Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. 21 Zaterdag 19 Juli 1902. 2e Jaargang. ftfr E van Beres'-eyn 1902 ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. BUREAU van ADMINISTRATIE en REDAKTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Slakken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 unr in het bezit der Redactie zijn. Gemeenteraad. D'r zijn zoo weer van die op- en aanmer kingen, bedenkingen en tegenwerpingen te berde gebracht, waaruit zoo duidelijk blijkt dat de sprekers met zich zelf niet in even wicht zijn. 't Zijn zoo heele kerels op 't oog, maar als ze een klein stootje van links krijgen, dompen ze subiet naar rechts en omgekeerd. Dfi Straatbelasting, 'n donker mysterie! De'voorzMr™ft gelegenheid tot alge- meene beschouwingen. De heer Vürtheim springt er tegen. Zal de nieuwe belasting komen in mindering der helfing van de in komstenbelasting? zoo vraagt deze heer. Wel 'n heetjenaief. Op de agenda staat 'n paar punten verder 'n voorstel, het percentage van die belasting te verhoogen tot 4. 5, wat ook is gebeurd. Nu, dan is hij tegen straat belasting, omdat de middenstand dan nog meer wordt be zwaard. We kunnen den heer Vürtheim daar toe óók rekenen. De heer de Groot vindt, dat deze be lasting zal drukken op de eigenaars van huur huizen en op de industrieën en hij is in onwetendheid wat betrelt de panden aan particuliere straten. De heer Honnerlage Grete is nog steeds voor schoolgeldverhooging aan H. B. S. en Gymnasium, hij had vroeger al genoemd een bedrag van t 10. Voorts is hij niet zoo tegen straatbelasting als de heer de Groot, omdat hij het billijk acht, dat de verbruikers, op wie de eigenaars den last wel zullen verhalen, deze belasting betalen. Brengen we dit nu in verband met hetgeen de heer de Groot zegt, n.l. dat deze belasting zal drukken op de eigenaars van huurhuizen, dan draaien de huurders op voor de belasting, dus precies zooals in onze maatschappij van orde behoort: de arbeiders zouden 'f loodje leggen. Is het niet roerend, dat vertrouwen op de eigenaars, die 't wel op de verbruikers zullen verhalen? Ja, ja, wie heeft, dien zal gegeven worden. Mr. Jansen, wethouder van financiën, wien zuinig rekeningen opmaken best is toe vertrouwd. Hij zegt: We staan voor een tekort van f 10.800. Dat moet ergens vandaan komen. Hij denkt ook wel van de verbruikers. De voorzitter is blijkbaar boos op de heeren. „Bij de begrooting hebben ze 't snoeimes maar gehanteerd, en bij de volgende begroo ting slagen de heeren er misschien wéér in." 't Schijnt toch niet veel te helpen, want nog al maar te kort. B. en W. hebben beloofd, nieuwe belastingen te zullen voor stellen, omdat het geld er wezen moest, en nu zegt de heer VürtheimOnder geen voor waarde geef ik mijn steun aan nieuwe be lastingen en de heer de Groot: Ik zal het ontwerp trachten te doen vallen. De heer Westendorp vindt inkomsten belasting steeds maar de beste; echter is gebleken, dat daaraan nog feilen kleven, want menschen, die zeer goed hunnen betalen zijn maar laag aangeslagen. Hoe vin j' em De heer Westendorp heeft heeft Jansen tot buur man aan de groene tafel. Nou, ieder kent liet bedrag in guldens en centen, dat als bewijs kan dienen. Na veel geredeneer en weinig over de straatbelasting, werd eindelijk art. 1 van de verordering verworpen. Er zal geen straat belasting zijn. Wat Jan? Vóór stemdenmr. Jansen, (Kath.) v. Westendorp, Loopuijt (lib.) Klein (Christ. Hist, of zoo iets) v. d. Schalk, Brillenburg (lib.) P. Jansen (kath.) en Ris (lib.). Wie zoekt nou de Christel, meerderheid eens op? Kiezers, zorgt bij 'n eerstvolgende verkiezing toch vooral, dat die Christel, meerderheid bewaard blijft. De heer Lioopnijt zegt in zake het ha ven-reglement, dat B. en W. niet hebben beantwoord, wat in de vorige zitting door den Raad is gewenscht. Zou dat wel eens meer gebeuren De heer Loopuijt wil nu wijziging van het reglement formuleeren. Met algemeene stemmen goedgevonden. Het Volkshuis krijgt geen subsidie. Het belang, dat de gemeente heeft bij het bestaan en voortbestaan werd door de overgroote meerderheid blijkbaar nog niet gevoeld. Lag het aan de verdedigers Was er geen ander motief als het hebben van een eigen bibliotheek Kom, kom, uit het tijdperk, dat de inrichting achter den rug heeft, moeten toch wel slaande argumenten te vinden zijn voor het groote nut en den veelzijdigen in vloed op het volksleven. De doodgraver mag weer fooien aannemen. Waarom dien man geen paar honderd gulden verhooging van jaarwedde gegeven. Dan was dat geschacher om de lijkbaar uit en het vernederende, dat in het fooienstelsel schuilt, voorkomen. Maar 't is hier maar zoo'n mensch van la gere orde! Het geestelijke voorop. Uit de Christelijke meerderheid stemde één tegen de fooien, de heer Smit (kath.). Waar dient die meerderheid toch voor? De gasfabriek en drinkwaterleiding zijn berekend. De heer Brillenbnrg had bij de splitsings-geschiedenis het voorrecht te kunnen zeggen, dat er ié. m. f 4050,— te kort was. Dit zeggen werd hem kwalijk genomen door den wethouder van onderwijs, die hem verweet, gebruik te maken van iets dat hem alleen bekend was in z'n kwaliteit van gas- en drinkwater-commissie lid. De heer Brillenburg antwoordde zeer joviaal, dat over 'n week of zoo, bij 'n volgende raadszitting, het publiek het toch hooren zou. En nu? Batig saldo van de gasfabriek f 5375, batig saldo van de drinkwaterleiding f1736, Zouden de heeren zich zoo vergist hebben, den vorigen keer? Zou de wethouder van Westendorp vergeten hebben te zeggen als voorzitter van de gas-commissie dat het geen tekort, maar 'n overschot was? Enfin, de zaak is nog niet goedgekeurd, 'n Volgende maal. De Lange Singelstraatsloot met de stukken. De heer van der Schalk verklaart de stukken alle te hebben doorgeworsteld de kwestie loopt over 25 jaar maar ten slotte ligt de schuld toch niet bij het Polder bestuur. De heer v. d. S. noodigtj B. en W. uit, voorstellen aan den Raad te doen. Aan gezien de voorzitter vindt, dat de termen des heeren v. d. S. wat vaag zijn, wordt deze uitgenoodigd een voorstel schriftelijk in te dienen, 't Kan wat worden! Omtrent het splitsings-geschiedenisje valt nog mee te deelen, dat er nu nog eens over gesplitst is. Den vorigenkeer de 2e en3e klasse, nu is gebleken, dat het moet zijn de 2e en 4e klasse, 'n Beetje 'n gek figuur voor on zen Raad, maar och, men went aan alles. Natuurlijk is die tweede splitsing aange nomen. Maar de „Nieuwe", die zoo juichte over de heerlijke eenheid van het Katholieke negental, moet nu bij monde van den beroem den „Vroedschapschrjjver" den afval van twee geloofsgenooten beweenen. Dat gaat deftig, natuurlijk De reden, die het tweetal genoemde Katholieken blijkbaar bewoog om nu niet tegen de splitsing te stemmen, kunnen wij niet billijken Dit tweetal ongelukkigen zijn: de heeren Mr. Jansen en P. Jansen. Die naam, die naam Tot slot krijgen de bondgenooten nog 'n stootje van de „Nieuwe". „De anti-revolutionairen stemden ook nu, al klopte het niet precies met Kuipers voorschrift, allen voor." Maar dit verwijt heeft toch geen reden van den kant eener partij, waar alles op voorschrift van geestelijke adviseurs geschiedt. DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1