Schiedamsch Sociaaldemocratisch Weekblad No 43. Zaterdag 20 December 1902. 2e Jaargang. Stakken voor 't eerstïolgend nummer moeten uiterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Aan ahonné's en lezers Het Pausdom Ook woorden\an christenen. ABONNEMENTSPRIJS: IB cent per kwartaal franco per post 20 cent Losse nummers 1 cent. bij vooruitbetaling. BUREAU van ABitlüViSTRATIE en REDAKTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel Bij abonnement be langrijke korting. Den 3den Januari zal De Moker in ver anderde gedaante verschijnen. Hij zal een grooteren o invang krijgen en een veranderden inhoud. Zooals wij 14 dagen geleden reeds aanduidden, komt het ons voor dat de tijd gekomen is, ons niet meer uitsluitend tot de zuiver plaatselijke aangelegenheden te bepalen maar onze beschouwingen uit te strekken over de voornaamste gebeurtenissen op economisch en politiek gebied zoowel in Nederland als daar buiten. Overal kan men naast de gruwelijkste hardvochtigheden van het heerschende maatschappelijk stelsel,de verschijnselen waarnemen van een soms reeds vergevorderde ontbinding van dat stelsel. En overal kan men naast de terneerdrukkende somberheid van den ellendezwangeren prole- tariersnaent de eerste schemeringen reeds zien van een nieuwen, beteren dag. Dat in hoofdzaken aan te wijzen, zal van nu af onze opgave zijn, al zal natuurlijk aan de plaat selijke aangelegenheden de meeste aandacht gewijd blijven. Rubrieken Buitenland, Binnenland, Vakbe weging, Stedelijke kroniek, Drankbestrijding en Hoofdartikelen zullen regelmatig door een nieuwe combinatie van strijders voor het recht der onterfden worden behandeld, en de voor name vakvereeuigingen zullen regelmatig hun belangen in ons blad bepleiten. Met nieuwen moed zullen wij deze gewijzigde taak op ons nemen. Aan U, partijgenooten en geestver wanten, om ons door U w financieelen en mo- reelen steun het werk te verlichten. De abonnementsprijs wordt nu voor abonné's in de stad 25 cent per kwartaal, voor abonné's buiten de stad 30 centen de prijs van het nummer per stuk wordt 2 cent. Voor het loopende kwartaal zal aan de abbonné's in de stad 20 cent, aan die buiten de stad 25 cent in rekening worden gebracht. Mocht deze of gene abonné daarmee geen genoegen nemen, dan zullen wjj hem op zijn verzoek als zoodanig schrappen en de ver schenen nummers niet in rekening brengen. Redactie en Administratie. Wanneer wij een blik werpen op de ge schiedenis van Europa, dan valt ons terstond een merkwaardig verschijnsel in het oog: wjj zien een in Rome levenden Opperpriester, die door 170 millioen Roomsch-Katholieken in Europa (welk werelddeel 388 millioen bewoners heeft) en door een kleine 70 millioen Roomsch-Katholieken buiten Europa (waar 1) Herziene uitgave van een artikel in de N. Sch. Ct. van 7 Dec. 1902. ruim 1200 millioen menschen wonen) als Heilige Vader geëerd wordt. Die Paus is niet van heden of gisteren, in de 5e eeuw namen de bisschoppen van Rome den titel aan van Paus. Van toen af trachtten zij alle christenen in één kerkver band te vereenigen, wat hun evenwel zeer slecht lukte. De bisschop van Konstantinopel, gesteund door den Oostromeinschen keizer, verzette zich tegen die opperheerschappelijke begeerten en werd ten slotte als Opperpries ter der Grieksch Katholieke Kerk een dei- voornaamste tegenstanders van den Paus te Rome. De ons in de geschiedenis van West-Europa telkens ontmoetende Heilige Vader is inder daad een buitengewoon verschijnsel. Wij doen evenwel verkeerd, dit verschijnsel in de ge schiedenis te overschatten. Immers de geza menlijke Roomsch-Kathofieken vertegenwoor digen niet meer dan 15% van de geloovigen der geheele aarde, terwijl de 30 eeuwen oudere godsdienst der Brahmanen nog evenveel aan hangers heeft en de 5 eeuwen oudere gods dienst van Boeddha het dubbel aantal aan hangers heeft. Het oude Indië heeft dus twee godsdiensten voortgebracht, die op dit oogen- blik nog 3 maal zooveel aanhangers hebben als de Paus van Rome. Het buitengewone van dit verschijnsel zit hem dan ook in heel iets anders, nf. hierin dat nog steeds de tiaar rust op den op St. Petrus' Stoel zetelenden Paus. Waar zijn thans de heerschende dynastieën der Meden, Perzen, Syriërs(?) Grieken en Romeinen? Hoe lang hebben Cyrus, Alexander, Cesar of hun nakomelingen een diadeem op het voorhoofd gedragen? Weg zijn al die dynastiën, weg al die kronen, slechts één troon is rotsvast gebleven, de troon van den Gevangene op het Vatikaan. De overdenking van dit feit heeft ten allen tijde op de grootste denkers den diepsten indruk gemaakt. Zonder onderscheid hebben zij zich afgevraagd, hoe de macht van den Panselijken troon zich heeft kunnen hand haven, terwijl tal van staten vergingen en verdwenen, terwjjl tal van vorsten zich ont troond zagen. En tevens hebben zij zich af gevraagd hoe deze tot dusverre gehandhaafde macht zich heeft kunnen bezoedelen met het bloed van duizenden geloovige christenen, die geweigerd hadden, langer den Heiligen Vader als hoofd der Kerk te vereeren. En ziet, zjj kwamen allen tot deze gevolg trekking: dat de Kerk zich heeft weten te handhaven door het vooropstellen van de heilige denkbeelden, van vrede en liefde, verkondigd door den stichter van het chris tendom, ideale denkbeelden, die ieder goed mensch en iederen geloovige moeten bekoren maar dat de kerk gezondigd heeft tegen de duidelijke uitspraak van Jezus: „Mijn ko ninkrijk is niet van dpze aarde," door die uitspraak toetepasen op Jezus persoonlijden zijne kerk te doen deelnemen aan de wors telingen om de wereldlijke staatsmacht, tegen welke afdwalingen de .zuiverste geloovigen zich hebben verzet met al de reinheid van hun kinderlijk geloof, en welke afdwalingen geleid hebben tot de scheuringen, die de kerk van Christus thans verdeelen. En wanneer wij dan den bijna dertienhon derdjarigen duur, de zege en de vernedering van het Pausschap beschouwen, dan moet zich in het gemoed van iederen mensch een gevoel van verbazing, een verwondering en van ontmoediging openbaren; ook de meest verblinde moet in deze feiten der wereld historie het eeuwige licht van vrede en liefde zien doorstralen door de afdwalingen dei- kerk heenook de koudste moet een warmte ondervinden, welke van dat licht in duizend en duizend stroomen naar alle richtingen uitvloeit; ook de ongeloovige moet de beken tenis afleggen, dat dit eeuwenoud verlangen naar de alomregeering van dit licht iets goddelijks heeft, dat ook hem verwarmt. En dan komt er een groote nederslaande droefheid over ons, dat de Kerk zoo weinig heeft bijgedragen aan de verwezenlijking van de ideale eischen van Jezus; dat daardoor de Paus zoo weinig is kunnen worden wat hij had hunnen wezenhet Hoofd der Chris tenheid. (Vorige week wegens plaatsgebrek blijven liggen. Red.) Er is een weekblad verschenen „De Blijde Wereld", geschreven door geestelijken Binnen kort komen wij daarop wel terug. Wij nemen uit een der laatste nummers een stuk over uit het artikel „Onze haat en onze liefde". Wij haten den oorlog, die schatten ver slindt, den bloei van vele jonge levens vernietigt, en de woordenkramerij, die deze dingen roemt als goed en noodzakelijk, maar wij hebben lief den vrede, als vrucht van .een krachtig liefdeleven der volkeren. Wij haten de wanorde, waarbij de armen tot onmondigen worden verklaard, en de lafheid die daarin berust, maar wij hebben lief de orde, waarbij allen te zamen als gelijk berechtigden hun samenleven regelen. Wij haten het onrecht dat menschen macht geeft om te gebieden over anderer welvaart of armoe, en de zelfzucht, die dat onrecht wil bestendigen, maar wij hebben lief het recht, dat allen in staat stelt, de vruchten te plukken van eigen arbeid DE MOKER

De Moker | 1902 | | pagina 1