Coöperatie. Kindervoeding. Ingezonden. Pakhuis „De Nederlander" heeft ook al een batig slot, f 830.de laatste raads zitting heeft bewezen, dat dit pakhuis nog geheel anders zou kunnen worden geëx ploiteerd Gemeentereiniging. Treffend is de staat van loonen; eerst 21 arbeiders a f9 per week, dan: 1 urinoirschoonmaker a f 7.per week, 1 baggerman a flO.per week, 4 koolaschschoppers met eigen vaartuigen a f9.75 per week, 3 afvalschoppers a f 2.10 per praamvracht en 8 baggerlieden a f 0.35 per M3 baggerwerk. Die eene baggerman en die 8 baggerliedeneigenaardig. En wat een loonen! Schutterij. Wij schrappen aan onder in komsten, de post „boeten" f 100.—, onder uitgaven de post „provoost- en vervolgings- kosten" f 15.rest dus f85.batig saldo uit schutterszonden. En nu nog even het „Verslag" van het onderzoek in de afdeelingen van den Ge meenteraad, met de „memorie van antwoord" van het stedelijk ministerie. De inhoud is nog onbeduidender dan de omvang. Het is duidelijk, dat èu B. en W. èn de Raads leden allen met angst en beven de treurige financiëele omstandigheden van Schiedam tegemoet zien. Door schrapping hier en schrapping daar tracht men nog aan zijn angst eenige voldoening te verschaffen. Maar de heele zaak maakt den indruk, dat men wel begrijpt erin te zitten maar niet begrijpt hoe eruit te komen. En als men dan daarbij ziet, hoe de meeste pogingen om zich te redden geschieden ten koste van de arbei dende klasse, ten koste van het proletariaat, dan mompelt de sociaaldemocraat met een ingehouden woede tegen de onverantwoor delijke klassedomheid der bourgeoispartijen „juist wat wij altijd voorspellen, de burger partijen graven hun eigen graf, verzinken in de modder van hun eigen slooten, zij loopen nog op het proletariaat, maar het is niet ver meer dat dit er zich onder uit zal werken Ten slotte een kleine onjuistheid hersteld, een onjuistheid die het gevolg is van de duidelijke en regelmatige inrichting der begrooting. Bij het tractement van den concierge der H. B. S. dient een latere schoonmaakpost te worden opgeteld, die bij den concierge van het gymnasium niet afzonderlijk wordt vermeld. Daardoor wor den de verhoudingen dezer traktementen anders en niet zoo onbillijk als wij aanwezen. Het spijt ons, maar wij moeten nog ééns spreken over den geachten heer de Groot. De schuld ligt niet aan ons, maar aan de wegen des heeren de Groot, .die onzen weg aanhoudend kruisen. We weten nu dat deze heer 'n coöperatie naloopt, dat half Schiedam al in beweging is geweest over dat gewichtige feit, dat de statuten in de Staatscourant verschenen zijn, met 164 leden het bestuur, en dat de heer de Groot niet zou coöpereeren, of er moesten er 200 zijn. Maar wij stemmen direkt toe, dat het met 164 ook wel kan. Den 3den October verschijnt een circulaire met dit motto Door betere arbeidsvoorivaarden en zuivere winstverdeeling verbetering der ar beider stoestanden." Hoe 't een uit het ander volgt, blijft voor rekening van den heer och, neen, van het bestuur. En dan volgt deze kleinigheid maarDen leden der „Al- gemeene Coöperatieve Bakkerij" en hen die met; genoemde bakkerij wenschen kennis te maken, wordt er aan herinnerd dat het doel en streven dezer inrichting is hervorming der maatschappij door een verstandige inrich ting der voortbrenging Wie nu kritisch leest, niet waar, nou maar, wat moet die z'n buik vasthouden. De St. Eloyers zijn daar nog maar beessies bij, die wenschen nog maar te zijn de kern van 'n landelijke vereeniging, maar de algemeene coöperators gaan de maatschappij hervormen. Zou dit niet aan het kritisch vernuft van den heer de Groot ontsnapt zijn Daarna volgen minder stoute stukken alsbetere arbeidsvoorwaarden door hooger loon met aandeel in de winst enz met de beroemde 67 voor de leden in kluis Dan het ge wicht, de werking, de beste werkplaats van Schiedam, dat de huuropbrengst van woningen en pakhuis de rente dekt, de dagelijksche toename van leden (212) hoe men z'n aandeel kan storten en klachten indienen. Maar dan komt de klap op de vuurpijl. „Hoewel voor iedereen de gelegen heid is opengesteld om lid te worden, is deze coöperatie in hoofdzaak door en voor arbeiders opgerichtdaarom, arbeiders en arbeidersvrienden, die een goed doel wilt helpen bevorderen en tevens uw eigen voor deel behartigen, treedt toe tot deze coöpe ratie, hoe grooter de omzet, hoe voordeeliger men werkt en hoe meer nut zij in het alge meen en voor uzelven kan afwerpen. Onze vereeniging is voor allen open, is geen partij zaak, zooals de „Voorwaarts", die sociaal- demokratisch is, al verzwijgt ze dit zooveel mogelijk tegenover niet-sociaal-demokraten. Deze kunnen en mogen dus de „Voor waarts" niet steunen, doch behooren bij de Algemeene thuis." Daar heb je 't nou. De heer de Groot socialistenvreter bij uitnemendheid. Eerst vreet hij onzen raadsverslaggever op, en nu zet hij z'n tanden in de „Voorwaarts." Maar daar zal d-i toch 'n kluif aan hebbenEnfin, misschien rolt-i'm in het Zuidh. Weekblad, dan is t-i zoo weg, de „Voorwaarts," wel te verstaan. Eén brutaliteit heeft hij toch niet durven begaan, n.l. z'n coöperatie te bereclameeren met het woordarbeiders, maar in de circu laire scheelt het niet veel. In hoofdzaak dóór en vóór arbeiders. Jawel, als we aan die algemeene coöperatie denken, komt ons zoo in de gedachten 'n riviergezicht:'n paar sleepbootjes voor 'n hoop pramen en schuitjes en voorop waait de vlag, waarin met groote cijfers67. Heb-i 'n goeie sleep, kaptein Ja, 'n beroep op arbeiders en arbeiders vrienden plus de bevordering van een goed doel plus de behartiging van eigen voordeel plus algemeene volksbelangen dat is 'n kabel, waar heel wat aan vasthaakt. De „Voorwaarts" is 'n partijzaak, is sociaal-democratisch, al verzwijgt ze dit zoo veel mogelijk tegenover niet sociaaldemocraten. Wel, wel, dat is 'n speculatie, die we van 'n man van 't vak niet verwacht hadden. Men kan ook feiten kritisch beschouwen en dan wijzen wij er op, dat de statuten als bij blad van „De Moker" ten getale van 2000 binnen Schiedam verspreid zijn, om open baarheid te geven aan het doel en werken van de „Voorwaarts", 'n Eerlijk tegen stander kan toch geen onwetendheid daar omtrent voorwenden, te meer, als hij zoo'n ijverig lezer van de Moker is. Ons dunkt, dat dit toch iets anders is dan verzwijgen. In welk licht de heer De Groot komt te staan bij zulke taktiek, voor het denkend deel der arbeiders, moet hij zelf maar eens overwegen. Er is 'n spreekwoordWie wind zaait, zal storm oogsten. Welnu, wij voor spellen, dat die storm zal opsteken onder de Schiedamsche arbeiders. Schijnbaar is de 'Sociaal-Democratie de zwakste partij, schijn baar slechts is haar nood door de verdruk king van klerikale, liberale en vrijzinnige zijde, fier blijft de roode vlag wapperen boven het vast aaneengesloten en besloten troepje, en hoopvol blinken daarop de woorden: Aan ons de toekomst! Drie hoofden van scholen hebben 'n oproep gedaan per ingezonden stuk in de Schiedam sche tot vorming van een commissie een permanente commissie voor kindervoeding en -kleeding. Die heeren zijn nog zeer opti mistisch gestemd. Ze geven den moed nog niet op. Zelfs Zuid-Afrika moet dienst doen, om de liefdadigen te bewegen. En dan schrij ven zij: „Maar indien onze hoop op maat regelen, door particulieren te nemen, eens ijdel bleek te zijn? Dan, dunkt ons, is de strijd over de vraag„hulp van particulieren of van overheidswege" uitgevochten Kom, kom, dan pas? De afd. van den Bond adres seert bijna geregeld van 1894 af, toen het punt kindervoeding en -kleeding van over heidswege op het program kwam, aan den Raad. Die afdeeling deed dit op grond van totale onvoldoendheid der hulp van de parti culiere liefdadigheid. De onvoldoendheid is al jaren en jaren geconstateerd, aan de hand van verslagen der verschillende commissies van schoolvoeding. Dan ivas er dus wat de heeren wenschen, maar dit nog is overal onvoldoende gebleken. Krachtige hulp en hulp op den duur is alleen te verwachten van het ingrijpen van overheidswege. Het wachten op de onvoldoendheid speciaal in Schiedam is dus wel wat heel naief. Laten de heeren met hun pogingen die van den Bond ver sterken, om te komen tot regeling van de kwestie van gemeentewege. In die richting is positief werk te doen, dat vruchtbaarder is dan afwachten om te constateeren. Nog eens de Parallelstraat. De winter met zijn koude en ontberingen staat weer voor de deur, en de arbeider gaat zijn allerbelabberdsten tijd weer eens tegemoet. Niet, dat hij het 's zomers zoo uitstekend heeftOch neenDaar zorgt de bourgeoisie wel voormaar dan kan hij met zuchten en zwoegen misschien nog zooveel kost bijeen krijgen, dat hij en zijn gezin er het leven op kunnen houden. Let wel, geen kost naar evenredigheid van zijn te leveren arbeid, maar zijn maag vol zonder meer. Maar gelukkig is zoo'n proletariër gauw tevreden en dat is maar goed ook, want ware dat niet het geval en begonnen alle arbeiders in te zien, hoe beroerd ze het had den, en dan te werken om het wat beter te krijgen, d. w. z. een meer menschwaardig bestaan, dan kon het gebeuren dat ze spoedig voorzien waren van goed voedsel, goede woning en uitstekende kleeding en konden ze 's nachts hun door het werk vermoeide leden op een behoorlijk bed ter ruste leggen, en ook de kinderen konden ze behoorlijk voeden, kleeden en legeren. Maar ook gelukkig zijn er al eenige arbei ders, die gaan zien den ellendigen toestand waarin zij gedwongen zijn te leven. Ze gaan zien, dat ze er voor verantwoordelijk zijn, dat hunne kinderen behoorlijk gevoed en ge kleed moeten worden, dat ze daarvoor wer ken, dat juist zij het zijn, die bij al hun werken en sloven een ander helpen rijk maken en zelf langzaam verhongeren en in krotten hun leven slijten. Eenigen tijd geleden werd in „de Moker" geschreven, dat ook in de Parallelstraat wordt geleden en dat wil ik even nader uitleggen. Wanneer men gezegend is met vele kin deren en men moet zich behelpen met een

De Moker | 1902 | | pagina 3