Een woord aan Partijgenooten en Geestverwauten. V oorwaarts. Vlaardingsehe-politie-taktiek. Brandersknechts. Tuinlieden en bloemisten. De winter nadert Onuitputtelijk onderwerp om in den breede te betoogen wat ons, arbeiders, voor de deur staatnóg meer zwoegen, nóg meer ellende, nóg meer getob Wij weten het. Maar 'n volgend maal meer hierover voor 't oogenblik weet ik dat voor ons, bewuste pro letariërs, voor ons, strijdende arbeiders, nog wat anders voor de deur staat'n tijd van leven, van strijd 'n tijd van feller ontbran den, van meer haken naar kracht, ontwik keling, van meer propagandamaken voor onze idealen, 'n tijd van zaaien van het zaad van het Socialisme dat gedijen en opschie ten zal en vruchtvoortbrengen mits wij ons slechts de moeite getroosten willen van te zaaien. Partijgenooten en geestverwanten Ik roep u opop tot schoonen, heerlijken arbeid op tot geestdrift, vol werken op tot de propaganda voor ons idealisme Ieder werke naar zijn vermogen niemand blijve werkelooser is voor ieder wat te doen. De handen aan den ploeg allen Een van de schier ontontbeerlijkste mid delen tot propaganda is wel een zangkoor. Reeds lang is de behoefte er jaan gevoeld liefhebbers waren d'r wel, doch 't kwam door verschillende omstandigheden niet verder dan tot naamteekenen op 'n stukje papier. Dat 's wel al heel ver maar toch nog niet ver genoeg. Nóg 'n stapje asjeblieft, vrinden Komt allen, mannen en vooral ook gij, vrouwen en meisjesdie de longen 'n weinig oefening gunt die aan de voort- soezende, vertrapte massa, door woord nóch geschrift te bereiken, in de ooren donderen wilt van ander werken, streven en leven; van verheffing, verademing uit de daag'lijk- sche sleur en beslommering komt Zondag 12 October, 's morgens half elf (precies) in „Constantia" en laat ons eens beproeven wat we vermogen. Heusch, ons aantal is sterk genoeg als de wil er is zeker groot genoeg 0111 een Zangkoor op te lichten dat klinkt als 'n klok. Nu eens geen uitvluchtenvindt deze op roeping maar zoo beroeid als je wilt, maar komt! Niet mooi vinden en wegblijven asje blieft! Als ge lage contributie wilt, komt; als ge die en die in 't bestuur wilt, komt; als ge dit of dat zus of zoo wilt zien inge pikt, komt We wachten allen, mannen, vrouwen en meisjes Op voor de propaganda Op voor het Socialisme Colibri. Naar wij vernemen, is op de huish. ver gadering van de arbeiders-coöperatie „Voor waarts" door de leden toestemming ver leend aan het bestnur, het bedrijf uit te breiden. Wat vooral 'n verblijdend verschijn sel mag heeten, is, dat de arbeiderswijk bij uitnemendheid de Gorzen, een groot afzet gebied is en dat dit zich nog voortdurend uit breidt. Door de toestemming der leden bestaat nu uitzicht, dat aan de talrijke aanvragen, die bijna dag aan dag inkomen, weldra zal kunnen voldaan worden. Op deze vergadering werd ook de afgeloopen campagne besproken en 'n tweede verblijdend verschijnsel mag genoemd worden, dat de overgroote meer derheid luchtig was heengestapt over de aanvankelijke bezwaren. We kunnen daaruit het gevolg trekken, dat niet de menschen coöpereeren uit lust tot coöpereeren, maar dat ze zich bewust zijn waar 't om gaat. De arbeidersgroep trekt zich samen om 'n vast puntdie groep weet, dat dit een stevig steunpunt is, waarop een vleugel van het sociale gebouw kan worden opgetrokken. Tot uitbreiding werd vooral besloten met het oog op den werktijd en nachtarbeid, 't Is wel te begrijpen, dat juist de brandersknechts het verwoedst gekant waren tegen den nacht arbeid. Zij kennen de zegeningen daarvan aan den lijve. Zoo'n element in de coöperatie is '11 voort durende oppositie tegen uitbreiding der gren zen. Intusschen is nachtarbeid den laatsten dag der week bij de huidige inrichting nog noodzakelijk. Ook de bezwaren wat betreft de bezorging zullen opgeheven worden bij de voorgenomen uitbreiding. 't Blijft natuurlijk zaak voor de leden, de propaganda zooveel mogelijk voort te zetten. Het aantal, waarop te rekenen valt, ook in moeielijke omstandigheden, moet zoo groot mogelijk gemaakt worden. De zaak der arbei ders moet zich voortdurend uitbreiden. Stil stand is achteruitgang, maar bij den groei der beweging beschouwen we die mogelijkheid buitengesloten. Leden kunnen zich aanmelden aan de bakkerij Oude Kerkhof 7. Ten slotte kunnen we nog meedeelen, dat ook de financiën reden tot tevredenheid geven en zal weldra den lsten November blijken, dat ook in dat opzicht de arbeiders een krachtigen steun bij hun beweging zullen hebben in de coöperatie. En met trots zullen zij er op wijzen, dat die steun verkregen is door hun trouwe samenwerking. Arbeiders, uw plaats is in de arbeiders coöperatie „Voorwaarts". Leden, op voor de propaganda. Niet gerust, eer de „Voor waarts" alle arbeiders omvat. Al meer dan een jaar wordt van hier uit gecolporteerd met Het Yolk in het naburige Vlaardingen, de laatste vier maanden zeer geregeld des Zaterdagsavonds. Zoo ook ver leden week den 4den October. Toen werden onze mannetjes op den schouder getikt door '11 gehelmde dienaar van 't gezag, en ver zocht, eventjes op 't „bero" te komen. Er werd proces-verbaal tegen hen opgemaakt wegens 't overtreden van een verordening op het venten. Die verordening dateert van 31 Oct. 1901, Gemeenteblad no. 209, en is 'n eenig artikel, 't Luidt aldus „De elders woonachtige, die binnen deze gemeente op straat of aan de huizen eenige waar te koop aanbiedt, die hij in mars, mand, tasch of dergelijke of wel los met zich voert, moet voorzien zijn van een door of namens het bestuur zijner woonplaats uiterlijk drie maan den te voren afgegeven bewijs van inge zetenschap en van een door den commissaris van politie dezer gemeente (Vlaard.) uiterlijk tien uren te voren afgegeven verklaring, dat hem dit bewijs vertoond is. Nalatende deze verklaring op eerste vor dering van de politie aan deze te vertoonen, wordt hij gestraft met een geldboete van ten hoogste drie gulden enz. Wie nu dezen Vlaardingschen commissaris van politie '11 verstandige kerel vindt, handig in z'n optreden, die moet het maar zeggen. De goeie man laat elf maanden lang 'n verordening overtreden, en in plaats, dat hij zich na zoo'n termijn van niet-plichtsvervulling maar heel koest houdt, laat-i de niets kwaads vermoedende colporteurs bespringen en als 'n prooi naar z'n commissariaal hol, alias „'t bero," sleepen. 'n AVijs man had gerede neerd: 't Zijn kalme ïwoners van Schiedam, dat is me bekend, l^at ze hun gang gaan. Ik ben daarmee gedekt." Maar door genoemde inpikkerij blijkt nu klaar de elfmaandige slabakkerij van dezen commissaris. Wie nu 't meest de dupe wordt van de historie, staat te bezien. Politieverordeningen schijnen nu eenmaal gemaakt te worden, om de commissarissen erin te laten loopen, adres de postenorder te Amsterdam. Aan onze colporteurs den raad, hun bladen op 'n klein karretje te leggen, dan vallen ze buiten de letter van de Vlaar- dingsche verordening. Wanneer ze dan wat Mokers meenemen, kunnen ze gelijk roepen, dat ze de wijsheid van deu Vlaardingschen commissaris bjj zich hebben, welke zóó zwaar weegt, dat die per as vervoerd moet worden. En bij 't heengaan der commissaris bedanken voor z'n hulp bij de propaganda. Dat is solidair. Spiekman hield Zaterdagavond een voor dracht voor de talrijk opgekomen branders knechts. Onderwerp: vakorganisatie. Spreker zette de gevolgen der concurren tie uiteen, voor de patroons, maar ook en vooral voor de arbeiders. Hoe door de onder linge concurrentie de arbeiders zelf hun loon- standaard omlaag drukken, hoe dit verschijn sel het meest valt op te merken daar, waar de arbeiders ongeorganiseerd waren. Zoo werd duidelijk, wat de vakorganisatie in dit opzicht voor de arbeiders tengevolge heeft. Aan de organisatie de plicht, den minimum loonstandaard vast te stellen. Alleen door goed vereenigd te zijn, kunnen de arbeiders dezen ook handhaven. Daarna kwam aan de beurt de beroemde tevredenheid en het burgerlijk gesnap, dat rijkdom nog geen geluk betee- kent. Daartegenover staat, dat het bezit van voldoende inkomsten en de zekerheid van dit bezit, tal van ellende voorkomt, dat bij de ellenden of smarten, die door alle menschen geleden worden of kunnen worden, voor den arme nog altijd komt bovendien: de ellende van de armoe. Ten slotte betoogde spreker in den breede, dat voor het bereiken van deze dingen het geloof der arbeiders niet in den weg stond. Niemand was aanwezig om een der punten te bestrijden. Ook niet één van de menschen, die het den arbeiders zoo duidelijk weten te maken, dat het geloof voor hen de hoofdrol speelt in dit aardsche leven. Hoe zou dat toch komen? Van bevriende zijde ontvingen wij het bijvoegsel tot de Ned. Staats-Crt. ,no. 228 behoorende, inhoudende statuten van de ver- eeniging van tuinlieden en bloemisten „Schie dam", afdeeling van den algemeenen Bond. Wij nemen over art. 2. De ver. stelt zich ten doel om langs ordelijke en wettige wegen alles aan te wenden, wat strekken kan tot verheffing van den werkman in zedelijke waarde en verhooging van zijn stoffelijke welvaart. Art. 3. Zij tracht dit doel te be reiken door: a. het oprichten van een vak bibliotheek b. het houden van voordrachten en lezingen en het bespreken van onderwerpen, het vak en de vaktoestanden betreffende c. het streven naar betere arbeidsvoorwaar den d. het zich aansluiten bij of samen werken met vereenigingen, comité's of per sonen die zich de behartiging van de belangen der arbeidende klasse in haar geheel of van groepen, langs wettigen weg ten doel stellen j e. het verstrekken van uitkeering aan de leden in de gevallen te bepalen bij h.h. reglement of door de ledenvergadering. Wij hopen spoedig te vernemen, dat deze afdeeling zich op grond van beide artikelen, zal aansluiten bij den S. B. B.

De Moker | 1902 | | pagina 3