Marl. Comité voor Kiesrecht. W crkloozen-verzekering. Provinciale Meeting voor Vakorganisatie. bewerkers daarop een zelfstandig bestaan te verschaffen; in verband hiermede bevor dering van koöperatie der kleine en middel matige landgebruikershet aanleggen van wegen en bosschen, het droogleggen van plassen en de ontginning van woeste gronden. Het is voor de arbeiders nu maar de zaak, mannen in het gemeentebestuur te brengen, die met een helderen blik op de plaatselijke toestanden een juiste keuze weten te doen uit de genoemde middelen. Arbeiders, het behartigen uwer belangen moet gij opdragen aan mannen met kennis en toewijding. Denkt daaraan in tijden van verkiezing Naar aanleiding van het rapport in zake het nader onderzoek der werkloosheid in Schiedam nemen we uit het bijblad van Het Volk van 15 Juni het volgende over. Wellicht doet het diesst naar twee kanten, naar boven en naar beneden. Onze vroede mannen zoowel als de arbeiders kunnen er hun voordeel mee doen. Behalve in België heeft dit stelsel, min of meer gewijzigd, ook in het buitenland na volging gevonden o. a. in Bazel. In deze stad besloot de Arbeidersbond deze zaak ter hand te nemen. Deze Bond besloot tot het oprichten van eene werkeloozen-kas. De inkomsten van deze kas zouden bestaan le. uit premies van verzekerden 2e. contributiën van donateurs, geen ver zekerden, (dus o. a. menschen, die het plan sympathiek zijn, werkgevers, enz.) 3e. uit bijdragen door de gemeente Bazel. De kas telde 866 verzekerden, die ongeveer samen f 1000 betaalden en 100 donateurs, die ongeveer f 675 bijdroegen. De gemeente gaf eene subsidie van f 500 en de Verbruiks- vereeniging stortte eveneens een f 500. De gezamenlijke inkomsten beliepen ruim f 3000, daar men ook nog eenige andere inkomsten had. Tegenover dit totaal aan inkomsten staat slechts een totaal van uitgaven van f1650; hiervan ontvingen de werkloozen ongeveer f 1450, zoodat de onkosten slechts f 200 bedragen. Van de 866 leden hadden 520 leden recht op uitkeering. 139 kwamen zich aanmelden om van dit recht .gebruik te maken, maar aan 102 kon slechts uitkeering toegestaan wordenalzoo is dit bedrag van f 1450 aan 102 leden uitgekeerd. De uitkeering bedroeg f 0.50 per dag en gedurende 8 weken heeft men recht op uitkeering. Ongetwijfeld is dit bedrag niet hoog, doch men had ook op hoogere bijdrage uit de gemeentekas gerekend. Dat deze in de naaste toekomst aanzienlijk verhoogd zal worden, daarvoor kunnen de arbeiders zelf zorgen door middel van hun stembiljet, door mannen in den gemeenteraad te kiezen, die geneigd zijn daartoe mee te werken. In de omstandigheden, dat de kas door den Arbeidersbond (de arbeiders zelf dus) beheerd wordt, ligt een goede waarborg tegen mis bruik opgesloten. Immers het is in het belang der arbeiders zelf er tegen te waken, dat slechts zij uit de kas trekken, die inder daad en op goede gronden werkloos zijn geraakt. Er werd dan ook slechts een lid uitgesloten, die op valsche aangifte uitkeering bekomen had. Van de 102 leden die uitkeering genoten, waren 37 die het volle bedrag ontvingen. Hoewel men verschillende premie moet betalen, ontvangt ieder toch dezelfde uit keering. Niettegenstaande deze regeling hebben de meeste arbeiders zich toch bij de hoogste premie-betalers laten inschrijven. Dit blijkt uit de volgende opgave: 199 leden met een weekloon van f 2 be talen 20 cent maandelijks, 497 van f 2 a f 2.50 25 cent, 170 boven t 2 50 30 cent. Voor eene wekelijksche bijdrage van 7 cent per week heeft de arbeider dus recht op een geheele uitkeering van ruim f 25. Indien we letten op het vrij groote bedrag, dat is overgehoudenindien wij daarbij in overweging nemen, dat de gemeente Bazel een veel grooter bedrag beschikbaar zal moeten stellen dan kunnen we het vermoeden uitspreken, dat er eene verzekering te regelen is, waarbij de uitkeering op f 1 per dag gesteld en de termijn van uitkeering ver lengd zal kunnen worden. In Maagdenburg heeft men de werkloozen- verzekering op eenigszins andere wijze in gericht. De zaak is daar opgedragen aan de zieken fondsen. Toegegeven moet worden dat deze regeling eenige voordeelen biedt. De inkomsten bestaan daar uit de premies van de verzekerden, uit bijdragen van de ziekenfondsen en uit eene subsidie van de gemeente. Daar de ziekenfondsen wekelijks hunne boden de bijdragen der leden laten ophalen, heeft men gemeend, dat deze beambten tegelijk de premies zouden kunnen innen, hetgeen bovendien dit voordeel opleverde, dat de premies dan geregeld betaald worden. Bijdragen van de ziekenfondsen meende men met recht om dezen reden te mogen vragenVan werkloosheid lijden de zieken fondsen dikwijls groote schade. Door onvol doende voeding, kleeding en woning ontstaan vele ziekten of althans hebben vele ziekten grooter vat op menschen, die in dergelijke omstandigheden verkeeren. Worden deze toestanden tengevolge van werkeloozen-verzekering voorkomen, dan plukken daarvan in de eerste plaats de ziekenfondsen de voordeelen. Om deze tn. i. .seldige reden werden bijdragen van deze fondsen geëischt Reeds in een vroeger artikel wees ik op voorziening in de geldelijke nadeelen van werkloosheid in verband met arbeidsbeurzen. Zoo ziet men, dat reeds op vele plaatsen proefnemingen zijn gehouden met gunstigen uitslag. Moge ook weldra in ons land vóór den komenden winter deze zaak in de voor naamste gemeenten geregeld worden, opdat de arbeiders eenigszins beveiligd mogen worden tegen een der schadelijkste gevolgen van het heerschend voortbrengings-systeem, waaraan zij zelf absoluut onschuldig zijn. Gz. Het Uitvoerend Comité vergaderde Don derdag 1.1. Aanwezig waren Van Kuijkhof (S. D. A. P.), Bijkerk (S. D. O. V.), Mevr. Godefroy (Vrouwenkiesrecht), Dallmeyer (Ty pografenbond), Jansen (Bond van Marinema trozen), Reynalda (Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel) en de sekretaris Scheul- derman. Niet aanwezig waren't Werklieden verbond, de Bond van Gemeentewerklieden en de Timmerliedenbond. Enkele opmerkingen worden gemaakt om trent sommige vergaderingen, die op een geheel anderen datum worden gehouden dan den door het Comité vastgestelden. Het Co mité kan dat natuurlijk niet beletten, maar zal voor die vergaderingen ook geen sprekers kunnen beschikken. Ook schijnen voor ver gaderingen op den vastgestelden datum hiel en daar sprekers uitgenoodigd te worden buiten het Comité om. Dit sticht verwarring. Het Comité moet daarom allen sprekers ernstig verzoeken, geen uitnoodigingen tot spreken, die gedaan worden buiten het Co mité om, aan te nemen. De sprekers krijgen van den sekretaris van 't Uitvoerend Comité, Scheulderman, een aahsckrijving, waar ze zullen spreken. In den loop der week waren nog enkele wijzigingen gebracht in de sprekerslijst voor Friesland. Een paar vergaderingen vallen daar weg, maar nu is verder alles voor friesland in orde. Franeker, dat al 2 sprekers had, wilde er nog een derde, Trnelstra, bij hebben. Wanneer dit kon zonder bezwaar voor de andere vergaderingen en Troelstra had er niets tegen, kon dit het comité niet schelen, maar er werd besloten de meerdere kosten voor rekening van Fraueker te laten, daar het Uitvoerend Comité zich anders niet ver antwoord voelde tegenover andere plaatsen. Uit Groningen was bericht gekomen, dat de vergaderingen op ongeveer 25 plaatsen bekostigd zouden moeten worden door het comité en slechts zes vergaderingen op risico, van de plaatselijke vereenigingen belegd werden. Na eenige bespreking word besloten, dat hoe gaarne het uitvoerend comité, ook op zooveel mogelijk plaatsen vergaderingen heeft— dit toch niet meer dan 10 vergaderingen voor zijn rekening kan nemen en dan op die plaat sen, waar geen organisatie is. Het uitvoerend comité moet zich verder houden aan de ver zonden circulaire in de zake financieele rege ling. Het comité kan geen dingen op zich nemen, die het beslist niet kan betalen. De gedelegeerde van den Bond van Gemeen tewerklieden, Lüremans, verzocht in een schrijven, de vergadering voortaan op Zondag te willen houden, daar hij in de week niet kon komen. Zoo 't maar eenigszins mogelijk is, zal aan dit verzoek worden voldaan. Yan de heeren Molengraaff en Kerdijk was bericht gekomen, dat ze om persoonlijke redenen geen spreekbeurten konden aannemen. Uit verschillende provinciën waren meer of minder volledige inlichtingen gekomen. In Gelderland zullen bijna alle vergade ringen belegd worden op risico van de plaat selijke vereenigingenvoor rekening van 't Comité komen slechts 3. Uit andere provin ciën kwamen evenwel de gewone klachten omtrent gebrek aan geld. Alle meewerkende organisaties dienen nog eens goed over te lezen de hun toegezonden circulaire betref fende de financieele regeling. Naar aanleiding van een verzoek om toe zending van 10.000 manifesten, werd opge merkt, dat deze manifesten dienen voor verspreiding tegen den tijd van de vergade ringen en daarom ook dan eerst toegezonden zullen worden. Ook meende het Comité er de aandacht op te moeten vestigen, dat voor de plaatsen, waar organisaties bestaan, deze niet alleen de kosten, maar natuurlijk ook de geheele regeling op zich nemen, dus zorgen voor 't huren van een zaal enz. Aan de aangesloten plaatselijke comité's en vereenigingen zullen lijsten ter inteekening worden gezonden. Het Comité hoopt, dat met deze lijsten goed gewerkt zal worden, opdat er veel geld binnenkomt. De volgende vergadering van 't Uitvoerend Comité werd vastgesteld op Woensdag 23 Juli a. s. Tegen Zondag 27 Juli a. s., des namiddags te één uur, is door den Rotterdamschen Bestuurdersbond, waarbij 42 vak- en alge- meene arbeidersvereenigingen zijn aange sloten, een groote provinciale Openlucht- Meeting georganiseerd. Deze meeting wordt gehouden op het Exercitie-veld aan de Linkerrottekade. Als sprekers treden op 1. J. A. Bergmeyer, Voorzitter van den D'ordtschen Bestuurdersbond.

De Moker | 1902 | | pagina 2