Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. 35. Zaterdag 25 October 1902. 2e Jaargang. Gemeenteraadszaken. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal j Uj vooruithetalin franco per post 20 cent j J Losse nummers 1 cent. BUREAU v»n ADMINISTRATIE en REDAKTIE NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel Bij abonnement be langrijke korting. Stokken voor 't eerstYolgend nummer moeten uiterlijk Woensfag a.s, 's middags 12 nnr in het bezit der Redactie zijn. Al beletten tot onze spijt overdrukke werkzaamheden (5-urige arbeidsdag, zou onze vriend de Groot zeggen) onzen raadsverslag- gever de raadszittingen van deze week bij te wonen, wij hebben toch redenen en ge gevens om aan de gemeenteraadszitting van Dinsdag den 21 October 1902 eenige beschou wingen te wijden (de begrootingszittingen zullen wij gezamenlijk behandelen.) De marktcommissie heeft weer om geld gevraagd, om f 1000 eventjes. Iedereen kan zich wekelijks overtuigen van de volkomen mislukking der Schiedamsche marktspeculatie. „Van stieren door mager vee tot vet vee," was de leus der veespecialiteitende stieren kwamen maar vonden geen mager vee, en het vette vee vond maar magere koopers. En behalve het kleine veemarktje is er op „de markt" niets van eenige beteekenis te doen. Nu zou iedereen, die de allerbelab berdste geldelijke omstandigheden van Schie dam kent, natuurlijk zeggen, dat het onver antwoordelijk is, nog langer terwille van een enkelen veekooper zoovele uitgaven voor een markt te doen, en wie een beetje econo misch is aangelegd, zou terecht moeten op merken, dat de omstandigheden ook te Schie dam op nieuw bewezen hebben, dat „mark ten" zich niet meer laten dwingen door een enkelen leverancier, maar onze vroede vaderen hebben nog 'eens „advies" noodig, en wel advies van B. en W., en besloten tot 1 Januari de affaire op den ouden voet te continueeren. Dan is de begrootingsschrap- lust weer vergeten en kan men verwachten, dat de raadsleden weer tot nieuwe markt- vertooningen te vinden zullen zijn „in het belang der gemeenteje moet immers alles doen, om de gemeente te helpen en vooruit te brengenen wat is nu beter dan een markt Het adres van de Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, afd. Schiedam, met verzoek om op de beide lotingsdagen, 20 en 21 October, de herbergen te sluiten, werd voor „kennisgeving" aangenomen. De Schiedamsche Courant, wier verslag wij hier volgen, geeft daarbij aan, dat de Heer de Groot nog een poging deed om het adres em advies in handen van B. en W. gesteld te krijgen, ten einde dat verbod van drank verkoop op lotingsdagen voor volgende jaren vast te stellen door een verandering in de desbetrefende strafverordening. Hij kreeg evenwel slechts 8 stemmen voor. Het is verwonderlijk, dat de Heer de Groot het principe van de kwestie volkomen onaan geroerd liet en daardoor alles om een vorm kwestie liet heendraaien. Juist nu was een principieele verklaring op zijn plaats geweest. Wat beteekent die stemming in den Baad nu Niets, dank zij de onvoldoende pogingen van den Heer de Groot. Het woord is thans weer aan de afschaffers. Voor de behoeftige kinderen der lagere scholen zal bij de begrooting worden neen, wij vergissen onsbij de begrooting zal worden gepraat. De Bond van Nederl. Onderwijzers en de S. D. A. P. vragen om geld voor voeding en kleedingde vakmannen achten het noodig, de arbeiderspartij even eens nu de betrokken partijen zoo beslist zijn en de toeziende schoolhoofden blijkens adres ook al datzelfde willen, zonden na de gemeenteverzorgers oftewel onze vroede vaderen dat durven weigeren op grond van beginselen en mooie frases We zullen afwachten. Opgelet, kiezers, en vooral opgelet, verschoppelingen zonder kiesrecht De arbeidsbeurs „op proef" is er ook. Men zal een jaar proeven, nadat B. en W. voor 1 Dec. een regeling hebben voorgesteld. Die proeverij, dat is ook al echt Schiedamsch. Men neemt hier proeven, wijzigt pas ingestelde verordeningen dat het een lust heeft, de alvroede beweert openlijk „wij kunnen toch in iedere raadsvergadering iedere verordening weer wijzigen" en „wij zijn toch zoo in de weer met proefnemingen, waarom ook nu niet enzoovoort. Zoo wordt alles op even losse schroeven gezet als de heele Schie damsche nijverheid. Maar daarvoor heb je toch geen 21 vroede vaderen noodig. Een arbeidsbeurs, vóór 1 December gere geld Wat een bespotting. Was men er een half jaar eerder mee klaar geweest, enfin, dan had men er misschien nog iets van kunnen verwachten, maar op deze manier? En meent men nu heusch, door deze bespot telijke regeling de kwestie der werkeloosheid te hebben opgelost? Is het soms de moeite niet waard, ook daarvoor te zorgen? (dit „ook" is teekenend Waar waren de demokraten in den Raad? Zijn ze er of zjjn ze er niet De verdediging van het voorstel tot op richting eener arbeidsbeurs door den heer de Groot was al weer beneden het middelmatige en in vele opzichten belachelijk. Er bleek bovendien weer uit, welk een conservatief bourgeois in merg en been de heer de Groot is, ondanks zijn demokratische allures. Hij redeneerde ongeveer aldus„werkeloosheid is een der ongelukkigste verschijnselen onzer hedendaagsche maatschappijze treft ge woonlijk slechts de minder bekwame arbei ders" maar telkens toch ook „volkomen be kwame en degelijke mejnschenze is „een uitvloeisel van een gebrek onzer hedendaag sche maatschappij," waajraan de maatschappij zelf tegemoet moet komen, o. a. door de stichting eener arbeidsbeurs, waardoor de werkeloosheid niet wordt weggenomen maar „beteugeld" (het uitvloeisel van een gebrek beteugelen, dat is zeer duidelijk uitgedrukt, Red.) door zoo'n arbeidsbeurs krijgt men het voordeel van een directe ver binding tusschen werknemer en werkgever en het voordeel van een ge regelde enquête op de werkeloosheid." Wat al voordeelZooveel gemakkelijker kan de werkgever dan aan de op dit oogen- blik beschikbare arbeidskrachten komen, daar een keus uit doen, zooals een veekoopman op de markten welk een heerlijke kans voor de werknemers! De grootste praktikus uit den Raad, de heer Honnerlage Grete, verklaarde dat „voordeel" heel goed te be grijpen. Gevoelde de heer de Groot na die verklaring niet, hoe hij met zijn „verdediging" volkomen mis had geschoten? Trouwens wat te denken van die werke loosheidsuitlatingen Weet de heer de Groot niet, wat een economische crisis is Meent hij werkelijk dat de werkeloosheid kan wor den „beteugeld," door werkgevers en werk nemers op een „beurs" tot elkander te bren gen alsof die ook zonder beurs elkander niet zouden kunnen vinden en gevonden hebben Begrijpt hij niet dat een arbeids beurs in ons kapitalistisch stelsel ingevoegd (wat de heer de Groot wil) niets anders wordt dan een nieuwe vorm van uitbuiting s der arbeiders, wat een arbeidsbeurs niet hoeft te zijn als ze anders wordt opgezet Wij zullen in ons volgend nummer deze kwestie eens nader onder de oogen zien. De heer de Groot maakt zich met dat al volkomen onmogelijk, ten minste als demo- kraat, door zulk soort handelingen. De graanmeters-wegers zullen nu toch eindelijk van den raad een beslissing krijgen over hun corporatie en hun fonds. Beide zullen worden opgeheven en het fonds zal worden verdeeld. Uit het rapport der raads commissie nemen wij het volgende over „'t Bestaan der corporatie kan niet meer noodig geacht worden, waar eenerzijds de hoeveelheid te verwerken graan steeds vermindert (zie ook 't advies van de Kamer van Koophandel) en anderzijds in de nog blijvende geringe behoefte aan graanmeters door eene niet-stedelijke cor poratie kan worden voorzien. En waar de financiëele nood der meters-wegers zóó hoog is, daar achten wij het billijk, dat hun gelegenheid gegeven wordt te doen, wat ieder individu zou doen zijn kapitaal aanspreken om zich voor directen of toe- komstigen honger te vrijwaren...." De verdeelingkwestie zelf laten wij voor 't DE MOKER f

De Moker | 1902 | | pagina 1