Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No. 41. Zaterdag 6 December 1902. 2e Jaargang, De reorganisatie der Afdeeling. ABONNEMENTSPRIJS: 13 cent per kwartaal j Mj vooruithetaUng. franco per post 20 cent j Losse nummers 1 cent. NOORDVEST 12. ADVERTENTIEN: 3 cent per rege! - Bij abonnement be langrijke korting. Stukken voor 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Zendt allen zoo groot mogelijke bijdragen voor de verkiezing in Amsterdam III aan de administra tie van De Moker. Ous blad... een arbeidersbelang. Toen ongeveer 2 jaar geleden De Moker zijn opwachting maakte in het troebele Schie dam, geschiedde dat omdat de oprichters zich bewnst waren van de groote kracht, die er schnilt in het bezit van een plaatselijk orgaan, dat zelfstandig, onbeschroomd, onafhankelijk van iedereen, luiduit zeggen kan wat er over de talloozige ellendigheden in onze stad te zeggen is, maar vóór het verschijnen van De Moker nooit werd gezegd. De Schiedamsche courant, het nieuwsblaadje van de rustende burgerij, lijdt aan chronische abonnentenvrees. Kleur bekennen mag het niet, om toch vooral geen abonné's te ver liezen. De Nienwe Schiedamsche Courant, een van die kleine clericale blaadjes, die aan voort durende bloedarmoede lijden en hun zeer onregelmatig-verschijnende wijsheden ontlee- nen aaii de groote clericale pers en de onnaspeurbare dichterlijke ontboezemingen van stadgenooten, gastvrijheid zullen wij daar niet hoeven te vragen. Andere kranten zijn er niet. Het Rotter- damsch Nieuwsblad wordt veel gelezen. De Kerbode dient voor enkele kringen, die wij voorshands slechts zeer weinig zullen kunnen bereiken; dat komt later wel. Onze vriend de Groot heeft een ijdele poging aangewend om de doode Schiedamsche afdeeling van het Werkliedenverbond aan een (overeenkomstig dood) orgaan te helpen. Daarmee zjjn we aan het eind. Zeer weinig zaaks. Daarom ook weinig dat een ernstige bestrijding verdient of noodig heeft. Van tijd tot tijd was het noodig, den ouden Schiedammer eens een afstraffing te geven wegens al te groote onhoffelijkheid. De Nieuwe moet regelmatig een beetje in de gaten worden gehouden, omdat het, blijkbaar zich lavende aan niet al te heldere bronnen, of zijn wjjsheid ont- leenende aan slecht-ingelichte of weinig- verlichte partijgenooten, dikwijls onnauwkeu rig en onlogisch is en vaak onjuiste voor stellingen geeft. Maar een werkelijk ernstige bestrijding kunnen wij bjj ontstentenis van een werkelijk ernstigen tegenstander niet voeren. Temeer niet, omdat onze christelijke broeders hun licht steeds onder de korenmaat verschuilen en onze liberale broeders blijkbaar in het geheel geen licht meer bezitten. Het is dan ook niet als oppositieblad dat De Moker bij zijn oprichting werd bedoeld. Werkelijke oppositie heeft het, bij gebrek aan eenigszins bekwame tegenstanders, nooit kannen voeren. De Moker moest toch leven trachten te brengen in het ingeslapen Schiedam, moest de treurige minder-dan middelmatigheid aan wijzen van wie zich heele goden rekenden in deze stad van versuffing en achteruitgang, moest bep- oeven de slachtoffers van de jenever industrie, de jenever en de politieke domperjj weerbaar te maken tegen hun ellendig lot, tenminste te doen begrijpen, dat zij weerbaar kunnen zijn door aaneensluiting, door samen werking. Dat eerste ontginningswerk nu is verricht. Er is een begin van een gezond vakveree- nigingsleveu. De verguld-papieren kronen zijn van de hoofden der Schiedamsche waangroot- hedens afgerukt. Zelfs een lichaam als de R. K. Volksbond is dóTr de groeikracht van het nieuwe leven wakker gemaakt en slaat zijn slaapdronken verstijfde ledemaatjes hul peloos de lucht in, maar hij geeft tenminste weer levensteekenen. Al die moeilijke eerste arbeid is verricht. De Moker kan met rechtmatigen trots aan wijzen, dat hij leven heeft gewekt in het slapende suffende dof-berustende Schiedam. Met groot vertrouwen kunnen wij dit nien we leven, gedragen door de zonnige hoop op betere tijden, door het vaste vertrouwen op een betere toekomst door samenwerkende kracht, zich zelf verder laten ontwikkelen. Dat zal door niets en niemand meer kunnen worden verstikt. Maar nu staan wij voor een nieuwe taak. Zit er een groote kracht van vereeniging in het bezit van Constantia, er zit een even groote en even waardevolle kracht in het bezit van De Moker. Daar kunnen wij alle gebeurtenissen uit ons stedelijk leven ampel en breed, zonder eenige terughouding en zonder eenige vrees voor wien ook, bespreken en beoordeelen. Daar kunnen de belangen van zoovelen, die overeenkomende klassebelangen hebben maar door werkplaatsen en werktijden ge scheiden zijn, elkander ontmoeten, zich ver eenigen tot de groote eenheid van een alge meen klassenbelang. Daar kan de klasse der onterfde arbeiders, de door het kapitalisme verdrukte en ver meerderde proletariërsklasse, zjjn wapenen scherpen, waarmee het kapitalisme kan wor den aangevallen en vernietigd, daar kan het zijn rechtmatige aanvallen doen, steeds krach tiger, steeds heviger. Daar is het tehuis der belangen van de steeds uitgebuite en nooit meegetelde prole- tarenklasae. Er is niet één persorgaan, niet één jour nalist, behalve de Moker en zjjn medewerkers, die de belangen de arbeiders tot hun recht trachten te doen komen, die erkennen de rechten van de arbeiders, de rechten op een behoorlijk loon, op een behoorlijke rust, op een goede ontwikkeling, op medespreken in zaken van stad en land, ko torn op de vol ledige erkenning van hun mensch-zijn en hun staatsburgerschap. Daarom moet De Moker blijven bestaan. Komt, proletariërs, toont nu eens, dat ge weet wat samenwerking is en wat door samen werking is te bereiken. De tekorten op de exploitatie zijn door enkelen gedragen. Dit kan niet langer. Die tekorten moeten ver dwijnen door uw algemeene hulp. Zorgt dat De Moker, uw orgaan door zijn strijd, uw eigendom wordt door uw gezamenlijke mede werking. Dan zal niet alleen de Moker-redactie met haar stat van medewerkers bewijzen, dat De Moker een werkelijke strijder is voor de rech ten van den arbeid en het proletariaat. Dan zuilen de arbeiders zelf het onomstootelijke bewijs leveren, dat zij hun belang uitmuntend begrijpen en het met groote kracht willen verdedigen door het bezit van een eigen or gaan. Wij hebben groot geloof in de toekomst ook van het Schiedamsche proletariaat. Komt, arbeiders, op voor uw rechten, op voor uw belangen; helpt ons spoedig werke lijkheid maken wat door aller inspanning spoedig bereikt kan worden. Toont uw eerste solidariteits-bewustzijn door de handhaving van De Moker. Aan alle Schiedamsche partijgenooten. De commissie die belast is met de taak om de regeling der werkzaamheden in de Afdeeling eens flink op pooten te zetten, zal de volgende week daarmee een aanvang maken. Onmisbaar is haar daarbij de steun van alle partijgenooten. Laat niemand, die een oproeping ontvangt om over deze dingen te beraadslagen, de vergaderingen verzuimen. Dan is het werk in korten tjjjd verricht. Hoe krachtiger de inwendige organisatie is, met des te meer succes zal ons optreden naar buiten kunnen geschieden. Bedenk echter, dat alle krachten noodig zijn. Niemand kan gemist worden! Wie nog voorstellen heeft, zende ze spoedig in bij den Secretaris der Afdeeling. Allen op post De Kamerverkiezingen. De burgerpartijen hebben in deze week duchtige klappen gehad van de kiezers. Wij DE MOKER BUREAU vhm AUPIEtfDSTRATIE en REÖ4KTIE:

De Moker | 1902 | | pagina 1