Nationals Meeting van Vakorganisatie. Socialistische Catechismus. De achtste lichting. De Christelijke Actie. Gemeenteraad. Glasblazers. roepen. En gij, brave X, hoort onder de brave menschen, die het geroep om recht van zulk een stem zouden willen smoren. Maar, lieve X, waarom schreeuw je dan zoo hard over je eigen, vermeend onrecht in de „Nieuwe Schie damsche." Je 'staat in dit opzicht precies gelijk met broeder Freek. En dan zegt X: „Wij kunnen natuurlijk dergelijke manieren van bestrijding niet met dezelfde strijdwijze beantwoorden, dat mogen en dat willen we niet." Maar lieve, brave X, we hebben broeder Frech niet gehoord, maar als t-i 't zoo ge daan heeft als gij, dat kunnen we begrijpen, dat je een beetje boos en uitzinnig bent. Misschien wat jong en weinig ondervinding Dan ben je niet wijzer en loopt gauw warm. „Het bedrijf, waartoe de heeren socialisten zich zondag-avond geleend hebben, had geen ander doel dan de Katholieken te kwetsen en te beleedigen, hen te beleedigen op de schandelijkste wijze." En in dit licht beschouwd, moet de geheele zaak dan ook eenvoudig een boevenstreek genoemd worden. Dat is nu „het licht!" En zou nu die brave X meenen, dat zelfs de Katholieken niet walgen van zoo'n strijdwijze, die wij niet mogen en willen. Jongen, ga je Katechis- mus nog eens lezen. Gij maakt als kamp vechter voor de Katholieken een ellendig figuur. Wij kennen gelukkig betere. Tot slot nog eens 'n opwekking, om toch vooral „de Moker" niet te lezen. Nu, brave X, we weten zeker, dat ge er naar grijpen zult, zoo gauw mogelijk, 't Is tot je best, hoor, want met je ingezonden stukken maak je de „Nieuwe Schiedamsche" tot het schend blad van Schiedam en omstreken. Van harte kalmte, hoor Uit het Engelsch van E. Belfort Bax en H. Quelch. Vraag 59. In hoever verschilden de ver houdingen en toestanden van dien tijd (het midden der 16e eeuw) van die van tegen woordig. Antwoord. Het verschil bestaat hierin, dat de vormen, die toen nog slechts in den on- -ontwikkelden toestand van ieder begin be stonden, zich nu ten volle hebben ontwikkeld. In dien tijd, al waren toen de werklieden samengebracht in groote groepen en al begon hun arbeid onderverdeeld te worden, was deze arbeidsverdeeling nog slechts zeer primi tief en verschilde nog hemelsbreed van de tegenwoordige; en de verrichte arbeid was handarbeid met hulp van gereedschappen of handmachines, in plaats van de vervaarlijke, ingewikkelde door stoom in beweging ge brachte machines der hedendaagsche groot industrie. In dien tijd was ook de staatkundige macht nog bijna geheel in de handen der feodale grondbezittende edelen. De kapitalis tische klasse had haar emancipatie nog niet voltooid, had zich nog niet geheel weten vrij te maken van de overheersching der oudere regeeringsklasse, de bourgeoisie was nog niet almachtig in economische, maatschappe lijke en politieke zaken, zooals ze dat nu is. Vraag 60. Wanneer en hoe had deze ver andering in den toestand van het kapitalis tische stelsel plaats? Antwoord. In het ruwe genomen, kan men het begin van de industriëele verandering nagaan tot het begin van de 2e helft der 18e_ eeuwen men kan zeggen dat zij bij het begin der 19e eeuw geheel was doorgedrongen in de meeste takken van nijverheid. De staatkundige verandering, die de kapi talistische klasse tot den overheerschenden staatkundigen factor maakte, was in Engeland reeds ruim voltooid in de 17e eeuw door het welslagen van de Cromwellsche omwenteling, die werd voortgezet door een andere om wenteling welke Willem van Oranje op den troon van Engeland bracht, en voltooid dooi de uitvaardiging der Reform-Act in 1832. 1) Op het vasteland van Europa kan men zeggen, dat deze verandering dagteekent van de fran- sche omwenteling. Vraag 61. Kunnen wij dan zeggen, dat de tegenwoordige organisatie der maatschappij in alle onderdeelen nog dezelfde vormen bezit, die ze op het einde der 18e eeuw had? Antwoord. Geenszins. De maatschappij is in de sinds verloopen eeuw overal verbazend veranderd, niet slechts op industrieel gebied en in handelszaken, maar ook in staatkundige, iutellectueele en moreele zaken. In de nijverheid is op de samenvoeging van menschen in fabrieken en werkplaatsen de bijeenvoeging van fabrieken eii werk plaatsen gevolgd en de samensmelting van verschillende industrieën. Terzelfdertijd c n- centrieerde zich het kapitaal tot groote massa's en ontwikkelden zich de spoorwegen en andere reusachtige industriëele onderne mingen. In den handel is een nog grooter samen trekking van kapitaal gekomen door de vormingen van trusts en syndikaten, die niet alleen den handel samentrokken zooals de syndikaten die tegen het einde van het leen stelsel ontstonden, maar die ook voor commer- ciëele winstdoeleinden een groot aantal indus triëele ondernemingen bijeen voegden, welke tot elkander in eenig verband stonden maar ook dikwijls niets met elkaar uitstaande hadden. Deze ontwikkeling heeft in onzen tijd haar hoogtepunt bereikt in de vorming van reuzencombinaties, die bezig zijn. alle industriëele zaken der wereld onder het toe zicht van een handvol onmetelijk rijke kapi talisten te brengen. Toegezonden aan den Bestuurdersbond een biljet van het Plaatselijk Arbeids-secret. te Nijmegen. Afgevaardigden, belangstellenden enz. worden er in op attent gemaakt, dat de reis naar Nijmegen goedkoop wordt gemaakt door het vormen van gezelschappen. De meeting is 7 September a. s. Tijd van voor bereiding genoeg dus. Sprekers worden latei- bekend gemaakt. Inlichtingen verstrekt de Schied. Bestuurdersbond. Adres C. Schults, Broersvest 101. Zondag vergaderden de afgevaardigden van de plaatselijke comité's voor de lichtingen '95, '96 en '97. Vertegenwoordigd waren 21 steden. Schiedam schitterde door afwezigheid. Is ook hier de berusting ingetreden? Meenen de mannen van '97, dat hun beurt niet zal komen? En zouden die yan '95 en 96 op hun lauweren willen rusten? Zouden zjj niet de beweging blijven steunen Ook te Utrecht werd er op gewezen, dat de mannen van '97 nu nog vrij laksch zijn. Ze denken zeker: 't Is nog ver van m'n bed. Wie bekommert zich nu al over 1904 Ter Laan wees er op, dat in 1903 een post op de begrootiiig moet voorkomen en dat dan een groote agitatie op touw moet gezet worden, teneinde dien post geschrapt te krijgen. Volgens 't voorstel van Amsterdam moest die beweging overgelaten worden aan de lichting '97 zelve. Het werd verworpen. Bij het debat had Ter Laan gelegenheid, dat met de aanneming van het voorstel- Lohman de militiewet gewijzigd was. Men moest nu trachten te komen tot een duurzame organisatie van de lichtingen '97, '98, enz. teneinde te voorkomen, dat miliciens nog opgeroepen werden op hun 26ste, 27ste en 28ste jaar. Ter Laan deed namens Veendam een voorstel in dien zin, dat werd aangenomen. Besloten werd, de bepaling der voorloopige contributie aan de plaatselijke comité's over te laten. Op een volgend Congres zal per reglement de zaak verder geregeld worden. 't Is te hopen, dat het Schiedamsche Comité de zaak ernstig ter hand neemt. Er loopen geruchten, dat de lichting '97 reeds dit jaar voor de derde herhalings-oefening zal worden opgeroepen. De Soc. Dem. Kamerclub zal op zijn post zijn en het Centraal-Comité ook. Maar de mannen van Schiedam Er heerscht 'n zekere onrust in Schiedam. De menschen zijn wat ongedurig, ze loopen net, of ze iets kwijt zijn, zonder te weten wat. Ze loopen als 'n ouwe rooker, die z'n pijp niet vindt, als 'n vogel door z'n kooi, waar 't stokje uit is. En waarom? Wel, de Christelijke Actie is er nóg niet. Mei was z'n tijd, de eerste Zaterdag en nu al Juni. Iedereen verlangde, iedereen loerde er naar. Is de belangstelling van de belangstellenden van zoo korten duur Is hun heilig vuur al gedoofd? De vakvereenigingen hier zitten met de handen in 't haar. Waar moet het heen, nu het maandschrift gewijd aan 't Christelijk vereenigingsleven, hen in den steek laat? 't Wordt tijd, om een gepast grafschrift te vervaardigen. Wie van de lezers helpt ons aan roerend, treffend rijm voor de zoo diep betreurde, dierbare „Actie"? No. 11 op de agenda staat: Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot wijziging van de verordening op het rijden. Wijziging van art. 4houdende het verbod van harder dan stapvoets rijden, behalve in enkele straten, waaronder de Lange Nieuw- straat. Heeft de commissie wel bedacht, dat daar 4 maal per dag een talrijk bevolkte school aan- en uitgaat De straat is ruim, maar een ongeluk kan hier liggen in een klein drafje. Het volksdagblad bericht, dat de Schied. glasblazersver. voor de houtenkelderflesschen- makers een loonsvermeerdering van f 0,15 per 100 flesch verkregen heeft. Zijn wij wel ingelicht, dan was tot nu toe het loon f 0,15 beneden dat, wat te Vlaar- dingen en Delft werd verdiend, zoodat dit nu gelijk is geworden. De vakvereenigingen in die verschillende plaatsen onderhouden een levendig verkeer en brengen elkaar steeds op de hoogte van elkanders toestanden op de fabrieken, zoodat ook hier weer blijkt, hoe het vakvereenigings-werken het lot van de gezamenlijke arbeiders verbetert. Men meldt ons uit Vlaardingen Door den meester werd hier een arbeider onrechtvaardig ontslagen. Zoo goed als alle arbeiders zijn vereenigd. Zij trokken zich het lot van hun medearbeider aan. Het bestuur hield een samenspreking met den directeur, en alle arbeiders wachtten met beginnen tot de uitslag bekend zou zijn. Gevolg: De ontslagen arbeider werd weer in dienst ge steld en het stelsel van meesters, de pest 1) De Reform-Act (hervormingswet) werd in 1832 na een 15 maand langen strijd ingevoerd door het liberale ministerie Grey. Zij maakte een eind aan de overheersching van den adel en bracht de macht over naar den middelstand van burgers, door het kiesrecht te verleeaen aan een 5 maal grooter getal personen dan te voren. Yert.

De Moker | 1902 | | pagina 3