Yacanties. Ontslag en ontslag. Bestuurdersbond. Afgeluisterd. Ingezonden. nieuwe belastingen. Wie legt het loodje? Bij 'n volgende verkiezing vooral letten op wat heeren-kiesvereenigingen, dominéé en pastoor zeggen en vooral je laten wijs maken van de heerlijkheid van 'n christelijke meerderheid. Komt op voor het Algemeen Kiesrecht, dat is uw wapen. Daarmee kunt ge treffen, wat getroffen moet worden. In de raadszitting van 14 Juli komt voor Missive van den heer W. D. van Damme Jolink, gemeente-ontvanger, houdende ver zoek hem verlof te willen verleenen van 2 Augustus tot en met 2 September e.k. Het gevraagde verlof toegestaan. Aan het slot der zitting deelt de voorzitter mede, dat het zijn voornemen is van 16 dezer tot en met 14 Augustus e. k. deze gemeente te verlaten Het bestuur der werklieden-vereeniging in dienst der gemeente heeft aan de commissie voor gemeentewerken gevraagdjaarlijks eenige dagen verlof te willen verleenen met behoud van traktement. Gunstig beschikt. De overuren tellen niet meer. Drie dagen te voren moet het verlof' worden aange vraagd bij den directeur, „het verlof' aan R. K. arbeiders moet op één hunner feest dagen vallen. In ieder geval, het verlof is er, met de noodige beperkende bepalingen. Maar er is toch verschil tusschen verlof en verlof. Gek, hè, dat er voor die drie dagen voor werk lieden zoo'n omslag gemaakt wordt. Wan neer 't andere zaken geldt, tellen de arbeiders zoo zwaar niet meeEn bij slot van reke ning Zouden die eenvoudige arbeiders niet gemakkelijker dertig dagen gemist kunnen worden dan die hooge ambtenaren. De ^Nieuwe" zegtHoe hooger de betrekking, hoe grooter de verantwoordelijkheid. De aardwerken J. de Jager is eervol ont slagen met 'n pensioen van f 248.— per jaar. De Leer J. M. A. Zoetmulder is eervol ont slagen als directeur van gemeentewerken, onder dankbetuiging voor de vele diensten in deze betrekking bewezen. Hoofd-opzichter D. J. Hallink bij de gemeente-reiniging eervol ontslagen onder dankbetuiging enz. zie hierboven. De heer C. W. B. Ingenhoes, leeraar in 't Fransch, eervol ontslagen. De heer A. A. Beekman, directeur H. B. S. ■eervol ontslagen, onder dankbetuiqinq zie boven. Ja, ja, verschil moet er zijn. Als je zoo iets bent als hoofd, dan hoort er 'n dankbe tuiging bij, als je je 4U of 50 jaar hebt kromgewerkt in dienst der gemeente, of je staat onder den een of ander, dan is eervol genoeg. Leve het verschil! Vergadering op Dinsdag 8 Juli, 8 uur in „Gonstantia". Met meerderheid van stemmen werd besloten, dat de Schied. Bestuurders- bond de beweging zal leiden voor het Alge meen K;esrecht. Ook niet aangesloten ver eenigingen zullen worden uitgenoodigd, tijde lijk zich aan te sluiten, teneinde de beweging zoo algemeen mogelijk te doen zijn. De Provinc. Meeting te Rotterdam, 27 Juli a.s. belegd door den R. B. B., zal door de verschillende vereenigingen, zoowel als door de officiëele afgevaardigden van den S. B. B. worden bezocht. Besloten werd, zich te onthouden van ver dere inmenging betreffende een ontslag op de werkplaats van de firma Ingelse Co. Jij de aanschrijving, rondgezonden door de afd. Patrimonium, was verzuimd er een te zenden aan de A. N. T. B. afd. Schiedam, Secretaris G. Bootebal, Lange Kerkstr. 32. Tegen Dinsdag a.s. 15 Juli, worden ver schillende vereenigingen aangeschreven, in „Constantia", teneinde die op te wekken tot deelneming aan de meeting voor vakorgani satie bovenbedoeld, tevens om ze op te wekken tot deelneming aan de beweging voor A. K. Tusschenkomst werd ingeroepen door een ontslagen arbeider. Deze zou worden ver leend. Onder de ingekomen stukken valt te ver melden „Bijdragen tot de statistiek van Nederland" overzicht betreffende de loonen en den arbeidsduur bij rijkswerken in 1899, van het Centraal Bureau voor statistiek. (Het stuk speelt in de Parallelstraat, bij genaamd de tien geboden). Ie BuurvrouwWat nou mensch, ga je verhuizen, en ik docht dat je hier zoo naar je zin woonde 2e Buurvrouw: Ochwat zei ik je daarvan zeggen! Ik kan hier met mijn huishouden met 7 kinderen onmogelijk blijven wonen, want er is, dat weet je net zoo goed as ik, maar één legerstede in het geheele huis. Ie BuurvrouwJa, ik heb ook al een paar malen om een bedstee of ledikant bij baas Bouwer gevraagd, maar deze huur-op- haalder zegt maar steeds: „de huisjes kosten toch al zoo veel van reparatie, en als ik daarmeê bij juffrouw Dijkmans in de Lange Kerkstraat aankom, dan is ze heelemaal uit haar. humeur." 2e Buurvrouw: Dus omdat juffrouw D. uit haar humeur is motten mijn kinderen op den grond slapen en in den minst mogelijken tijd stijf zijn van de rheumatiek, ik bedank juffrouw D. daar feestelijk voor, en zal vandaag of morgen eens bij haar aanloopen, om te kijken of zij soms ook op den grond slaapt. Ik geloof het niethet komt er echter voor ons arme tobbers niet op an. Dag buurvrouw. LuistervinkMen zou het de huisjes der Parallelstraat niet aanzien, dat ook hier ge leden wordt. Ik hoop, dat deze regelen oorzaak zullen zijn, dat binnen 14 dagen alle menschen, die zulks noodig hebben, zullen voorzien zijn van 1 of 2 legersteden meer, al naar zjj noodig hebben. Bij voorbaat mijn dank aan juffrouw Dijkmans. Schiedam, 15 Juli 1902. Aan de Bedalctie van De Moker. Sta mij nog eenige ruimte toe ter beant woording van de beide stukkeu in Uw nommer van 5 dezer over coöperatie. Uw verslaggever maakt het mij zeer ge makkelijk. Alleen zijn kinderlijke opmerking dat hij nergens beweerd heeft volledig te zijn geweest, verdient de aandacht. Hij weet even goed 'c; ik, moest het althans krachtens zijn amb! begrijpen, dat een verslaggever niet elk oord hoeft weer te geven, maar geen hoofdzaken mag weglaten, waardoor de houding zijner partij in een gunstig licht komt en die zijner tegenpartij tot een kari katuur wordt gemaakt. Gang is je winst verdient de hulde, een talentvolle poging te zijn om de coöpe ratie uit een hoog standpunt te bezien en haai samenhang met andere maatschappe lijke verschijnselen duidelijk te maken (zie en herlees het 3e deel van het artikel). Dat daarbij beproefd wordt, de coöperatie in een der hokjes van het sociaal-democra tische stelsel te persen, is aan een sociaal- demokraat niet kwalijk te nemen. Ik wensch alleen op te merken^ dat de coöperatie in alle beschaafde landen ouder is dan de sociaal-demokratie en leeft en bloeit ver buiten de grenzen dezer partij, het dus zon der haar stellen kan. Maar moet men niet medelijden hebben met den schrijver, die zoo hoog tracht te klimmen, maar op zoo lossen giond blijkt te staan, in het 2e en 4e deel van zijn artikel Ik zou de arbeiders geforceerd hebben tot een onbegrepen uitspraak in mijn geest, wil lens en wetens. Ik verklaar dit uitdrukkelijk voor onwaar. De schrijver voert voor deze leelijke beschuldiging ook geen enkel bewijs aan. Alweer verdachtmaking. Ik weet natuurlijk wel, dat sommige men schen een groot overwicht op andere hebben door allerlei oorzaken, leelijke en mooie: geldmacht, invloedrijke positie, kennis, ka rakter, toewijding, welsprekendheid. Maar dit geldt ook van de hoofdmannen der sociaal- demokraten tegenover hun volgelingen. Lang zamerhand zullen de Schiedamsche arbeiders wel overtuigd zijn, dat ik een afschuw heb v:wi het gebruik maken van stoffelijke macht en invloed om geestelijken dwang uit te oefenen. Dat juist de sociaal-demokraten met hun coöperatie daarmee bezig zijn, heb ik de arbeiders op de vergadering van 19 Juni trachten duidelijk te maken in eerlijken strijd, waarbij de leiders der s.-d. aanwezig waren, o.a. de bekende onderwijzers v. d. Most en de Wit, die toch waarlijk hun woord wel kunnen doen en het ook deden. Welnu het bleek, dat de aanwezige arbeiders dit begrepen en er voor bedankten in een coöperatieve vereeniging de ondergeschikten der s.-d. te zijn. En wat ook in het licht behoort te worden gesteld: de s.-d. hebben noch in die vergadering noch in antwoord op mijn inge zonden van 5 Juli zelfs maar een poging gedaan om deze mijn beschuldiging te weer leggen en dus mag ik zeggen haar gegrondheid stilzwijgend erkend. Met kunst- en vliegwerk zou ik coöperatie willen tooveren. Weet de schrijver niet, dat ik reeds in 1891 een coöperatieve woning maatschappij heb gesticht, waarin ook het vervaardigen en den verkoop van dagelijk- sche levensbenoodigdheden (bijv. een bakkerij) als doel wordt gesteld; dat ik in 1897 een productieve coöperatie stichtte (drukkerij) dat ik in de oprichting der coöp. manden makerij eenig aandeel heb gehaddat ik in den laatsten tijd de coöperatie verschillende malen in openbare vergaderingen behandeld is en van verschillende kanten uit arbeiders kringen op ter-hand-nemen is aangedrongen? Eerst toen meende ik, dat de coöperatie voldoende in de lucht zat om mijn mede werking toe te zeggen voor een algemeene vergadering van de voormannen der werk- liedenvereenigingen enz. En eerst toen ook deze succes had, is de zaak verder ter hand genomen. En ook nu nog verkeeren we slechts in het tijdperk van voorbereiding. Is er dan grond voor het aardige rijmpje hocus, pocus, paseen coöperatie was Of is er meer grond voor de bewering, dat de schrijver op een toon van gezag spreekt over zaken, waarvan hij niet op de hoogte is En dan wat een logicaDe circulaire zegt, dat men als bewijs van ernst minstens f 2.50 als aandeel moet nemen en nu vraagt de schrijver heel vriendelijk en heel slim, of ik meen, dat voor f 2 50 de noodzakelijke „stuwkracht in den arbeider te koop is." Neen, ik hoop, dat die stuwkracht (inzicht, volharding) bij althans een 200-tal aanwezig is en om ons daarvan te overtuigen vragen we een storting van f 2.50, desnoods in 25 wekenvoor weinig arbeiders een on mogelijkheid, voor alle niettemin van belang en een bewijs van ernstig willen. De stuw kracht dus oorzaak, de storting gevolg, niet omgekeerd. En van koopen van stuwkracht

De Moker | 1902 | | pagina 3