Rapport Commissie „Kraton". Gedenkt den steun voor het Algemeen Kiesrecht Voor de arbeiders. Hooge traktementen. Het is heden een jaar geleden dat de groote stoombranderij van de firma Melchers, de Gist en Spiritusfabriek hier algemeen bekend onder den naam van „de Kraton" benevens de windmolen „de Palmboom" door brand geheel werden vernield, tengevolge waarvan een groot aantal werklieden, waaronder vele hoofden van groote gezinnen en ook hoog bedaagden, hetzij geheel of ten deele broo deloos werden. Bij den toch reeds zoo kwijnenden toestand der Schiedamsche Industrie was voorzeker de vrees gewettigd hoe zal in dezen nood worden te gemoet gekomen, op welke wijze zal hier voor zooveel doenlijk hulp en wel dadelijke hulp worden verleend. Was het te verwonderen dat zonder ver wijl hier de werkman voor den werkman opkwam en de vier werkliedenvereenigingen Ned. R. K. Volksbond, Patrimonium, Alge meen Ned. W. Verbond en Soc. Dem. Arb. Partij zich aaneensloten en na gemeenschap pelijk overleg uit hun midden een comité benoemden, dat in de eerste plaats een beroep deed op hen, die in staat waren geldelijken steun te verleenen teneinde in de eerste behoeften van die velen te voorzien, ten andere om van Heeren Werkgevers die medewerking te erlangen om waar mogelijk de werkeloozen aan werk te helpen. En met dankbare erkentelijkheid kan voornoemd Comité hier getuigen dat beroep voor de werklieden bleek niet ijdel te wezen, daar toch binnen een enkele maand tijds zoo van binnen als huiten de stad een bedrag van 2721,l0y2 was bijeen gekregen, terwijl het ook in enkele gevallen in het verschaffen van werk mocht slagen. Volgaarne voldoet het hiermede aan de destijds gedane belofte om eene volledige openbare verantwoording te doen van zijn beheer en de gebruikmaking van die toevertrouwde gelden. Na gemeen overleg en gevoerde besprekin gen van Bestuurs en Comitéleden werd als- toen besloten die gelden volgenderwijs te besteden. Aan gehuwden werd uitgekeerd voor man en vrouw elk 2.50 per week met verhooging van 50 cents voor elk kind dat nog geheel ten laste der ouders wasaan ongehuwden doch beslist kostwinners van een Vader of Moeder werd dezelfde weke- lijksche uitkeering verstrektongehuwden ontvingen 2.50 per week, met dien verstan de dat zij, die vast werk kregen, later niet meer voor uitkeering konden in aanmerking komen. Voor de uitbetaling was er eiken Vrijdagavond van 8 tot 9 uur gelegenheid in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond. Ten einde den prikkel om naar eenig werk (wat dan ook) uit te zien niet te benemen werd voor gehuwden f 2. en ongehuwden 1. niet in rekening gebracht van de ver diende penningen, indien zij in die week eenig werk hadden verricht. Met een enkel voorbeeld meent het Comité dit te moeten toelichten. Een werkman vader van 6 kleine kinderen, die alzoo aanspraak had op 8, doch in eene week f 6. verdiende voor het een of ander werk, werd beschouwd slechts 4. te hebben verdiend, kreeg alsdan van het Comité 8 min 4 en had alzoo met eene toelage van 4 deze week een inkomen van ƒ10. verdiende hij ƒ4. dan was de toe lage ƒ8. min 2 of ƒ6 samen dus weer 10. Ter voorkoming van misbruiken werd zoo veel mogelijk naar maatregelen uitgezien, ten einde de uitkeeringen zoo te doen dat zij beantwoordden aan het doel, waarvoor de gelden waren gegeven. In beleefde termen werd hen, die zich voor uitkeering aanmelden medegedeeld waar voor die gelden waren bestemd, met welk doel zij waren gegeven, maar ook welke verplichtingen het Comité, dat hier slechts als tusschenpersoon de uitvoerder was, had ten opzichte van beide en dat natuurlijk voorzegd Comité maatregelen had genomen om misbruiken tegen te gaan. Dat bij het niet verstrekken van juiste opgaven of het weigeren van werk een wekelijksche uitkee ring verloren ging en bij eene herhaling, die uitkeering zonder verwijl geheel ophield, daardoor werd grootendeels voorkomen dat de een of ander zonder werken zou teeren van de ingezamelde gelden ten koste van den nijvere, die alles in 't werk stelt en alle soort werk aangrijpt om voor zich en de zijnen in het onderhoud te voorzien. En hier bleek ook dat zulks zeker niet overbo dig maar in het belang der zaak noodzake lijkheid was. Een enkel feit hieromtrent ter kennisname. Iemand die met 5 kinderen geheel zonder werk volgens vorenstaande uitkeering f 7.50 genoot, weigerde eene be trekking van f8.omdat het natuurlijk ge makkelijker viel f 7.50 voor niets te krijgen dan f 8.voor een week hard werkendat zoo iemand moest geweerd al was zulks ook ten nadeele van zijn vrouw en kinderen ligt voor de hand, maar daarentegen waren er vele loffelijke voorbeelden van hen, die met allerlei tijdelijke werkzaamheden, hetzij hier of elders, al werden ze dikwerf slecht beloond, en gesteund door een toelage van het Comité den winter doorworstelden. Nadat in Februari de toelage was ver minderd met het oog op de toen weer meer en meer toenemende werkeloosheid en het inkrimpen van het fonds en was gesteld op f 4 voor gehuwden en f 1 50 voor onge huwden en het verdiende geld ten volle in rekening werd gebracht heeft het Comité aldus 37 achtereenvolgende weken een uit keering kunnen doen, varieerende vanaf Augustus 1901 tot Februari dezes jaars van f 54 tot f 94.50, van Februari tot 25 April van f 19.50 tot f 70, waarna nog f 300 op de Rijkspostspaarbank overbleef, die het Comité meende, waartoe het bereids met algemeene stemmen had besloten na gehoor der Besturen van de vier Vereenigingen voornoemd, uitsluitend te moeten aanwenden voor vier hoog bejaarde menschen van 70 tot 80 jaren, niet meer tot werken in staat. Deze nu ontvangen nog wekelijksch elk f 2.50 totdat ook dat sommetje zal zijn opgeteerd en genoemde personen wellicht zullen komen ten laste der publieke lief dadigheid zoo ten minste de pogingen, die het zich vooralsnog voor deze vier heeft voorgesteld, niet zullen slagen. Het Comité heeft naar haar bescheiden meening tot zoover aan zijne op zich genomen verplich ting voldaan. Een woord van dank namens de werklieden die er van genoten is hier zeker niet misplaatst, bovendien wil het thans nog gaarne hen, die er belang in stellen inzage geven van de gehouden ad ministratie met overlegging van alle daarop betrekking hebbende bescheiden, en stelt zich mitsdien daarvoor beschikbaar op Don derdag den 24 Juli e.k. des avonds ten 872 uur in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond alhier. Het Comité voornoemd Th. J. Mouwens, voorz. G. W. Snel, 2e voorz. W. van der Most, secr. J. H. Freberiks, le Penn. A. Godschalk, 2e H. Groeneweg. A. H^des. J. KIorengevel. Schiedam, 19 Juli 1*2 „Op straat gesmeten", is 'n uitdrukking, waarvan een jong arbeider dikwijls de groote draagkracht niet gevoelt. En toch ligt in deze drie woorden de geheele toekomst van den arbeider besloten. In de Schied. Courant van 2 Juli komt het volgende ingezonden stuk voor Mijnheer de Redacteur Met plaatsing van het volgende zult U zeer verplichten Uw dw. D. van Woerkom. Ik ben ongeveer 33 jaar werkzaam ge weest bij de firma H. Willeman alhier, als tabakskerver, koffiebrander etc. Gistermorgen, kreeg ik plotseling mijn ontslag omdat ik volgens het zeggen van den patroon een gedeelte koffie te grof ge malen had. Ik meen dit ter kennis van het publiek te moeten brengen, omdat daar waar een zoo veel jarige dienst is, men om zoo'n nietigheid iemand toch maar niet in eens aan den dijk zet. Mijnheer de Redacteur om verkeerde ge volgtrekkingen te voorkomen heb ik gemeend hiervoor eenige plaatsruimte te vragen, die: ik hoop dat U mij niet zult weigeren. 't Is niet zoo heel veel bijzonders, 't ls één geval uit duizenden. Oud, op, uitgediend, uitgeknepen tot er niets meer uitkomt, een voorwendsel en op straat. 't Kan niet dikwijls genoeg gezegd worden: Zoolang de arbeiders hun kracht zoeken in het aanvaarden van de goede bedoelingen van de patroons-bezitters, van de bezitters- klasse, zoolang zullen zulke gevallen bij honderden, duizenden blijven vóókomen. Alleen door kracht van hun eigen, onafhan kelijke organisatie, door hun invloed op de wetgeving, scheppen zij blijvende verbete ringen in hun toestand. De zorg voor den ouden dag van den werkman ligt begraven onder de onzinnig oj Ireven uitgaven voor leger en vloot. De .menden van de „kleine luijden" die nu 't roer in handen hebben, bij monde van dr. Kuyper hun liefde verklarende voor snelvuurkanonnen, zetten het geestelijke voorop voor den arbeider. Bij ouderdom, bij invaliditeit, bij werkloosheid kan hij z'n maag volstoppen met beginsel-programs, met leuzen als Voor God, Vaderland en Koningin, waar d'i bij verkiezingen hard voor stampt, of hij kan gaan schooien, om aan zti kostje te komen, en dankbaar de bedelgaven op strijken, maar als hij dan gaat inzien, dat die roerende zorg voor den werkman maar larie is, is het voor hem te laat. De fut is er bij hem uit. Jonge arbeiders, dit geval leert u, u in te spannen, als het tijd is. Maakt u in de kracht van uw leven sterk voor den ouden dag. Neemt deel aan den strijd, verzekert uw toekomst. Er is 'n expresselijke verordening gemaakt en aangenomen, regelende het traktement van den directeur der gemeentewerken. Begin f 2500.—, 2 verhoogingen van f250.— wel ja op zoo'n grooten hoop kun je toch niet zoo'n klein beetje leggen, 't staat zoo armoedig vrije woning en f 60 tegemoet koming in de personeele belasting. De direc teur, die nu heengaat met dankbetuiging voor de diensten (hm) bewezen had maar f 3500.—. Hoeveel tegemoetkomingen hebben we al kunnen constateeren voor de arbei ders Op het gemeenteprogram van de sociaal-democr. arbeiderspartij komt de eisch voorbeperking der hooge traktementen voor de hoogste ambtenaren. Wat'nschoone gelegenheid was er nu, om voor dien ^isch op te komen? Arbeiders! waar was u.t afgevaardigde? Straks plaagt men n weer met hooge of

De Moker | 1902 | | pagina 2