Dg Uitslag. „Voorwaarts." Uwe toewijding aan de zaak van het Vader land, en bid U toe dat God de Heere Uwen arbeid met Zijnen zegen krone. Ik verklaar de gewone zitting derStaten- Generaal te zijn geopend. Wij hebben ook dit gewichtige staatsstuk laten afdrukken. De Nieuwe houdt er 'n beschouwing bij. Hij zou wel niet bang wezen, de troonrede nl. maar„Toch wordt er nog veel gezegd in dit belangwekkend staatsstuk, dat geheel den stempel draagt van hem, die 't dei- koninklijke Majesteit op de lippen legde." Nou, 'n smakelijk zinnetje, waarin de Nieuwe de werkzaamheid der koningin gelijk aardig typeert. Verder kondigt de troonrede (meer dere) onderwerpen aan, die door nagenoeg alle partijen met voldoening en instemming zullen worden begroet. Ja, de socialen, hé. Arbeiderspensioneering of arbeiderskiesrecht, daarvan geen woord. Gemist wordt ook 'n enkel woord over de stamverwante broeders in Zuid-Afrika, gemist ook 'n woord over de werkloosheid, waarvoor hier en elders in den lande zoo- velen in de weer zijn geweest. De arbeiders komen kaal weg. Patrimonium heeft stof voor z'n volgend congres. Dr. Kuyper sprak eertijds„Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht." De dagen en nachten schijnen aanmerkelijk langer geworden te zijn. 't Is nuWacht op hun daden,! De woorden hebben we ge hoord. Eeeds vroegtijdig waren Donderdagavond tal van partijgenooten en geestverwanten in „Constantia" bijeen, wachtende op den uit slag van den strijd. Eindelijk, even acht uren, daar kwam het lang verwachte tele gram. Algemeene spanning. Het ging open. Nu kwam het. Bijleveld gekozen. Stemmen: Hè, neen, dat is een grap, niet waar? Maar 't bleek de waarheid. Troelstra gevallen tegen den anti-revolutionairen candidaat. Na dere bijzonderheden ontbreken op dit oogen- blik nog, maar dit ééne feit staat vast. Niet zal dit jaar de man in de Kamer komen, die 'n geweldig strijder is tegen clericale domperij, tegen 't wegmoffelen van arbeidersbelangen, de man, die den juisten greep kent, die 't stereotype vroomheidsmom bakkes rukt van de kapitalisten-tronie met duivelenlach, die helscher wordt bij de ont maskering voor het gansche arbeidende volk. Wederom heeft de reactie gezegevierd. De reactionnaire meerderheid in de Kamer is versterkt met 'n nieuw lid. Nogmaals kunnen de arbeiders overdenken de woorden„Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht." De strijd bakent zich hoe langer hoe scherper af, sociaal-demokraat of niet sociaal-demo- kraat, dat is de zaak, waar het voor ons om gaat. We kunnen veilig en wel aannemen, dat de liberalen het gewicht in de schaal hebben gelegd. In de Grondwet kwam al zoo iets aan 't licht, met 4 tegen 4 stemmen besloten tot onthouding, maar er bleek toch uit, wat er broeide. Ze hebben in IX hun liberale bour- geois-koppen geschud, ze hebben al wat liberalig was, verloochend, ze hebben neer gezeten in stille, liberale berusting, ze hebben het restantje liberale beginselen zitten ver- leeren, zij zjjn van nu versteend. Er is gesproken van dooddrukken der liberale partij, maar ze is al zoo na verwant aan de reactionnaire massa, dat ze daarin zachtkens wordt opgelost. Toch is deze strijd geen ontmoedigende geweest. Opnieuw is bewezen, wat het resultaat bij onze inspan ning wezen kan. „Algemeen Kiesrecht" blijve de leus. Dit recht speciaal zal het wapen der arbeiders zijn. Partijgenooten te Schiedam, de periode die in Amsterdam ge weest is, moet voor ons nog komen. Zorgt, dat de toekomst u bereid vindt D'r is hier 'n koekebakkersvereenigiug 'n goeie hoor't Is 't er ééntje van bazen, dat wil zeggen, bakkersbazen of te wel patroons. Die menschen hebben 'n broertje dood aan uitbuiten of afbeulen, neen maar, als zij daar van hooren, loopen de tranen langs hun koekebakkerswangen. 't Benne ook broodbakkers, o, zulke bazen Schiedam kan er van gewagen, zulke heerlijke lekkernij als ze altijd verkocht hebben. En nu komt er brood van 'n coöperatie, nu weet je 't nog zooveel te beter. Dan kan bij het hunne niet halen. Die coöperatie is voor de men schen dus niet erg, dat schrijven ze zelf in een ingezonden stukje in de Schiedamsche Cour., dat is 'n fatsoenlijke, die krant wel te verstaan. Die is als geknipt voor bazen van 't Koekebakkersgild. Onder dat stukje staat als onderteekening Het Bestuur der Schiedamsche Bakkersver- eeniging, afdeeling van den Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond. 't Is geen klei nigheid. Maar we zijn eens wezen informee- ren en wat bleek? Dat noch de Secretaris van de bedroefde Koekebakkers, noch de voor zitter, van dat schrijven iets afwisten. Toch staat er onderHet Bestuur enz Maar is het niet de plicht van zoo'n fatsoenlijk blad, eerst eens te onderzoeken, voor het „buiten verantwoordelijkheid" iets opneemt? Om op onze koekebakkende schrijvers in de Schiedamsche terug te komen: We had den ze al veel eer verwacht. We kun nen veilig zeggen, dat het er enkelen ge weest zijn, die 't niet langer konden verkrop pen, dat die Coöperatie zulk slecht brood verkocht en daarom naar de pen grepen, om hun medeburgers 'n pleizier te doen en de arbeiders in dienst der coöperatie óók. Maar begrijpen deze geniale koekebakkers niet, dat ze zich in de kaart laten kijken 't Kleinste kind in Schiedam kent de aller eerste reden van hun geschrijf. We hebben deze koekverkoopende bazen nog niet in werking gezien ter jbevordering van de belan gen der arbeiders in het bakkersbedrijf, en toch is daarvoor tijd en gelegenheid genoeg geweest, voor dat er van de Coöperatie sprake was. Maar nu zijn ze in 'ttouw. Ze hebben 't over de Coöperatie „Voorwaarts" der S. D. A. P. Hun eigen knechts hebben altijd gewandeld in overvloed van vrijen tijd, hun vak was hun een uitspanning en hun loon was hun een rijkdom. Daarom konden zij zonder bezwaar hun blik wenden ter Coöperatie, 't Was voor hun eigen deur zoo schoon. En daar werd gewerkt twee-en-twintig uren. Al weder kennen wij niet de bron, waaraan zich deze koekebakkende onder zoekers laafden, maar aan 't allerbeste adres n.l. bij de arbeiders zelf, was van zoo'n werkdag niets bekend. Nu zullen wij niet zeggen, dat deze patroons leugenaars zijn, maar 't zijn koekebakkers. Eeeds na de eerste week van 't bestaan der Coöperatie schreven wij, dat 'n heel nieuw in te richten zaak maar niet zoo in 'n vloek en 'n zucht op de poot staat. De een wil zus brood, de ander zóó, de één wil 't op dézen tijd, de ander op dien, maar 't is bekend, de welwillendheid van 't meerendeel der leden hielp al spoedig over die bezwaren heen. Maar er waren er nog méér. Aanvankelijk was gerekend op één arbeider in 't bedrijf, maar na drie dagen reeds was 't debiet zoo toegenomen, dat dit een misrekening bleek. Toen kwam arbeider no. 2. Die moest de straat leeren, óók al weer in 'n vloek en 'n zucht. Dat gaat evenwel niet zoo spoedig. Dit weten de koekebakkers misschien? De eerste drie dagen wijdde bovendien nog 'n commissielid z'n gansche vrije dagen aan de coöperatie. Dat kon nu niet meer. Eu onder- tusschen groeide de vraag naar brood al maar aan: krop, melk- en waterbrood. En al spoedig, in de derde week, stonden de arbeiders voor het feit, meer dan tweemaal zooveel te moeten bakken, dan de rekening was. Nu mogen koekebakkers tegen zoo'n over stelping in eens raad weten, 'n gewoon brood bakker krabt zich wel eens achter de ooren. En de oplossing van die kwestie kostte, helaas, meer dan 'n tienurigen arbeidsdag, zoodat er dagen geweest zijn van 18 uren. O, groote koekebakkers, die 'n bestuur zijt, dat gebeurt in geen audere bakkerij? Toen nu Zaterdag jongstleden 'n noodhulp zijn intrede deed, moest er 5 maal zooveel ge bakken worden dan de eerste rekening was, werd er weer 18 uren gewerkt, met nacht arbeid, helaasen er was nog brood te kort. Nu echter zitten de mannen er in na deze lijdensperiode en als de koekebakkers nu goed hebben opgelet, zullen zij hebben waar genomen, dat de arbeiders werken van 6 of 6V2 uur 's morgen tot 6 uur 's avonds, alzoo 'n twoMf-urigen arbeidsdag met schaft tijd zonder nachtarbeid. Maar nu Zaterdag zien de vakmannen van de coöperatie nog geen kans, het zonder nachtarbeid te klaren, maar wij vertrouwen, dat het óók wel zal komen. Of weten de koekebakkers al raad Naar 'f loon kunnen zij ook informeeren; 't is nog lang niet, zooals gewenscht is, maar alle begin is moeielijk. Maar toch werken honderden brandersknecht niet dagen, maar al jaren hun 18-urigen dag met nachtarbeid, zonder het ooit tot een loon van f 12 a f 14 per week te brengen. O, voor de arbeiders- werkende-koekebakkers, waarom zijt gij niet eenige jaren vroeger uit uw slof geschoten Maar de coöperatie „Voorwaarts", door de arbeiders-zelf gesticht, is 'n doorn in het oog van vereenigde koekebakkers. Zij rekenden de arbeiders en hun beweging voor niets. Dat ze beconcurreerd worden door de nog steeds naamlooze, kapitalistische ambtenaren etc. coöperatie-de Groot, vinden ze lastig, maar begrijpelijk. De arbeiders-coöperatie moet uit den aard der zaak vol gebreken zijn. We kennen dat. Toch zal de tijd leeren, dat de solidariteit der arbeiders best 'n stootje velen kan. Nu de leden mèt het bestuur en het per soneel der bakkerij over de lijdensperiode heen zijn, zullen zij zich te nauwer bij de coöperatie betrokken gevoelen. Nog steeds neemt het ledental toe. Zij, die lid wenschen te worden, kunnen zich aan melden aan de bakkerij „Oude Kerkhof" 7. Zij hebben de verplichting, een aandeel te nemen, groot een Eijksdaalder, die in ter mijnen betaald kan worden door b.v. elke week tien centen te storten. Tevens is bij de bakkerij de winkel, waar brood verkrijgbaar is. Alleen de leden hebben stem in de zaken, zoodat die zich op de eerstvolgende verga dering kunnen uitspreken over den moeielijk doorworstelden aanvangstijd, die zelfs de aandacht heeft getrokken van ronddolende koekebakkers uit naam van 'n vereeniging. Tot zoolang „Voorwaarts." Natuurlijk heeft de burgerlijke pers aller wegen munt geslagen uit het klein gedoe van onze onbekende koekebakkers, maar zal zij ook nu de ware toedracht der zaken over nemen? Wij twijfelen. Intusschen is de laster campagne geopend. We zijn benieuwd, wat nog volgen zal.

De Moker | 1902 | | pagina 2