Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Bsrichf aan de Postabonnees. 't Begint al te werken. No. 29. Zaterdag 13 September 1902. 2e Jaargang. Amsterdam IX. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal j j- vooruitl)etaling. franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. BUREAU van ADMINISTRATIE ea REDAKTIE NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Slakken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a.s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Den abonnees buiten Schiedam wordt ver zocht, het abonnementsgeld voor het loopende kwartaal ten spoedigste per postwissel toe te zenden. Men bedenke hierbij, dat bij vooruitbeta ling het verschuldigde moet worden voldaan. Allen, die in spanuing den strijd in dit district hebben gevolgd, hebben gehunkerd naar den uitslag. De organisatie voor de propaganda en de verdeeling der werkzaam heden vervulde de tegenstanders met 'n ge voel van bewondering, dat. zich openbaarde in 'n spijtigen toon in verschillende organen. 't Is een heete campagne geweest en nu den uitslag... wat 'n enorme voldoening voor onze partijgenooten in dat district, voor allen, die met onvermoeiden en onverflauwden ijver tot aan den laten vooravond van den ge- wichtigen dag hun propaganda bleven voeren. Wat 'n opwekkende kracht is er uitge gaan van het levende woord, wat 'n stroom van prikkelende opwekking is gevaren door heel het district. 1020 stemmen méér zijn uitgebracht dan bij de verkiezing in 1901. Wat 'n berg van vooroordeelen is in deze campagne verzet, wat verheldering is geko men in de inzichten. Zoo'n stormloop ver vult ons alom in den lande met nieuwen moed, met verhoogden strijdlust. Wat 'n schitterend resultaat hebben onze keurtroepen bevochten. De uitslag der verkiezing in 1901 was als volgt Christelijke partijen1532 Liberalen1289 Soc. democraten877 Yrijz. democraten 799 De uitslag van nu Bijleveld (Chr. partij)1645 Gerritsen (vrijz. dem.)864 Pierson (lib.)959 Troelstra (soc.-dem.) 2049 De volgende week de eindbeslissing. Nog enkele dagen van inspanning. Daartoe gelooven wij onze partijgenooten in staat. Deze strijd is 'n heerlijke opwek king geweest ook voor hen, die van verre stonden, 't Is een roep aan de twijfelachti- gen, aan de vermoeiden, aan de terneerge- slagenen door het dagelijksch klein gedoe Sociaal-democraten, de toekomst is ons Er zijn menschen, die zich verbeelden, dat uit vereenigen niets dan kwaads geboren wordt, 't Spreekt van zelf, dat zulke men schen vijanden zijn van 't vereenigingsleven, dat zij zullen bestrijden al wat organisatie is, met hand en tand. Dat is natuurlijk hun r- cht. Alleen getuigt het van niet veel inzicht. Het vereenigings leven is niet té keeren. Dag op dag gevoelen de .arbeiders, dat zij machteloos staan tegen over het stelsel, waaronder zij lijden. Dag aap dag gevoelen de arbeiders, dat het zóó ni.et goed is, niet goed kan zijn. Dag aan dag zien zij, dat zij allen hetzelfde lot onder gaan, dat 't op den een alleen wat zwaarder drukt dan op den ander. In fabriek en werkplaats worden zij uit gebuit, dat ligt in den aard van het kapita listisch stelselde concurrentie perst den ïaatsien zweetdroppel vüoi den laagst moge- lijlcen prijs uit hun lichamen. Daarbuiten, in de maatschappij, worden ze gedrukt door de maatregelen van de bestuurders, die vast geroest zitten in hun klasse-inzichten, die zwaar gaan van de belangen van 't bedrijf, van den handel, van 't geloof, van de orde. Het wachtwoord van de patroons in de werkplaats is „Houden, wat je hebten in de maatschappij„Houden, zooals 't is!" Dat zijn voor de bezitters en regeerders mooie lenzen, waarnaar gemakkelijk te han delen is. Maar de arbeiders weten zich de slachtoffers Het eenige middel om in 'n andere positie te komen is De macht van de klasse te stellen tegenover de macht van de klasse. De bovenliggende partij, de kapitalisten-klasse met z'n aanhang, is alreeds georganiseerd, heeft zelfs de geweldmiddelen tot haar beschik king. De arbeiders zijn pas bezig, zich te organiseeren. Zij moeten 'n macht ivorden. Hun pogingen toit organisatie worden tegen gewerkt, want allen de macht der arbeiders wordt gevreesd, 't Geloof is de groote scheids muur. Maar in fabriek en werkplaats wordt gedreigd en ook geslagen met de honger- zweep. Die hanteeren de patroons, erger nog, die hanteeren de arbeiders zelf. Hoe dat mogelijk is Wel, door het stelsel van minst slecht, minder slecht en slechtst betaalde baantjes. In de branderij b.v. gaat dat rijtje van den meesterknecht tot den zifter. De meester knecht staat het naast bij den patroon en moet zien dat hij op dat plekje blijft. Hooger kan hij niet. Hij moet daarom den patroon in 't gevlei komen en zich met dezen keeren tegen de organisatie van de overige arbeiders. Er zijn natuurlijk uitzonderingen op dezen regel. In de Frankenlandsche laan staan naast elkaar drie branderijen van den heer G. W. Ham. Zatermorgen meldt zich een der werklieden ziek. Hij gaat naar den dokter, die hem van een mankement aan zijn oog verlost en komt 's avonds zijn loon in ont vangst nemen. De meesterknecht voegt hem toe, dat hij niet meer terug behoeft te komen. De arbeider vraagt, wat daarvan de reden is. „Ja, ik heb geen zin meer in je," luidt het antwoord van den meesterknecht. „Ik heb 'n ander voor vast aangenomen." Wij weten niet, of die arbeider lid is van den Bond van branders- en distillateursknechts, maar is de verkeerde zin van een meester knecht reden genoeg, de vader van een gezin broodeloos te maken. Weet de patroon van zoo'n eigenmachtige handelwijze Of hebben we hier te doen met een slag van de honger- zweep wegens straf tot deelneming aan ver- eeniging Wanneer de meesterknecht het volgende eens overweegt, zal hij misschien tot inzicht komen, dat zijn plaats is naast de arbeiders, dat het zijn plicht is als lid van de arbeiders klasse, mee op te trekken tot verbetering van den toestand. In de drie branderijen van genoemden patroon worden gestookt 18 bak. Er werken behalve de meesterknecht: één machinist, drie onderknechts, drie ketelbazen drie derde-mannen en drie zifters. Het gezamenlijk weekloon, aan die 14 menschen uitgekeerd, bedraagt f 139.— hon derd-negen-en-dertig gulden. Daarvan gaan 3 X 6 f 18 af voor den meesterknecht, zoodat er f 121.overschieten voor 13 ar beiders. Een gemiddeld loon van f 9,31 bijna. Zetten we daartegenover de volgende cijfers. De heer Hontman betaalt in 'n bran derij van 6 bak aan 5 man 60 gulden, ge middeld f 12.gulden per week.* Per bak is dat 10 gulden. Naar denzelden maatstaf zou de heer Ham dienen te betalen 18 X f 10 f180. - aan loon. Het is slechts f139.— dat is f41.per week beneden dit bedrag. Die cijfers spreken, en ieder arbeider, meesterknecht of niet, zou het zich tot een eer moeten rekenen, voor zijn medearbeiders het loonpeil te helpen verhoogen. De ver- eeniging zal weldra uitwerken het punt van program: Éénheid van loonstandaard. Dan zullen meerdere en nauwkeurige gegevens de oplossing van deze kwestie gemakkelijk maken. DE MOKER De Administratie. Wanneer in deze branderij het loon van den meesterknecht wordt afgetrokken, bedraagt het ge middeld loon der overige werklieden f 10.75, dat is fl.44 boven de f9.31 in de branderijen van den heer Ham.

De Moker | 1902 | | pagina 1