visie liggen voor de raadsleden, maar dat het niet de bedoeling was, dit stuk in een openbare vergadering te bespreken. De heer Ris vraagt en krijgt verlof, om inlichtingen te vragen. Vooraf gaan nog eenige benoemingen. Der heeren van Damme Jalink en van Dolder zijn benoemd tot leden der schoolcommissie. De heer Ingelse kreeg 3 stemmen en de heer Jac: Engering (kath:) 8 stemmen. Pand No 41 aan de Breedstraat werd onbewoonbaar verklaard. Als de Raad eenigs- zins was aangedaan door den geest des ont- fermens, zouden er nog hoopen van die dier bare panden 't zelfde lot deelen, maar dan zou de geest geld kosten en daar is-t-i niet voor. De heer Gonka krijgt het woord over art 2 van de instructie der schoolhoofden. Daar is heel wat geredeneer over geweest, maar 't had niet veel om 't lijf. Aan de discussie namen deel de heerenGouka, v. Westendorp, Honnerlage-Grete, Loopuyt, Jansen, (mr. W. H.). Ris, en de voorzitter. Het ging er 'n heelen tijd om, of de heeren hoofden van scholen zich niet zouden gegriefd voelen, gegriefd tot in het diepst van hun werkzaam leven. De wethouder vond van wel en blééf daarbij. Anderen vonden het niets grievend, en bléven er ook bij. Stel je ook voor, dat er op ,een papiertje staat, wat het hoofd der school moet doen, 't is wel een beetje beleedigend. 't Zijn hier immers ambulante hoofden Stel nu eens, dat het hoofd van de school zin had, om onder schooltijd even in huis te gaan, of 'n brief te schrijven, 'n kopje thee thee te drinken of zoo iets, allemaal niks erg, als je er tijd voor hebt, maar dat-i dan net volgens z'n instructie 'n uurtje les moest geven is dat niet grievend Neen, mr.. W. H. Jansen had het nu eens bij 't rechte eind hoewel onbewustdie sprak van hoofden en hun minderen, zie je, daar zit de kneep. En al dat gemorrel van grievend, en be leedigend en ze doen het toch al diende het maar weer om de zaak te bedekken. De hoofden zijn de vrije mannen, de onderwijzes-s de kneehtkens, dat is de zaak en al rneenen de hoofden nu maar gegriefd te zijn, waar moest dan de schoolcommissie, de wethouder van onderwijs, de Raad, betrouwbare inlich tingen winnen, zonder zich te encanailleeren of zelf van zijn gezagsstandpunt of te dalen tot het pei van gewoon sterveling Neen, 't kost wal et kost, maar goeie vrinden blijven met i zaakwaarnemers dan kan 't gezag hoo^. De heer Ris haalde 'n geval aan uit zijn eigen ervaring, dat de onder wijzer als onderwijzer boven 't hoofd stond. Nou ja, maar 't gezag, that is the question. Na deze gesluierde discussie vroeg de heer de Groot inlichtingen omtrent den barrikaden- achtigen toestand aan de Lange Nieuwstraat Die moet binnenkort iveer opgebroken worden voor het leggen van de rails voor de tram, dat is dubbele kosten. De heer G. Visser,, weth. van publieke werken, komt uit, met den directeur der gemeentewerken als schild. Deze had eenige putten doen ophalen en dat kon eigenlijk niet geklaard worden, zonder 100 M. straat op te breken. Eventueele kosten bedragen f 20 meer... dan wat? Enfin de heer de Groot was matig tevreden. Ontwerp grondverkoop aan de Stearine- kaarsen-fabriek Apollo. De heer de Groot vraagtlo. Is het bekend, dat Apollo f 10 per M. betalen wil. 2o. Wat zijn de over wegende bezwaren van Apollo tegen erfpacht. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een brief van de directie, dat er overwegende bezwaren bestaan tegen erfpacht. Meer niets. Natuurlijk, de mannen van de centen, die zullen nog tekst en uitleg geven, dat is goed voor de kleinen, die kan je 't hemd van nou ja, vragen. De heer de Groot wil erf pacht voor 30 ct. in plaats van 40 ct. de M. De voorz. merkt op, dat die 40 ct. het ,ej« niet doen. Al weer neen. natuurlijk, maar de heeren willen vrijigheid van hun eigen dom. Ik b^as. Mr. Jansen was niet tegen erfpacht, maar DE MOKER BUREAU van ADMINISTRATIE «n KEDAKTIE

De Moker | 1902 | | pagina 1