Protestantsche belangen? Coöperatie-De Groot. Allen naar Utrecht! Kroinme-ruggeii- tentoonstelling. Wij behoeven niet te herinneren aan die dagen van spanning enz. enz. dat het gevaar geweken en Zij voor ons be houden was. Gerust stonden wij het geliefde pand tijdelijk aan het buitenland af Nou, als dat non niet smakelijk gezegd is 't Is te begrijpen, wat 'n koningsweelde iemand moet bezielen, om van zoo'n uitdruk king te bevallen. Het slotstuk begint „Maandag zullen wij luide verkonden.... D'r is geen mensch wezen luisteren bij 't redactie-bureau. Er waren, veel ossen op de markt. Even voorstellen De Nieuwe in gala. hoon Harer vaderen nationaal dundoekverslonden bulletins bui tengewone spanningdierbaar kost baar glorierijk feesttonen jubel zangen tranen en zuchten beider vurigen en gemeenschappelijken wensch Leve De scherpzinnige lezer raakt natuurlijk in vuur bij dit uittreksel. Ieder vaderlander kan daaruit twee kolommen dichten. De Niemue was goed, hoor De Zondagsbode heeft zich wederom tevre den gesteld met eenige sobere dichtregelen van geen Oliekruikje maar daaronder komen nog sierlijke strofen voor als„Dei- Koningin gewjjd" en „Haar, Telge van Nassau." Enfin, we kunnen nu onze geestdrift weer opbergen totdat we nu... en... dan... nog eens flink... toonen... dat we bereid zijn. De arbeiders weten misschien nog niet, wat dit voor belangen zijn. Wij ook niet, maar de „Zondagsbode" heeft het er over in de rubriek van „Nabij en van verre." Die zal het dus wel weten. „Protestantsche ar beiders, Katholieke arbeiders", Protestantsche belangen, Katholieke belangen?" Och, wat is die „Zondagsbode" toch 'n vreemdeling in Jeruzalem. Bij verkiezingen worden de anti revolutionaire schaapjes naar het katholieke hok gedreven, vanwege de algemeen Chris telijke beginselen, zie je. Dan beveelt dominee per strooibiljet den katholieken candidaat aan en dan wordt er gezwegen over protes tantsche belangen. Dan heet het weer „Recht, Plicht en Orde," of God, Koningin en Vader land, en dan gaat alles op 'n hoopie en dan zwijgen alle belangen, behalve die van den geldzak. Zulke ondervindingen hebben de arbeiders hier in Schiedam, en ze worden ééns wakker. Er zijn arbeiders-belangen en daarvoor vallen alle verdere overwegingen weg. Maar wat eenvoudig in de protestantsche belangen-beschouwing overal door heen kijkt, is de dominee, de protestantsche dominee, die antipathiek is jegens de katholieke kerk met haar leer en organisatie. De geschiedenis is aldus „Kort geleden werd te 's Hertogenbosch een vereeniging opgericht, genaamd de Hanze, die zich ten doel stelt, de Room- sche beginselen zoowel in het bijzonder als in het openbaar leven te verspreiden en de belangen van de Roomsche nering doenden te behartigen. Thans is zij druk bezig overal afdeelingen te stichten. Slaagt deze vereeniging en daaraan valt wel niet te twijfelen, dan zal het gevolg daarvan zijn, dat menige protestantsche zaak ondermijnd en doodgedrukt wordt." Ziehier, waar 't om gaat. Het gaat om de zaken. De Katholieke organisatie staat onzen dominee borg, dat er niet valt te twij felen, of de zaak slaagt. Maar wij vragen waar blijft het geloof, het koog-heerlijke ge loof? Waar is het geestelijke, dat voorop gaat? Er moet nu een protestantsche vereeniging gesticht worden, voor protestantsche zaken. En dan volgt „Het Roomsck-Katholicisme wordt ech ter, dat vergete men nimmer, het best in beginsel bestreden met het zwaard des Geestes, de banier des Evangelies, den Bijbel Waarom dan toch Is er niet wat anders en beters te bestrijden Of heeft dominee het ware geloof alleen De arbeiders zullen zich door zulke rede neeringen niet in de luren laten leggen. Als het om zaken gaat, leeren zij wel die zelf te behartigen. Dominee moest zich niet met den wereldschen rompslomp bemoeienen Salomo was een wijs man, die veel goede dingen gezegd heeft, waar het pas gaf. Onder stadsnieuws lezen we in de Schied. Cour. van Zondag, dat mej. N. Asperen- v. d. Velde in 5 a 6 wekelijksche lessen, geschiedenis, strekking en praktijk der coö peratie, besloten met lichtbeelden, zal be handelen. Een bakkerij voor bovengenoemde coöperatie is aangekocht voor de som van f 9500.—, wat met de installatiekosten enz. wel gauw een bedrag zal maken van f 12000. We zijn benieuwd naar den naam dier coöperatie en óók of er soms nog bijgevoegd zal worden „Arbeiders Als dit het geval is, heeft deze coöperatie zeker de meest koopkrachtigen tot leden, ge tuige de f 12000.Als dit niet het geval is, en dat moet wel, wanneer we f12000. aankijken, waartoe dient dan deze coöpera tie. Voor leerschool? Om te bewijzen, dat er met geld iets begonnen kan worden Toch niet om de arbeidersbeweging te steu nen. De bestuurdersbond is zelfs onwaardig om in de termen te vallen. Wij denken er over welke inrichting hier ter stede dan wèl „algemeene volksbelangen" meent te dienen. Voor aanmelding tot deelneming aan den cursus moet men zijn in het Volkshuis of bij een van de dames en heeren, verder ge noemd. Dat typeert ook al weer dien licht beelden-cursus en heel het coöperatie-gedoe van die zijde. Niet aanmelding bij één van de commissieleden, ja, bij één, den heer de Groot. De overige vier, werklieden, worden niet genoemd, wel dames en heeren met goed klinkende namen buiten de arbeiderswereld. Men zegge nietDie zitten niet in 't bestuur van 't Volkshuiszij zijn het, die de coöpe ratie in handen hebben, of hangt die cursus niet samen met de reclame? Zondag 11 September, des morgens te zeven uur, varen van het Oude Hoofd bij het Maasstation te Rotterdam twee booten naar Utrecht voor de meetinggangers. Het aan tal bezoekers van de meeting schijnt groot te zullen worden. De berichten uit verschillende plaatsen van ons land doen het beste hopen. Amsterdam en Rotterdam schijnen het grootste aantal bezoekers te leveren, ook, omdat van daar de reisgelegenheid gemakkelijk en goedkoop is. Voor vijftig cents worden te Rotterdam kaarten verstrekt. V oor ons, Schiedammers, is de gelegenheid niet moeilijker. Ook wij kunnen, als wij willen, met dezelfde booten en voor den zelfden prijs mee als de Rotterdammers. Do Schiedammers behoeven zich slechts te vervoegen bij A. Godschalk, Oosterstraat 70, en Zaterdagavond van acht tot elf uur aan „Constantia", waar kaarten voorhanden zullen zijn. Gezamenlijk kunnen de Schied amsche deel nemers dan Zondagmorgen naar Rotterdam wandelen. Schiedamsche arbeiders, toont u flinkDe kosten zijn te gering, om daarvoor thuis te blijven. Als één man getuigd voor uw goed recht! Laat zien, dat Schiedam ook haar plaats ingenomen heeft in de rij der steden, die een groot aantal georganiseerde arbeiders in haar midden heeft, een groot aantal vrouwen en mannen, die weten, wat zij willen, die weten, waarvoor zij strijden. 't Is een treurige waarheid, dat de verhou ding van menschen tot menschen in deze maatschappij de oorzaak is, dat een deel fier rechtop gaat, als heerschers, 'n ander deel zich kromt, als slaven. Wie geld heeft of op 't kussen zit, heeft de macht, en wie 'n brandkast of 'n zetel mist, kan zich gehoor zaam krommen. Dat kan hij, maar 'tis niet noodig. Gelukkig groeit onder de zich or- ganiseerende arbeiders óók 'n gevoel van fierheid met 't begrip van de macht, die zij vertegenwoordigen. Dat gevoel doet ook hén rechtop gaan, tot groote verontwaardiging van de heerschers. Er is hier 'n vertooning gehouden, die in de plaatselijke bladen getiteld is„De Se renade," maar in den grond van de zaak is het niets anders geweest dan 'n tentoonstel ling van het slaafsche element onder onze burgerij. De heer Visser is vijf-en-twintig jaren raadslid geweest, 't Is nu eenmaal de gewoonte zoo'n gewichtige gebeurtenis niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De heer Visser is liberaal, en is beserenadigd ■door een onderafdeeling van den R. K. Volks bond, door een christelijk fanfare gezelschap, door de muziek der d.d. Schutterij en door „Het Vaderland Getrouw." Bij verkiezingen vindt de heer Visser altijd een tegenkandidaat over zich van de R.-K. Kiesvereeuiging en nog een van diverse christelijke richtingen, bij zijn herbenoeming tot wethouder 'n paar weken geleden stemde de clericale meerderheid niet op den heer Visser. Maar de heer Visser is méér dan raadslid. En 't is niet voor het raadslid Visser, dat de St. Caecilianen, zangers van den R.-K. Volksbond, den rug krommen. De heer de Draak, directeur, liet dit duidelijk uitkomen in een korte toespraak: De hulde heden aan U gebracht, zegt spr., is bijzonderlijk aan „St. Caecilia" aangenaam, omdat die behoefte heeft te getuigen van haar erkentelijkheid voor de groote welwillendheid en hulpvaardigheid die Gij, mijnheer Visser haar zoo duidelijk en zoo herhaaldelijk hebt betoond. De vereeniging „St. Caecilia" brengt U haar dank daarvoor en beveelt zich ook voor de toekomst in uwe hulp en steun aan." Daar zit 'm de knoop. En de overige sprekers vertelden in meer of minder dui delijke bewoordingen hetzelfde. Deze serenade heeft niet gegolden „den openbaren persoon" G. Visser, maar den particulier, den be schermheer, den milden gever enz. aan ver schillende onschuldige vereenigingetjes. De heer Jordaans sprak den wensch uit dat de bede zooeven door zijn gezelschap in tonen opgezonden, mocht worden verhoord en het den heer Visser nog vele jaren ge geven moge zijn te blijven arbeiden tot wel zijn der gemeente Schiedam.

De Moker | 1902 | | pagina 3