SCHIEDAMSCH SOCIAALDEMOCRATISCH WEEKBL No. 45. ZATERDAG 3 JANUARI 1903. 2e Jaargal ABONNEMENTSPRIJS: bij vooruitbetaling. 25 cent per kwartaal franco per post 30 cent Losse nummers 2 cent. BUREAU van ADMINISTRATIE en REDACTIE: NOORDVEST 12. ADVERTENTIËN: 3 cent per regel. Bij abonnement belangrijke korting. Stukken ïoor 't eerstvolgend nummer moeten niterlijk Woensdag a. s. 's middags 12 uur in het bezit der Redactie zijn. Nieuwjaar. Wij leven in het tijdvak van de ontbinding der bur-_ germaatschappij, die zich evenals de maatschappij der 15e eeuw terugtrekt in de kerken, om dan, evenals in h'et begin der 16e eeuw geschiedde, met de kerken samen in puin te vallen. De voorloopers van de zuive ring der kerken zijn reeds daar, de aankondigers van de voleindiging van het groote ontbindingsproces. En uit de vergaande maatschappij zien wij reeds zich de vormen losmaken eener nieuwe maatschappij. Het is de groote verdienste van de grondvesters van het moderne socialisme, de aankomst van dit tijdvak der ontbinding en de oorzaken daarvan te hebben aan gewezen. En het is de taak, die de sociaaldemokratie zichzelve heeft opgelegd, van die nieuwe, overal zich losmakende, levensvormen een mooi geheel te maken, ze gunstige levensvoorwaarden te verzekeren. De sociaaldemokratie zijn de eenigen, die, gedeelte lijk slachtoffers zijnde van de burgerlijke anarchie, ge- gedeeltelijk zich hebbende ontworsteld aan den alle waarheidsgevoel doodenden invloed van het tot-leugen- en-hoon-geworden „idealisme" der burgermaatschappij, in staat blijken te zijn, de werkelijkheid van thans in haar vollen omvang en beteekenis te aanvaarden. Alle mogelijke andere partijen ontkennen of verduisteren een grooter of kleiner deel van de werkelijkheid en komen_ daardoor tot dat weerzinswekkende huichelachtige van een eeuwigdurenden strijd tusschen leer en leven, tus- schen woorden en daden. Steunende op de werkelijkheid, staande rechtover eind in het glorievolle bewustzijn, de komst van een beteren tijd te kunnen helpen bespoedigen, steeds meer bevestigd in de zekerheid, dat haar inzichten en waarnemingen zuiver zijn, stormende tegen logen en bedrog, tegen huichelen en schijnschoonheid, staat de sociaaldemokratie daar, dwingende tot bewondering, afgunst, haat en woede, maar dwingende iedereen zich ermee te bemoeien, dwingende iedereen haar gestadigen groei gade te slaan, dwingende iedereen buiten haar te gaan twijfelen tusschen een eigen recht en macht. Ook het afgeloopen jaar is over de geheele wereld heen weer een jaar geweest van snellen groei der soci aaldemokratie. Belangrijk grooter is overal het getal geworden van wie zich schaarden om de roode soci- aaldemokratische vlag. En als wij rondom ons kijken, dan zien wij overal uit het zwart van fabrieken en mijnen, uit het groezelbruin van sloppen en stegen neergebogen figuren zich losmaken: zij bewegen zich in de richting van onze vlag, en hoe dichter zij bij ons komen, hoe meer zij zich oprichten uit hun neer gebogenheid, hoe zelfbewuster en vrijer hun houding wordt. De werkelijkheid heeft hun geleerd, waar hun vrijheid ligt! Zoo wordt steeds zekerder de toekomst ons, en die toekomst komt steeds dichter bij. Maar die toekomst, o de burgerpartijen zouden die zoo graag voor zich zeiven houden. Zij zouden zoo graag zien, dat ook de 20e eeuw een eeuw van burger heerschappij zou zijn. Zij zetten alles op het spel om dat gedaan te krijgen. Hun janboel noemen zij orde, en tot handhaving van die zoogenaamde orde gebruiken zij behalve hun geld ook hun vorsten, hun kerken en hun godsdiensten. Partijen, die in den gulden tijd der burgeroppermacht elkander met alle mogelijke middelen bestreden, loopen nu te hoop in broederlijke angsteens gezindheid, zooals de beesten in den zondvloedtijd op de plaatjes van Gustav. Doré. Vaak nog lukt het hun, den baas te blijven. Overal laten zij hun geesels nog voelen aan wie zich tegen hen verzetten. Onder de opperleiding der Jezuïetenorde marcheeren de priesters, de predikanten, de vorsten (vóórop de Duitsche keizer), de clericalen, de conservatieven^ de liberalen enz. enz. om de brandkast heen, en er zijn nog wel priesters en predikanten en vorsten en conservatieven en liberalen, die nog niet mee willen loopen, maar dat zal niet lang meer duren. Zoo maken zij op elkaar nog den indruk van een groote macht te vertegenwoordigen En als zij dan telkens maar slachtoffers kunnen maken, dan zien zij daarin bewijzen van hun oppermacht Wij weten evenwel, dat het proletariaat steeds meer bewust wordt en zich steeds meer loswringt van onder den centenaarszwaren druk der brandkasten. Wij zien met den dag onze rijen sterker worden. Iedere nieuwe overwinning profeteert de eindoverwinning en verdubbelt onze kracht en onze strijdlust! Voorwaarts, makkers! moedig voorwaarts! begrijpen wij toch allen, dat niet een onzer iets mag nalaten van wat hij doen kan voor onze heerlijke ideale zaak! Weest toch niet bang voor laster en bespotting! die maken slechts sterker, sterker in overtuiging en sterker in strijdkracht. En de toekomst moet spoedig komen. Want hij is niet langer te dulden, die vervloekte slavenhoudersgeest van het kapitalisme, dat allerwalgelijkst uitbuitersdom van een door en door schijnheilige christenmaatschappij. Komt, allen op, sleept allen anderen mee, velen, zeer velen. En dan gezamenlijk, schouder aan schouder, op ter eindoverwinning! Ook in het nieuw aangebroken jaar moet onze roode /trijdvlag weer getuige zijn van vele roemrijke onver moeide gevechten en van een - groote reeks heerlijke overwinningen. Een maatschappij, waarin geluk mogelijk is voor iedereenDenken wij aan onze kinderen, makkers Van onze vroede Vaderen. De zitting van den 23 December duurde zeer lang en was in vele opzichten zeer leerzaam. Het begon reeds met de wethoudersverkiezing in de plaats van den Heer van Westendorp. De liberalen had den voorvergaderd en waren overeengekomen, den heer Gouka te kiezen; en om de meerderheid te krijgen, hadden zij zich gewend om hulp tot een der christelijke anti-papisten; zij hadden succes; de meerderheid van 11 was er. Maar de beschikkingen der heeren faalden: de anti-patist werd juist dien dag ongesteld (booze ton gen vertellen, dat zich dien middag een eigenaardige grinnikziekte bij hem openbaarde), toen was het 10 te gen iO. O pukkieO pukkie! En toen liep* een der liberalen nog over naar hot vijandige kamp! Eerst ver liet de heer van Westendorp zijn post! en nu liep mid den op het slagveld een tweede over! O pukkie! O pukkie! Zoo werd het 9 op den heer Gouka tegen 11 op den heer Honnerlage Grete. Een mooi boeltje onder de liberalen! Wie verlaat nu zijn post in zulke omstandigheden? een sociaal-demokraat zou meer voor zijn beginselen en zijn partij hebben overgehaden wie loopt nu midden op het slagveld-over Wij danken intusschen de heeren van harte voor deze prachtige wapenen, ons in handen gegeven: wij zullen ze niet ongebruikt laten. Wat de verkiezing van den heer Honnerlage Grete aangaat, de liberalen zijn er natuurlijk over in hun achterste hokje. Wij sociaal-demokraten daarentegen juichen deze nieuwe katholieke domheid hartelijk toe. Het spreekt van zelf, dat de priesterlijke besturing van het lager onderwijs (de heer Honnerlage Grete is natuur lijk niet meer dan de uitvoerder van den wil der gees telijkheid, kan niets anders zijn), die overal een uit stekend propagandamiddel bleek voor het socialisme, ook te Schiedam aan de sociaal-demokratie ten goede zal komen. Dom is deze verkiezing bovendien hierom, omdat zij het ingeslapen liberalisme anti-clericalis- me) weer wakker zal maken. Wij stellen ons nog veel genoegen voor van den gang van zaken in dit opzicht. De Commissie van Toezicht op het lager Onderwijs werd anders aangevuld dan de voordracht van B. en W. bedoelde; ook de Raad vond het instituut-Vinke- steijn ongewenscht, al zal ook nu nog de invloed van den voorzitter (ook al een katholiek! en wat voor tiran bovendien!) overwegend blijken. Nu de Raad tegen de voordracht van B. en ging, had hij intusschen wel een stap verder mogen Waarom nu toch geen arbeiderselementen in de Gomt? sie opgenomen? Maar, dat is waar, de demokraj in den Raad ontbreken. Met genoegen vernamen wij, dat de heer W. Hel voor zijne benoeming heeft bedankt. Zijn beweegredeij zijn ons wel onbekend, maar die laten ons op oogenblik koud. Met hoeveel meer moeite men nieirj leden voor deze commissie moet opscharrelen, me| te grooter duidelijkheid zal het uitkomen, welk een segevoel ook bij deze benoemingen voorzit,. Hoe van dat klassengevoel, hoe beter wij dat vinden: is allemaal koren op onzen molen, en wij kunnen^ best gebruiken. De verordening op de gemeentereiniging werd eenkomstig het voorstel van B. en W. gewijzigd gemeentereinigers zullen dus hun 5 jaar tijdelijker meentedienst voor hun pensioen zien meegeteld. De heer Gouka verdedigde het standpunt, docj ook in den vorigen Moker ingenomen, lil dat meente-reinigers recht hebben op pensioen voor. vollen tijd, dien zij bij den reinigingsdienst werkJ zijn geweest, zoowel vóór dat de gemeente dien dl overnam als daarna. Waarom de heer Gouka zijn iij niet in. een amendement formuleerde, hepHitym jj Maar in elk geval, de zaak is nog niet beslist, volgende vergadering zal het voorstel-Gouka wordl verworpen. Iets anders kan men van d(J Schiedamschen Raad haast niet verwachten. Vooruit nu, Bond van Gemeente-werklieden! Nu geeJ gescharrel over al of niet neutraal z(jnNu eens den arbeid! Toon nu eens dat er ook in de Schied sche afdeeling wat fut zit. Bewijs nu eens, dat oei uw midden begrepen wordt, wat vakorganisatie if wat een vakvereeniging beteekent en moet zijn. Het voorstel van B. en W. over de weekmarkt wj aangenomen. Aan hetgeen wij de vorige week toelichting van B. en W. schreven, hebben wij ajj dit nog toe te voegen. De heer Loopuyt zeide o a.: „De tijd is nu baas kort om de noodige maatregelen te némen, diïP gevolg moeten zijn van aanneming van het voor>telj B. en W." Met andere woordenals er nu geen prêf meer worden gegeven, dan gaat onze heele weekma! direkt op de flesch. Natnnrlijk, hoe kon men ook zooiets dwaas begieii als deze weekmarkt! Maar er zit toch ook iets billijj in de grieven van den heer Loopuyt. Dit numelijl B. en W. helpen, de Raad helpt, een onzinnige ond neming als'deze weekmarkt op touw zetten, het gevTi van volledige onbekwaamheid, een kwestie als de? behoorlijk te begrijpen of te doorgronden. Nu "blijï ten slotte de onderneming te mislukken. Zedelijk warel B. en W. en de Raad nu verplicht, de ondernemina niet zoo maar botweg aan haar lot over te laten. doen ze toch. Daarmee geven ze zich zelf een nieuj kaakslag. Eerst begaan ze een groote domheide^ missen zij den moed, de gevolgen daarvan tel toe te dragen. De prijs van het kookgas werd verlaagd. De gemeen bouwde een nieuwen peperduren gashoud- i te veel gas, terwijl de nieuwe aanbouwen de ear rekening allerleelijkst drukken. Daarom i,(t at hcïT verlaagd: dat zal, zoo meent men, leider i -b verbruik in zoo hooge mate, dat de irkomst stijgen. Dan is het teveel aan gas weer en de druk rekening tevens verminderd. Nu, die heele gasgeschiedenis laat ons koud. Deheei1 van Westendorp, vrijzinnig-dem „kraat, kwam ronduit verklaren, dat het doel der gasfabriek volgens de opvat tingen der gascommissie, waarvan hij voorzitter was, steeds is geweest winst te maken. Zoolang zulke be grippen zelfs nog bij vrijzinnig-demokrateu huizen, is het niet de moeite veel woorden daaraan tè v .;dpnA| Wij zouden dan ook hierover hebben gezwegen, had MOKER

De Moker | 1903 | | pagina 1