Drandersknechts. Apollo. De inlandsche lastercampagne. Amstsrdamschs Bestuurdersbond. Dat er geen geest zit in de jonge vereeni ging, zal moeielijk beweerd kunnen worden. De zaken worden aangepakt. De inwendige' aangelegenheden marckeeren al vrij goed 'n voorloopige regeling tot inning van de contributie is getroffen, het convoceeren der leden enz. wat bij de snelle, uitbreiding der vereeniging nog al moeieliikkeden met zich brengt. Alle leden zullen zich evenwel beijve ren, in dit opzicht het voorloopig bestuur zooveel mogelijk tegemoet te komen. Ze weten, dat de goede werking der vereeni ging óók afhangt van tal van zulke klei nigheden. Een derde vergadering is uitge schreven en de opkomst belooft alweer grooter te zijn dan den vorigen keer. De geest is wakker. Vergeet niet, man nen, dat de grootste vijand van dien geest 'n andere Is de geest van den alcohol. En indien er één duivel is, die je van uur tot uur in de verzoeking brengt, dan is het voor zeker de duivel met z'n dunne beentjes en opgeblazen paars hoofd. Op deze vergadering zal een vast bestuur worden gekozen en zoo mogelijk, proefbla den van de statuten en het reglement wor den verstrekt. En dan, op ter verbetering van uw toestand De katholieke Volksbond heeft nog niet veel succes van z'n scheurmakerij. Denkt er om, arbeiders, uw vijanden hebben méér leuzen dan God. Vaderland en Koningin Er is er nog één, die ze alleen voor zich zelt houden. Zij is dezeVerdeel en lieersch. Zoekt evenwel niet, naar wat u kan verdeden, maar naar wat u vereenigt. De godsdienst verdeelt u, maar het streven naar een beter samenleving, waarin de religie u veredeld en vermooid kan tegenstralen, vereenigt u. En gij zijt de stof, waaruit die samenleving moet worden opgebouwd. Het vereenigingsleven zal u ontwikkelen en ge schikt maken voor de groote rol, {die gij hebt te vervullen. Er worden u op besloten vergaderingen kinderachtigheden verkocht als deze: „Wat die socialisten willen, gebeurt toch niet, maar wat wij vragen, zullen we gedaan krijgen." Kijk, met zulk geklets laat gij u niet meer afschepen, niet waar Leest anders maar eens de geschiedenis na uit den vorigen „Moker". Menschen, die zóó tot u spreken, verslijten u heusch voor al te onbenullig. En wanneer gij aan zulke voorgangers vraagt, of zij zoo iets op 'n openbare vergadering willen verdedigen, let dan op hun antwoord, 't Is bekend, niet waar, dat vijf maanden geleden de Brandersknechts van den R K. Volksbond aanzegging kregen, dat de zaak uit was en nu? Nu is hij ineens niet uit. O, nou zal-cl-i weer zoo hard gaan werken. Larie Als gij zelf niet begonnen waart, was 't ding dood gebleven. Maar ze moeten nu wel, want die socialisten zijn ons vóór ge weest, zoo heette het. Wat 'n geluk, dat die de Volksbonden noodzaken, óók wat te doen. Het punt van 't programma „het betalen van onkosten van gebroken werktuigen door den patroon" wordt deze week weer eens mooi geïllustreerd. In de branderij van den heer v. d. Schouw, op de Schie, had een gistzifter het ongeluk, den tol door de zift te drukken. Van den man werd geëischt, dat hij de aangerichte schade zou vergoe den. Deze man verdient het vreeselijk loon van f 4.—, zeggeVier guldens per week, vierhonderd centen. Dat is op zich zelf al een bespotting, maar te willen vergen, van dit bedrag nog werktuigen te onderhouden, gaat de perken te buiten. Zou de heer v. d. Schouw van dezen onmenschelijken eisch afweten Tegelijk met de Vergadering van nu, Zater dag^ is er ook een uitgeschreven door den R. K. Volksbond. De oproep van die geschie denis-Zondag in den officierentuin heeft geen resultaat gehad, en op voorbeeld van den Schied. Bestuurdersbond, zijn nu strooibiljet ten verspreid in elke branderij. Zelfs in der. gelijke kleine dingen wordt nu den arbeiders tegemoet gekomen. Dit is toch al een goed teeken. Vroeger was een bekendmaking vol doende of werd tenminste voldoende geacht, 'twas maar voor de brandersknechts, doch nu worden ze al een strooibiljet waardig geacht. 't Is al weer 'n kleine bijdrage tot het doorzien van den toestand. Alleen, als de arbeiders zelfstandig zich gaan vereenigen, komt er 'n beetje gevoel in bij de lieeren, dat ze wel iets zouden kunnen. Arbeiders, in welke vereeniging gij ook komt, blijft zelfstandig, bepaalt, regelt de zaken door 't uitbrengen van uw meening, van uw stem. 't Is de vraag, of dat zal kunnen in den R. K. Volksbond. Tot nog toe is 't tegen deel bewezen. Twee werklieden zijn gedegradeerd. Waar om Omdat ze niet tegen hun werk bestand waren, volgens baas Smit. Ze waren stoker voor f 13.per week. De een is sjouwer gemaakt voor f 10.per week en schijnt sterk genoeg te zijn om vaten van 7 a 800 Kg. mee te helpen rollen. De andere is ge plaatst in de perskamer, waar de arbeid werkelijk lichter is. Is deze handelwijze eigendunkelijk, weet de directie hiervan. Of waren er andere, die de f 13.beter gegund waren. Arbeiderswaar is uw organisatie, om zulke dingen te onderzoeken Gij allen staat anders aan dezelfde lots- verwisseling bloot. De Schiedamsche arbeiders-coöperatie is, dank zij de koekebakkers, nu in ruimen kring bekend. Doch al meer en meer blijkt, dat ook binnen de gemeente tal van laster lijke praatjes in omloop zijn. In de eerste plaats over het personeel, dat niet voor zijn taak berekend zou zijn. De eerste bakker heeft zich daarom gewapend met een getuigschrift van zijn laatsten patroon, waar hij drie jaar als meesterknecht werk zaam is geweest. Dit getuigschrift ligt voor ieder belangstellende ter inzage. Trouwens, de leden weten het, kunnen het weten, dat dit voor hen niet noodig is. De waar spreekt voor zich zelf. Maar wij vragen ons af: „Zijn al die lasterpraatjes soms het wapen van den mid denstand, waarmee de zaak der arbeiders bestreden moet worden 't Is wel diep treu rig. Wanneer de vijanden van de coöperatie zooveel ten nadeele weten te zeggen, laten zij dan 'n openbare protestvergadering be leggen. Daar kan ieder hooren, wie iets heeft en wat er hapert. Klachten over be zorging enz. kunnen gericht worden aan 't bestuur. Een klein briefje is voldoende. De leden weten nu hoe de zaak in elkaar zit. In de vorige week is onder de werkzaam heden door een belangrijke reparatie aan den oven verricht moeten worden, wat ook natuurlijk aanleiding heeft gegeven tot meer werk (droogstoken) en onregelmatigheid in de bezorging. Eerst Maandag den 15en Sept. is geregeld gewerkt en wij gelooven, dat ieder lid dit ondervonden heeft. De komische kant van de zaak is, dat enkele bestuursleden 'n voorwerp van aanval zijn voor de ledëh. 't Is voor die menschen bepaald een onderneming, over de straat te gaan of op vergaderingen of meetings te komen. De menschen hebben goed brood, velen verzekeren, zoo goed, als ze 't hun leven niet gehad hebben, maar volgens som migen schijnt het nog en nog beter te moeten. We kunnen zeggen het brood is van uit stekende kwaliteit, maar die vindt 't korstje te hard, die te zacht, die moet bepaald zulk melkbrood hebben, die wil volstrekt nooit geen bewijs van houtskool aan de korst zien enz. enz Wij vinden dat streven naar de volmaaktheid zeer prijzenswaard, er ligt zoo iets in opgesloten van „Dit komt nu van de arbeiders en het moet volkomen volmaakt zijn." Maar laat ieder bedenken, dat de hoogste volmaaktheid hier beneden, zelfs door coöperatiebrood, niet bereikt kan worden. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat nieuwe leden zich kunnen aanmelden op het Oude Kerkhof no. 7, waardoor zij tevens de zekerheid hebben, direct brood te ver krijgen. Ook de leden van de propaganda-commissie moeten niet verzuimen, de nieuw aangewor- venen direct aan het kantoor op te geven. Bij de oprichting heeft het bestuur reeds op de bezwaren gewezen, die te overwinnen zouden zijn. Deze lastercampagne hoort er ook bij, maar ons wachtwoord blijft: „Eens er in, altijd er in!" Manifest aan de georganiseerde arbeiders van Nederland. Kameraden, In Amsterdam, aan de Koninklijke Fabriek van Waskaarsen gaat het thans despotischer toe dan waar ook. Veertien arbeiders, waaronder vaders van groote gezinnen, zijn plotseling ontslagen zonder reden van ontslag, omdat ze het waagden goede leden der vakorganisatie te zijn. Nooit heeft een patroon den moed gehad zoo verregaand despotisch op te treden als de directeur der Waskaarsenfabriek. De toe standen aan de fabriek zijn tergend slecht (lees hierover de eerstdaags verschijnende artikelen in „Het Volk") en het feit, dat de arbeiders zich vereenigd hebben, is voor de directie een aanleiding om de besten dezer loonslaven, tot een getal van 14 te ontslaan en aan den honger prijs te geven. Als een der middelen van tegenweer besloot de vakvereeniging de directeuren en hunne handlangers flink te posten. Naar de politie te paard en de agenten, de dienaren der bourgeoisie, achtervolgen de uitgesloten arbei ders en beschermen den tyran. De arbeiders van Nederland, die zoo vaak hunne solidariteit hebben getoond, hebben tot taak deze slachtoffers der vakorganisatie flink te steunen. Het parool van den patroon isWeg met de organisatie der arbeiders, leve het gezag, de tyrannie en de hongerzweep Het parool der georganiseerde arbeiders van Nederland moet zijnLeve de vakorga nisatie, weg met het gezag en de tyrannie, brood voor onze ontslagen makkers Steunt daarom krachtig de slachtoffers der vakbeweging aan de Waskaarsenfabriek te Amsterdam. Leve de solidariteit Voor den Amsterdamschen Bestuurdersbond, S. J. Pothuis, Secretaris. Secretariaat: 2e Jan v. d. Heidenstr. 53. Penningm. J. C. Ceton, Wijttenbachstr. 13. Organisaties buiten Amsterdam kunnen op aanvrage aan het adres van den Penning meester lijsten gezonden krijgen. Men wordt verzocht het geld ten spoedigste op te zenden, daar de nood hoog gestegen is.

De Moker | 1902 | | pagina 3