Klaploopers. Ze hebben nog niet genoeg. uitgezonderd meneer Hoogendijk, iemand, die voortdurend bewijst dat-i in 'n Vlaardingsche vroedschap heelemaal niet op z'n plaats is en in deze zelfs als 'n besliste „rooie" sprak. Hoe komt zoo'n kerel d'r in Over de keersluis wordt weinig gesproken; alleen Schippers is aan 't pingelen vindt de kosten te hoog. 't Kan niet goedkooper, zegt de voorzitter en Zonneveld zelfs zegt dit te begrijpen. Twee belastingschuldigen Huisman en Oldijk weigeren te betalen. Yoorz. zegt dat ze maar vervolgd moeten worden. De een is naar Vlaardinger-Ambacht vertrokken maar daar zullen we 'm wel vinden de ander is volgens 'n brief van den ontvanger niet dan op z'n loon te vatten welnu, dan maar op z'n loon. Geld mot er wezen dat vonden alle leden en zwegen als moffen. De salarissen der hoofden van scholen, waaraan Schippers, voor financier in den wieg gelegd, tornen wil, vindt de voorz toch niet te hoog. De menschen houen 't ge lukkig (Ze verdienen tweemaal zooveel als 'n klasse-onderwijzer, zei me iemand, wat verdienen die dan wel 'n beetje, beste meneer Aan 't personeel voor den havendienst weet Schippers 'n mannetje te ontfutselen. Zonneveld wil 't geheele personeel door den Raad benoemd zien, de voorz. niet. En als 't-i iets niet wil, 't dient gezegd, weet-i dat niet-willen ook te argumenteeren. „Kijk, als de minderen benoemd worden door 't zelfde college als de superieuren, dan ver beelden zich die kerels op 't laatst zooveel, dat er geen gezag meer is. En er moet, hoort ge, er moet afstand zijn tusschen hoog en laag." Flink gezegd, hè? Maar daar wordt de Raad uit den zwijmel, door die worden opge roepen, verschrikt alweer door Hoogendijk, die vindt dat er in dien tak van dienst meer samenwerking dan gezag wezen moet, daar eigenlijk de ondergeschikten de personen worden waaraan wij ons vertrouwen. Alle duivelsch, hoe is 't mogelijk! Wat scheelt die man? Wat sleeht om zoo maar brusk het heiligste wat er op aard bestaat te willen aantasten. Maar neen, beste man, je blijft er af met je fikken hoor! Gezag! gezag! het moethet zal er wezen! En de voorzitter breekt moedig nog 'n lans wijst nog 'ns met nadruk op het verhevene, het edele van het gezag maar de raad liet zich dezen keer door Hoogendijk vangen en liet het gezag in den steek. Groote hemel, meneer de voorzitter, wat 'n rare tijd beleven we al! 'k Had ditmaal m'n genoegenals 'k weer in de gelegenheid ben zal ik niet nalaten me nog eens aan het genot dat 'n Vlaar- dingsche gemeenteraadszitting biedt, te laven. ii. Zoo in de naaste omgeving zijn voorbeelden te vinden, die duidelijk aantoonen, wat we onder klaploopers der vakvereeniging hebben te verstaan. We nemen onze gemeente werklieden. Op hun congres, gehouden den 19en en 20sten Mei jl. was punt I van de beschrijvingsbrief: De Bond wende alle wettige middelen aan ter verkrijging van den zoo noodigen 8-urendag op alle Gasfabrieken. De afgevaardigden van Utrecht, Rotterdam en Delft, namen voornamelijk aan de discussie deel. Hieruit bleek, dat de invoering van den 8-urendag op zich zelf niet voldoende is. In Rotterdam was na dien maatregel niets verbeterd. De gaswerkers in Utrecht ver zonden een drietal adressen in 't begin van Meile Om verschillende werken in eigen beheer uit te voeren, zooals buizen leggen, schilderen enz. 2o. Om Zondagsrust voor de stokers, vooral in de zomermaanden. 80. Op den 2en Pinksterdag een vrijen dag, terwijl in diezelfde stad de Federatie van Gemeente werklieden besloot aan den directeur een schrijven te richten om inlichtingen omtrent de minimum- en maximumloonen voor de gaswerkers en gemeentereinigers. Mocht de directeur niet aan het verzoek voldoen, dan zou eenzelfde schrijven tot B. en W. gericht worden. Het hoofdbestuur van den Bond zelf is bezig, gegevens te verzamelen, omtrent werktijden der gemeente-werklieden. Zij ver krijgt die gegevens van 19 gemeenten, waar onder ook Schiedam behoort. Ook aan de betaling der overuren wordt de aandacht gewijd, 't Spreekt van zelf, dat zoodoende de lotsverbetering van werklieden in de eene gemeente terugwerkt op die in een andere, dat het hoofdbestuur aldus materiaal verkrijgt tot vergelijking, dat adressen enz. ter ver betering in toestanden vergezeld kunnen gaan naar het bestaande in andere gemeenten, in 't kort, dat de werkzaamheid van den geheelen Bond ten goede komt aan alle gemeente werklieden. Al nemen nu de arbeiders geen kennis van hetgeen er ten hunnen opzichte voorvalt in verschillende gemeenten, de betrokken gemeentebesturen doen dit wel. Wethouders en raadsleden schrijven over en weer brieven om inlichtingen, zooals hier nog pas een raadslid deed inzake een onderwijskwestie naar Amsterdam, zooals de wethouder van Arnhem 'n paar weken geleden schreef naar dien van Amsterdam, toen in eerstgenoemde gemeente in behandeling kwam het instellen van een scheidsgerecht ter beslissing over aan de gemeentewerklieden door hun chefs opgelegde straffen. De heeren blijven heusch wel op de hoogte van hun zaken. Maar de georganiseerde arbeiders zorgen, dat de dingen, die in hun direkt belang zijn, in behandeling komen. Al de aandacht, al de opmerkzaamheid, die dus aan deze cathegorie van werklieden en hun belangen worden besteed, hebben wij dus zelf te voorschijn geroepen. Nu is binnen deze gemeente bv. de maat regel genomen, dat losse werklieden aan de gasfabriek belast zijn met het verven van den gasketel, waardoor zij een gedeelte van den zomer aan den arbeid blijven, terwijl zij anders werden ontslagen. Zouden die mannen denken dat dit alleen te danken is aan de heeren der commissie Begrijpen zij niet, dat het georganiseerd optreden van hun vakgenooten in tal van andere gemeen ten de eerste oorzaak is van dergelijke maatregelen Zouden ze zeggen In Utrecht wordt er nog om gevraagd en hier hebben wij het al. Neen, omdat in andere gemeen ten de aandacht op zulke zaken is gevestigd, omdat daar de werklieden de mogelijkheid van „verschillende werken in eigen beheer" inzagen en er op aandrongen, komen zulke maatregelen vroeger of later tot uitvoering. En de Zondagrust? Daarmee gaat het, is het gegaan en zal het gaan zooals met alle andere belangen der werklieden. Reeds lang, voordat de werklieden hier over Zondagsrust droomden, waren al tal van vereenigingen in de weer ter bereiking van dat doel, speciaal al weer voor de gasfabrieken te Leeuwarden, Arnhem, Utrecht etc. Nu is het te begrijpen, dat voor de werklieden aan de gasfabriek hier ter stede de proef over in te voeren Zondagsrust als uit den hemel komt vallen. Ze waren zoo versteld, verwonderd, opgetogen, ontdaan, dat ze de pen grepen en een adres van dankbetuiging zonden aan de commissie. Dat is '11 bewijs, dat die mannen niet ge- looven in de kracht van hun eigen klasse, maar ook, dat ze niet het minste inzicht hebben in de vakbeweging. Wanneer er iets of iemand te bedanken viel, hadden zij zich moeten wenden tot het hoofdbestuur van den Bond van gemeente-werklieden, tot hun geor ganiseerde makkers, die door hun onverpoosd wei'ken in de vereenigmg langzamerhand zulke resultaten bereiken. Ook tot het bestuur van de afdeeling Schiedam van gemeente werklieden, welke afdeeling ook naar haar geringe krachten heeft bijgedragen. Verder zjjn hier pogingen aangewend door het be staande Comité voor Zondagsrust te Rotterdam, om tot stichting van een dergelijk Comité hier te geraken. Wij weten, hoe de R. K. Volksbond zijn beste krachten heeft inge spannen, om dat te doen mislukken. Zoo'n Comité uit de arbeiders-vereeuigingen kan ook al weer het zijne er toe bij dragen, om Zondagrust te verkrijgen. Zoo grijpen de werkzaamheden der verschillende arbeiders organisaties ineen, zoo komen we tot een groote, goed vereenigde, wei-bewuste, zijn werkzaamheden-ordenende arbeiders-klasse. Maar het begin is ook hier: sluit u aan bij de vakvereenigingvervult niet langer den vernederenden rol van klaplooper. Als de redactie van de Nieuwe Schied. het hare heeft gedaan, om een zaak toe te lichten, dan vindt ze altijd dat er nog niet licht genoeg is. Gek hè En dan krijg je zoo in 'n volgend nommer van de Nieuwe 'n ingezonden stuk, van 'n X gewoonlijk, die het nog lichter maakt. Die X is ook nu weer eens opgekomen onder den bekenden vorm van een bestendigen lezer. Daarbij moet je niet denken, dat die man zoo be stendig is. Mensch, in dat ingezonden stuk is t-i zoo mal als 'n keutel. De man is uit zinnig van onbestendigheid, natuurlijk over de socialen. Wat is er dan O broeder Freek, neen maar, vreeselijk, die heeft, die is Is t-i soms ook sociaal. Neen, dat niet, of ja, neen, eigenlijk is-t-i Katholiek, neen, protestant, och neen, dat is t-i geweest, en nu is-t-i gek, och neen, ook al niet, nu is-t-i beklagenswaard. Vraag het maar aan X. Broeder Frech treedt zoo overal eens op in 't land, in Amsterdam, inenfin, dat weet X óók wel. In Utrecht zal hij bv. spreken in de groote zaal van Tivoli, maar dat weet X ook a! weer. En hij wil broeder Frech meer beklagen dan hard vallen. Geen woord meer over hem, zegt X dus. En dan komt de aap uit de mouw. „Doch wat hier meer onze verwondering wekken moet, is de aanslag door de socia listen met dat personage bedoeld tegen den godsdienst en de katholieke kerk." Zie je, nou zit je in eens in 't licht. '11 Aanslag, vreeselijk, tegen den godsdienst, vat je, en tegen de katholieke kerk. Natuurlijk die socialen hebben niets anders te doen. „Hoe anders toch moet men de bereidwillige medewerking verklaren, die zij hem verleenden om zijn liederlijke vertelsels te debiteeren." Wel, bestendige X, er komt iemand, die meent dat hij wat te zeggen heeft, in 't publiek en dat belangrijk genoeg is, om gezegd te worden. Hij vraagtkan ik die zaal huren. Natuurlijk Laat X eens komen, om de zaal van de S. D. A. P. te huren, omdat hij iets te zeg gen heeft tegen de vertelsels van broeder Frech. Ge zult zien, 0, onbestendige X, dat gij óók de zaal krijgt van de S. D. A. P. En als met hetzelfde doel een jood komt of 'n mohammedaan, die krijgen 'em óók al. Kijk, 0 brave X, met je hart vol edele ge voelens voor het recht, er was hier iemand, die meende dat hem owrecht was geschied, dat hij dat moest bekend maken, moest uit-

De Moker | 1902 | | pagina 2