Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. SO. Zaterdag 20 September 1902. 2e Jaargang. De Katholieke Kerk. TROONREDE. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal -j? j franco per post 20 cent j 3 V00ruithetalm9- Losse nummers 1 cent. NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stokken voor 't eerstvolgend nnmmer moeten niterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. i. De 20e eeuw is in Europa begonnen in het teeken der kerkelijke reactie (terug werking). De clericale partijen, geleid en gedrild door hun geestelijken, maken zich overal op om aan diezelfde geestelijken de macht in handen te spelen. En die macht- beluste geestelijken, die bewust of onbewust den rol spelen van handlangers van het kapitalisme, hebben den treurigen moed het voor te stellen, of zij ter eere Gods en ter bescherming van het christelijk geloof zich met deze wereldsche zaken bemoeien. Het liberalisme is onmachtig gebleken, den vooruitgang der tijden te volgen. Arm aan krachten, arm aan inzicht, sterft het den roemloozen dood van een afgeleefde vlieg, van een uitgebloeide bloem in den aschketel. Het clericalisme maakt daarvan natuurlijk gebruik om zijn duisternis-aanbren gende vleugelen over de christenvolkeren uit te spreiden. Bevorderaar van onkunde, domheid en huichelarij, tracht het de geesten en gemoederen der menschen in te kerkeren in een kerkgraf. Maar de onweerstaanbare kracht van het alle duisternis overwinnende idealisme der sociaaldemokratie spot met het donkere gedoe van het clericalisme. Ze legt er onbarmhartig den geesel over en ranselt met ongenadige kracht de maskeradepakjes tot franje, lang voordat ze „oude plunje" zijn geworden. Men dient intusschen zijn clericale broe deren behoorlijk te kennen om ze goed te kunnen aanpakken. Dan onderschat en over schat men ze bovendien niet. En dan kent men de wondbare plekken. Wij zullen beginnen met de katholieke kerk, een alleraardigste organisatie met een kunstig samengesteld geraamte van geestelijke advi seurs. Het meest bewonderenswaardige daar van is wel, dat ze met zulk een verbazende slimheid heeft partij weten te trekken van de domheden en lichtgeloovigheden en angsten en krachteloosheden van zoovele menschen. Zonder die zou ze moeten voortleven in onbeduidendheid. De christelijke kerk is volstrekt niet zoo oud als het christendom zelf. Jezus sprak tot wie hem hooren wilde„wie ooren heeft om te hooren, die hoore." Zijn aanhangers te organiseeren, daaraan heeft hij nooit ge dacht. Een kleinen kring van 12 (elders wordt van 70 gesproken) had hij om zich heen verzameld, maar daarin bestond niet het minste kerkelijk verband. Na zijn dood verspreidden zij zich zelfs. Later 'vormde zich te Jeruzalem een christelijke gemeente, geheel berustende op gelijkheid, gelijkge rechtigdheid en vrijwilligheid, waarmee na tuurlijk iedere organisatie was buitengesloten. Andere steden van Palestina en later ook buiten het heilige land zagen soortgelijke gemeenten ontstaan. Van een onderlinge samenhang of eenig kerkverband was geen sprake. In den loop der 2e eenw begon er eenige organisatie te komen. Tot nu hadden alle gemeenteleden volkomen gelijke rechten ge had ieder kon het woord nemen, ieder kon het avondmaal bedienen, ieder mocht doopen, enzHet waren volkomen gelijkgerechtigde „broeders", levende in een volledig anarchis tisch samengaan. Toen de gemeenten grooter werden moest men wel tot een zekere regeling overgaan. Alleen de oudsten mochten toen da verschillende werkzaamheden in de ge meenten verrichten. Langzamerhand gingen die ondsten over tot een regelmatige ver deeling der werkzaamheden. Een van hen kreeg de opperleiding, werd de „boven de anderen geplaatste", de episcopns, de bis schop. Op het einde der 2e eeuw hadden alle grootere gemeenten deze aanvangs- organisatie bereikt. Van een samenwerking of samenvoeging der verschillende gemeenten was toen nog geen sprake. Die samenvoeging begon eerst later en ontstond voornamelijk door Let overwicht dat de grootere gemeenten uit den aard der zaak over de omliggende kleinere kregen. De „opziener", de bisschop, uit de grootere gemeente had grooteren invloed, stond hooger in aanzien dan de opziener der kleinere gemeente, kreeg daardoor een zeker over wicht dit was het begin van een verschil in rang. Hiermee was de eerste grondslag gelegd voor een kerkverband, berustende op het overwicht van de grootere gemeenten over de kleinere en van de bisschoppen der grootere over de bisschoppen der kleinere. Met deze vormingen ging de 3e eeuw voorbij. De Koningin heeft uitgesproken de volgende Mijne Heeren Uit ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde Mij betoond te inniger aan Mijn volk verbonden, ben Ik in Uw midden verschenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen De betrekkingen van Nederland met de andere Mogendheden bleven wat zij waren, en behielden ook dit jaar haar zeer vriend schappelijk karakter. De terugslag van eene elders uitgebroken crisis was voor het scheepvaartverkeer na- deelig. Overigens bleef de toestand van Handel en Nijverheid bevredigend en gaf de Landbouw geen ongunstige uitkomst. Op het gebied van den Arbeid is wat bemoedigt, maar ook wat blijft roepen om verbetering. Wanoogst in eenige residentiën op Java maakte krachtig hulpbetoon van Gouverne- mentswege noodzakelijk. Zoo hier te lande, als in de koloniën en overzeesche bezittingen kweten Zee- en Landmacht zich met toewijding van hare roeping en gaf het corps van burgerlijke ambtenaren Mij alleszins reden tot tevreden heid. In het nieuwe zittingjaar zal een reeks van wetsontwerpen bij de Staten-Generaal worden ingediend. Zoo zal uwe medewerking worden inge roepen tot gedeeltelijke wijziging van de Provinciale- en de Gemeentewet, tot meer dere vrijmaking van het hooger- en middel baar onderwijs, tot inperking van den vaccine- dwang, tot meerdere ontwikkeling van het hooger- en middelbaar vakonderwijs, tot regeling van de pensionneering der bijzondere onderwijzers en van de weduwen van alle onderwijzers, alsmede tot vervanging van de Arbeidswet. Voor de betere ineenschakeling van de verschillende deelen van het onderwijs, en de wijzigingen die te dien einde in de onder wijswetten zullen zijn aan te brengen, is het Mijn voornemen eene Staatscommissie te benoemen. Ter bekrachting van de onlangs alhier gesloten overeenkomsten betreffende onder werpen van internationaal privaatrecht zullen U ontwerpen worden voorgelegd. De indiening van wetsontwerpen betref fende het houden van loterijen, het arbeids contract, het bewijs in burgerlijke zaken en het notarisambt, alsmede tot herziening van enkele punten in de militaire strafrechts pleging kan dit jaar worden verwacht. Tot afschaffing van de staatsloterij zal een wetsontwerp bij U inkomen. Voor de gedeeltelijke herziening van de wetten op de Personeele en de Vermogensbelasting en voor nadere regeling van het suikervraagstuk en de bankkwestie zal Uwe medewerking worden ingeroepen. Wets voor drachten tot regeling van de land- bonwvertegenwoordiging, van het telegraaf- en telefoonwezen, van het rivierrecht, van bevloeiingen, alsmede van opsporing van delf stoffen door den Staat, zullen U nog in dit zittingjaar bereiken. Zoodra door het Koloniaal Bestuur van Suriname de noodige stappen zullen zijn ge daan, om den spoorwegaanleg naar het Lawa- gebied en het nader onderzoek van dat gebied van Bestuui'swege ter hand te nemen, zal ik U voorstellen om dit werk, dat Ik noodza kelijk acht, van Rijkswege te bevorderen. Veel zal in dit zittingjaar van Uwe inspan ning gevorderd worden. Ik reken daarbij op DE MOKER BUREAU van ADMINISTRATIE en RE RAK TIE

De Moker | 1902 | | pagina 1