Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No, 22, Zaterdag 26 Juli 1902. 2e Jaargang. Mr -E van Beresteyn. 1902 ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling, cent. 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 NOORDVEST 12. ADVERTENT IËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in liet bezit der Redactie zijn. O wat 'n schande! (Op bekende wijs.) Werkeloosheid. Wegens plaatsgebrek moesten we het uns toegezonden Rapport betreöende bet nadere onderzoek der werkeloosheid" in het vorige nommer onbesproken laten. Intusschen is bovenbedoeld rapport in de andere plaatselijke bladen in z'n geheel op genomen, zoodat we ons zullen vergenoegen met eenige grepen bier en daar. Als uitkomst van bet gehouden onderzoek vinden we vermeldTotaal aantal werkloozen 483. Waaronder 298 gehuwden. Het aantal kinderen, dat deze tot hun last hadden, bedroeg 957. Tevens moesten nog onderhouden worden8 onde moeder, 2 vaders en 1 zuster. Dat is een gewoon verschijnsel in de arbei derswereld, zooals we weten. Wanneer een arbeider bet ongeluk heeft, ond te worden, zonder dat hij kan blijven werken, komt bij ten laste van kinderen of familieleden. Zoo als te begrijpen is, is bet aantal onde moeders het grootst. De oude arbeider, met schrik starende op hetgeen hem wacht, blijft aan pakken tot hij er bij neervalt. Starende op bet aantal negen honderd en zeven en vijftig kinderen, komt ons weer bet verhandelde in onzen gemeenteraad in de gedachte, betreöende de kindervoeding;. Onze vroede vaderen vonden dit ovei-- bodige weelde, of zij meenden, zooals 'n zekere X, dat ter gezin nit elkaar zou gerukt worden, dat de verantwoordelijkheid voor de zorg der kinderen niet meer door de ouders zou gevoeld worden, of dat staatssocialisme in onze makke gemeente zou binnen gehaald worden. In ieder geval: bet voorstel van B. en W. werd verworpen en er werd geen cent voor uitgetrokken. Maar als we denken aan de ellende, door die 957 kinderen geleden, als we denken aan de kapitale som van 7 stuivers per week, door 'a liefdadigheidsinstelling aan 'n nood lijdend gezin verstrekt, dan vragen weZou bij onze naastenlievende, christelijke raads leden dé socialen-vrees nu nog sterker blijven drukken dan de kracht der feiten, of zou de ontroering, door die feiten teweeggebracht, zóó groot zijn, dat de liefde zegeviert? Bij de aanstaande begrooting zal bet blijken. Arbeidersvereenigingen, tegen dien tijd op uw post! Het volgende staaltje toont duidelijk, boe bet gezin door den bestaanden toestand bijeen wordt gehouden. Man, vrouw en zes kinderen. Eén buiten de deur. Man werkloos, wegens slapte. Oudste zoon wegens opheffing der zaak. Nadat de vragen gedaan en beantwoord zijn, zegt de vrouw: Hier, dat kind, (een jongetje van 12 a 13 jaar) heelt ons allemaal in 't leven gehouden. Hij ging 's morgens om 3 of 4 uur 't was winter naar den kolenboop. Dikwijls zaten we te wachten, tot hij 's middags thuis kwam. Dan werden de kolen verkocht en dan konden we weer wat brood balen, dan hadden we weer iets te eten. Is het niet heerlijk, dat zoo'n kind heel 'n gezin bijeen houdt? Wanneer we de oorzaken nagaan, dan vinden we in verreweg de meeste gevallen genoemdslapte, terwijl als naastliggende oorzaak dier slapte wordt genoemd: achter uitgang van Schiedam. In een onzer nummers vau den vorigen jaargang werd er reeds de aandacht op gevestigd, dat de ontwikkeling van het grootbedrijf den val van Schiedams industrie ten gevolge heeft. Nog tracht elk branderijtje zich staande te houden, door binnen z'n vier muren nieuwe machines op te nemen, maar op den duur zal de ruimte te klein blijken, om te omvatten datgene, wat elke branderij staande zou moeten houden in den strijd met het grootbedrijf. 'n Afzonderlijk woord willen we wijden aan de stearine-kaarsenfabriek Apollo". Deze onderneming, die niet lijdende is aan lage winstuitkeeringen, we noemen de 24 of 25 van het afgeloopen jaar, ontsloeg 34 personenwegens slapte. Van enkelen werd. de werktijd ingekort tot 3 4 dagen per week. Dit is 'n kleine vingerwijzing voor de arbei ders. De percentjes moeten blijven, maar de arbeiders kunnen gaan. Zij zijn de winst makers, maar anderen strijken dien op. Nog steeds zijn de werklieden van Apollo".onge organiseerd. Nog steeds verbeelden zij zich, verschil van belangen te hebben, omdat den één 'n paar kwartjes meer worden gegund dan den ander, of omdat de een wat gemak kelijker aan zoogenaamde bijverdiensten komt dau den ander. Gaat zoo maar door, en gij wordt gezamen lijk geplukt. Zou het niet in uw aller belang zijn, het loon in de verschillende afdeelingen zoo hoog mogelijk opgevoerd zien te krijgen? 't Verslag geeft tevens 'n kijk op de eigen aardige manier van leven der losse arbeiders. Er is bijna geen baantje te verzinnen, dat die menschen niet hebben aangepakt, om maar iets te verdienen. Dit weerlegt tevens het laffe praatje van hen, die nooit honger leden, dat de arbeider te gemak- en genot zuchtig is. Kok, negotiant, kruier, nachtwaker, matroos, opperman enz. enz., ziedaar eenige staaltjes, hoe de honger de losse werklieden omvormt. Wegens geschil en oneenigheden waren gedurende den winter 4 broodeloos. 't Is al weer 'n bewijs, hoe treurig het in 't algemeen te Schiedam nog gesteld is met de arbeiders organisatie, dat gevallen van ontslag wegens verschil onopgemerkt voorbijgaan. Als middelen tot vermindering van de ellende der werkloosheid noemt het comité verschuiving van werkzaamheden naar het koude seizoen. Daarmee moet dan de gemeente raad voorgaan en aldus het voorbeeld geven aan particulieren. Wij wijzen hier op punt III van het Gemeente-program der S. D. A. P. Zorg der gemeenten voor werkloozen, door het stichten van arbeidsbeurzen, staande mede onder toezicht van patroons en arbeiders, het verschaffen van werk door het doen afbreken van krotten of herstellen van slechte woningen en aanleggen van volksparken het doen vervaardigen of herstellen van goederen, om deze te verschaffen aan de bedeelden. Het tegen matigen prijs in gebruik geven van grond en van bedrijfsmateriaal, om land- DE MOKER BUKEiU vtts» ADMINISTRATIS en KEDAKTIE: Hoe komen die honderd daar ginds in Den Haag Zoo'n stelletje konservatieren Hoe gaat 't met de arbeiderswetten zoo traag, Om 't geldploertendom te believen 't Kiesrecht aan banden, Vastgeklonken aan den geldzak, O, wat 'n schande Weg met de wet van Sam Toen Bram naar de wetten der kiezertjes joeg Toen wist hij ze slim te beduiden De lui met twee namen die hadden genoeg, Nu kwamen de kleine lnyden 't Kiesrecht aan banden, Vastgeklonken aan den geldzak, O, wat 'n schande Weg met de wet van Sam! Christenregeerders of wel liberaal, Je merkt van verand'ring geen spiertje, Beloven dat doen ze heel mooi allemaal, Maar nakomen, ho maar, geen ziertje 't Kiesrecht aan banden, Vastgeklonken aan den geldzak, O wat 'n schande Weg met de wet van Sam! Wjj arbeiders eischen voor ieder een stem, Wij eischen een stem voor de vrouwen, Wij hebben door Sammies belastingrem Ons mond lang genoeg moeten houwen 't Kiesrecht aan banden Vastgeklonken aan den geldzak, O wat 'n schande Weg met de wet van Sam Uit Eet Volk.

De Moker | 1902 | | pagina 1