Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad Van onze wroede Vaderen. No. 32. Zaterdag 4 October 1902. 2e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS 13 cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. bij vooruitbetaling. B1UKAI van ADMINISTRATIE en REDAKTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement be langrijke korting. Stukken voor 't eerstvolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. 30 September 1902. Het is weer een leerzame zitting geweest.... voor de kiezers en andere gemeentenaren. In sommige, toch ook zeer ernstige zaken, wordt met de grootste onverschilligheid gehandeld. In andere wordt veel gepraat, maar op een manier, die öf van verregaande onbekwaam heid of onbekendheid getuigt öf van een moedwillige verwaarloozing der toevertrouw de belangen. En bij dat alles ontbreekt iedere leiding. Een reeks ingekomen stukken en mede- deelingen ging vooraf. Bij een enkele moeten wij een kantte ekening maken. De jaarwedde van den nieuwen directeur der Hoogere Burgerschool blijkt f 3000 te zijn. Maar wanneer is dit pas verhoogde directeurstractement weer verminderd? En wat is dat voor een radelooze raadsonstand- vastigheid? Het is net of ook in die hooge betrekkingen handel wordt gedreven. Mr. W. H. Jansen is begonnen aan de likwidatie van zijn openbare betrekkingen. Hij heeft bedankt als voorzitter der commissie voor de plaatselijke belastingen. Nu, dat werd tjjd. De rest zal wel volgen. In zijn plaats werd met veel moeite de heer G. Visser Bzn. gekozen. Gèk, alles wat dezen erntfesten heer aangaat, kost telkens zooveel moeite! Waarom al die menschen toch zichzelf willen overleven Het adres van den Bond van Onderwijzers werd onbesproken naar de begrooting ver wezen. In plaats nu over de gevraagde kin dervoeding en -kleeding eens een behoorlijke beraadslaging te houden en een behoorlijk besluit te nemen, werd deze zaak reeds nu onder de begrootingsnacktmerries begraven. Wat komen die proletarenkindertjes er ook op aan? Ja, 't is wel beroerd als die honger en kou lijden, maar daar kan de Eaad toch niks aan doen En waar bemoeien die onder wijzers zich mee? Ook het rapport der raadscommissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid en de wijze van verdeeling van het fonds der korenmeterswegers, werd op zijde gelegd en daarmee deze zaak volgens de voorspelling van den heer Westendorp op nieuw op den langen baan geschoven. Dr. Ris deed nog een poging om den raad tot beter inzicht te brengen. De leden luisterden nauwelijks en de burgemeester klopte een nieuw nummer in: „al weer die lui! wat wordt dat taai!" Arme lui, die van zulke menschen afhangen Het rapport van de centrale commissie in zake werkeloosheid werd ook al met een soortgelijke benauwende onverschilligheid be handeld. Het zal in de officieele verslagen van den Gemeenteraad worden opgenomen, en daarmee is ook deze belangrijke en voor de raadsleden onaangename kwestie weer van de baan. De heer de Groot heeft wel naar aanleiding van dit rapport het voorstel gedaan, een gemeentelijke arbeidsbeurs te stichten (als proef, voor één jaar), maar hoe zullen de tallooze werkloozen met hun gezin nen daarvan kunnen eten? Of zal de heer de Groot daarbij voorstellen, om de werkloo zen, die geen werk van de particulieren zul len vinden op de arbeidsbeurs, werk en daarmee brood te verschaffen van gemeente wege? Dit voorstel doet denken aan kinde ren, straatarme proletaren-kinderen, die de mooie sinterklaaswinkels bekijken, waar andere niet-arme kinderen heerlijkheden van daan zullen krijgen. Het werkloos heidsrapport spreekt van 483 werkloozen, waaronder 298 gehuwden met 957 kinderen. Hoeveel meer zullen er dezen winter wel zijn? De Raad heeft niets dan wat officieel mede lijden, een raadscommissie en misschien een arbeidsbeurs voor her over. Dit noemt men in bourgeoisstijl verantwoordelijkheidsbesef. Daarna een serie benoemingen, die ook nu weer enkele merkwaardige woorden en be sluiten uitlokten. Bij de benoemingen van het personeel aan de herhalingsschool voor jongens wilden er 2 maar niet vlotten. Een der voordrachten voor klasseonderwijzer bestond uit de heeren M. Tak en J. G. van Vlaardingen. Bij eer ste stemming staakten de stemmenbij tweede stemming werd de 2e gekozen. Zonderling dat er menschen waren, die dit reeds vóór de raadszitting bleken te weten! toch stond de heer Tak no. 1. Ook de benoeming van den heer Th. van Waart ging niet zonder bezwaren. De heer Honnerlage Grete vroeg, waarom geen voor dracht van 2 personen was ingediend, vooral nu een der sollicitanten, de heer Scheffer, reeds 18 jaar als onderwijzer in handenar beid werkzaam was, en opende hiermee een debat, waarbij niemand ronduit durfde zeggen wat hij meende. Ook de heer Ris niet, die wel tegen deze voordracht te velde trok maar om welke reden ook niet de puntjes op de i's zette, al kon men uit de beraadslagingen toch best opmaken, waar het hem om ging. De kwestie is deze: de arrondissements schoolopziener heeft zonder eenige opgave van redenen alleen den heer Th. van Waart voor gedragen en alleen voor de benoeming van dezen sollicitant de wettelijk-vereischte mach tiging verleend. Nu is deze heer een begin neling, die liefst les heeft gehad van den heer Scheffer zelf, en eerst zeer kortelings zijn diploma kreeg, terwijl de heer Scheffer reeds 18 jaar geleden het toenmaals eenig- bestaande diploma voor handenarbeid ver kreeg en al die 18 jaren met vrucht werk zaam is geweest in dat onderwijsvak. Bij een concurrentie als deze behoorde natuurlijk de heer Scheffer benoemd te worden. Maar blijkbaar had de jongste sollicitant betere kruiwagens en moest hij worden gekozen. Daarom sneed blijkbaar de schoolopziener de kans van benoeming van den heer Scheffer door zijn voordracht af, want „wordt de heer van Waart niet gekozen, dan derven wij de rijkssubsidie voor dit vak f40.— a f50. zeide de heer van Westendorp, wethouder van onderwijs, wel wetende wat zulk een geldargument in den Schiedamschen raad weegt. En om de zaak nog zekerder te kun nen doordrijven, verklaarde de heer van Westendorp, dat hij op informaties was uit gegaan en tot de ontdekking was gekomen, dat de heer Scheffer niet op de hoogte van zijn vak was geblevenhij, wethouder van onderwijs, hoopte, dat dit voor den heer Scheffer een les zou zijn voor het vervolg, enz.Een oogenblik leek het of de heer Ris den Raad uit eerbied voor zich zelf zou gaan bewegen, toen het advies van den a'ron- disements-sclioolopzieuer dat van den districts schoolopziener in te roepen en den heer Scheffer niet zulk een onverdienden hoon aan te doen. Maar de Burgemeester begon de zaak onaangenaam en gevaarlijk te vinden. Een paar hamerslagen. Stemming. Uit was de zaak. Zulk een gebeurtenis is teekenend. Wij hopen, dat dit gevalletje nog zal worden uitgeplozen en de heer van Westendorp ter verantwoording zal worden geroepen over zijn vernederende door geen enkel argument ge staafde kritiek op een verdienstelijk onder wijzer. In ieder geval doen wij dat vast bij dezen. Schande over zooiets! Een klein scènetje. De heer Hazelhof moest benoemd worden als leeraar in het Neder- landsch aan Hoogere Burgerschool en gym nasium. Hij wordt benoemd. De Burgemeester zegt temidden van een halve roezemoezigheid „om zoodra mogelijk in dienst te treden." De wethouder van onderwijs verbeterde: „om den 21sten November in dienst te treden of zooveel vroeger als mogelijk is." Yeel bloed stijgt den armen burgervader naar het hoofd. Hij herhaalt: „om zoodra mogelijk in dienst te treden." De hamer valt. De wet houder gooit zich nijdig tegen zijn stoelleuning. Het voorstel der raadsleden Loopuyt, de Groot en Beukers, om in het havenreglement eenige wijzigingen aan te brengen, waardoor het sleepen in de Schiedamsche wateren zou worden toegestaan (thans is dat verboden indien havenmeester of havencommissie geen ontheffing van dat verbod geven!), dat voorstel werd ten slotte ingetrokken. Uit de ellenlange discussies bleek nóch de nood zakelijkheid van de invoering van sleepen nóch die van de handhaving van het verbod van sleepen. Als men nu met alle geweld 3 uur in de raadszaal wil zitten, waarom laat DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1