Unie-blaadjes. Alg. Berichten. Ingezonden. zij wil dan zelfs wel eens den schijn aan nemen alsof daarmee iets slechts wordt werteld van den godsdienst. Dit nu weer spreekt de Vorwarts. Deze haalt het feit aan, dat in Katholieke streken de sociaal democratie geen belangrijk succes behaalt, maar voegt daaraan toe, dat de godsdienst daar niets mee te maken heeft, maar wel de verschrikkelijke domheid en verdierlijking die in Katholieke streken heerschen. In Duitschland zijn 20 millioen Katholieken, 35 millioen Protestanten. Van de 104 moor denaars waren 56 Katholiek, 48 Protestant. Bij de 20 millioen Katholieken het getal mishandelingen 44.804, bij de 35 millioen Protestanten 45.535. Het getal zware mishan delingen 341 Katholieken, 275 Protestanten. Deze getallen spreken voor zich zelf, we behoeven er niets aan te voegen. Tot nog toe heeft ons nog geen Unie blaadje bereikt. We vestigen er toch de aandacht op, dat in die blaadjes voorkomt de bewering, dat de sociaaldemocaten zich verklaard hebben tegen alle scholen, die niet neutraal zijn en dat, als de soc.-dem. de macht kregen, geen enkele school met den bijbel meer mocht bestaan. Wij vestigen er de aandacht op, dat dit een leugen is. Hoe dit samen gaat met vroomheid Mis. De gewezen trappist Frech zou te Dordrecht de bekende onthullingen doen over meneer Willebrordus uit het klooster te Tilburg. Hij had, evenals hier, biljetten doen aanplakken, ter aankondiging waar en wanneer hij spreken zou. Nu liet de burge meester die biljetten met krantenpapier -overplakkeu en misschien wel tegen de bedoe ling in, had zijn daad dit gevolg, dat toen de vergadering plaats had het aantal nieuws gierigen zóó groot was, dat honderden moesten worden teruggestuurd. Zouden dergelijke plakvermaken eigenlijk wel met de waardigheid van 'n burgemeester strooken Als we in de gelegenheid zijn zullen we 't eens onderzoeken. We hebben 'n goed adres. C. Op de Zondag 11. gehouden huishoudelijke vergadering van de Ned. Tabaks en Sigaren- bew. Bond afd. Schiedam, werd besloten tot aansluiting bij den Schied. Bestuurdersbond. Precies afgepast. Den 4en Juni is bet besluit gevallen, dat de gemeente-werk lieden onder de noodige beperking drie vrije dagen kunnen verkrijgen met behoud van loon. Omdat de zomer al 'n endje voorbij is, Kunnen er voor dit jaar niet meer dan twee overschieten. Zeg nu maar eens, dat er van boven af niet vaderlijk gezorgd wordt voor de arbeiders, 't Is echt Schiedamsch Zondagsrust. „De Eendracht", Bar biers- en Kappersbond, heeft Zondagsrust ingevoerd. Toch niet geheel. Toch zijn de barbiers verheugd. Het staat in een ingezonden stuk van den voorzitter. Die vreugde wordt eenigszins vergald, omdat twee leden geroyeerd zijn, niet, omdat zij geen Zondagsrust ivilden, maar door het niet meewerken van hun klanten. Daardoor konden zij geen besluit nemen. Nu zijn die twee leden verstoken van hulp bij ziekte en verdere voordeelen, die de vereeniging aan biedt. O, Eendracht, Eendracht, moeten nu uw leden vallen als slachtoffer? Dat is toch een averechtsche uitwerking van het vakvereenigings-leven. Begrijpt ge niet, dat die paar klanten de slachtoffers moeten zijn? Wat beduidt anders uw vak- vereeniging Copartnership. Aan de arbeiders in het algemeen en de typografen in het bijzonder. Kameraden Reeds geruimen tijd bestond bij de gezellen der drukkerij „Excelsior" te Amsterdam het plan over te gaan tot het stichten eener drukkerij op den grondslag van het copart nership. Een plan daarvoor werd uitgewerkt en neergelegd in de ontwerp-statuten. Het was nu verder het wachten op een geschikte gelegenheid om te kunnen beginnen. Iets, wat wij reeds geruimen tijd van te voren zagen aankomen, en nu zijn beslag kreeg, deed steeds zijn plan onuitvoerbaar blijven. Onze drukkerij moest worden een volkomen arbeidersdrukkerij. Zouden wij uitvoering gaan geven aan de stichting onzer drukkerij en den arbeiders uiteenzetten de samenwer king onzer maatschap, dan waren wij over tuigd, dat de arbeidersvereenigingen met volle symphatie ons in ons streven zouden helpen. Wij voorzagen, dat dan verschillende klanten der drukkerij aan ons de voorkeur zouden geven en zoodoende er weer veel haat en tweedracht zou gezaaid worden. „Excelsior" heeft nu gelikwideerd en dus bestaat die vrees, hier boven geuit, niet meer. De gezellen der drukkerij togen er op uit en zjjn nu zoover gevorderd, dat financi eel en moreel de stichting zoo goed als verzekerd is. Mocht het niet gelukken de tegenwoordige drukkerij over te nemen, omdat de menschen, die met het afwikkelen der zaken belast zijn, van de gezellen meer zouden verlangen, dan in de gegeven omstandigheden er voor besteed mag worden, dan zullen de gezellen een nieuwe drukkerij oprichten, wat mogelijk is, doordat bijna alle klanten bij de gezellen blijven. Onze drukkerjj zal op de volgende grond slagen berusten. Alle meerderjarige gezellen worden deel hebbers (arbeidsvennooten) tegen het storten van een aandeel, groot vijf gulden, na voldaan te hebben aan de bepalingen in statuten of reglement neergelegd. Dat is onder meer lid zijn van zijn vakvereeniging, een proeftijd doormaken van drie maanden, van goed zedelijk gedrag zijn, enz. Alle arbeidersvereenigingen kunnen tot de coöperatie toetreden, tegen een aandeel groot f 25. Hierdoor zal de drukkerij komen in het bezit der vereenigingen en gezellen. De werklieden beheeren de zaak, de vereeni gingen zetten hun afgevaardigden in het bestuur, waardoor dus de drukkerij komt onder controle der arbeidersvereenigingen, die naast de gezellen het meeste belang hebben bij een richtige exploitatie van de zaak, opdat zij prompt en net hun werk geleverd krijgen. Maar er is nog een voornaam punt, waar om het voor iedere vereeniging plicht wordt tot de combinatie toe te treden. Een groot percentage der winst wordt bestemd voor de arbeiders beweging. Hierover hebben de aan deelhouders te beschikken op de jaarlijksche algemeene aandeelhoudersvergadering. De winst wordt als volgt bijvoorbeeld ver deeld 60 pCt. is voor de arbeidsvennooten (de gezellen). Dit krijgen zij niet in handen, maar hiervan wordt het geleende geld afbetaald. De winst word daarom voor hun vastgezet op de winst-spaarbank der vennootschap. Heeft nu een gezel f 100 dan krijgt hij een obligatie a f 100 van den geldschieter. Zijn op deze wijze alle geleende gelden ingelost, dan gaat de uitloting der aandeelen gewoon haar gang. De gezel, die dan weer het eerst f 100 heeft, krijgt dan een obligatie van een mede-vennoot. De eigenaar ontvangt daar voor dan geen f 100, maar slechts f 25, de overige f 75 worden gestort in de kas der vennootschap voor uitbreiding of steun aan andere dergelijke inrichtingen. Bij overlijden of uittreding geldt dezelfde bepaling. De zaak komt dus in handen der werk lieden en is toch nooit hun eigendom, want ieder nieuw gezel heeft direct dezelfde voor deelen. 5 pet. is bestemd voor het bestuur. 10 pet. voor altruïstische doeleinden, als ziekenpot, pensioenfonds, enz. der gezellen. 25 pet. voor de arbeidersbeweging. De werktijd zal 9 uur zijn, en verminderd worden zoo spoedig als blijkt, dat dit kan. Het loon mag niet lager zijn, dan neerge legd is in de loonregeling van het congres der grafische vakken. Onze drukkerij zal dus worden een inrich ting voor en van de arbeiders. Het is dus plicht der arbeidersvereenigingen toe te treden en van de werklieden om ons individueel te steunen. Vooral de typografen zijn hiertoe in staat. Zij hebben zoo nu en dan nog wel eens een stukje drukwerk. Laat men daarmede ons bevoordeelenieder typograaf die ons druk werk bezorgd krijgt 10 pCt. der bruto ont vangst. Men werkt tevens mede om zooveel mogelijk typografen een onafhankelijk bestaan te verzekeren. Typografen die zooveel werk aanbrengen dat zij er geregeld aan kunnen arbeiden, worden in de combinatie opgenomen, als zij voldoen aan de bepalingen der regle menten. In plaatsen, waar men zooveel drukwerk heeft, dat er gevoeglijk een drukkerij kan opgericht worden, zal door ons gaarne een filiaal worden gesticht Voor de arbeiders beweging staan we steeds klaar. De leden der vereenigingen van de moder- ne-arbeidersbeweging hebben ons nu te steu nen en te zorgen, dat, wanneer eerdaags circulaires hunne vereeniging bereiken, men besluit door het nemen van een aandeel a f 25, (op gemakkelijke wijze te voldoen) me dedeelhebber te worden en het drukwerk bij hun eigen drukkerij te doen vervaardigen. Het is van het grootste gewicht, dat de Nederlandsche arbeidersbeweging bezit een eigen drukkerij. Gewetensdwang-. In het reeds vroeger door ons besproken Nieuwsblad voor Schiedam en O. hangt tegen woordig 'n nieuwe specialiteit z'n wijsheid te luchten. Hij teekent f f. Of 't eigenlijk wel 'n ander is, dan het heerschap dat vroeger het Nieuwsblad behoofdartikelde we willen 't gelooven, maar weten doen we 't niet. Echter onze ekonomist, verscholen achter die twee geheimzinnige f f, heeft in het jongste no. voor de 'k-weet-niet-hoeveelste- keer het optreden der Fransche regeering tegen de roomsche scholen onder handen, en schreeuwt moord en brand over wat daar, in dat land der vrijheid bij uitnemendheid, zooals-i Frankkrijk noemt, geschiedt, 't Schijnt een waar vriend der vrijheid te zijn, althans nu de vrijheid der roomschen wordt aange tast of hij voor alle sekten met dezelfde maat meet, behoeven wij nog voorshands niet te gelooven, althans bij de groote vrjj- heidsberooving door den katoenbaron Van Heek is-i zoo stil geweest als 'n muis. Trouwens dat gebeurde ook in Nederland, en onze pershelden willen wel 'ns 'n enkele maal oneffenheden in den socialen spiegel zien als 't in 'n ander, nooit als 't in eigen land voorvalt. Maar hij begint: Er zijn menschen, die roepen, hard roepen, ja schreeuwen voor vrijheid, gelijkheid en DE GEZELLEN VAN „EXCELSIOR".

De Moker | 1902 | | pagina 3