Schiedamsch Sociaaldemocratisch Wee cblad No, 19. Zaterdag 5 Juli 1902, 2e Jaargang. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie i.ijn. Het eerst noodige. Aan de Arbeiders-Organisaties in Nederland, w. M. De „Nieuwe" en de Raad. Gang is je winst. ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 18 'cent per kwartaal franco per post 20 cent Louse nummers 1 cent. BUREAU vau ADMINISTRATIE en REDAKTIE IMOGRDVEST 12. ADVERTEK 3 cent per regel. B, langrijke korting. *SN: abonnement be- Op onzen eersten oproep om steun, die beslist noodig is, zal er geld zijn voor de kiesrechtdemontratie van dezen zomer, is tot nog toe bij ondergeteekende geen enkel bericht en geen enkele cent binnen gekomen. Zoo gemakkelijk gaat het niet. De aangesloten vereenigingen kunnen een deel van de kosten dragen, maar lang niet alles. Bij 't op touw zetten van deze bewe ging voor Algemeen Kiesrecht is gerekend op bijdragen van particulieren. Veel woorden zijn niet noodig. Ieder moet begrijpen, dat men zonder geld niet kan werken. Van de Belgen hebben er hun bloed gegeven voor 't Algemeen Kiesrecht, de Zweden heb ben 'n schitterend geslaagde proef-werksta- king er voor op touw gezet, allicht dat de Hollanders om te beginnen een proet geven van hun offervaardigheid aan geld. Laat die proef ook schitterend slagen Men weet het nu. Ondergeteekende zal zeer gaarne alle bij dragen, groote en kleine, in ontvangst nemen- We verwachten nu stellig niet alleen iets, maar veel. Namens 't Ned. C. v. A. K. C. BIJKERK, Penningmeester Amsterdam Hemonystraat 34i. In Duitschland zijn op verschillende plaatsen werkstakingen in de bouwvakken, en wel te Hamburg, Berlijn en Stuttgart. Wij kunnen verzekeren, dat er pogingen in het werk gesteld worden, om van uit Neder land metselaars en timmerlieden te verkrijgen. Wij meenen dat het onze plicht is, hiervan aan alle mogelijke organisaties in den lande kennis te geven, opdat zoodra er pogingen in een plaats daartoe worden gedaan, de organisatie maatregelen nemen kan dit te voorkomen, opdat de metselaars en timmer lieden geen gehoor geven aan de stem van de ronselaars om zich te laten verlokken naar Duitschand te gaan en daar hunne lot- genooten den strijd te bemoeilijken. Het bestuur van het Nat. Arb. Secretariaat verzoekt onmiddelijk kennisgeving aan haar adres, Rozengracht 164, Amsterdam, wanneer men verneemt dat pogingen daartoe worden aangewend, om zoodoende in staat te zijn de kameraden in het buitenland van alles onmiddellijk in kennis te stellen. Namens het N. A. S., J. N. van Zomeren, Voorzitter. G. van Erkel, Secretaris. We voelen nou toch liensch wel 'n beetje meelijden met 'm. Hij staat weer in z'n hemmetje. En och, dan zie je pas, hoe 'n akelig wurm het is. Dinsdag 24 Juni dan, juicht hij vol ver trouwen is de Christelijke meerderheid: Neen, de groep van clericalen in onzen raad zal het splitsen dier klassen blijven weigeren, zoolang de toestand onzer ge- meente-financiën een voorzichtig financieel beleid alleszins vordert; zoolang het blijkt dat de beweerde overbevolking der klassen is te wijten aan de vreemde jongens, die hier voor een schijntje leerenzoolang het blijkt, dat het onderwijs in klassen als thans aan onze H. B. S. ongesplitst zijn, goed kan zijn. Nou, dus altijd tegen zou die clericale groep zijn. Nu komt een schrijven van den minister van Binr.onl. .aken f2000.sub sidie meer, maar dan splitsing der klassen 2 en 3 De Heer Brillenburg is daar woedend tegen, de Heer Gouka ookde missive van den minister is zoo vaag geredigeerd nou, z'n Excellentie weet zeker, met welk soort raad hij te doen heeft. Enfin 'n zittinkje met gesloten deuren. Liever natuurlijk open, de wethouder van onderwijs ook, maar ja 't kon weer niet anders. Wat er gebeurd is achter die gesloten deuren Gratis kermis- vertooning soms 't Slot was, de heer Bril lenburg viel om, de heer Gouka viel om, drie van 't Christelijk element vielen om, de heele raad viel om. AVaar bleef nou de Nieutve? Subsidie is aangenomen èn de splitsing'. Hoort, hoe nii de Nieuwe spreekt. In de Vroedschap heet die nalezing. Zij schiet eerst eeresalnten op de negen Katholieken, die niet omvielen ondanks den druk van dichte deuren, maar dan Hoogst treurig was daarentegen de houding van het drietal antirevolutionairen in onzen Raad. AToor hen heeft zeker de doorslag gegeven, dat 't minister Kuyper was, die hier het splitsen der klasse vor derde, maar begrepen zij dan niet, dat dë Min. van Binnenl. Zaken hier slechts het spreekorgaan was van B. en W., door dat college zeer handig tot dit doel be werkt en gestemd Zou die vroedschapschrijver met molentjes loopen? Of zou d-i 'n beetje in de war zijn vanwege de teleurstelling. Stel je voor een man als dr. A. Kuyper, bewerkt en ge stemd door B. en W. van Schiedam. We kunnen begrijpen dat de Nieuwe woedend is op de antirevolutionairen en toch hebben ze mekaar weer noodig bij 'u volgende verkie zing, dominee en pastoor arm in arm maar laat-i zich dan! toch niet bespottelijk maken. En vooral niet onvoorzichtig. Bij verkiezingen hebben de antirevolutionairen de macht, enkelen van die negen te laten duikelen. Natuurlijk hangt achteraan weer een klaag lied over de belastingen, maar laat de „Nieuwe" zich over z'n gelootsnooten maar niet zoo ongerust maken. Bij de discussie zei de heer mr. Jansen, dat het onderwijs 6/ioo van het belastbaar inkomen vordert. Nou, ja, 6/ioo van f 13.05 is f 0.783. De heer mr. Jansen betaalt dus aan dat onder was, lager, middelbaar en hooger, ander halve cent in de week. Kom, kom, „Nieuwe", schreeuw zoo hard niet. Waarde lezer, ik weet niet, of ge bekend zijt met het edel biljartspel. Drie ballen van ivoor op een vrij groote, rechthoekige tafel, bekleed met groen laken en voorzien van een opstaanden rand, benevens een stok of keu, met 'n dopje op 't eene eind, een stukje krijt, om hetzelve dopje te besmeren, en gij kunt het direkt gaan beoefenen. De kunst is, met het besmeerde dopje aan het stokeinde zóó een stoot tegen één der drie ballen te geven, dat hjj achtereenvolgens nommer twee en drie aanraakt. De kenners van het vak bereiken dit resultaat met vrij groote zekerheidluchtig en sierlijk brengen zij den stoot aan de bal rolt tikkend tegen den stilliggenden, steekt van daar af naar den opstaanden rand, kaatst terug tegen den volgenden om dan met bijna wiskunstige zekerheid zijn loop te eindigen met een elegant tikje tegen den derden bal. Zoo'n kenner neemt ook den tijd, z'n stoot te prepareeren, zeker als hij is van den uitslag. Zooals in elk vak, bestaan ook in dit wat men noemtkrukken. Dat zijn spelers, die niet zeker zijn van hun stoot en het waar schijnlijk nooit zullen worden óók. Zjj missen den aanleg en wat dikwijls te zien iszjj leggen zich dan met woedenden jjver op het voor hen onbereikbare toe. Zij willen bil jartspeler zijn, 't koste wat het kost. Maar aangezien d'r aanleg hen in den weg zit, baart ieder spel hen bijna zooveel teleur stellingen, als er stooten te maken zijn. Ze worden korzelig, en de som hunner teleur stellingen samenvattend tot de kracht van hun stootbewegingen, geven zjj de ballen zoo'n geweldigen vaart, dat die de groene tafel eenige malen te veel overscheren. Maar juist bg dien woesten tocht botsen zjj wel eens tegen den derden bal, waarmee 't doel is bereikt. Wat de kunst niet vermocht, verkreeg het geweld en voor dergelijke krukken geldt de regelGang is je winst. DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1