Nederl. Schildersgezellen bond. Kunst- en vliegwerk. Klaploopers. Een waarschuwing. Het Yolk. De uitsluiting te Easchedée. Brieven van een schutter. Door de samenbrenging van groote groepen werklieden onder één dak, wat onmogelijk was geweest bij het gildenstelsel, werd de arbeidsverdeeling ingevoerd. Dit bereidde langzamerhand den weg voor de invoering van de oudste machinevormen, terwijl de vervanging van den ruilhandel door geld- betalingen den invoer beteekende van een algemeen geldende tegenwaarde voor waren bij alle ruilingen op de wereldmarkt. Vanwege het Hoofdbestuur van den Ned. Schildersgezellenbond zal zoo mogelijk den 14den Juni een openbare vergadering worden gehouden in het verkooplokaal, Lange Haven, alhier. In den loop van dit jaar is de op richting van afdeelingen in verschillende plaatsen goed geslaagd. Ook hier wenschen wij het H.-B. een goed succes toe. We weten hetveel vrees, lauwheid, onverschilligheid valt te overwinnen, maar vereeniging is voor de arbeiders de aangewezen weg om sterk te worden. De voorzitter van den Bond, de vakman Lelyveld, zal du zeker voor zijn vakgenooten het best en helderst kunnen uiteenzetten. Wij wekken de schildersge zellen op, te gaan hooren wat in hun be lang wordt gezegd en is gedaan. Verdere bijzonderheden zullen per strooi biljet bekend worden gemaakt. Onze markt ga£t nog altijd maar niet, zoo als een goede markt gaan moet. Ondanks de sympathie, ondanks de subsidie, ondanks energie, geen bloei, 't Is voorloopig kracht en geldverspilling. Het natuurlijke, dat de plaats, waar 't vee gemest wordt, tevens marktplaats moet zijn, is nog altijd niet na tuurlijk geworden. Er schijnen altijd nog voorwaarden te blijven ontbreken. Boven dien zijn er zelfs tegenwerkende oorzaken, zooals de nabuurschap van Rotterdam. Maar onze markt-commissie is taai en volhard tot den ende. Ze is als 'n kurken-zak. Na elke stoot die ze ontvangt, komt ze ongewijzigd weer te voorschijn Ze heeft aan de hand van de praktijk al enkele stootjes gehad, maar geen wijziging is gekomen in de hard nekkige volharding, waarmee ze Schiedam tot marktplaats willen dwingen En ook de kleine middelen niet versmadend, heeft ze prijzen uitgeloofd voor de koopers van de beste ossen en koeien, van 10 tot 25 gulden. Als dat niet trektEn was de markt niet overstelpt door begeerigen naar één of meer van die zes prijzen? De Schied. Cour. geloofde het, want heel diepzinnig schreef zij achter het prijzenbericht„Ook voor de veehouders is dit een aardig voordeel, want hoe beter vee ze aanvoeren, des te meer geld kunnen ze er nu voor maken, te meer daar er zeker wel veel kooplustigen zullen komen." In zulke bijschriften schuilt een wereld van onnoozelheid Wij vragen: Stempelt een voordeeltje voor 'n enkelen veehouder Schie dam tot 'n marktplaats? En stel, dat zulk kunst- en vliegwerk 'n klein, 'n heel klein beetje invloed heeft op 't verloop der markt, hoe dan, als die kunstige praktijken een eind nemen? De gemeente legt f 3000 ten koste aan deze markt. i. Ieder weet vrij wel, wat wij in het dage- lijksch leven te verstaan geven door het woord klaplooper. Zoo'n mensch is gewoonlijk iemand, die verlekkerd is op genot, op plezier in alle vormen, doch niet van de middelen voorzien, om het zich te verschaffen. Te zwak, om zich te onthouden, te zwak, om door eigen inspanning die middelen te ver werven, zoekt hij iemand, bij wien hij zich kan aansluiten, zooals een schaloos loopende hond zich aansluit bij den eersten den besten, die hem een kleine aanmoediging geeft. Een toegeworpen brokje, een vriendelijk woord en de betrekking is aangeknoopt. De klap looper is poes-lief voor z'n baas, tot hij zijn zwakheden kent, tot i weet, hoever hij kan gaan. Dan durft, hij wel praats maken en zich voor te doen als de onafhankelijkste man, die op aarde leeft. Zulke menschen denken op 't laatst de verdienste aan hun kant en die eer van hun gezelschap wel een aderlating van anders- mans beurs waard. Sedert het besef tot de arbeiders door dringt, dat het in 't belang van hun klasse noodig is, zich te organiseeren, zicli sterk te maken tegenover het kapitalistisch systeem van uitbuiting, verknechting en vernedering, heeft de beteekenis van het woord klap looper uitbreiding gekregen. Tusschen de arbeiders, die pogen te ver krijgen, wat in hun belang is en tusschen den patroon, die tracht te behouden, wat hij heeft of meer te_ krijgen, staan de zwak kelingen in de arbeidersbeweging. Dat zijn zij, die niet gelooven in de kracht van hun eigen klasse, dat zijn de arbeiders, die alleen gelooven in de kracht van den patroon. Voor hen geldt ook: ze zijn te zwak, om zich te onthouden, te zwak, om door eigen inspanning middelen ter verbetering van hun toestand te verwerven. Hun verhouding tot den patroon is die van den hond tot zijn baas, nederig, geduldig, de kwade kiemen verdragend, ten slotte de handen likkend. Natuurlijk zijn die mannen een sta-in-den-weg voor het werken der vakvereeniging. Zij belemmeren het inwilligen van de eischen, die de vakvereeniging stelt. Zoolang het kapitaal nog zoo'n klasse van menschen in de arbeidersklasse vindt, waar het op steunen kan, zoolang houdt het de voorrechten vast. En ook in den politieken strijd zijn het zu'ke elementen, die remmen en tegenhouden de invoering van maatrege len, die het stempel van klasse-bevoorrecli- ting dragen. Nu is de arbeiders-beweging wel zoo krachtig, dat én in den economischen, èn in den politieken strijd de resultaten van die beweging zijn waar te nemen. In ver schillende vakken valt verbetering waar te nemen wat betreft loon en arbeidsuur, er komt organisatie tegen al wat vermindering der arbeidsvoorwaarden betreft, de sociaal democratische afgevaardigden komen in de landsregeering, in gemeenteraden. En de geheele arbeidersklasse profiteert, heeft voordeel van deze veranderingen. Er wordt rekening gehouden met de belangen dier klasse, door zjjn voorvechters bepleit, de arbeider komt wat meer in tel, 't is niet meer altijd 'n ding, dat maar aan den kant gezet wordt. Ook de mannen, die niet geloo ven in de kracht van hun klasse, die in domme verblindheid maar beweren, dat dit alles komt door de goeiigheid van den pa troon, ook deze arbeiders deelen in de ver beteringen, door het werken van hun ge organiseerde kameraads verkregen. Niets is dan ook natuurlijker, dan dat de georgani- seerden, met hun inzicht, den juist gekozen naam van klaplooper der vereeniging geven aan hen, die lijdelijk toeschouwer blijven bij den strijd niet alleen, maar deze zelfs ver zwaren. Slechts hij, die deelnam aan den strijd, smaakt de vruchten van den zege. Arbeiders, sluit u aan bij uw vakvereeniging Joh. Yisscher schrijft in Het Volk naar aanleiding van den i7r.:de een artikel, dat aldus eindigt: Nog zou ik den arbeiders van Holland één ding op het hart willen drukken en dit niet maar zoo in 't voorbijgaan, doch met alle kracht en klem: Zoo er soms onder hen zijn, die nu plan hebben om te emigreeren, dat zij van hun voornemen afzien. Reeds heeft Zuid-Afrika voldoende am bachtslieden om in de dadelijke behoeften te voorzienEngeland zal zorgen voor meer, zal zorgen ook voor een leger van werke- loozen. Hollanders, door hun landaard in zooveel slechtere positie staande, doen om hun zelfswil goed, dit leger niet te versterken. Voor de Europeesche arbeider heeft Zuid- Afrika geen toekomst. Deze is alleen voor den kapitalist. En de verre toekomst, als 't goud is uit geput, na 25 of 30 jaar misschien, is dan weer aan den Afrikaner. Met 1 Juli a.s. zal bij Het Volk verschij nen een geïllustreerd Zondagsblad. Zooveel mogelijk zal elke week komen een politieke plaat, nu en dan afgewisseld met platen van onze (S.-Dartiesten. De groote strpd van arbeid en kapitaal levert den letterkundige en den teekenaar zooveel gegevens voor zijn talent. De re dactie hoopt, de vruchten daarvan in het Zondagsblad te kunnen opnemen. Verder luidt het zullen wij naar alle groote werkstakingen en andere gebeur tenissen in den klassestrijd onze medewerkers zenden, om onze lezers deze gebeurtenissen in woord en beeld te doen meeleven. Zoo zal ons eerste Zondagsblad voor namelijk gewijd zijn aan den strijd in Enschedé, waarvan het vele portretten en kiekjes zal bevatten. Wij behoeven er niet veel bij te voegen. Alle partijgenooten en geestverwanten wekken wij op, zich op Het Volk te abon- neeren. Niemand blijve achter. Voorzeker zal geen ander tijdschrift of geïllustreerd week- of maandblad geven, wat we van het Zondagsblad van Hel Volk kunnen verwachten. Naar aanleiding der eensluidende rapporten van den commissaris der koningin, den procu reur-generaal, den officier van justitie en de districts-commandanten van rijksveldwacht en marechaussee, heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de klagende onder kruipers bericht, dat, hoewel de politie uit den aard der zaak niet bij machte is bjj eene gespannen verhouding, als sedert maanden te Enschedee tusschen partijen bestaande, elke mindere aangename bejegening op straat te voorkomen, hunne klachten als schromelijk overdreven zijn te beschouwen, dat met name de in hun schrijven tegen de rijks- en gemeentepolitie geuite ernstige beschuldiging van partijdigheid door geen enkel feit is gestaafd, en dat aan de betrokken autori teiten in geen enkel opzicht plichtverzuim kan worden ten laste gelegd. ii. Ik zei zoo, verleden week, die socialen zitten overal tusschen. Ze wroeten zelfs in de gelederen van de ons zoo dierbare dienst doende. Ik zeg maar: de dienstdoende is er om dienst te doen en die „socialisterige mee warigheid" om eens met het Handelsblad te spreken zou maken, dat er geen dienst doener meer overbleef. Wie drommel, hoorde tien, twintig jaar geleden van zulke ko-t? 't Is nou maarde menschen moeten tóch al zoo hard werken gekheid, geen mer sch

De Moker | 1902 | | pagina 3