Oproeping. De Zondagsbode. klasse mag hier vjeer voor de bourgeoisklasse het tekori dekkenBespottelijk is het zinnetje: „daar zich voor den cursus (nl. voor de hoofdakte) 1902/1903 geen leerlingen hebben aangemeld, wordt deze post voor memorie uitgetrokken". Wij zullen het publiek wel eens vertellen, hoe men toch leerlingen voor dien cursus hij elkaar heeft getrommeld die cursus is ook al een heilig huisje te Schiedam, altijd sinds de bekende ruzies Hoofdstuk IV (plaatselijke belastingen) is opgejaagd met een vermeerdering van f 14119.496 tegen een vermeerdering van f 6838.476 in het vorige jaar. Daar de opcenten op .de rijksbelastingen begroot zijn op een geringere opbrengst van f 530 506 en de vergunningsbelasting op een eveneens geringere opbrengst van f 250.moet de f 15900.hoogere opbrengst van het hoofd stuk kómen uitden hoofdelijken omslag. Iedereen weet, hoe die te Schiedam werkt, op welk een allertreurigste wijze de inkomsten belasting is geregeld Hoofdstuk V (uitkeeringen van het rijk en de provincie aan de gemeente) is f 3662.645 hooger begroot dan het vorige jaar, het gevolg van de vermeerdering der bevolking (het rijk keert f 3.065 per inwoner aan de gemeente uit) en van de hoogere onderwijs bijdragen (ruim f 500,meer voor L. O., f 2000.meer voor M. O. en f 180.meer voor het gymnasium). Hoofdstuk VI (een aantal rommelposten) heeft men f 2175.hooger weten te schatten dan het vorige jaar, maar nog f 668.606 meer dan de werkelijke opbrengst van dit hoofd stuk in 1901. In hoever al die „diversen" waarde hebben, is moeielijk na te gaan. Hoofdstuk VII (buitengewone ontvangsten) heeft slechts 2 posten van beteekenis, de eene van f 100.000 voor een tijdelijke geld- leening ter voorziening in de behoefte van kasgeld, de andere eveneens van f 100.000, de terugontvangst van tijdelijk belegd kasgeld, feitelijk het overschot der leening van 1902. Het restant dier leening zal dus dit jaar worden verbruikt. Uit bovenstaand overzicht komt men dus tot den slotsom, dat men, om tot een begroo ting van inkomsten te komen, die f88051.25 lager is dan voor 1902 en f 46175.05 lager dan de werkelijke inkomsten over 1901, zijn toevlucht heeft moeten nemen, na het opslok ken van het grootste deel van het batig saldo over het vorige jaar, tot een extra- uitkeering van gasfabriek en waterleiding over 1901 ten bedrage van f 7080.—, het opjagen van den hoofdelijken omslag met f 15900.en de verbruiking van het restant der leening van het vorige jaar. Als nu het volgend jaar geen saldo-restant meer is op te slokken, gasfabriek en waterleiding geen extra-uitkeeringen meer kunnen doen (wat na de kostbare bouwerijen zeer waarschijnlijk is), geen leeningrestant meer aanwezig is, en de hoofdelijke omslag, tot het wettelijk maximum van 6 opgedreven, geen gelden meer kan verschaffen, wat zal men dan beginnen In verband ook met die vraag zullen wij nu de ontworpen uitgaven eens gaan beschou wen. Onze algemeene kritiek bewaren wij tot het slot. Het Socialistisch Leesgezelschap te Rotter dam heeft de volgende circulaire verspreid Het Socialistisch Leesgezelschap te Rotter dam, zich ten doel stellend de verbreiding van kennis omtrent het Socialisme, heeft voor den aanstaanden winter eene serie lezin gen georganiseerd, waarin bekende Sociaal- Democratische sprekers eenige der meest belangrijke onderwerpen zullen behandelen. Waar het Socialisme in binnen-en buiten land steeds aan invloed wint is het voor een ieder van belang zich een juist begrip te vormen van hetgeen deze partij nastreeft. Reeds werd toezegging gedaan door de volgende sprekers Dinsdag 14 October. P. L. Tak, over „Ge meentepolitiek." Woensdag 12 November. F. M. Wibaut, over „Kartellen en Trusts." Donderdag 18 December. Ed. Anseele, uit Gent, over „Coöperatie." Woensdag 14 Januari. Mevr. H. Rolant Holst, over „Kapitaal en Handelsproletariaat." Woensdag 11 Februari. Mr. P. J. Troel stra, over „De School en de S. D, A. P." Donderdag 19 Maart. Henri Polak, over „Doel en middelen der vakbeweging." Woensdag 8 April Mr. M. Mend els, over „Historisch Materialisme." Seriekaarten, toegang gevend tot alle lezingen, (minstens 7) zijn verkrijgbaar k f 2.50 bij den Boekhandelaar H. A. Kra mers Zoon, Beursplein en bij ondergetee- kende. Tevens zijn bij ondergeteekende seriekaar ten verkrijgbaar h f 0,35 voor alle lezingen, uitsluitend voor arbeiders en daarmede gelijk te stellen personen. De Seriekaarten zijn niet persoonlijk. Toegang voor elk der lezingen afzonder lijk tegen betaling van f 0,50 resp. f 0,10 voor arbeiders. De lezingen zullen worden gehouden in het Lokaal „Caledonia" aan het Haringvliet N. Z. Nadere aankondiging der lezingen afzon derlijk zal geschieden in het, aan den vast- gestelden datum voorafgaand, Maandagavond nummer van „Het Volk", de „Nieuwe Rott. Courant" en andere bladen. Namens het Bestuur van S. L. A. B. M. VAN CALMTHOUT. Jericholaan 28. Wy kunnen niet anders dan partijgenooten en geestverwanten ten sterkste aansporen, van bovenstaande leesavonden zoo druk mo gelijk gebruik te maken. Men geve zich spoe dig op aan bovenstaand adres en werve zoo veel mogelijk personen aan tot medebezoek. We hebben deze week een pleizierig oogen- blik beleefd, 't Is ons verschaft door de def tige „Zondagsbode." Terzake. De Zondags bode begint z'n rubriek over „Van verre en nabij" aldus: 25 Sept. Er ziju lieden, die kippetjesvel krijgen als ze denken aan een dominé, en die pruttelen vol wrevel, als ze denken aan den troon Niet dat de dominé's hen kwaad doen, of dat de Koningin boos voor hen is, maar zij hebben nu een fanatieken afkeer van gods dienst en gezag. Eeuwenoude ervaring predikt ons echter: een volk zonder godsdienst gaat zedelijk te gronde, en wordt het gezag miskend, de ellen de stijgt ten top. Dat wordt ontkend door de ontevredenen, die een jammerlijk bestaan hebben, want, indien ze lijden, verzwaren zij eigen leed. Wie geen vrede hebben in God, missen allen vre de. Zijn ze daglooners, ze meenen gelukkiger te zullen zijn door meer geld, meer macht, minder werk en minder kruis. Allicht laten zij zich opzweepen, omdat zij niet verstaan, dat achter de prachtigste gevels de bitterste jammeren vaak schuilen. Niet in stand, noch in geld, noch in beperkten arbeid of in uit gebreide genotmiddelen, maar in zichzelf verloochenende, in dienende liefde is geluk te smaken. De lijders op aarde moesten niet bitter worden tegen elkander, als waartoe de sociaal democraten willen verleidende strijd om het bestaan wordt niet verzacht door te strijden tegen elkander, de mensch bedenketijdelijk geluk is slechts mogelijk door het gelukkig maken van anderen. Daartoe leere men God recht kennen, want ons hart is zóó geschapen, dat het alleen in Zijn liefde den waren vrede vindt. Of men dan arbeidt met de spa of de pen, met de schaaf of het net, of men werkt met het hoofd, de hand of de voet, het doet niets af van zijn geluk, want het werk is den mensch een taak Gods, wiens vrede de ziel verheugt, den geest verheft, het leven ver hoogt. Zooals de lezer merkt, krijgen hier de kip- petjesvellige lieden 'n lesje van dominé, die heelemaal geen kwaad doet en waarvoor de Koningin niet boos is. Och, hoe naïef! Zou dominé heelemaal niet weten, bij onzen constitutioneelen regeeringsvorm:... nou, wat zegt dominé... hè, zalig zijn de eenvoudigen, die voorgelicht willen wezen? Zoo iets? Ja, ja, dat dachten we wel. En na z'n koninginne-wijsheid wil dominé nog iets zeggen over de sociaal-demokraten Heel goed, dominéEn voorlichten ook Als- 't-u-belieft. „De lijders op aarde moesten niet bitter worden (u zegt bitter, immers tegen elkander, als waartoe de sociaal-democraten willen verleiden." O ja, dit nu zijn de hei denen, die de Heer liet blijven, om door hen Israël te verzoeken (Rigteren 3 1). Maar moed houden, dominé. Er staat ook geschrevenToen riepen de kinderen Israels tot den Heer, en de Heer verwekte hun een verlosser, Ehud, den zoon van Gera, een Benjaminiet, een man die linksch was. Maar, zoo tusschen de bedrijven door, dominé, hebt u werkelijk wel eens iets ge hoord, van de sociaal-democraten? Hebt u wel eens gehoord, dat zij, op voorbeeld van den Grooten Meester de lijders op aarde willen verbroederen. Neen, niet waar, u zondigt door leugen in onwetendheid. Weet u wel, dat die sociaal-democraten in dienende liefde zooals u gelieft te zeggen, geluk smaken? Hebt u wel eens iets gehoord van solidariteit onder de arbeiders, die gij u wel verwaardigt te noemen: lijders op aarde? Weet u wel, dat dit woord inhoudtdienende liefde, op offering, wegwerpen van eigen ik voor de verheffing van de lijders, stoffelijk en zedelijk? Weet u wel, dominé, dat zulke menschen vrede hebben, zooals u zegt, en vol vertrou wen zijn op de eeuwigheid na een leven van dienende liefde? Neen, hé, die sociaal-demo craten zijn verleiders, die van gelukkig maken niets geen begrip hebben. Maar heeft dominé wel eens opgemerkt, dat hij na twintig eeuwen van woord-chris tendom nog leeft in een omgeving, waar de menschen getrapt worden door de ellenden van alle dag, door de meest vieze ellenden die voortkomen uit gebrek aan brood, uit gebrek aan woning, uit gebrek aan kleeding. Heeft dominé wel eens gemerkt, dat juist die ellenden het dierlijke in den mensch doen overheerschen in 'n alles overweldigende, voortdurende behoefte aan wat het diermenech noodig heeft. Heeft dominé wel eens gemerkt, hoe al die ellenden wegtrappen de zucht naar hooger dingen, hoe die ééne schreiende nood van levensonderhoud de geweldigste duivel is voor de lijders op aarde En waar wij ontevreden over zijn, is over de woorden, altijd de woorden van dominé's, die tevredenheid prediken als deugd en de ellende achter groote spiegelruiten als voor wendsel gebruiken, om over veel massale ellende te zwijgen. Als dominé soms weer komt, laat hij zich dan afvragenWaar is het kemelsvel, dat ik versleet in de woestijn?" En dan zal hij moeten bekennenIk weet veel misschien, maar veel bleef mij verbor-

De Moker | 1902 | | pagina 3