Nieuw Malthusianisme. m Ingezonden. Coöperatieve Schiedamsche Mandenmakerij. _o "S ïS n O O O - De Nieuw-Malthusiaansche Bond - De Coöperatieve Mandenmakerij Voorkoming van groote gezinnen. Mej. D. MINEUR-KOOL, DE MOKER" Brochurenhandel der S. D. A. P. Zangkoor gaf eenige liederen ten beste't was 'n eenvoudig, maar waardig programma dat werd afgespeeld, maar Jammer van dien naam! Schiedam, Juli 1902. Geachte Eedaktie, plaats s. v. p. het vol gende En het geschiedde in de dagen van Juni 1902 dat er te Schiedam bij den heer van Emden een zeer vooruitstrevend sigaren fabrikant een staking uitbrak. Getrouw aan hare roeping (om naar waar heid het publiek in te lichten) toog het Schiedammertje op onderzoek uit, en plaatste het volgende bericht Aan de sigarenfabriek van den heer Louis L. van Emden is in den laatsten tijd door de werklieden geklaagd dat met de tabak die ter bewerking werd gegeven niet voldoende loon kan gemaakt worden door den patroon waren in verband daar mede eenige faciliteiten verleend. Dit schijnt echter onvoldoende te zijn geoor deeld, zoodat ongeveer de helft van het personeel sedert een paar dagen niet op de fabriek is geweest. Schiedammertje, Schiedammertje, wat zijt gij naïf. En in die dagen had men ook Farizeën en Tollenaars en ongeloovigen, en ziet, een der ongeloovigen toog ook tot onderzoekuit en verkondde de volken, dat er bij den heer van Emden werden verdiend loonen van f 5.f 6.en f 7.per week, dat de heer van Emden van eiken sigarenmaker profiteerde van onbetaalden arbeid, hetwelk bestond in het strippen der tabak, veroorzaakt door de meer dan slechte kwaliteit derzeive. En in die dagen ging het Hoofdbestuur van den Ned. Sigarenmakers- en Tabak- bewerkersbond, in gezelschap van het Hoofd bestuur der Christelijke vereeniging van dat vak ter conferentie, en ziet, de vrijz. heer van Emden beloofde direkt verbetering te zullen brengen. Doch in die dagen was het warm, zoodat men allicht iets vergeet, zoo ook de heer van Emden. En het geschiedde, dat de beide Hoofd besturen den heer van Emden 5-maal moesten herinneren wat hij beloofd had, zonder zijne belofte na te komen. En die dagen werd er een commissie be noemd om over den toestand der arbeiders te spreken. En ziet, een der. commissieleden kreeg zijn ontslag omdat hij zich in fabriekszaken mengde. En de heer van Emden in kennis gesteld wordende met dit feit, wenschte met de ontslagenen te confereeren. En het geschiedde toen, dat de patroon en zijn chef elkander, en beiden te zamen, de twee Hoofdbesturen van de bonden voor leugenaars uitmaakte en het ontslag bleef gehandhaafd. En het geschiedde dat de kwaliteit der tabak nog slechter werd, en nog minder voldoend loon werd uitbetaald. En om dezen tijd werd door de betrokken arbeiders geweigerd langer voor dit honger loon te werken. En het geschiedde 3, zegge drie weken nadien dat het Schiedammertje bovenstaand bericht plaatste. O, Schiedammertje, Schie dammertje, wat zijt gij toch naïf. Achtend, D. Peteks. Schiedam Juli 1902. Geachte Redacteur Daar ik weet dat u een vriend van recht is, kom ik tot u, om mijn overkropt gemoed eens lucht te geven. Gij moet namelijk weten, dat ik behoor tot de dienstdoende Schiedam- sche Schutterij, en nu is mjj deze week het verwijt gemaakt, dat de Schutterij niet dienst doend is. Was de kerel niet zoo groot en sterk geweest, dan had ik hem wel anders te woord gestaan, maar gij weet, wat de positie van een schutter is. Als het op vechten aankomt dan Nu zal ik dien vent trachten te bewijzen, dat onze Schutterij, ik zeg onze, wel dienst doend is. Vrijdag 4 Juli was er oefening en wel zoo geanimeerd mogelijk, met de muziek er bij, natuurlijk in groote... of neen ik bedoel marschtenue, d. w. z. de muzikanten behoef den niet den zwaren last te dragen van de klaverbladen. Eerst moesten er eenige mar- schen worden gespeeld voor de lange sabel dragers, welke aan een tafeltje, een potje bier zaten te drinken. Nu gaan wij gewoonlijk wel direct na de rust door de stad en dan naar huis, maar als er geoefend moet worden, moet men er ook wat voor over hebben. Zoo dacht ook onze geachte Luitenant van Waas. Immers, men was nu minder belast en bela den, want bedenk eens E. in plaats van chako, mochten zij (de muzikanten) hun kepi opzetten, dus zoo ongeveer 3 kwartier langer loopen en blazen dit kon er best mee door. De luitenant commandeert dan ook met de borst vooruit: Voorwaarts Marrrrrsch. Na tuurlijk bleef hij zelf kalmpjes staan, want dan kon hij goed zien, of zijn bevelen goed werden uitgevoerd. Om het er goed in te krijgen, liet luit. v. Waas het terrein meer dan 20 maal op en neer marclieeren. Altijd gevolgd door de schutters, ging het holder de bolder, hals en beenen bijna brekend over greppels, graszoden, kuilen, hoopen str... enz en speelde de muziek een oogenblik niet, dan stak onze goeie luitenant v. Waas zijn sabel in de hoogte, en dan maar weer muziek. Eindelijk was het halt, maar daar wij nog. niet genoeg geoefend waren, moesten wij na een korte rust, een promenade maken door de stad. Bijna hadden muzikanten hun longen door de instrumenten heen geblazen, maar dit is nu zoo erg niet, want voor een goede zaak mag men wel wat over hebben. De belangstellenden in onze d. d. Schutterij heb ben zeer zeker genoten en voornamelijk op het exercitie-terrein, want toen was het net of wij een uitvoering gaven van verschillende acrobatische toeren. Nu vraag ik aan alle lezers van de Moker, of onze Schutterij niet dienstdoend is. Achtend I. Vrouwen, luistert eensdoor H. Eoland Holst. II. Het eerst noodige. Een opwekking tot den strijd voor algemeen Kiesrecht, door Mr. P. J. Troelstra. Uitgaven van de Sociaal-democratische- Arbeiders-Partij in Nederland. Op aanvraag worden deze geschriften, tegen vergoeding van portkosten, bij aantallen gratis toegezonden. C. 5 c.M. te VI. 10V2 c.P. S. D. te G. 10 c.W. H. te Br. 10 c.V. 10 c.Jopie 10 c.; D. 5 c.; W. 10 c. Nu de uitsluiting te Enschedé is geëindigd, wagen wij het, opnieuw de aandacht te vragen, voor den steunpenning. Laat de op brengst in het vervolg minstens tienmaal zoo groot zijn. Voor Algemeen Kiesrecht: C. 7 c. Wie volgen dit voorbeeld? CS 03 33 O "O CS 03 v. O +-« O O O v. 0 (I) L. O T3 k. CS O N O U) 'Bi X UI £1 53 s JE O AEBEIDEES I TX7"illerrisl^a.d.e 2STo. 5. Prins Hendrikkade O. Z. 16 Rotterdam. SPKEEKIJKEN: MAANDAG, DINSDAG, DONDEEDAG en VEIJDAG van 3 tot 7 uur. (MAANDAG en VEIJDAG voor minvermogenden). ADVEETEEET in het meest gelezen blad voor Schiedam en omstreken. Sociaal Christemdom, Bijdrage tot den strijd over de verhouding van Christendom en Socialisme, door Mr. P. J. Troeistra. Prijs 5 cent. Op voor den achturendag! Historische en agitatorische ge gevens over Arbeidersbescherming en Achturendag, door Adolf Braon. Uit het Duitsch vertaald en bewerkt door Emma Hess. Prijs 7Vs cent. ME1GAVE voor het Nederlandsche Proletariaat. Verzen van Dirk Troelstra, 35 nummers, waarvan 7 met muziek. Prijs 10 cents. Verkrijgbaar bij H. VERKERK, Oosferstraat I. Een Schutter. OSTVANGE» STEDNPEraiJfG (ex-stakers BREMERKAMP.) Laat uw huishoudelijk Mandenwerk door bovengenoemde Mandenmakerij ver vaardigen. Solide werk. Billijke prijzen. Orders worden aangenomen Willems kade 5, schriftelijke orders bovendien Nieuwstraat 28. k. 1 CS O r- O» E "■M JZ O +-> (Beperking van het Kindertal) Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 30 Jan. 1895, geeft aan gehuwden gratis inlichtingen omtrent prijs en betrouwbaarheid der voorbehoedmiddelenaan gegoeden slechts na toezending van 25 cents. Adres: Mevr. Dr. RUTGERS, Presidente, Rotterdam, Haringvliet 52. heeft STOELEN in depöt van de Coöperatieve Stoelen- m&kerij te Noordwolde. Doet uw bestellingen bij de Mandenmakerij Degelijk werk bij lage prijzen. Adres Gediplom. deskundige voor Trouwen. Stoomdrukkerij „Vooruitgang", Binnenrotte 50, Rotterdam.

De Moker | 1902 | | pagina 4