Schildersgezellen. Coöperatie. Algemeen Kiesrecht, Alg. Berichten. Ingezonden. Maar wat valt uit Jdeze manier van doen te leeren? Dit: dat voor de heeren, van wélke richting ook, de arbeider totaal niets is. G-een woord over hem. Alles is saamgevat in cijfers, en die cijfers toonen aan, of de belangen der heeren wel richtig verzorgd worden, of de brandkast geen schade lijdt, of er redenen zijn, die het inroepen van de tusschenkomst van B. en W. noodig maken, of van den minister van binnenlandsche zaken, of van hun afgevaardigde och, neen, dien van het volk immers graaf van Limburg Stirum. Arbeiders, gedenkt, waar ge in officieele verslagen ternauwernood wordt genoemd, waar zoo ter loops er op gewezen wordt, dat je niet meer zoo druk behoeft te verhuizen, als de zaken van de heeren iets beter gaan, dat ge zelf aan 't werk moet trekken voor lotsverbetering; sluit u aan bij uw vakver eniging, kiest u afgevaardigden, waarmee ge over uw zaken spreken kunt. Ongeveer de helft van de Schiedamsche schildersgezellen had gehoor gegeven aan de oproep ter vergadering in het verkooplokaal. De bondsvoorzitter Lelyveld zette aan de hand van verschillende voorbeelden het nut en het belang van organisatie uiteen. Spr. wijst op de weinige hulpmiddelen, waarmee, en de slechte voorwaarden, waar onder de arbeider zich ontwikkelen moet. Zoo ook de schildersgezel. Die kan alleen verbe teren, wanneer de gezamelijke arbeiders stelling nemen in den strijd, die over de gansche wereld wordt gevoerd. En dit moeten zij doen zonder te vragen, of de man, die naast hen staat, Katholiek, Protestant of Jood is. De arbeiders dienen hier een voorbeeld te nemen aan de patroons, die zich vereenigen zonder te vragen naar geloof. Wat de orga nisatie verkrijgen kan? Eén teekenend staaltje. Een patroon in den Haag keerde minder dan 't minimum-loon (20 ct. per uur) aan 8 van zijn 10 gezellen uit. Het bestuur der vakver- eeniging vraagt daarin verandering. De patroon zegt, dat die 8 zoo onbekwaam zijn, dat zij dat loon onmogelijk verdienen kunnen. Het bestuur antwoordt, dat het dit aan het publiek bekend zal maken, in het Vakblad en andere bladen, dat die patroon werkt met grootendeels onbekwame werklieden en dus geen goed werk kan leveren. Het slot was, dat er tien bekwa me knechts waren met het loon van 20 ct. per uur. Het uurloon te Schiedam bedraagt 16 ct., in het naburige Rotterdam en den Haag minstens 20 ct. Zijn het hier allemaal zulke knoeiers Op verzoek van één der aanwezigen zette spreker nog het nut van landelijke organisatie uiteen. Ten slotte werd een afdeeling opgericht met 15 leden. Nu de eerste stoot gegeven is, ligt het aan het optreden .en propaganda maken dezer leden, om de vereeniging in bloei te doen toenemen. Pro pageert onverpoosd voor uw vakvereeniging. Verleden week Donderdagavond kwamen de afgevaardigden van 19 vereenigingen in het Volkshuis bijeen ter voorloopige beraad slaging over een te stichten coöperatie. De oproep ging uit van de afd. Schiedam van het Nederl. AVerkliedenverbond. Als voor zitter fungeerde de heer G-. W. Snel, tevens voorzittervan het A. N. W. V. Spreker meende hét onnoodig, het nut der coöperatie voor de aanwezigen uiteen te zetten. Wie eonigszins bekend was met de geschiedenis van het vereenigingsleven, wist, dat de coöpe ratie daarbij steeds werd genoemd. Zij was zeer zeker in het belang van den werkenden stand. De afgevaardigden van de S. D. A. P. wezen er op, dat reeds dcor hun afdeeling stappen waren gedaan, om een coöperatie te stichten en dat die spoedig in werking zou treden, te beginnen met broodverbruik. De voorzitter deelde mede, dat dit hem officieus bekend was, en dat het hier aankwam op den vorm der coöperatie. Hij had ook mee- nen te vernemen, dat een gedeelte der winst zou worden afgezonderd voor algemeene volksbelangen of voor de arbeidersbeweging en de afd. van het A. N. W. V. had tegen dergelijke bepaling niets en zou dus de ver dere leiding van zaken wel aan de S. D. A. P. willen overdragen. Alsnu kwam de heer M. C. M. de Groot aan het woord. Deze zette kortelijk de inrich ting van een coöperatie uiteen en de voor- deelen, daaraan verbonden. Tevens nam hij de gelegenheid waar, om de socialisten eens a faire te nemen. Zij deden het voorkomen, alsof de coöperatie nu eens iets was, dat speciaal tot hun bedrijf kon gerekend worden. Maar volgens hetgeen hij hier vernomen had, ging de S. D. A. P. den gansch verkeerden weg op. De inrichting zou toch zóó zijn, dat de socialisten het heft in handen hielden. Wel mochten de arbeiders van allerlei richting deelnemen, maar wanneer het op de bestemming der winst aan kwam, dan hadden alleen de socialisten daarover te beslissen. De niet-socialisten zouden daarin geen stem hebben. Hij waarschuwde de arbeiders wel voor de bedoelingen der socialisten, want wanneer zij deelnamen, zouden ze voortdurend gesteld worden voor de keus, de beurs of het geweten. Zij zouden hun overtuiging geweld aan moeten doen, want zij zouden hun financiëelen steun verleenen om propaganda te maken voor een partij, die de hunne niet was. En daar was het de socialisten om te doen, voor die propaganda alleen van de winst, die de coöperatie afwerpt, dienen. Er werd wel eens gesproken van scheids muren, die sommige partijen tusschen de arbeiders optrokken, maar hier was nu een scheidsmuur gezet door mannen, die zich bij uitstek noemen voorstanders van de arbeiders belangen. Hier werd bovendien dwang geoefend, terwijl de arbeiders vrij konden blijven, wan neer ze wilden de algemeene, neutrale coö peratie, die de heer Groot voorstond. Met de vakvereenigingen had de coöperatie niets uitstaande, als het dus op 'n stemmen ging, konden de vertegenwoordigers der vereeni gingen gerust stemmen volgens hun persoon lijke opinie. Niet dus de coöperatie van de S. D. A. P., maar de uiet-partijdige, neutale, algemeene coöperatie van den heer de Groot was de ware. De voorzitter van den Bestuurdersbond, G. v. d. Most, wees op het verdachtmakende in de redeneeringen des heeren de Groot. Hij noemde voorbeelden uit den laatsten tijd, waarin coöperaties met 'n bepaling omtrent het afstaan van een gedeelte der winst aan de arbeidersbeweging, steun verleenden aan Enschedé, of die een bedrag gaven aan bestuurdersbonden, of ter ondersteuning van één of meer onrechtvaardig ontslagen werk lieden dat het dus zachtst genomen zeer overdreven was, te spreken van uitsluitend propaganda maken voor de S. D. A. P. Verder zette hij uiteen hoe coöperatie en vakvereeniging wel degelijk met elkander te maken hebben en hoe juist het zien van dit verband de deelnemers gemakkelijk zou be wegen, een deel der winst aan de arbeiders beweging af te staan. Dat de vruchten, die de socialisten van coöperatie verwachten, wel 'n beetje hooger hangen dan die van den heer de Groot, omdat coöperatie een der «bemiddelen wordt van de arbeiders. Niet een tijdelijke verlichting van druk hebben de arbeiders noodig door het opstrijken der winst, niet 'n oogenblikkelijke leniging van hun ellende, maar 'n duurzame omkee ring en verbetering in hun toestand. De coöperatie op zichzelf en de daarmee behaalde winst zijn beide middelen, die den toestand der arbeiders helpen revolutioneeren, terwijl de eerste bovendien aanleiding is, dat zij geestelijk worden ingeleid in andere maat schappelijke verhoudingen. Het slot van de zaak was, dat de heer de Groot, na nog eens te hebben afgegeven op het dogmatische van het socialisme, zich eenvoudig te verklaren vóór of tegen de algemeene, niet partijdige coöperatie, als persoon, niet als bestuurslid, omdat men toch als vereeniging niet deelnam. Daarna werd een commissie van 5 personen benoemd, waaraan de S. D. A. P. op eigen houtje 2 afgevaardigden kon toevoegen om tot samenwerking te geraken. Wij vestigen de aandacht op de groote en algemeene beweging, welke voor A. K. op 't touw wordt gezet. In een volgend nom- mer nadere bijzonderheden daaromtrent. Soc. Dein. Arb. Partij. Maandag- - avond te negen uur precies vergadert het be stuur met de leden, die zich bereid verklaard hebben, de colportage en verspreiding van bla den en geschriften ter hand te nemen. Ook zij, die zich nog niet hebben opgegeven, zullen op deze vergadering welkom zijn. De afdeeling zal op Woensdag a. s. ver gaderen. Waar de secretaris heeft gemeend, voor zijn functie te moeten bedanken, en een der gewichtigste betrekkingen daarmee onvervuld is, moet ten spoedigste in de vaca ture voorzien worden. Aller opkomst is noodig en gewenscht. Het Bestuur. Voor de Typografen. Er is een staking bij de firma Ruygrok te Haarlem-. Ondanks het bemiddelend optreden der K. v. A. worden de 17 man als ontslagen beschouwd. De firma besteedde haar werk uit. Typo's, weigert het werk te maken. Leve de soli dariteit Haarlemsche gemeentewerklieden. B. en W. van Haarlem hebben een voorstel tot loonsverhooging ingediend. Brugwachters komen o. a. van f 10 op f 11.5 per week straatwerkers, plantsoenwachters, werklieden afd. reiniging en begraafplaats 2 ct. per uur meer. Schiedamsche werklieden, doet er uw voordeel mee. Een les voor arbeiders. Zooals in andere bladen bericht werd, is er een uitsluiting voor de Haarlemsche bouwvak arbeiders. Het verloop van de kwestie bekend veronderstellende, vestigen wij de aandacht op de taktiek van de patroons. Zij hebben zich vereenigd en hun voor waarden gesteld, waaraan de arbeiders zich hebben te onderwerpen. Zjj benoemden een commissie om te controleeren of er ook soms van de verbonden patroons zijn, die tóch laten werken. In dat geval verbeuren zij 100 a 1000 gulden. Maatregelen tegen patroons-onderkruiperij dus. Van alle kanten krijgen de arbeiders lesjes. Zij zelf mogen zóó niet doen, dat past niet aan arbeiders. Mijnheer Redacteur Gelieve onderstaande in uw blad te willen plaatsen, naar aanleiding van uw nummer

De Moker | 1902 | | pagina 3